Pazartesi , Ağustos 26 2019
Aile hekimligi ve tus hakkinda genel paylasim platformu....
Kullanıcı avatarı
drrasburikaz yazdı:bende bu tusta aile hekimliğini kazandım,benimde bildiğim ASM ler tam bi kurtlar sofrası,etik değerler yerlerde olabiliyor zaman zaman,bizim gibi yeni yetmeleri ki ben yeni mezun da değilim ama yerler bizi valla yılların kurtları,benim de duyduklarım bunlar ama istedğim şehir ve eşime eş durumu yapmam için yazmam gerekiyordu,dahiliye ,pediatri,kadındoğum yaşamla bağdaşmaz,derma ftr bize kalmaz,mecburi hizmetteki kötü yerlere gitmeyede gönlüm razı olmaz...

O kadar güzel anlatmissunki hocam.bildiğin o eski pratisyenlerin bazıları resmen kurt.

#3526084  gönderen dogeradem
 22.04.2016 - 23:16:46
Kurt mevzusuna çok takilmayin
Herkes bireysel çalışır
İstemezseniz muhatap olmazsiniz
Hastanedeki gibi değil
Süreci yönetmek tamamen size bağlı

Cumartesi nöbetleri çok saçma ama başka bölümlerdeki bir çok saçmalık yanında güzel bile kalır

Uzmanlığa bana göre değmez

Parası iyi rahat doktor olarak en iyi seçenek bana göre

Bir acille kesinlikle kıyaslanamaz

Bir 20 sene rahat ve geleceği olan bir bölüm

Sonrasında bosverin :)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3526087  gönderen dogeradem
 22.04.2016 - 23:19:06
Uzmanla pratisyen arasında çalışma hayatında hiç farkı yok denecek kadar az fark var

Onun için uzmanlik için verilen emeğe değmez bana gore

Re:

#3526200  gönderen dr_unblocked
 23.04.2016 - 00:15:06
sahu asistanı olarak şunları söyleyebilirim.
1.uzman aile hekimi ortalama 1200 tl fazla maaş alır.
2.il içi ve iller arası bütün kuralarda önce uzman aile hekimi atanır sonra pratisyen aile hekimleri atanır.pratisyen bir aile hekiminin 40bin puanı bile olsa yeni başlayan 0 puanlı bir aile hekimi uzmanı önce yerleşir.
3.akademisyenlik şansı yüksektir zira çoğu üniversite ve eğitim araştırma hastanelerinda daha aile hekimliği anabilim dalları yok yada yeni yeni açılıyo
4.genel dahiliye uzmanı gibi tüm kronik hastalık raporlarını çıkartıp hasta tedavi takibini yapabilirsiniz
5.devlet hastanelerinde özel hastanelerde aile hekimi uzmanı kadrosu adı altında çalışabilirsiniz
6.daha da tatmin olmayan hekim arkadaşlar zamanları bol olacağı için rahatlıkla akupunktur,fitoterapi,homeopati gibi tamamlayıcı tıp sertifikaları alıp özel hastanelerin bu polikliniklerinde çalışıp güzel paralar kazanabilirler.
7.ve son olarak türkiye halk sağlığı kurumunun nihai hedefinin aile hekimliğini tamamen aile hekimliği uzmanları ile yürütmek istediği şeklinde olduğu düşünüldüğünde aile hekimliği uzmanlığının geleceği şimdilik çok da korkutucu olmasa gerek
Kullanıcı avatarı

