Pazartesi , Ekim 21 2019
mecburi hizmet istifa, es durumu atamalari ve yeniden atanacaklar icin genel paylasim platformu...

SB kadrosundan istifa edeceğim yardım.

#4097872  gönderen bronkolin
 13.04.2018 - 00:42:32
Merhabalar,
1.5 yıllık asistanım insanlık dışı şartlar nedenli istifa etmek ve (feragat değil tamamen istifa) tekrar tus çalışmak istiyorum . Tahmin edebileceğiniz sebepler nedenli bölümümü ve üniversitemi yazmak istemiyorum. Sormak istediğim bazı sorular var daha önce açılan konulara baktım net cevap bulamadım.
1- İstifa edersem imzaladığım yüklenme senedinin tamamını mı yoksa 1.5 yıllık süreyi mi ödeyeceğim?
2- Sadece maaş kalemini mi geri öderim , yoksa maaş+ sabit döner mi ödeyeceğim ? Döner sermaye geri ödenmez yazıyor diğer konularda ama hangi döner sermaye ? (performans-sabit-nöbet parası)
3- Ödeme nasıl oluyor ne zaman başlıyor ? Malum istifalı olacağım ve bir süre gelirim olmayacak taksitlendirme vb şartlar nelerdir ?
4-İstifa dilekçemi verdiğimde istifa etmem ne kadar sürer ? Memuriyet gibi bir iki ay bekler miyim ?
Teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı

Re: SB kadrosundan istifa edeceğim yardım.

#4097892  gönderen Wortex
 13.04.2018 - 01:06:31
Çok gecmis olsun öncelikle istifa ve bu zor donemi yasamis biri olarak allah kolaylik versin. Ben sadece sordugunuz 1 numarali basliga cevap verebilcegim digerlerini bilmiyorum . Sadece size odenen sure doneminde ki para odemesini yapiyorsunuz yani 1.5 sene sizin icin ole biliyorum.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4097953  gönderen DKare
 13.04.2018 - 09:32:18
1) sadece çalıştıgınız süreyi ödüyorsunuz
2) maaş+sabit yani kamu kurumu size ne yatırdıysa ( yolluk vs dahil ) tamamının BRÜT (e-devlet'ten maaşınızın brütüne bakabilirsiniz) ücretini yasal faiziyle taksitlendirerek ödüyorsunuz. Normalde döner eklenmiyor dogrudur ama kamu zaten size döner olarak yatırmıyor o parayı. ilgili konum: viewtopic.php?f=218&t=151872&p=4075495#p4075495
3) ödeme konusunu bilmiyorum malesef. ama büyük ihtimal borcunuz vergi dairesine iletilir taksitleri oradan ödersiniz
4) ben de sizle aynı süreçteyim 02.04'de dilekçemi verdim ama hala dönüş olmadı. sanırım 1 ay sürüyor tahminen

#4098016  gönderen Dr_Prion
 13.04.2018 - 10:47:23
Hocam ben bakanlık sicil şubeden bir yetkili ile konuşmuştum senette miktar hesaplanırlen sadece brüt maaş hesaplanır bundanda gelir vergisi çıkarılarak hesaplanır demişti,sabit döner dahil edilmez demişti buna göre sabit döner geri ödenmez diye tahmin ediyorum.İsterseniz sicil şube ile görüşün

#4098151  gönderen DKare
 13.04.2018 - 13:47:40
Dr_Prion yazdı:
Hocam ben bakanlık sicil şubeden bir yetkili ile konuşmuştum senette miktar hesaplanırlen sadece brüt maaş hesaplanır bundanda gelir vergisi çıkarılarak hesaplanır demişti,sabit döner dahil edilmez demişti buna göre sabit döner geri ödenmez diye tahmin ediyorum.İsterseniz sicil şube ile görüşün
döner dahil edilmiyor doğru ama bakanlık zaten sabit döner vermiyor sb kadrosundakilere.

