Salı , Ağustos 20 2019
usmle hakkinda genel bilgi paylasim bolumu...

Tr’de asistanlık yaparken USMLE çalışmak

#4255725  gönderen indulgence
 04.04.2019 - 14:10:04
Arkadaşlar bazı üniversite hastanelerinin rahatlık olarak(halk sağlığı-aile hekimliği gibi bölümler) veya USMLE çalışmayı destekleyen hatta bunu şart olarak koşan(Marmara NRŞ) yapıları olmasından dolayı USMLE ve yurtdışında tıp kariyeri düşünen kişiler için daha uygun olması durumu var.Bunun örneklerine vakıf olan asistan,intern arkadaşlarımız varsa veya kendileri böyle bir yol izliyorsa bu konuda fikir alışverişi,yardımlaşma yapmak için bilgilendirilebilecek arkadaşlar varsa buradan veya özelden yardımlaşabiliriz.Nereler uygun olur,asistanlıkta hocaların bunu desteklediği ya da en azından sorun çıkarmadığı,yurtdışı kariyerine ön ayak olabilecekleri yerler nereleridir?Stepleri hangi şehirlerde hangi üniversitelerin hangi bölümlerinde almak en ideal şekilde olabilir?
Kullanıcı avatarı

Re: Tr’de asistanlık yaparken USMLE çalışmak

#4255769  gönderen tedi
 04.04.2019 - 17:42:47
ben yaptım hocam ama maddi imkansızlıktan staj, gözlemcilik kısımlarını yapamadığım için öyle kaldı. eğer bu yola girecekseniz

1) evlenmeyin.
2) evlenmeyin.
3) para biriktirin.
4) cerrahi olmayan bir branş seçin, örn: psikiyatri, pediatri, dahiliye

bu dediklerim ve dil engeliniz yoksa tusdan yeni çıkan tusiyer, step2 cs ye kadar parçalar sınavları.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4255796  gönderen yusuftrn
 04.04.2019 - 19:49:58
Aktif olarak yapmaya çalışmaktayım, zor evet ancak imkansız değil. Klinik branş hekimiyim klinisyen olmak istiyorum im, em neuro vs hepsine başvuracağım.
asistan olmak usmle için avantaj olabilir hatta, adamlar gap year kavramına takıyor mesela, siz mezuniyet sonrası 3 yıl usmle stepleri vermek için çalıştım diye söylerseniz interviewda negatif puan olur. ancak ben tr'de resident iken usa'da çalışmaya karar verdim sınavları o ara verdim derseniz gap year kabul edilmeyecektir (örneğini gördüm). Asistan iken kliniğinizin tavrı ile birlikte değişmekle birlikte amerikada halen öğrenci olduğunuz için elective, hands-on clerkship ayarlama ihtimaliniz de mevcut. Ancak dediğim gibi her klinik pozitif yaklaşmayabilir bu konuya.
Ancak yine de çok yıpratıcı bir süreç, hem maddi hem manevi. Evet tus gibi çeldirici bir sınav değil bu nedenle sorular bazen çok basit olabiliyor. ancak zaten sınav puanı tek başına hiçbirşey de ifade etmiyor. Yine de elden gelen en yüksek puanı almak lazım. özellikle step1 için.
Yapmayı düşünen arkadaşlar varsa şimdiden iyi çalışmalar ve bol sabır diliyorum :)
Uzun bir süre oldu hayat meşgalesi,meşguliyetler derken zaman geçiyor :).TUS’tan yeni çıkmış birisi olarak şu anda UWorld sorularına bakmaktayım.Bu sorular eminim ki hem asistanlık hayatım için fayda sağlayacak hem de USMLE yolunda altyapı oluşturacak.Bana öyle geliyor ki gözlemcilik,research,tavsiye mektupları,stepler derken epeyce uzun bir zaman geçecek.Bu yolda yürürken aynı yolda yürüyen akranlar ile irtibat halinde olmanın gerekli olduğunu düşünüyorum.Bir whatsapp grubu kuruyorum ki bu yola giren kişilerin birbirleri ile fikir alışverişi yapma imkanı olsun.Katılmak isteyen tüm meslektaşlarım lyftuber25@gmail.com adresine numaralarını atabilirler ya da özelden yazabilirler :).Şansımız bol,yolumuz açık olsun.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
tedi yazdı:
ben yaptım hocam ama maddi imkansızlıktan staj, gözlemcilik kısımlarını yapamadığım için öyle kaldı. eğer bu yola girecekseniz

1) evlenmeyin.
2) evlenmeyin.
3) para biriktirin.

bu dediklerim ve dil engeliniz yoksa tusdan yeni çıkan tusiyer, step2 cs ye kadar parçalar sınavları.

aynen katılıyorum , aslında bu konuda son review diye geçen ama çok iyi düzeyde olan hintlilerin kitapları mevcut. onu da son aşamada okuyunca baya kolay oluyor.
francesco22 yazdı:
03.06.2019 - 22:52:04
tedi yazdı:

1) evlenmeyin.
2) evlenmeyin.
3) para biriktirin.

aynen katılıyorum , aslında bu konuda son review diye geçen ama çok iyi düzeyde olan hintlilerin kitapları mevcut. onu da son aşamada okuyunca baya kolay oluyor.
Mevcut var mi elinizde
Kullanıcı avatarı

#4277795  gönderen drbyzgl
 07.06.2019 - 14:24:09
tedi yazdı:

1) evlenmeyin.
2) evlenmeyin.
3) para biriktirin.

Neden cerrahi olmayan branş
drzorunsuz yazdı:
07.06.2019 - 10:42:22
francesco22 yazdı:
tedi yazdı:

1) evlenmeyin.
2) evlenmeyin.
3) para biriktirin.

Mevcut var mi elinizde
Yok ama olacak :d olunca haber ederim
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
francesco22 yazdı:
09.06.2019 - 18:47:04
drzorunsuz yazdı:
07.06.2019 - 10:42:22
francesco22 yazdı:

Mevcut var mi elinizde
Yok ama olacak :d olunca haber ederim
Çok sevinirim😊