#3526282  gönderen tekayak
 23.04.2016 - 01:19:36
tosun06 yazdı:
tekayak yazdı:Aile hekimliği sağlık politikalarının merkezinde koruyucu hekimlik olduğu sürece , ki korumak tedavi etmekten daha ucuz ve etkilidir, hep popüler olacaktır. Devletin belli bir deadline sonrası pratisyen hekimlerin aile hekimliği yapmasını engelleyecegini varsayarak uzmanlık yoluna gitmek doğru karardır diye düşünüyorum son yıl aile hekimliği asistanı olarak. Sorulariniz olursa özelden yanıtlamak isterim.
hocam sizin bilginiz vardır. sevk sinziri getirelecek mi;?_ sevk zinciri sonrası beni sevk et d,iye ısrarcı olan hastalarla aile hekimleri mücqadele etmek zorunda kalır mı? yoksa isveç mopdeli dedikleri bir mmodel mi olacak b8unu daha önce recep akdağ söylemişti. yani ek fark ücreti ödeyerek özel hastaneye veye 2.basamağa gitmek mümkün olacak şeklinde .

yeni yasal düzenleömeler nasıl olacak? istediğiniz doktora gidebilrsiniz diye oy için şımartılamn halka sevk zinciri getirilebilir mi?
Hocam İsveç modeli geleceğini sanmiyorum açıkçası 1.basamakta şiddetin artacağı kaos ortamında bir sevk zinciri bizi bekliyor gibi.

Sevk zinciri mutlaka olmali ama bu nüfus sayisi ile bunu kotarmak zaten pek mümkün değil.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3526506  gönderen roketta
 23.04.2016 - 12:01:52
dr_unblocked yazdı:sahu asistanı olarak şunları söyleyebilirim.
2.il içi ve iller arası bütün kuralarda önce uzman aile hekimi atanır sonra pratisyen aile hekimleri atanır.pratisyen bir aile hekiminin 40bin puanı bile olsa yeni başlayan 0 puanlı bir aile hekimi uzmanı önce yerleşir.
3.akademisyenlik şansı yüksektir zira çoğu üniversite ve eğitim araştırma hastanelerinda daha aile hekimliği anabilim dalları yok yada yeni yeni açılıyo
4.genel dahiliye uzmanı gibi tüm kronik hastalık raporlarını çıkartıp hasta tedavi takibini yapabilirsiniz
5.devlet hastanelerinde özel hastanelerde aile hekimi uzmanı kadrosu adı altında çalışabilirsiniz
6.daha da tatmin olmayan hekim arkadaşlar zamanları bol olacağı için rahatlıkla akupunktur,fitoterapi,homeopati gibi tamamlayıcı tıp sertifikaları alıp özel hastanelerin bu polikliniklerinde çalışıp güzel paralar kazanabilirler.
7.ve son olarak türkiye halk sağlığı kurumunun nihai hedefinin aile hekimliğini tamamen aile hekimliği uzmanları ile yürütmek istediği şeklinde olduğu düşünüldüğünde aile hekimliği uzmanlığının geleceği şimdilik çok da korkutucu olmasa gerek
Böyle aydınlatıcı yazıları hep görmek isteriz. Üşenmemiş, yazmışsınız. Teşekkürler.

#3539472  gönderen hursidihazel
 02.05.2016 - 14:53:53
tekayak yazdı:
tosun06 yazdı:
tekayak yazdı:Aile hekimliği sağlık politikalarının merkezinde koruyucu hekimlik olduğu sürece , ki korumak tedavi etmekten daha ucuz ve etkilidir, hep popüler olacaktır. Devletin belli bir deadline sonrası pratisyen hekimlerin aile hekimliği yapmasını engelleyecegini varsayarak uzmanlık yoluna gitmek doğru karardır diye düşünüyorum son yıl aile hekimliği asistanı olarak. Sorulariniz olursa özelden yanıtlamak isterim.
hocam sizin bilginiz vardır. sevk sinziri getirelecek mi;?_ sevk zinciri sonrası beni sevk et d,iye ısrarcı olan hastalarla aile hekimleri mücqadele etmek zorunda kalır mı? yoksa isveç mopdeli dedikleri bir mmodel mi olacak b8unu daha önce recep akdağ söylemişti. yani ek fark ücreti ödeyerek özel hastaneye veye 2.basamağa gitmek mümkün olacak şeklinde .

yeni yasal düzenleömeler nasıl olacak? istediğiniz doktora gidebilrsiniz diye oy için şımartılamn halka sevk zinciri getirilebilir mi?
Hocam İsveç modeli geleceğini sanmiyorum açıkçası 1.basamakta şiddetin artacağı kaos ortamında bir sevk zinciri bizi bekliyor gibi.

