Salı , Ağustos 20 2019
Aile hekimligi ve tus hakkinda genel paylasim platformu....
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Kullanıcı avatarı

Re:

#3974389  gönderen dranestezi26
 25.08.2017 - 16:33:59
v4patron yazdı:
dranestezi26 yazdı:
v4patron yazdı: Ben sana hakaret etmedim.
Parayla işin korelasyonu ne alaka?
Ama senin gibi birine bırak elini güç vermeyi; gütsün diye koyun bile vermemeli.
Ezikliğini her başlıkta belli etme.
Elime dusersen nasil koyun guttugumu gosteririm sana.benle ugrasma cok pis ayar oluyorum sana.sonu kotu olacak
Sen kimsin de ben senin eline düşecem acaba😂
Senin gibi klavye delikanlılarını biz çok gördük😉
İşte halk sağlıkcılar böyle ,aynen devam aslan parçası👍
Bana bak tıfıl benim yer yurt belli.ister sen gel,istersen yerini soyle o klavye diyen agzinla bir tanışayım.Her halk saglikciyi akilli uslu sanma

Re:

#3974394  gönderen dogan1907
 25.08.2017 - 16:40:10
dr-atrium yazdı:
dogan1907 yazdı:Anlamadığım diğer bir nokta cari gider her ay veriyorlar aile hekimine harcarsan harca, harcamazsan yanına kalsın diyorlar ondan sonra ASM ler bakımsızlıktan harabeye dönüyor özellikle entegre hastanelerdeki aile hekimleri elektrik parası yok, su parası yok, malzeme parası yok, jenarötörü, mazotu vs devletten verirlerse 3 kuruş kira veriyorlar, hizmetli tutanını hiç görmedim. Daha da sorsan harcamaları çok oluyormuş para yetmiyormuş.
Hocam doguda bahsettiginiz sekilde biryerde aile hekimligi yaptim disardan bahsettiginiz gibi gozukuyor ama oyle degil metrekare basina bize bir yuzdelik vermislerdi her ay kira elektrik su jenerator kalorifer yakiti tamirati vs masraflari maasimizdan kesilirdi hatta tamirat olurdu boya olurdu payimiza duseni maasimizdan daha yatmadan keserlerdi
Uygulamadaki farklılıklar ayrı bir konu ancak mantıklıymış şimdi bir çok yerde kira bedeli yakıt vs hesaplanırken doktor odaları ve aşı odası hesaplanıyor ancak hastanenin bekleme salonunu emzirme odasını birçok ortak kullanılan yer hesaplanmıyor bu da aile hekimlerine avantaj sağlıyor.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3974429  gönderen bellapais
 25.08.2017 - 18:18:15
dranestezi26 yazdı:
v4patron yazdı:
dranestezi26 yazdı: Elime dusersen nasil koyun guttugumu gosteririm sana.benle ugrasma cok pis ayar oluyorum sana.sonu kotu olacak
Sen kimsin de ben senin eline düşecem acaba😂
Bana bak tıfıl benim yer yurt belli.ister sen gel,istersen yerini soyle o klavye diyen agzinla bir tanışayım.Her halk saglikciyi akilli uslu sanma
ironik kavga filandir umarim .. mihtar encumen kavgasi yer kahvehane gibi olmus..sesli güldüm..
Kullanıcı avatarı

Re:

#3974454  gönderen dranestezi26
 25.08.2017 - 19:05:37
bellapais yazdı:
dranestezi26 yazdı:
v4patron yazdı: Sen kimsin de ben senin eline düşecem acaba😂
ironik kavga filandir umarim .. mihtar encumen kavgasi yer kahvehane gibi olmus..sesli güldüm..

Abla ben de her yol var.Kibar iletisime acik insana en kibar olurum.Kaba insana en kaba olurum.Oturup konusmak istwyenle konusurum.Kavga etmek isteyenle kavga ederim.Sonucta salonlarda fanus icinde buyumedik

Re:

#3974459  gönderen v4patron
 25.08.2017 - 19:21:07
dranestezi26 yazdı:
bellapais yazdı:
dranestezi26 yazdı: Bana bak tıfıl benim yer yurt belli.ister sen gel,istersen yerini soyle o klavye diyen agzinla bir tanışayım.Her halk saglikciyi akilli uslu sanma

