Salı , Ağustos 20 2019
Aile hekimligi ve tus hakkinda genel paylasim platformu....
Kullanıcı avatarı

Re:

#3738616  gönderen ckmb
 29.11.2016 - 20:07:47
kendini ve etrafını tatmin için

Re:

#3738620  gönderen ylmz_avsr
 29.11.2016 - 20:09:31
Pratisyen denilen belirsizlikten kurtulabilmek için
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3738692  gönderen artefacta
 29.11.2016 - 21:15:03
tamamen isteyerek ve içten gelerek yapılır. Gelecek planlarınızı iki kelimeyi bi araya getirmekten aciz, cahil insanların yargılarına göre şekillendirmeyin. Pratisyen hekim de adı üstünde hekimdir bırakın beğenmeyen beğenmesin. Sakin ol, hayat senin.
En son artefacta tarafından 29.11.2016 - 21:52:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3738701  gönderen bydy
 29.11.2016 - 21:28:37
İyi bir şeydir. Yapacak daha iyi bir şeyin yoksa yapılabilinesi bir şeydir.

Re:

#3738704  gönderen karamolla
 29.11.2016 - 21:32:57
Günümüzde en büyük sebep sosyal endikasyondur efendim. Geriden gelen diğer sebepler maddiyat,belirsizlikten kurtulma isteği,rahatlık ve en sonda da idealizm ve mesleki tatmin.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3738717  gönderen Naruto
 29.11.2016 - 21:47:14
v4patron yazdı:
Naruto yazdı:Genellikle daha çok para kazanmak için uzman oluyor insanlar diğer söylenenler ise para mevzusunun içini doldurmak amacıyla söyleniyor.Mesela kadın doğumcuların çok iyi para kazandığı dönemlerde forumlardaki mesajları okursanız herkesin bir iyilik meleği olduğunu görürsün :) herkes yeni doğmuş bir bebeği kucağına almanın ne kadar güzel olduğunu,cerrahi isteyen arkadaşların ise bir hastayı ameliyatla sağlığına kavuşturmak kadar güzel bir şey olmadığını söylerlerdi :) Peki ne değişti son 10 yılda ? Cevap vereyim para.. Artık herkes aşağı yukarı istisnalar hariç aynı paraları almaya başlayınca millet bi anda cerrahi çok zor kadın doğum çok zor ben yapamam demeye başladı herkes derma ftr ister oldu :) Sosyal statü veya kendini geliştirmek felan asıl amaç olmaz ha böyle olan vardır ama binde bir civarındadır malesef.Bu arada uzmanlar da para kazanamıyor o yüzden millet uzman olacağına aile hekimi ol daha iyi demeye başladı ki bazı branşlar için cidden aile hekimliği daha mantıklı :)
Bu kadın doğum örneğine aynen katılıyorum ve bu aslında bilinçaltımızda olanı veya kendine ititraf etmekte zorlandığımız şeyi ortaya çıkardı.
Bir işte iyiysen onu asla bedava yapamamalısın :)
Para tabiki önemli en başlarda ama emek/kazanç eğrisi de önemli.
Mesela bazı branşalrı düşününce aile hekimliği daha mantıklı demişsiniz bu branşlar neler?
En başa dönseniz siz neyi, niçin isterdiniz?
Kardiyoloji,genel cerrahi,kvc,pediatri gibi acili çok fazla olan branşlar yerine bana göre aile hekimliği daha mantıklı çünkü bu bölümlerden uzmanlığını alan arkadaşlar perifere atandığında tek doktor olarak her gün icapcı oluyor. Gecede 30-40 defa aranan pediatrist arkadaşım var mesela bana sorarsanız bu sizin ne istediğinize göre değişir hocam hem rahatlık hem para hem statü sahibi olunan mükemmel bir bölüm yok.Sen bunlardan hangisini istiyorsan ona göre bölüm seçersin.Huzur istiyorsan ftr,biyokimya,derma para istiyorsan ortopedi, plastik cerrahi,radyoloji gibi bölümleri tavsiye ederim ama önemli olan sizin hangilerinden fedakarlık yapıp; hangisini daha çok istediğinizdir.. ;)

Re:

#3739417  gönderen drredlip
 30.11.2016 - 17:49:23
v4patron yazdı:
drredlip yazdı:
v4patron yazdı: Tamamının altına imza atarım👍Ama akamdeisyenlik için nasıl bir yöntem ve istediğiniz hastane onu anlayamadım ?

1. Calısma yaparak cv doldurarak
2. Cevre edinerek kongrelere gidip hocaların simanı tanımasını saglayqraj
3. Kadınsal faktorleri kullanarak güzellik cazibe...
Yani sunu okuyunca bir monica bellucci havanız var ama pek de emin olamadım 😬

Ahhhh bilemiyorum
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3739437  gönderen vandecamp
 30.11.2016 - 18:45:09
Dunyada pratisyenlik diye bir sey kalmayacak zamanla. Genel tipta kalmak isteyenler aile hekimligi ya da acil tip uzmanligi yapmali. Cunku bizden 10 yil ilerideki ulkelerde oyle. 10 yil sonra bizde de oyle olacak.
Kullanıcı avatarı

