Cuma , Eylül 20 2019
Sevgiye dair hersey bu baslikta...

Re: Evlilik meselesi

#4119369  gönderen metiserjid
 17.05.2018 - 21:58:10
gerçekten sevmek veya sevdiğini düşünmek bunları ayırmak zor hakaten, hadi ayırdın diyelim ama karşı taraf da ayırması lazım bunları, zor işler bunlar. kafayı yedirir insana,
blmediğiniiz sağlık problemi çıksa gene aynı sevgiyi gösterirmisiiniz ...
hepsi bitse mantık işe girecek ve o da iki tarafın yakın olması lazım biribirine. çok büyük dert... ne yazıyom ben ya. .)
neyse hakkınzda hayırlısı olsun

#4119412  gönderen Cevirmenmd
 17.05.2018 - 22:46:11
metiserjid yazdı:
17.05.2018 - 21:58:10
gerçekten sevmek veya sevdiğini düşünmek bunları ayırmak zor hakaten, hadi ayırdın diyelim ama karşı taraf da ayırması lazım bunları, zor işler bunlar. kafayı yedirir insana,
blmediğiniiz sağlık problemi çıksa gene aynı sevgiyi gösterirmisiiniz ...
hepsi bitse mantık işe girecek ve o da iki tarafın yakın olması lazım biribirine. çok büyük dert... ne yazıyom ben ya. .)
neyse hakkınzda hayırlısı olsun
:) tesekkürler
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4119430  gönderen rosebud
 17.05.2018 - 23:00:45
Birileri yine beni aforoz etmeye kalkmış ama herkesin kendi düşüncesi kendine ben hala söylediklerimin arkasındayım...

Evlilikte ben mesleği çok da önemsemezdim ama son zamanlarda bunu erkeklerin de çok önemsediğini görünce önemsenmesi gerektiğini düşünmeye başladım...
Her kadın ilgili ister, sevgi ister bu gayet normal ama o kişinin sana olan ilgisinin dr olduğun için mi yoksa gerçekten seni sevdiği için mi olduğunu anlaman çok önemli...

Bunun haricinde dr diye bi erkeğin seni anlayacağını da sakın düşünme, o kişinin kişiliğiyle ve seni sevip sevmemesiyle alakalı bir durum...belki daha iyi anlar ama emin ol bir çok erkek de kadınları anlayıp anlamazdan geliyor, kendi işlerine geldiği gibi davranıyor bunu da aklının bi köşesinde bulundur...
Sıkıntılı sürecinde seni anladığını düşünmüşsün, aynı eve girmeden senden beklentileri olmadan bunu anlaman çok zor...dışarıdan herkes birbirini anlıyormuş gibi görünebilir...hislerine güven ama o kişinin sözlerinden çok davranışlarına odaklan..
Kütüphanede bi kızla tanışmıştım, hanım akıllı ve gerçekten güzel kızdı, erkek arkadaşı makine mühendisiymiş kız matematik öğretmeniydi. Kıza demiş ki Seni öğretmen olduğun için tercih ettim ben...kız önemsememiş bunu, bak doğru söylemiş dedim. Yarım gün çalışır, yarım gün çocuklara da bana da bakar düşüncesinde onların çoğu dedim...tanıyorum arkadaşım çok...Ama kız kpss'yi de kazandı, evlendiler, mutlu görünüyorlar...kız sevmiş demek ki diyorum :)

Buna benzer örnek çok, realist olmaya çalış, aile mutlaka önemli, bazıları demiş ailesi istemediği halde mutlu olanı göremedim diye...bir kişiyi duydum sadece, kadın bankacı, adam mobilyacıda çalışan usta, kızın babası kızı dövmüş evlenmesin diye o derece istememişler...vazgeçmemiş..adam kendi işini kuruyor ve çok zengin olmuş karısı da mutlu rahat, kendi de mutlu...ama dediğim gibi sadece bir örnek duydum...

Konuyu dağıtmadan özet geçmeye çalıştım...Allah hakkında hayırlı olanı nasip etsin...yazılan değişmezmiş derler ama aklını kullanmayı unutma...bir de merak ettiğim konu ablan mutlu mu? Eşi ona nasıl davranıyor, çocukları oldu mu? Ailem istemedi dediğin için sordum sadece...