Abla ben de her yol var.Kibar iletisime acik insana en kibar olurum.Kaba insana en kaba olurum.Oturup konusmak istwyenle konusurum.Kavga etmek isteyenle kavga ederim.Sonucta salonlarda fanus icinde buyumedik
Bella hanım haklısınız ben zaten ezik arkadaşı bi yerden sonra kaale almadım
Kullanıcı avatarı

Re:

#3974466  gönderen dranestezi26
 25.08.2017 - 19:39:23
Hahahaha bilmem neremin kenari kale almamis😀
Kullanıcı avatarı

Re:

#3974728  gönderen ersin584
 26.08.2017 - 02:04:43
dranestezi26 yazdı:
ersin584 yazdı:
dranestezi26 yazdı:misafir hasta kavramı kesinlikle düzeltilmeli.Aile hekimine ben buna bakmam şuna bakmam fırsatı verilmemeli.Başvuran her hastaya gerekliyse,yasal olmayan bir işlem değilse bakma zorunluluğu yasal olarak getirilmeli.Saha izlemi yapmayan aile hekimleri,esnek mesai yapmayan aile hekimlerine ciddi yaptırımlar getirilmeli.Aile hekimleri karşısında yetki anlamında idarecilerin eli ciddi anlamda güçlendirilmeli.Şu anki halde yeterli düzeyde kanuni yetki yok
MİSAFİR HASTA DİYE BİR KAVRAM YOK. BİRİLERİNİN GLUTEUSUNDAN UYDURDUĞU BİRŞEY BU. ÖNCE OKU ADAM OL. AİLE HEKİMİ KANUNDA KENDİSİNE BÖYLE BİR SORUMLULUK VERİLMİYORSA ELBETTE BAKMAZ. SEN KİM OLUYORSUN MİLLETİ ADAM EDECEKSİN. OKURKEN BİLE SİNİRLENİYORUM. SAÇMA SALKA ADAMLARLA BURDA UĞRAŞIYORUZ .
Adamin canini sikma.Beni sap sup konusup yoldan cikarma.Once insan ol insan gibi yaz.Klavye delikanliligi yapma burada.Musafir hasta bal gibi de var.Yok diyen sen ve o meshur derneginiz.yok benim kanunumda yazmiyor,yok o yonetmelikte var bilmem ne diye sacmaliyip duruyorsunuz.Sen ve senin zihniyetindeki yapmayuz etmeyuz,o benim gorevim degil bu benim gorevim degil diyen aile hwkimleri yuzunden sistem islemiyor.Hersey yaxiyla kanunla olmaz.Herseyi tam mi yapiyorsun da insiyatif kullanma durumun oldugunda isi kanunlara yikiyorsun.Bazen is yurusun diye fedakarlik getekir ama kime anlatiyorsun.Insan olana laf anlatılır

Adam olduğunu kim söyledi ki üzerine alındın. Ergen serzenişlerine devam edip kafamı bozma benim ukala. Adam ol kendi işine bak. Aile hekimleri senin 10 kat işini yapıyor. Tatava yapmıyor iş yapıyor iş. Hem görevi diyorsun hem fedakarlık yapsa ne olur diyorsun. İŞte bu kadar kıt zeka var saçma saçma cümleler kurup kendini haklı zannediyorsun. Biz ne yapacağımızı senden öğrenecek değiliz. işine bak. yani laklaka devam.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3974729  gönderen burakb
 26.08.2017 - 02:13:29
çok sert

Re

#3974770  gönderen drmurat08
 26.08.2017 - 10:08:13
Bakanlık bu konuya el atması gerekir.misafir hasta ile ilgili yeni bir yönetmelik yayınlasın ki hasta mağdur olmasın

#3974799  gönderen nicorette
 26.08.2017 - 11:30:25
Tartışmaların özeti:

Körler sağırlar birbirini ağırlar.

Aile hekimi olarak da tsm hekimi olarak da işiniz güzel , zamanınız bol tabi muhabbetler gırla.

Neden kavga ediliyor ki?