Sevk zinciri mutlaka olmali ama bu nüfus sayisi ile bunu kotarmak zaten pek mümkün değil.
bana da oyle gelio hastalarla tartismalar kapida gibi gelio puanim iyi ama bu skntilardan yazmicam sanirim
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3539585  gönderen akandemir
 02.05.2016 - 16:45:32
en belirsiz bölüm bence

#3542516  gönderen kokpit
 05.05.2016 - 11:09:06
Benim bugüne kadar gördüğüm ve anladığım şu ; herhangi bir bölüm kötüleniyorsa ya da geleceği belirsiz deniyorsa oraya geçmişe göre mutlaka talep fazlalaşıyordur. Bence aile hekimliği de öyle geçmişe göre yazanlar fazlalaştı sanırım, bu kadar belirsizliğe rağmen yazanlar çoğalıyorsa sebebi her ne olursa olsun (maaş-döner yada rahatlık) diğer bölümlere göre demek ki daha cazip geliyor arkadaşlara.
Kullanıcı avatarı

#3542566  gönderen mkctnky
 05.05.2016 - 12:16:23
kokpit yazdı:Benim bugüne kadar gördüğüm ve anladığım şu ; herhangi bir bölüm kötüleniyorsa ya da geleceği belirsiz deniyorsa oraya geçmişe göre mutlaka talep fazlalaşıyordur. Bence aile hekimliği de öyle geçmişe göre yazanlar fazlalaştı sanırım, bu kadar belirsizliğe rağmen yazanlar çoğalıyorsa sebebi her ne olursa olsun (maaş-döner yada rahatlık) diğer bölümlere göre demek ki daha cazip geliyor arkadaşlara.
+1

Yaza yaza 65 e dayayacaklar ...

İlerde puanı harcadım diyen mutsuz aile hekimlerimiz olacak . :(
Kullanıcı avatarı

#3542613  gönderen balim57
 05.05.2016 - 12:58:31
kokpit yazdı:Benim bugüne kadar gördüğüm ve anladığım şu ; herhangi bir bölüm kötüleniyorsa ya da geleceği belirsiz deniyorsa oraya geçmişe göre mutlaka talep fazlalaşıyordur. Bence aile hekimliği de öyle geçmişe göre yazanlar fazlalaştı sanırım, bu kadar belirsizliğe rağmen yazanlar çoğalıyorsa sebebi her ne olursa olsun (maaş-döner yada rahatlık) diğer bölümlere göre demek ki daha cazip geliyor arkadaşlara.
Çok doğru bir tespit,istisnalar olsa da hep böyle oluyor her sene. :)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#3542615  gönderen habel
 05.05.2016 - 13:00:01
yok
Kullanıcı avatarı

#3542630  gönderen elsco
 05.05.2016 - 13:08:06
balim57 yazdı:
Çok doğru bir tespit,istisnalar olsa da hep böyle oluyor her sene. :)
çünkü zorun zor kötünün kötü uygunsuzun uygunsuz olduğunu biliyor insanlar, bilmediği şeylerde bir umut deyip kumar oynuyor. Kumar diyorum, kimse üzerine alınmasın ama sağlık alanında bu kadar belirsizliğin olduğu başka bir ülke var mıdır bilmiyorum.

Re:

#3542691  gönderen sum34
 05.05.2016 - 13:58:50
dr_unblocked yazdı:sahu asistanı olarak şunları söyleyebilirim.

hocam bende yeni mezunum istanbulda boş asm ye geçtik el birliği il A sınıfı olduk maaşımız güzel rahatız nisan tustan 56 aldım ne yapacağımı bilemiyorum tusa devam mı etmeli sahu ya mı başlamalıyız aile hekimliği bizi tatmin eder mi kaygıları taşıyorum