Perşembe , Kasım 14 2019
Yurtdışında eğitim,ihtisas v.b konularda mesajlaşmalar..sorular, öneriler..

Kullanıcı avatarı
Merhaba arkadaşlar,

Forumu bir süre inceledim ve araştırdım ama bu konu ile ilgili tam ve açık bilgiler bulamadım.

Uzmanlık eğitimini yurt dışında almak ile ilgili yeterli kaynak var gerçekten ama peki uzmanlık sonrası?

Ben Türkiye'de uzmanlık eğitimi almaktayım (çocuk psikiatrisi) ancak asistanlığı tamamladıktan sonra yurt dışında çalışmalarıma devam etmek istiyorum.

Bu süreç nasıl işliyor? Ülkeden ülkeye fark var mıdır? Yoksa artık çok mu geç kaldım?

Gerçekten isteklerim ile beynim arasında sıkışmış durumdayım. Hayalimdeki ülkeler İsveç, Almanya veya İngiltere... Açıklayıcı ve dolu dolu bilgilerin hepsini bir yerde bulabilsem aslında biraz daha rahatlayabileceğimi düşünüyorum.

Yardımcı olursanız sevinirim.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
çocuk psikiyatri için yazıyorum. kötü haberlerim var.

Genel olarak;

bir çok ülkede çocuk psikiyatri yandal. olmayanlar süre uzun, şuradan zamanında hocamızın ESCAP için yazdığına bakabilirsiniz; https://link.springer.com/article/10.10 ... 006-0599-3

ve bir çok ülkede psikoterapi eğitimi bu işin içine entegre. türkiye'de malesef böyle bir yapılandırılmış program yok.

daha kötüsü psikiyatri için dil yetkinliğini bir üst basamakta isteyen ülkeler mevcut. çrs için bilmiyorum.

Ülkeler özelinde;

ingiltere'yi geçelim, londra'da bile iki elin parmağı kadar uzman var, uzmanlığınızı tanıtmanız imkansıza yakın. (olursa MRCP yolu ile ilk olursunuz)

amerika'yı zaten geçelim yine '0' dan başlamanız gerekiyor.

isveç'te üzgünüm ama yandal, tanıtamazsınız.

geriye bir tek almanya kalıyor.
Amerikada beyin cerrahi olmak imkansizken turkiyede baraji gecenin beyin cerrahi oldugundan yola cikabilirsiniz. Tabi kimsenin egitimi veya emegine saygisizlik yaptigim dusunulmesin. Turkiye en zeki insanlarin doktor oldugu bir memlekettir ve turk doktorlari diger butun mesleklerden daha basarilidir . Ama sistem bizi embesillige itiyor ve sonunda doktorluktan baska hic birseyden anlamayan ( anladigimiz doktorluk da tibbi sekreterlik yapmak, ben dahil) amacsiz insanlara donduruyor.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
tedi yazdı:
09.09.2019 - 15:40:05
çocuk psikiyatri için yazıyorum. kötü haberlerim var.

Genel olarak;

bir çok ülkede çocuk psikiyatri yandal. olmayanlar süre uzun, şuradan zamanında hocamızın ESCAP için yazdığına bakabilirsiniz; https://link.springer.com/article/10.10 ... 006-0599-3

ve bir çok ülkede psikoterapi eğitimi bu işin içine entegre. türkiye'de malesef böyle bir yapılandırılmış program yok.

daha kötüsü psikiyatri için dil yetkinliğini bir üst basamakta isteyen ülkeler mevcut. çrs için bilmiyorum.

Ülkeler özelinde;

ingiltere'yi geçelim, londra'da bile iki elin parmağı kadar uzman var, uzmanlığınızı tanıtmanız imkansıza yakın. (olursa MRCP yolu ile ilk olursunuz)

amerika'yı zaten geçelim yine '0' dan başlamanız gerekiyor.

isveç'te üzgünüm ama yandal, tanıtamazsınız.

geriye bir tek almanya kalıyor.
Benim bildiğim çrs isveç'te yandal değil.
Hatta şöyle bir link buldum konuyla alakalı;
http://www.bup.se/sv/Om-BUP/Utbildning/ ... tbildning/