Çarşamba , Ağustos 21 2019
Aile hekimligi ve tus hakkinda genel paylasim platformu....

aile hekimi uzmani olmak şart mı?

#3969759  gönderen gdztayyar
 18.08.2017 - 17:42:41
Aile hekimi uzmani ile pratisyen aile hekimligi arasında ne gibi farklar var .Her ikisi de aynı calisma saatlerinde ve kosullarinda mi calisiyor?Ya da şöyle sorayım 5. Sinifim aile hekimi olmak istiyorum,calisip uzmani olmak mı gerekir yoksa direk tsm den aile hekimi mi olmaliyim?

#3969763  gönderen dr_unblocked
 18.08.2017 - 17:53:28
aile hekimi uzmanı şuan yaklaşık 1700 tl fazladan uzman maaş farkı alır,,kuralarda en yüksek pratisyen aile hekimlerinden bile öncelikli tercih hakkı vardır,,türkiyede baya akademisyen açığı var akademisyen olabilir,devlette özelde yada ASM de çalışma seçenekleri vardır. HT,DM,DİSLİPİDEMİ,HİPO-HİPERTİROİDİ gibi kronik hastalık raporları çıkarabilir.aklupunktur mezoterapi(medikal estetik) fitoterapi ozon gibi sertifikalar alıp kendi kliniğini açabilir,aklıma gelenler bunlar
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#3969764  gönderen drcbklyn
 18.08.2017 - 17:57:24
yeter yahu.. hep ayni konu hep ayni baslik.. onceden acilan onlarca baslik var, konu basligi olarak aile hekimligo yazsan 100 tame bunla alakali konu acilir genc arkadasim. sende okur dikir edinirsin yahu, bu konu ile o kadar cok baslik acildiki artik gina geldi yaw

#3969768  gönderen gdztayyar
 18.08.2017 - 18:05:47
dr_unblocked yazdı:aile hekimi uzmanı şuan yaklaşık 1700 tl fazladan uzman maaş farkı alır,,kuralarda en yüksek pratisyen aile hekimlerinden bile öncelikli tercih hakkı vardır,,türkiyede baya akademisyen açığı var akademisyen olabilir,devlette özelde yada ASM de çalışma seçenekleri vardır. HT,DM,DİSLİPİDEMİ,HİPO-HİPERTİROİDİ gibi kronik hastalık raporları çıkarabilir.aklupunktur mezoterapi(medikal estetik) fitoterapi ozon gibi sertifikalar alıp kendi kliniğini açabilir,aklıma gelenler bunlar
Öncelikle bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.Fitoterapi vs gibi sertifika alındığında aile hekimi devlette de hem aile hekimligi hem de akupunktur yapabilir mi?

#3969769  gönderen dr_unblocked
 18.08.2017 - 18:08:38
gdztayyar yazdı:
dr_unblocked yazdı:aile hekimi uzmanı şuan yaklaşık 1700 tl fazladan uzman maaş farkı alır,,kuralarda en yüksek pratisyen aile hekimlerinden bile öncelikli tercih hakkı vardır,,türkiyede baya akademisyen açığı var akademisyen olabilir,devlette özelde yada ASM de çalışma seçenekleri vardır. HT,DM,DİSLİPİDEMİ,HİPO-HİPERTİROİDİ gibi kronik hastalık raporları çıkarabilir.aklupunktur mezoterapi(medikal estetik) fitoterapi ozon gibi sertifikalar alıp kendi kliniğini açabilir,aklıma gelenler bunlar
Öncelikle bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.Fitoterapi vs gibi sertifika alındığında aile hekimi devlette de hem aile hekimligi hem de akupunktur yapabilir mi?
ünite başvuru yapıyosun sonra evet yapabiliyosun bakanlığın şu sitesine bi bak istersen:
http://www.shgm.saglik.gov.tr/TR,9599/g ... eligi.html

Re:

#3969770  gönderen gdztayyar
 18.08.2017 - 18:09:34
drcbklyn yazdı:yeter yahu.. hep ayni konu hep ayni baslik.. onceden acilan onlarca baslik var, konu basligi olarak aile hekimligo yazsan 100 tame bunla alakali konu acilir genc arkadasim. sende okur dikir edinirsin yahu, bu konu ile o kadar cok baslik acildiki artik gina geldi yaw
Haklisiniz bu konu daha öncede tartışılmış ama ben malum saglik sistemi surekli degisiyor ya onun için belki yine değişmiştir diye yazmıştım.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#3969774  gönderen Nurtenyildirimterzi
 18.08.2017 - 18:16:00
Bide 1700tl fark olduguna emin miyiz? Ben sordum cevremdekilere 500-700 ancak diyolar😳
Kullanıcı avatarı

Re:

#3969776  gönderen eymikiz90
 18.08.2017 - 18:21:32
Bulunduğunuz ilin halk sağlığı müdürlüğü her ay yerleştime düzenler ve o ildeki boş aile hekimliği birimlerini ilan eder. Yerleştirmeye başvuran hekimler bekirtilen saatte belirtilen yerde bulunur ve belli sıra ile yerleşmek istedikleri yeri seçerler.
Aile hekimi uzmanları sözleşmeli aile hekimlerinden daha önceliklidir. Daha merkezi yerleri seçebilirler.

