Pazartesi , Ağustos 26 2019
Aile hekimligi ve tus hakkinda genel paylasim platformu....
perwerdar yazdı:
misafir yazdı:
perwerdar yazdı: peki aile hekimliği uzmanlığı hakkında görüşleriniz nedir.
hastanelerde pek aile hekimi uzmanı kalmadı. çoğu asmlere geçti. pratisyenden fazla maaş alıyorlar o kadar.bunun için asistanlık çilesi ve mecburi değmez bence. diğer taraftan mecburisi olmayan aile hekimliği uzmanlığı için tus çalışan 15 yıllık pratisyen aile hekimi biliyorum.
ama uzman sayısı arttığında pratisyenler aile hekimliğinde çekilecek..Ve eğitim almış oalrak doktor olmak başka olmaz mı..
bende aile hek yeni kazandım.dediğiniz gibiydi durumum derma ftr olmuyorsa rahat branş ve istediğim şehir diye bunu seçtim.pratisyenlerin çekilmesi konusu yakın bir zamanda olmaz sanırım, on yıldan bahsedenler var bunun için?ayrıca şu anki sistemde çalışan pratisyenler aile hek sertifikası alıyorlarmış ve eğer dediğimiz gibi sadece uzmanın çalışacağı bi sistem getirilirse bu sertifikadan elinde olanlar aile hek olarak çalışabileceklermiş.yani sistem yeni pratisyenleri ve sertifikası olmayanları etkileyecek sadece bu durumda.akademisyenlik açısından düşününce diğer branşlardan şu an için daha kolaydır diye düşünüyorum uzmanı az olduğu için şimdilik.bu söylediklerim araştırıp öğrendiklerim tabi hiçbiri kesin bilgi değil.
kraliceleoparus yazdı:
perwerdar yazdı:
misafir yazdı: hastanelerde pek aile hekimi uzmanı kalmadı. çoğu asmlere geçti. pratisyenden fazla maaş alıyorlar o kadar.bunun için asistanlık çilesi ve mecburi değmez bence. diğer taraftan mecburisi olmayan aile hekimliği uzmanlığı için tus çalışan 15 yıllık pratisyen aile hekimi biliyorum.
ama uzman sayısı arttığında pratisyenler aile hekimliğinde çekilecek..Ve eğitim almış oalrak doktor olmak başka olmaz mı..
bende aile hek yeni kazandım.dediğiniz gibiydi durumum derma ftr olmuyorsa rahat branş ve istediğim şehir diye bunu seçtim.pratisyenlerin çekilmesi konusu yakın bir zamanda olmaz sanırım, on yıldan bahsedenler var bunun için?ayrıca şu anki sistemde çalışan pratisyenler aile hek sertifikası alıyorlarmış ve eğer dediğimiz gibi sadece uzmanın çalışacağı bi sistem getirilirse bu sertifikadan elinde olanlar aile hek olarak çalışabileceklermiş.yani sistem yeni pratisyenleri ve sertifikası olmayanları etkileyecek sadece bu durumda.akademisyenlik açısından düşününce diğer branşlardan şu an için daha kolaydır diye düşünüyorum uzmanı az olduğu için şimdilik.bu söylediklerim araştırıp öğrendiklerim tabi hiçbiri kesin bilgi değil.