#3739460  gönderen aoera
 30.11.2016 - 19:12:04
vandecamp yazdı:Dunyada pratisyenlik diye bir sey kalmayacak zamanla. Genel tipta kalmak isteyenler aile hekimligi ya da acil tip uzmanligi yapmali. Cunku bizden 10 yil ilerideki ulkelerde oyle. 10 yil sonra bizde de oyle olacak.
o nasıl olcak hocam? daha merkezi yerlerde bile kaç tane acil uzmanı varki acili döndürcek uzman kadrolaşması halledilcek veya binlerce açık olan AHU nda sistem beklenilen gibi oturcak. yani amaçlanan şey o olsa da dediğiniz gibi olmasını biz göremeyiz gibime geliyor. 10 yıla falan olcak iş değil onlar da
Kullanıcı avatarı

#3739469  gönderen vandecamp
 30.11.2016 - 19:27:56
aoera yazdı:
vandecamp yazdı:Dunyada pratisyenlik diye bir sey kalmayacak zamanla. Genel tipta kalmak isteyenler aile hekimligi ya da acil tip uzmanligi yapmali. Cunku bizden 10 yil ilerideki ulkelerde oyle. 10 yil sonra bizde de oyle olacak.
o nasıl olcak hocam? daha merkezi yerlerde bile kaç tane acil uzmanı varki acili döndürcek uzman kadrolaşması halledilcek veya binlerce açık olan AHU nda sistem beklenilen gibi oturcak. yani amaçlanan şey o olsa da dediğiniz gibi olmasını biz göremeyiz gibime geliyor. 10 yıla falan olcak iş değil onlar da
Yani turkiyenin gelismis yerlerinde 10 olur, gelismemis yerlerinde 20 olur teror varsa 30 olur onu bilmem de surec o yonde ilerliyor. Bence benim fikrim bu yönde.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3740213  gönderen dr_itachi
 01.12.2016 - 10:45:19
Naruto yazdı:Genellikle daha çok para kazanmak için uzman oluyor insanlar diğer söylenenler ise para mevzusunun içini doldurmak amacıyla söyleniyor.Mesela kadın doğumcuların çok iyi para kazandığı dönemlerde forumlardaki mesajları okursanız herkesin bir iyilik meleği olduğunu görürsün :) herkes yeni doğmuş bir bebeği kucağına almanın ne kadar güzel olduğunu,cerrahi isteyen arkadaşların ise bir hastayı ameliyatla sağlığına kavuşturmak kadar güzel bir şey olmadığını söylerlerdi :) Peki ne değişti son 10 yılda ? Cevap vereyim para.. Artık herkes aşağı yukarı istisnalar hariç aynı paraları almaya başlayınca millet bi anda cerrahi çok zor kadın doğum çok zor ben yapamam demeye başladı herkes derma ftr ister oldu :) Sosyal statü veya kendini geliştirmek felan asıl amaç olmaz ha böyle olan vardır ama binde bir civarındadır malesef.Bu arada uzmanlar da para kazanamıyor o yüzden millet uzman olacağına aile hekimi ol daha iyi demeye başladı ki bazı branşlar için cidden aile hekimliği daha mantıklı :)
Merhaba.
Yorumunuz da nickiniz de çok güzel :)
Ne zamandır merhaba demek istiyordum, nasip bugüneymiş :P
Kullanıcı avatarı

Re: Re:

#4067796  gönderen yumurta
 24.02.2018 - 14:24:04
Greenberginbabasi yazdı:
29.11.2016 - 15:11:56
Ben sahsen ileride astronot olmak icin calisiyorum. Ciddiyim yani 10-15yil calisip esa'ya basvurmayi dusunuyorum
favorim sensin :) hiç güleceğim yoktu valla..,
ne kullanıyorsan bende istiyorum :)))
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re: Uzmanlık nedir ne için yapılır:)

#4067903  gönderen vmt
 24.02.2018 - 20:12:17
Kısa zaman da uzman olacağım inş. Yani uzmanlığı boşverin neden tip okuduğumu bile sorunca kendime nedenini bulamıyorum. Ama artık tip okuyup egomuz da yükselince pratisyen kalmayi sanki basarisizlikmis gibi hissediyoruz. Uzman olunca mutlu oluruz belki diye adım atıyoruz ama asistanlıkta bu meslekten daha çok soğuyoruz. Ya gerçekten çok merak ediyorum çok çok mutlu bir şekilde bu meslegi yapan var mı? Yani Birgün mutlu olmayı umut edebilmek için soruyorum.
Kullanıcı avatarı

#4067906  gönderen Labelleindeferens
 24.02.2018 - 20:18:17
vmt yazdı:
24.02.2018 - 20:12:17
Kısa zaman da uzman olacağım inş. Yani uzmanlığı boşverin neden tip okuduğumu bile sorunca kendime nedenini bulamıyorum. Ama artık tip okuyup egomuz da yükselince pratisyen kalmayi sanki basarisizlikmis gibi hissediyoruz. Uzman olunca mutlu oluruz belki diye adım atıyoruz ama asistanlıkta bu meslekten daha çok soğuyoruz. Ya gerçekten çok merak ediyorum çok çok mutlu bir şekilde bu meslegi yapan var mı? Yani Birgün mutlu olmayı umut edebilmek için soruyorum.
Çok içten yazmışsın hocam. Bende merak ediyorum :roll:
Kullanıcı avatarı

#4067909  gönderen Dr_fb03
 24.02.2018 - 20:23:38
Tecrübelerime göre en kötü uzmanlık pratisyenlinkten iyidir. Pratisyenlik kötü değil yanlış anlamayın.Yalnızca Türkiye'de değer verilmiyor. Uzmansan kendi işini yaparsın. Pratisyen isen her işi yaparsın. Bunu gösterdiler bana ne yazık ki.