Perşembe , Ağustos 22 2019
Aile hekimligi ve tus hakkinda genel paylasim platformu....
Sorum bu kadar net.
Radyoloji talep gören bir branş ve evet artılar çok ama eksileri de öyle.Sizce pratisyen aile hekimliğine devam mı yoksa radyoloji mi?
Soruyu saçma bulanlar varsa nezaket ve adab çerçevesinde kenara çekilsinler lütfen!

#3948198  gönderen green07dr
 20.07.2017 - 01:02:49
Iyi bir yerde yapacaksan radyoloji ihtisasi. Net. Hatta kötü bir yerde yapacaksan bile kabul edilebilir. Radyoloji iyidir.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3948234  gönderen mutevazibaskan
 20.07.2017 - 01:37:52
Hocam benim genel cerrahi hocamın bir sözü var her öğrencisine mezun ederken söyler:"en kötü uzmanlık en iyi pratisyenlikten iyidir." Radyoloji gibi hasta ile minimum maruziyeti olan, serviste hasta takip etme gibi bir durumu olmayan, gece vakti usg olmadıkça hastaneye bile gelmeden evindeki bilgisayardan mr veya ct raporlayabilecek kadar rahat bir bölümün uzmanlığına girebiliyorsan gir derim.Rapor kağıdının altına sorumluluk almadıklarını ifade eden bir not yazıyorlar ve gram sorumlulukları kalmıyor.Radyasyon tatili ile de yılda dinlenme süresi de gayet uzun. Tek kusuru radyoloji doktoru bir ağabeyimin dediği üzere çok okumak gerekiyor. Fırsatınız varsa radyolog olun derim.

#3948238  gönderen captain88
 20.07.2017 - 01:42:39
Radyolojinin belirtildiği gibi artısı çok da eksisi nasıl çok anlaymadım?
Radyasyon denilebilir,eyvallah. Hadi bi de maaşımız vergisinden kesilenlerin, daha kendi bankamatikten para çekemeyenlerin onlar da doktor mu diye düşünmesi var diyelim. Başka bi eksi var mı?

Re:

#3948248  gönderen kaany06
 20.07.2017 - 01:49:26
Radyolojide gelişen teknolojiyle insana ihtiyaç azalacaktır.radyologun tek görevi biyokimyacı gibi rapor onaylamak olacaktır.cerrahileri tercih edin hocam.

Re:

#3948250  gönderen captain88
 20.07.2017 - 01:50:21
kaany06 yazdı:Radyolojide gelişen teknolojiyle insana ihtiyaç azalacaktır.radyologun tek görevi biyokimyacı gibi rapor onaylamak olacaktır.cerrahileri tercih edin hocam.
Kaç yılda??
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#3948265  gönderen dr_knn
 20.07.2017 - 02:06:04
Aile hekimliği psikiyatri ve enfeksiyondan Sonra kıyaslanma çıtasını radyolojiye kadar yükseltmiş ya aile hekimliğinin güzelliğini gösteriyor işte bunlar hep😂
Hocam siz radyolojiye gidin kafanız rahat olsun aile hekimliğine ben gidecem😉😂
Kullanıcı avatarı

#3948268  gönderen doncorleone
 20.07.2017 - 02:09:31
mutevazibaskan yazdı:Hocam benim genel cerrahi hocamın bir sözü var her öğrencisine mezun ederken söyler:"en kötü uzmanlık en iyi pratisyenlikten iyidir." Radyoloji gibi hasta ile minimum maruziyeti olan, serviste hasta takip etme gibi bir durumu olmayan, gece vakti usg olmadıkça hastaneye bile gelmeden evindeki bilgisayardan mr veya ct raporlayabilecek kadar rahat bir bölümün uzmanlığına girebiliyorsan gir derim.Rapor kağıdının altına sorumluluk almadıklarını ifade eden bir not yazıyorlar ve gram sorumlulukları kalmıyor.Radyasyon tatili ile de yılda dinlenme süresi de gayet uzun. Tek kusuru radyoloji doktoru bir ağabeyimin dediği üzere çok okumak gerekiyor. Fırsatınız varsa radyolog olun derim.
başkan radyoloji tersine usg için çoook hasta görüyor ve sayıları arttıkça artık icapçı da olmaya başladılar.bilgi,nize

Re:

#3948270  gönderen v4patron
 20.07.2017 - 02:10:56
Şimdi herkesi alıntılayıp yazamadım kusura bakmayın ama teveccüh etmiş fikirrlerinizi yazmışsınız.
Öncelikle spesifik istediği bi bölüm olmayan,tus da her branşa gidebilecek bi puan alan , en mantıklısının radyoloji olduğuna karar vermiş,periferde acilde de çalışmış aile hekimliği yapan,eski mezun(30 a dayandık sayılır:))
bir kulum:)
Radyonun eksisinden bahsetmekten ziyade her branşın salt iyi veya kötü olmadığını söylemek istedim aslında.Ben de analiz ettiğimde sanki en az kötü veya en optimum branş.Ama benden kaynaklı bi durummu bilemiyorum.Aile hekimliğnde güzel sayılabilecek bir il merkezinde yaşayarak kabul edilebilir yol yaparak gayet mutlu yaşıyorum.Asistanlığın maddi kaybı çok düşündüryor hatta af buyurun acaba rahat mı batıyor diyorum.
Netleştiremediğim soru aslında şu arkadaşlar ; acaba biz doktorlar çok mu koşullanıyoruz bazı şeylere,yani tus du uzmanlıktı derken bu dayatmalar gerçekte ne kadar yerinde?
Ben dürüst olayım,hayal edilen bi puan aldıımı öğrendim ve ben de hayal edemzdim ukalalık yapmıoyorum yanlış anlaşılmasın amma velakin oley süper moduna giremedim başladı telaşe o mu olsun bu mu olsun....Hayatımın daha güzel olacağı,sınav bitsin şunları yapacağım dediğim şeyler vardı ;yaptım da ama hiç de öyle olmadı mutluluk işleri,hatta daha stresli bir hal aldım.En revaçta branşların uzmanlarına bkasan onlar da apayrı şikayetler.Bana aile hekimliğini soraana ben kötü demem mesela.Çünkü kötü değil yani evrak işleri falan filan denilyor ama kusura bakmayalım onları da yapmazsak ne yapıcaz,kötü ve zor yanı var ama adı üstünde bu iş ve keyifli bişey olmak zorunda olsa karşılığnda para verilmez.maaş mevzusuna girmiorum Tr şartlarında gayet iyi.
Ayrıca uzman olun ne olursa olsun fikrini doğru ve sağlıklı bulmuyorum.mesela bir acil tıp yapanlar... Allah sabırlar versin ben pratisyenliği seçerdim acil uzmanı olmaktansa.
Laf uzadı şunu da söleyim daha az puan alsam ne güzel kbb altına orto yazıp geçerdim kbb gelir mi diye heyecanlanırdım😂
Radyoloji özelinde ise invaziv kısmı çok etkileyici ve tatminkar floroskopi kısmı sıkıntı bir tek ama dediğim gibi salt iyi diye bişey yok malesef.Ortalama bir uzmman ne derece yapabilir o da ayrı konu tabi
..
Ayrıca mesela ben araştırma döneminde köklü üniversitelerde bile eğitimin pek de ederinde olmadığını en azından ağız tadıyla trafikte koşturmada boğulmadan yaşancak bi il aradm.