#4119515  gönderen ezgi123
 18.05.2018 - 00:02:04
Hocam böyle bir konuda fikir almak istemeniz gayet normal bence de.çünkü insan bazen mantıklı düşünemediğine inanıyor ve birilerinden tarafsız bir şeyler duymak istiyor.meslek olayı bence de önemli ama illa doktor-doktor olmalı olayına inanmıyorum ben.aksine doktor dışı mesleklerin,doktor olan birinin kıymetini daha iyi bildiğini gördüm gözlemledim.doktor erkeklerin çoğunda(istisnalar illaki vardır ama maalesef genelinin böyle olduğunu düşünüyorum) doktorum ben egosu var ve maalesef ki çevrelerinde çok fazla ilgi gösteren kadın var sırf karşı tarafın mesleği doktor olduğu için.o yüzden yapılan araştırmalar da göstermiş ki eşini aldatan erkek doktor sayısı az değil.öğretmenlik de gayet güzel bir meslek,ama maalesef ki toplumumuzda davul bile dengi dengine mantığı var.bu yüzden ailenizin ve çevrenizdeki insanların bu sebeple korkularının olması doğal,kaldı ki aileniz ablanızdan dolayı benzer bi olayı yaşamış.o yüzden sizin konuda önyargılı olmalarını doğal karşılamalısınız bence.emin olmanız gereken konu şu bence,erkek arkadaşınızın ileride meslek olarak sizden aşağıda olmayı kompleks haline getirip getirmeyeceği ve sizin de ailenizin ve çevrenizdeki insanların söylemlerinden etkilenip bunu ilişkinize yansıtıp yansıtmayacağınız.onun dışında aileniz sizi mutlu gördükçe ve bu ilişki konusunda emin ve kararlı olduğunuzu anlayınca evlilik kararınıza daha sıcak bakacaklardır diye düşünüyorum.hakkınızda hayırlısı neyse o olsun inşallah:)
Kullanıcı avatarı

#4119540  gönderen estrellabella
 18.05.2018 - 00:36:01
Öğretmenin nesi varmış, bir sürü doktor kız öğretmen erkek evlilikleri var, tanıdıklarımdan hiç problem yaşayan duymadım, sanırsın adam işsiz, boş beleş takılıyor, neyini beğenmiyorlar çocuğun, bu aileler bi karışmasa olmaz zaten, elaleme hava atıcaz diye yaptıklarına bak, kızın sevmiş, uzun süredir de güzel birlikteliği var, oğlan da seviyor sayıyor daha ne, doktorla evlendircen de ne geçicek eline, o doktor da işsiz kalabilir, ülke karışık, yarınımızı görmüyoruz, bi khk ya bakar, eş durumu vs olmayıp istifa edip evde oturan, karısının eline bakan dr erkekler de var, eğer birlikte olduğun adam kompleksli değilse, yeterince olgunsa evlen gitsin, çevrenden de utanma, tak koluna gururla gez, çevren de sizi mutlu çift gördükçe hasedinden çatlasın

#4119552  gönderen Cevirmenmd
 18.05.2018 - 01:13:32
rosebud yazdı:
17.05.2018 - 23:00:45
Birileri yine beni aforoz etmeye kalkmış ama herkesin kendi düşüncesi kendine ben hala söylediklerimin arkasındayım...

Evlilikte ben mesleği çok da önemsemezdim ama son zamanlarda bunu erkeklerin de çok önemsediğini görünce önemsenmesi gerektiğini düşünmeye başladım...
Her kadın ilgili ister, sevgi ister bu gayet normal ama o kişinin sana olan ilgisinin dr olduğun için mi yoksa gerçekten seni sevdiği için mi olduğunu anlaman çok önemli...

Bunun haricinde dr diye bi erkeğin seni anlayacağını da sakın düşünme, o kişinin kişiliğiyle ve seni sevip sevmemesiyle alakalı bir durum...belki daha iyi anlar ama emin ol bir çok erkek de kadınları anlayıp anlamazdan geliyor, kendi işlerine geldiği gibi davranıyor bunu da aklının bi köşesinde bulundur...
Sıkıntılı sürecinde seni anladığını düşünmüşsün, aynı eve girmeden senden beklentileri olmadan bunu anlaman çok zor...dışarıdan herkes birbirini anlıyormuş gibi görünebilir...hislerine güven ama o kişinin sözlerinden çok davranışlarına odaklan..
Kütüphanede bi kızla tanışmıştım, hanım akıllı ve gerçekten güzel kızdı, erkek arkadaşı makine mühendisiymiş kız matematik öğretmeniydi. Kıza demiş ki Seni öğretmen olduğun için tercih ettim ben...kız önemsememiş bunu, bak doğru söylemiş dedim. Yarım gün çalışır, yarım gün çocuklara da bana da bakar düşüncesinde onların çoğu dedim...tanıyorum arkadaşım çok...Ama kız kpss'yi de kazandı, evlendiler, mutlu görünüyorlar...kız sevmiş demek ki diyorum :)

Buna benzer örnek çok, realist olmaya çalış, aile mutlaka önemli, bazıları demiş ailesi istemediği halde mutlu olanı göremedim diye...bir kişiyi duydum sadece, kadın bankacı, adam mobilyacıda çalışan usta, kızın babası kızı dövmüş evlenmesin diye o derece istememişler...vazgeçmemiş..adam kendi işini kuruyor ve çok zengin olmuş karısı da mutlu rahat, kendi de mutlu...ama dediğim gibi sadece bir örnek duydum...