’Uzmanlık eğitimi amacıyla üniversitelere görevlendirilen personel kadrosunun bulunduğu sağlık tesisi tarafından performansa dayalı ek ödeme yapılmayacaktır. Söz konusu personelden tabip olanlara 209 sayılı Kanun Ek-3’üncü maddesi uyarınca öngörülen Döner Sermaye Sabit Ödemesi yapılmayacak olup, tabip ve tabip dışı personele yalnızca 375 sayılı KHK’nın Ek-9. Maddesi uyarınca kadro ve görev unvanı veya pozisyon unvanı belirlenmiş olan ek ödeme net tutarında ek ödeme yapılacaktır.' ( Sağlık Bakanlığı genelgesi (Sayı:49022165-010.99/1714 28 Şubat 2013) 14. Maddesi )
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4098270  gönderen bronkolin
 13.04.2018 - 15:23:48
Dr_Prion yazdı:
Hocam çok teşekkür ederim. Bu ayrıntı benim için çok önemli sabiti ödemeyeceğimi bilsem bu yükün altından taksitle cok rahat kalkacagıma inaniyorum. Bunu kesin olarak sicil şubeden öğrenebilir miyim?
Bronkolin hocam ödememe alternatiflerini düşündünüzmü feragat ederek mecburi hizmet yapabilirsiniz torpil bulup 112 tsm gibi bir yere geçebilirsiniz veya rahat bir acile

#4098628  gönderen indiecandy
 13.04.2018 - 19:06:46
Neye imza attığına bakabilirsen brüt maaşx 12 ay x asistanlık yılı kadar olması lazım senedin. Maalesef her yer farklı hesaplıyor brüt kısmını. Maaş ve sabit kesin dahil diye biliyorum.

viewtopic.php?p=4095467#p4095467

O brüte faiz eklenerek ödeniyor, peşin filan değil. Siz veya kefilinizin maaşının en az 3’te 1’i gibi bir kısmı şeklinde kesinti oluyor. Max 3’te 2’si idi sanırım.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4098781  gönderen Dr_Prion
 13.04.2018 - 21:59:44
bronkolin yazdı:
13.04.2018 - 15:23:48
Dr_Prion yazdı:
Hocam çok teşekkür ederim. Bu ayrıntı benim için çok önemli sabiti ödemeyeceğimi bilsem bu yükün altından taksitle cok rahat kalkacagıma inaniyorum. Bunu kesin olarak sicil şubeden öğrenebilir miyim?
Hocam ben bakanlık kadrosundan bakanlık kadrosuna geçtim ikisindede sabiti hesapladılar aslında tamda bildikleride yoktu ya bakanlığa gittim sicil şubeye de uğradım,kefalet senedinin hesaplanmasını sordum bana bu şekilde söyledi.Bende kendilerine herkesin sabiti de kattığını söyledim, katılmaması gerekir dedi.Bu senet hesaplamalarında herkeste farklı bir miktar çıkıyor kimi yer net maaş artı sabiti kimi yer brüt artı sabiti dahil ediyor bu konuda malesef doğru dürüst bir iletişim yok ve çoğu kurumların hiç haberi yok bu işlerden,ben sicil şubeye uğrayın derim ödeme konusunda yasal faiz de giriyor işin içine sadece aldığınızı ödemiyorsunuz.
bronkolin yazdı:
13.04.2018 - 18:02:44
Hocam dhy bitmeden asistan olmuştum bu nedenle döndüğümde beni eski yerime atarlar diye düşünüyorum torpilimde yok ne yazikki
O zaman ben ödemiyorum dhy mi uzatın diyebilirsiniz

#4098961  gönderen bronkolin
 14.04.2018 - 13:26:58
dr_enivicivokke yazdı:
13.04.2018 - 22:21:37
bronkolin yazdı:
13.04.2018 - 18:02:44
Hocam dhy bitmeden asistan olmuştum bu nedenle döndüğümde beni eski yerime atarlar diye düşünüyorum torpilimde yok ne yazikki
O zaman ben ödemiyorum dhy mi uzatın diyebilirsiniz
İstifa edince artık devletin bir doktoru olmadığımız için dhy eklemek değil direk ödeme isteniyor.