Sözleşmeli aile hekimleri uzun bir aile hekimliği eğitim modülüne tabii olmak zorundadır. Bu modül yanlış hatırlamıyorsam iki haftalık birinci aşama ve 58 haftadan oluşan ikinci aşamadan oluşmakta. Belli sürede bir öntest konu eğitimi ve son test ile 58 modül tamamlayıp öyle uzman oluyorsunuz. Sözleşmeli olduğunuzda uzmanlık yolu kapanmıyor yani.

Aile hekimi uzmanları aynı koşullardaki sözleşmeli aile hekimlerinden daha fazla maaş alır. Orası herkesin bildiği şey.

Henüz beşinci sınıfmışsınız. Sözleşmeli aie hekimliği düşünmek için çok erken. Atanma sürecinde nereye atandığınız önemli. Atandığınız yerden sözleşmeli aile hekimi olmanın da şartları var. Bulunduğunuz yerin gelişmişlik düzeyi 6 üzerinden 5 ise sizin seçmek zorunda kalacağınız yer 5 ve 6 olmak zorunda. Hemen merkezi yerlere gelemezsiniz. Hizmet puanı yüksek aile hekimlerinin de seçmede önceliği vardır.

Kısacası aile hekimliği masa başı nays bir bölüm değildir. Aile hekimi olabilmek için meslektaşlarınızla kapışmanız gerekiyor. Mantığı şudur:Devlet baba aile hekimine der ki, Ben sana malzeme vermem. Para veririm sen her şeyini halledersin. Çalıştırdığın personelin sigortasına kadar. Ben sana para veririm gerekirse bulunduğun yerde acil nöbeti de tutacaksın. Ben sana para veririm ayda on nöbet on da adli nöbet tutacaksın. Benim sözleşmen üzerinde kafama göre oynama hakkım var. İki yıllık Sözleşmede 30 gün yıllık izin yazıyordu sözleşmenin bitmesine 6 ay kala 20 ye çekerim onu. Sen benim parayla ne iş olsa yapacak amelemsin. Diyor.

Bunun dışında nüfusuna bağlı bir kız kaçar nerde olduğu belli değildir. Hamile kalır hop sistemine düşer. Kıza ulaşamazsın bir türlü. TUİK adresi de değişmemiştir. Bu kızın her gebe izleminden performans yersin. Seni koruyacak ceza gelmesinden engelleyecek hiçbir uygulama yoktur.

Derken devler ENTEGRE adı altında birimini bir hastaneye taşır. Hastane de duruyorsun faturalara ortak olacaksın der. Kocaman haatanenin su ve elektrik faturasının yarısını sana ödetmeye kalkar. Bulunduğun birime ayriyeten kira alır.

Bulunduğun yerde mobil hizmet yapmak zorundaysan onun ayrıntılarına girmek istemiyorum bile.

Sözleşmeli aile hekimliği açısından bir daha düşünün derim :)))
En son eymikiz90 tarafından 18.08.2017 - 18:43:18 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Re:

#3969780  gönderen dr_unblocked
 18.08.2017 - 18:25:37
Nurtenyildirimterzi yazdı:Bide 1700tl fark olduguna emin miyiz? Ben sordum cevremdekilere 500-700 ancak diyolar😳
hocam uzman pratisyen maaş katsayı farkı sence 500 tl olur mu,,kim sallamış 500-700 diye.ayrıca her sene enflasyon zam ölçüsünde artıyor bu fark ücreti
Kullanıcı avatarı

Re:

#3969782  gönderen eymikiz90
 18.08.2017 - 18:29:36
Sahu dan bahsetmeyi unutmuşum. Sözleşmeli Aile hekimleri Tustan barajı aştığı takdirde altı yıllık bir uzman olma uygulamasını seçebilirler. Üç yıl bulunduğunuz birimde kalmak şartı ile.

Sözleşmeli Aile hekimlerininin uzmanlık yolu açıktır yani

#3969854  gönderen furion07
 18.08.2017 - 19:56:51
iyi bir ilde öncelikli olarak aile hekimi olursun deniyor ya, işte onun için önce 3-3.5 sene asistanlık yapacaksın, (18 ayı rotasyon, kardiyoloji, kadın doğum vs.) ve en son tez yazacaksın. Bitirince doğuya devlet hastanesine mecburiye gideceksin. Sonra boşluk olursa orada asm'ye geçip aile hekimi olacaksın, 1 yıl aralıksız o asm'de çalışacaksın ve mecburin bitmiş, 4924'lü de değilsen kuraya girip iller arası kura ile sıfır nüfuslu iyi bir ile geçeceksin (iller arası kurada iyi yerler açılmıyor bina olsa iyidir). Sonra o asm'de de 2 sene çalışınca kadron o ilin tsm'sine taşınacak ve il içi kuraya girmeye hak kazanıp iyi bir birim olursa geçeceksin. Tavsiyem doğuda pratisyen aile hekimi ol, biraz para biriktir, bir yandan tus çalış, tus olmazsa iller arası kura ile iyi bir ile geç orada dershane vs gene dene. O da olmazsa askere git gel. Dönüşte 1 sefere mahsus uzmandan bile öncelikli olarak istediğin yere geçebiliyorsun. O kuranın en iyi yerine geç, aile hekimi olarak devam edersin.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009