hayırlı olsun doktor hanım..nerde başladınız?benim bir kaç endişem var.hiç aile hekimliği yapmadım bu nedenle çalışma ortamı nasıl olur bu konuda endişeliyim.aile hekimliği asistanlığı çok bilinir ama uzmanlığı hakkında çok şey bilinmediği kanısına vardım..bir bilgi kirliliği var sanki.Ama rahat branş ve istediğin şehir düşük puan bunlar o kadar çekici geliyo ki:)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
valla bu ülkede yaşıyorsan her şeye hazırlıklı olacaksın, heran herşey degişeblir, böyle adelet mi olur cümlesini söylemekten bıktıgımız bir dönemdeyiz o yüzden meslek anlamında stratejini iyi planlaman lazım biraz da şans oldumu tamamdır. ah uzmanlığı 1-2 sene daha tercih edilebilir eger akademisyenlik düşünüyorsan yada bedelli askerlik bekliyceksen, belirtildiği gibi akademisyen sayısı en az olan acil ve ah abd ları ve istekli olursan bu yolda ilerleye bilirsin benim araştırmma göre ücret y.doç. olarak 5-6 max alabilecegin, ama bu 2 nedenden birine sahip degilsen tabi birde uzm ünvanı senin egon için önemli degilse salla uzmanlığı pratisyenlik herzaman daha avantajlı, şimdi herhangi bir uzmanlık için 1 yıl çalışacaksın üstüne 4-5 yıl çile dolu asistanlık (ah ve 4-5 bölümde daha rahattır) üstüne tez, düşük maaş, gereksiz her işin senin üstüne yıkılması, nöbetler, hocaların ego tatmini, bu kadar kendini hırpalarken seni görmelerine ragmen en ufk bir terslikde sana saydıran hastalar, hemen satış koyan hoca yalakası uzmanlar, neyse bitirdin uzman oldun tekrar zorunlu hizmet kötü kadrolar , borç içinde dönersiz hastaneler, zorunlun bitse atama için 30bin puanı olan uzm.larla yarışmak, hastanede bu sefer her işin uzmanlara kalması acil nöbetleride dahil, uzm. nasıl olsa diyip zorla k.dg. uzmanına çocuk muayene ettireni gördüm, yata hastalar birde yeni düzenlenen uzmanlar için geçerli 30 dkkadan uzak bir yerde oturamazlar kuralı ve bla bla... öteki yanda ise pratisyen olarak zorunlun bittimi istediğin ile atanırsın 3bin puanla izmire atanan var çünkü yüksek puanlılar hep ah sisteminde ve emekli olmayacaklarsa kıpırdamazlar bir çıkarlarsa sistemden daha zor gelirler benzer bir yere, neyse gittinmi memlekete mümkünse tsm ye geç ve bekle her atamaya başvur farzet çok kötü bir yer açıldı gir hemen iste dağın başı falan deme girdin merkeze 5 saat dağın başı üzülme git hemen askere böylece en fazla 1 ay çalışmış olursun 1 sene askerliğini yap geldinmi askerden öncelik sana ait ah uzm.ın dan yada 70bin puanlı pratisyenden öncesin şansına merkezde açıldımı hop zıpla oraya ne kaybın oldu 1 yıl askerlik e onu zaten yapcan ozaman 4-5 yıl asistanlıktan 1 yıl civarıda tus yüzünden toplamda 5-6 yıl kardasın bu 5-6 yıl geçene kadar yani yaklaşık 70 ay X (ah maaşın- asistan maaşı) = 1 apartman dikersin :D:D (bunu abartmadan söylüyorum 2 sininde max aldıgı ücretlere göre yani ah de iş yeri hekimliği de yapcaksın hastanede nöbette tutarsan ve periferde ah yaparsan yani baya bir combo ama imkansız değil) gayet güzel paralar kazanırsın) + çoluk çocugun seninle büyür + eşin evde oldugun ve kafan rahat oldugu için mutludur yani hayatta en önemli şey ailevi huzurun olur ki para ile ölçülemez :), daha az stress sayesinde sağlıgın sıhatin daha iyidir, 2. bir zorunlu hizmet hezimeti ve taşınma yeni yere alışma sonra tekrar başka yer sonra tekrar bunlar yoktur yada çok zorda kaldıgın için kölesi olacagın bir özel hastaneye eyvallah etmessin bunların bütünü inan bana seni tüketen durumlardır akademisyenlik desen dahiliye çocuk derma vs gibi bölümlerde hayal gerçekten çok iyi değilsen (kasıt akademik düzeyde ingilizce + 1 dil daha her yayını takip eden hayatının büyük bölümünü buna ayıran bu yüzden evlenememiş bile olabilrsin vs..) yada kendinden çok ödün vereceksin tabi bir dayın varsa yada yalakalıkta üstün bir yetenege sahipsen daha etkili olur etik kısmı sana kalmış... neyse yoruldum şöyle özetleyim memleketimde mutlu huzurlu bir doktor olmak isterim dersen bana göre pratisyen olarak şansın daha çok ama uzm. olmakta işini bilir dogru hamleleri yaparsan yaşam enerjin de çoksa iyidir adın uzm. yoksa saygınlık kazanmak ünvanla değil senle alakalı öyle pratisyenler biliyorum ki romatoloji prof. nün yazdığı ilacı adama gelip kontrol ettiriyorlar kullanma dese kullanmayacaklar, kapısının önünde kuruk oluyor, herkes umarım mutlu olacağı yolda ilerler ben kendimce düşünce ve tecrübelerimi yazdım amacım asla bir meslek grubunu yer mek yada yüceltmek değil kendi hatalarımdan yola çıkarak belki işinize yarar diyerek belkide sadece içimi dökmek için... saygılar...