Konuyu dağıtmadan özet geçmeye çalıştım...Allah hakkında hayırlı olanı nasip etsin...yazılan değişmezmiş derler ama aklını kullanmayı unutma...bir de merak ettiğim konu ablan mutlu mu? Eşi ona nasıl davranıyor, çocukları oldu mu? Ailem istemedi dediğin için sordum sadece...
Tesekkurler yazdıklarınız için.. ben de meslek konusunda karsimdakini tarttim ve gozlemlerim sonucu guvendim dr olmasam daha bile mutlu olurduk. Kompleksleri olan bi insan değil ozguveni yüksek kendini ezik hissetmekten çok benimle gurur duydugunu düşünüyorum. Bunu çoğu zaman hissettirdi.

Ablam konusuna gelince evet gayet uyumlu mutlu bi çiftler. Ablam öğretmen eşi güvenlik görevlisi. Ablam öğretmen olsa da yoğun çalışıyor evin temizligini birlikte yaparlar çoğu zaman yemekleri enistem yapar dolma bile sarar.:) çoğu şeyi birlikte yaparlar. Veli ziyaretlerine ablamla birlikte gider. anlasamazliklar elbette oluyor ama ben şimdi bakınca niye uzulmusuz boşuna diyorum. Gayet iyiler. Umarım hayırlısı olur...

#4119553  gönderen Cevirmenmd
 18.05.2018 - 01:20:14
estrellabella yazdı:
18.05.2018 - 00:36:01
Öğretmenin nesi varmış, bir sürü doktor kız öğretmen erkek evlilikleri var, tanıdıklarımdan hiç problem yaşayan duymadım, sanırsın adam işsiz, boş beleş takılıyor, neyini beğenmiyorlar çocuğun, bu aileler bi karışmasa olmaz zaten, elaleme hava atıcaz diye yaptıklarına bak, kızın sevmiş, uzun süredir de güzel birlikteliği var, oğlan da seviyor sayıyor daha ne, doktorla evlendircen de ne geçicek eline, o doktor da işsiz kalabilir, ülke karışık, yarınımızı görmüyoruz, bi khk ya bakar, eş durumu vs olmayıp istifa edip evde oturan, karısının eline bakan dr erkekler de var, eğer birlikte olduğun adam kompleksli değilse, yeterince olgunsa evlen gitsin, çevrenden de utanma, tak koluna gururla gez, çevren de sizi mutlu çift gördükçe hasedinden çatlasın
Bi an iç sesim mesaj yazmış sandım :D evet çok şükür kompleksli bi insan değil ozguveni yüksek bana da benden fazla güvenir çoğu konuda beni teşvik eder. Tus koclugu bile yaptı sabırla. Sonucuma da benden çok sevindi.:) Böyle destekleyici mesajlar gördükçe mutlu oluyorum teşekkür ederim :)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4119566  gönderen Birhekim
 18.05.2018 - 02:32:12
“Özgüveni yüksek, kendini ezik hissetmiyor, benimle gurur duyduğunu düşünüyorum” demişsiniz. Bence tamamdır bu iş. Siz zaten karşınızdakiyle ilişkinizi sadece aşk temeline oturtmamışsınız, saygınızı kazanabilmişse, karşınızda sizden daha alt seviyede bir var gibi hissetmiyorsanız olmuştur bu iş. Seviye konusunda demek istediğimi şöyle anlatayım, 2 kuzenim var, yakın yaşlarda. Bunların ikisi de 4 yıllık fakülte mezunu. Ben kuzenlerimden biriyle sohbet ederken çok keyif alıyorum, hatta ona şahsi problemlerimi danışıp görüşünü almayı ihmal etmiyorum. Birçok tıpçı arkadaşımdan daha olgun olduğunu, problem çözme becerisinin daha yüksek olduğunu düşünüyorum...Diğeriyle konuşurken ise kendimi hep eğitici pozisyonunda görüyorum, hatta bazı konuları nasılsa anlamazki deyip ona açmıyorum bile. Mesele eğitim aldığı fakülteyse onunki diğerinden çok daha yüksek öss puanıyla alıyor 😆
Yani meslek farklılığı kültürel hayata ne kadar yansıyor? Bence doktor hanım ailesinin gönlünü ferahlatıp öğretmen beyi taksın koluna, mutluluklarıyla da benzer tereddütleri yaşayanlara örnek olsunlar