Cumartesi , Ekim 19 2019
mecburi hizmet istifa, es durumu atamalari ve yeniden atanacaklar icin genel paylasim platformu...

ASİSTANLIKTA EŞ DURUMU

#4127167  gönderen bronkolin
 04.06.2018 - 11:50:48
Merhabalar ,
Forumda birçok sayfaya baktım fakat net cevap bulamadım buradan sizlere sormak istediklerim var.
Nişanlım halihazırda üniversitede SB adına asistan . Bende şu anda başka bir ilde üniversitede sb adına asistanlık kazandım. Ben eşimin yanına puanım yetmediği için geçemiyorum. Fakat onun puanı benim yanıma geçmeye yetiyor.
Bu bilgiler doğrultusunda ;
1- Eş durumu yapmak istersek ikimizin de puanının yettiği üçüncü bir ilde birleşebilir miyiz? Yoksa eşim sadece benim kazandığım ile mi geçebilir ?
2- Eş durumu başvurusunu ne zaman yapmalıyız ? Asitanlığa nikahtan önce başlamış olacağım. Nikahtan sonra belli bir süre geçmesi gerekir mi ?
3- Puanların yetmesine rağmen eş durumunu engelleyecek bir durum olabilir mi ?

Teşekkürler.

Re: ASİSTANLIKTA EŞ DURUMU

#4127377  gönderen alidemirrr
 04.06.2018 - 21:51:50
2. Evlilik süresinin önemi yok
3. Gitmek istediğiniz yerin muvafakat vermesi lazım, bulunduğunuz yerin muvafakat vermesi lazım, aldığınız puan gitmek istediğiniz yerden küsurat dahil yüksek olmalı
1. Ortak bir yere gitmek ikiniz içinde tüm şartları sağlarsanız olur diye düşünüyrm(mazeretsiz de olsa sonuçta tüm şartları sağladığınızı düşünerek söylüyrm) ama tabi kombinasyonların çokluğu sıkıntı , eşinizin mevcut durumda yanınıza gelmesi daha muhtemel fakat 2. Cevaptaki 3 şartı da sağlamalı.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4127439  gönderen bronkolin
 05.06.2018 - 00:15:16
alidemirrr yazdı:
04.06.2018 - 21:51:50
2. Evlilik süresinin önemi yok
3. Gitmek istediğiniz yerin muvafakat vermesi lazım, bulunduğunuz yerin muvafakat vermesi lazım, aldığınız puan gitmek istediğiniz yerden küsurat dahil yüksek olmalı
1. Ortak bir yere gitmek ikiniz içinde tüm şartları sağlarsanız olur diye düşünüyrm(mazeretsiz de olsa sonuçta tüm şartları sağladığınızı düşünerek söylüyrm) ama tabi kombinasyonların çokluğu sıkıntı , eşinizin mevcut durumda yanınıza gelmesi daha muhtemel fakat 2. Cevaptaki 3 şartı da sağlamalı.
Teşekkürler hocam, peki eşim nikah öncesi başka bir yere mazeretsiz geçmeyi başarırsa ben onun yanına geçebilir miyim ? Puanım yetmek kaydıyla ? Geçmişte kadro sorunları sebebi ile istenen şehire geçiş yapılamayıp alternatif şehirlerde birleştirilmiş örnekler varmış bir fikriniz var mı ?

#4127530  gönderen alidemirrr
 05.06.2018 - 11:05:55
Hocam illaki muvaffakat şartı var. Gideceğiniz yer kabul edecek en önemlisi de bulunduğunuz yer onay vericek. Tuk da bu şartlar var. Anabilim dalı başkanınız izin vermezse geçişiniz olmaz.

#4127534  gönderen Nurbahar
 05.06.2018 - 11:41:46
Diyelim ki bulunduğun yerdeki anabilimdalı da onay verdi gideceğin yer de.Ama puan yetmiyor.Bu durumda da gitme şansı var mı?

#4129542  gönderen bronkolin
 11.06.2018 - 03:38:19
Şimdi ben sınavı kazandım kayıt yaptırdım başlamayı bekliyorum. Nikahı kayıt yaptırdıktan sonra kıymak yeterli midir ? Yoksa illa ki başlangıç sonrası mı kıymalıyız ?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4129572  gönderen alidemirrr
 11.06.2018 - 11:12:44
bronkolin yazdı:
Şimdi ben sınavı kazandım kayıt yaptırdım başlamayı bekliyorum. Nikahı kayıt yaptırdıktan sonra kıymak yeterli midir ? Yoksa illa ki başlangıç sonrası mı kıymalıyız ?
Nikah tarihi ve süresi önemli değil. Başvururken evlilik işlemlerinizi tamamlamanız yeterli olur hocam.

#4134007  gönderen bronkolin
 25.06.2018 - 13:33:07
alidemirrr yazdı:
bronkolin yazdı:
Nikah tarihi ve süresi önemli değil. Başvururken evlilik işlemlerinizi tamamlamanız yeterli olur hocam.
Hocam ne yazık ki dediğiniz gibi değilmiş. TUK ile görüştüm. Asistanlığa başladıktan hemen sonra kıyılan nikahların TUK tarafından reddedilebileceği , en azından 1-2 ay gibi bir sürenin geçmesi gerektiği , insanların 2 günde tanışıp evlenemeyeceği bunun gerçeği yansıtması için en az 1-2 ay gibi bir sürenin gerekli olduğu söylendi. Yani kafamız tamamen karıştı.

İlgili mevzuatta bir tarih belirtilmemesine rağmen kurumun bu tutumu hakkında ne yapabilirim ?

#4134010  gönderen alidemirrr
 25.06.2018 - 13:47:14
bronkolin yazdı:
25.06.2018 - 13:33:07
alidemirrr yazdı:
bronkolin yazdı:
Hocam ne yazık ki dediğiniz gibi değilmiş. TUK ile görüştüm. Asistanlığa başladıktan hemen sonra kıyılan nikahların TUK tarafından reddedilebileceği , en azından 1-2 ay gibi bir sürenin geçmesi gerektiği , insanların 2 günde tanışıp evlenemeyeceği bunun gerçeği yansıtması için en az 1-2 ay gibi bir sürenin gerekli olduğu söylendi. Yani kafamız tamamen karıştı.

İlgili mevzuatta bir tarih belirtilmemesine rağmen kurumun bu tutumu hakkında ne yapabilirim ?
Hocam dayandırdıkları belirli bir madde varmıymış. Neye göre red yediniz. İlgili maddeyi sunmaları lazım. Süre noktasında hiçbir yazı sözkonusu değil. Keza durumunuzla alakalı evlilik yaptığınız müddetçe kimseye hızlı evlilik yaptın diye sorgulanması da mantıksız bir gerekçe. Tuk mevzuatında eş durumu mazereti ile tayin 16. Maddede geçmekte ve herhangi bir süre sunulmamakta.itiraz etme veya son olarak mahkeme ile geçişiniz mümkün olur tabi atamaya aykırı baika bir sıkınto söz konusu değilse. Çünkü eş durumu mazeretinde evlilik, puanın geçilecek yerin altında kalmaması, geçilecek yerde uygun kadro olması ve eşlerin buluşabileceği en uygun yer diye yazmakta.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009