Tsm ci arkadaşlar ,
aile hekimin kazandığı para aylık 2000dolar. yılda 24.000 dolar.
amerikada aile hekiminin ortalama değil , en düşük kazancı 125.000 dolar.

sizler kendiniz az kazanıyorsunuz diye aile hekimlerini aşağıya çekmeye çalışacağınıza , kin besleyeceğinize , aile hekimleri ve tüm doktorlar olarak bir olup HAKKINIZI talep etmedikçe size semer vuran çok olur.

milletvekili 8000 emekli maaşı alırken sen tsm doktoru olarak o kadar kazanamazsın o zaman sayın tsm ci.

not: geleceğini yurtdışı üzerine kurmuş bütün parasını dil kursuna yatıran 3 aya mezun olacak intörn. (tamamen objektif)
Kullanıcı avatarı

Re:

#3974818  gönderen eymikiz90
 26.08.2017 - 12:09:32
"Aile hekimlerinin anasını ağlatıyoruz." Bu daha güzel bir yorum oldu :D

2010 dan beri içli dışlı olduğumuz bu aile hekimliği uygulamasında geriye dönüp bu sistem bize yaramış mı diye bakmak eksikleri giderme çabası güzel bir durum. Umarım hızlı ve verimli bir şekilde sonuçlanır.

Misafir hasta durumu çok tartışılmış. Buna çift yönlü bakmak lazım. Misafir hasta uygulaması kaldırmak ya da koymaktan çok optimize edilmeli. Misafir kime neye göre misafir? Çoğu meslektaşım şehir merkezli baz alıyor. Ancak kırsal merkezli yerlerde yılın belli dönemleri aile hekimleri kendi nüfusundan çok misafir hastaya bakıyor. Nüfusa ait koruyucu sağlık hizmetlerini ve birinci basamak sağlık hizmetlerini yürütmek çok yorucu. Bunun üzerine misafir hasta da eklenince iş yükü epey artıyor. Örneğin kışın kendi yerlisi yazın yaylacıların çok olduğu bir ilçe merkezi hayal edelim. Örnek: Adananın Pozantı ilçesi. Yazın bu ilçenin nüfusu üç katına çıkıyordur. Bu da oradaki aile hekimlerinin iç gücünü o kadar arttırıyordur. Bazen kendi nüfusuna ait bebeklerine aşı yetiştiremiyor olabilir.

Bir de vicdansız grup var. Bunu inkar edemeyiz. Nüfusuma kayıtlı bir mevsimlik işçimin ormanda işlev kaybına sebep olacak parmak kesisi olduğunda bulunduğu ilçedeki aile hekiminin ona ne dediğini aynen aktarayım: "Taaa nereden gelmişsin buraya! Senin aile hekimin ben değilim ki! Aile hekimin bakacak sana! Benim hiçbir kazancım yok Şimdi elindeki kesiği dikeceğim ama bu para senin aile hekimine gidecek!"

Şimdi hastayı yalan yanlış bilgi ile yönlendirmesini geçtim. Orada işlev kaybına sebep olan bir durumu var. Bu doğru bir yaklaşım mı? Hastam enfeksiyon kapmış parmağı ile benim yanıma geldiğinde bu hikayeden oldukça utanmıştım.

O sebeple misafir hasta kavramına bir optimizasyon getirilmeli ve her aile hekimi o şekilde yaklaşmalı. Bir şehrin merkez ilçeleri içinde kendi asm si dururken gidip diğerinde muayene olmak istemesi mantıksız gelebilir. Buna aile hekiminin bakmama hakkı vardır. Ancak acil müdahaleye ihtiyacı olan bir hastanın misafir hasta çerçevesinde değerlendirilmesi yanlıştır.

Bir başka eksiklik de şu: Kafalarına göre var olan sözleşme maddelerini değiştirmeleri. 2015 aralıkta yenilenen iki yıllık sözleşmenin yıllık izinle ilgili kısımlarını 2017 Mayısta 30 günden 20 güne çekip o 1,5 yıllık sürede sene başına 20 den fazla izin kullanmış aile hekimlerini devlete izin borçlu çıkarmak ne derece mantıklı ve adaletli bir yaklaşımdır? İzinlerde düzenlemeye gideceksen her hekimin sözleşmesi yenilenirken yap.

Asıl problemlerden birisi de Tuik adresinde yaşamadığını kişinin nerede olduğunu bilmediğin zamanlarda kendi isteğimiz ile o kişinin aile hekimliğinden vazgeçememiz. Göç tespit tutanağı kaçana göçene tutulur. Ancak bu o kişiden kurtulmamıza engel değil. Kız kaçıyor. Nerede olduğu belli değil. Ailesi görüşmüyor. Kız adına bir müddet sonra sisteme falanca ilin falanca ilçesinde gebe olduğu bildirimi düşüyor. O aile hekimliği birimini arıyorsun bir insaf numarası alınmıştır diye. Bildiren hekim numara almamış, kaydını da almamış oluyor. Hobaaaaa kıza ulaşamıyorsun. Ancak hamile. Tuik adresinde ikamet etmediği hakkında tutanak tutuyorsun. Ancak bu yeri geliyor performans yememene engel olmuyor. Ve en kötüsü de bu kızın hala aile hekimisin. Doğum yapacak o çocuğu bir aile hekimi görüp de aaa sen burada yaşıyorsan kaydını alayım diyene kadar her aşı ve izleminden performans yiyeceksin. Aile hekimliği milletin bilmemneresinin bekçiliği orası ayrı bir saçmalık ama senede iki- üç tane bu tarz olayla karlılaşmanız ömrünüzü törpülüyor.

Aile hekimliği masa başında oturup spider soltaire oynamak değildir. En üzücü olanı da bunu böyle sanan meslektaşlarımızın olması. Koruyucu sağlık hizmetleri, birinci basamak sağlık hizmetleri, aile planlaması hizmetleri, mobil nüfusa hizmet, acil hekimi yetersiz geldiğinde acilde nöbet tutturmasının dışında devletin "Ben yapmam, sana para veririm sen halledersin" mantığı ile yaklaşması sonucu ile aile hekiminin yeri geliyor muhasebeci, tamirci, teknisyen gibi işler sonucu aile hekimliğini bazı zamanlarda ve bazı yerlerde çekilen bir çile haline sokulması üzücü.

Aile hekimlerini koskoca entegre devlet hastanesine yerleştirip hadi bakalııım bu binayı ortak kullanıyoruz gelin faturaların yarısına ortak olun diye zorlayan bir sistemimiz var. Hesaplarsan hastanenin elektrik ve su olarak faturanın % 10 unu bile harcamıyorsundur ama seni yarısını ödemeye zorlar.

Sıkıntılar ve dertler say say bitmez. Aile hekimliği sistemi bilinçli toplum için koruyucu sağlık hizmetleri açısından çok iyi bir sistem. Ancak şu anki haliyle vatandaşımıza birkaç tık fazla geliyor. Bu sistem toplulumuza uydurulmaya çalışılmalı aile hekiminin elinde olmayan sebeplerden ötürü yaşanan sıkıntıların faturası aile hekimlerine çıkarılmamalıdır.

#3975816  gönderen nuretta
 28.08.2017 - 00:36:29
hocam şunu unutmayın hepimiz aynı gemideyiz.aile hekimlerinin işi de kolay değil.özellikle de aynı bölgede yıllarca çalışınca...hastalar sürekli ellerinde reçeteler yok bunun imzası eksikmiş yok kaşesi yokmuş yok e reçete çıkmadı yok özelden ödenmiyomuş şeklinde karşımıza dikiliyor.bulundugum ilde acilde hiç rapor verilmiyor.adam pnomoni olmuş aile hekimi versin şeklinde hasta gönderiliyor.saçma sapan 50 çeşit rapor var.kimse prosedürü bilmiyor.aile hekimliği bişeyleri tamamlama başkalarının eksiklerini giderme hastanın işini halletme yeri olmuş.yöneticilerin tek arzusu hastanın mutlu olması .ayrıca hekimlikle ilgisi olmayan yüzlerce işle hemdem oluyorsun.en son çıkan nufus bilgileri haberlerini duymuşsunuzdur.yenidoğan bebeğin kimlik tesbiti bile aile hekımı eliyle yapılsın diyorlar...allahaskına doktorun işi mi bu?pekçok doktora göre konforlu oldugumuz dogru ama çember gittikçe daralıyor.ne hastaların ne yöneticilerin talepleri bitmiyor.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#3975836  gönderen dogan1907
 28.08.2017 - 00:51:33
Şimdi yeni teşkilat yasasında entegre hastaneler ne olacak umarım entegre hastane kavramı ortadan kaldırılır. Tüm hastaneler kamu hastanelere devredilir. Halk sağlığında hastane olması ciddi sıkıntılara neden olmaktadır.
En son dogan1907 tarafından 29.08.2017 - 17:41:41 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3976792  gönderen dankaufman
 29.08.2017 - 16:50:43
nuretta yazdı:
dankaufman yazdı:niye filmi çekiliyor? bence dizisini çeksinler, daha çok reyting alır :lol:
bence belgesel çeksinler.ne ararsan var .malzeme çok
reality şovda olabilir :lol:

Re:

#3977276  gönderen karamolla
 30.08.2017 - 00:45:08
şimdi hocalar bu aile hek. kuralarına acilciler girebilecek mi giremeyecek mi :) ona göre istifa edeceğim
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7