perwerdar yazdı:
kraliceleoparus yazdı:
perwerdar yazdı: ama uzman sayısı arttığında pratisyenler aile hekimliğinde çekilecek..Ve eğitim almış oalrak doktor olmak başka olmaz mı..
hayırlı olsun doktor hanım..nerde başladınız?benim bir kaç endişem var.hiç aile hekimliği yapmadım bu nedenle çalışma ortamı nasıl olur bu konuda endişeliyim.aile hekimliği asistanlığı çok bilinir ama uzmanlığı hakkında çok şey bilinmediği kanısına vardım..bir bilgi kirliliği var sanki.Ama rahat branş ve istediğin şehir düşük puan bunlar o kadar çekici geliyo ki:)
tesekkürler.daha baslamadım bu tusta kazandım, haydarpasa eah.istanbul benim için hayati öneme sahipti puanımda 55ti çok sükür geldi istediğim sehir ve hastane.bölüm konusu muamma tabiki ama yapacak birsey yok;)uzmanlığında ilçe entegre hastanelerine yada tsm lere atanıyorsun.entegrede acilde vs çalısabilirsin maası daha düsük sanırım.asm ye geçersen maasın ortalamadan alan normal bi uzman kadar oluyor.uzmanlıgıyla ilgili benim bildiklerim bunlar.
bende bu tusta aile hekimliğini kazandım,benimde bildiğim ASM ler tam bi kurtlar sofrası,etik değerler yerlerde olabiliyor zaman zaman,bizim gibi yeni yetmeleri ki ben yeni mezun da değilim ama yerler bizi valla yılların kurtları,benim de duyduklarım bunlar ama istedğim şehir ve eşime eş durumu yapmam için yazmam gerekiyordu,dahiliye ,pediatri,kadındoğum yaşamla bağdaşmaz,derma ftr bize kalmaz,mecburi hizmetteki kötü yerlere gitmeyede gönlüm razı olmaz...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
arkadaşlar aile hekimlerinin maaşı (gebe için 3 yaşlı için 2 vs.) katsayılarla çarpılıp toplanıp kişi başı hesaplanmıyor mu?Daha önce 4000 kişiye bir aile hekimi düşerken şu an 3000'lerde ve yakın gelecekte 2000'e sabitlenmesi planlanıyor demişti sağlık bakanı.Yani başlarda yaklaşık 10000di şimdilerde net 5.5-6 birkaç yıla da 4-4.5 olur herhalde.Asm'lerdeki gibi değil de normal uzman doktorlar gibi maaş+sabit+performans şeklinde çalışan uzman aile hekimleri yok mu?Hepsi bu sistemle mi maaş alıyor?

http://www.medikalakademi.com.tr/aile-h ... ik-bakani/
En son furion07 tarafından 22.07.2014 - 13:01:04 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
drzet yazdı:valla bu ülkede yaşıyorsan her şeye hazırlıklı olacaksın, heran herşey degişeblir, böyle adelet mi olur cümlesini söylemekten bıktıgımız bir dönemdeyiz o yüzden meslek anlamında stratejini iyi planlaman lazım biraz da şans oldumu tamamdır. ah uzmanlığı 1-2 sene daha tercih edilebilir eger akademisyenlik düşünüyorsan yada bedelli askerlik bekliyceksen, belirtildiği gibi akademisyen sayısı en az olan acil ve ah abd ları ve istekli olursan bu yolda ilerleye bilirsin benim araştırmma göre ücret y.doç. olarak 5-6 max alabilecegin, ama bu 2 nedenden birine sahip degilsen tabi birde uzm ünvanı senin egon için önemli degilse salla uzmanlığı pratisyenlik herzaman daha avantajlı, şimdi herhangi bir uzmanlık için 1 yıl çalışacaksın üstüne 4-5 yıl çile dolu asistanlık (ah ve 4-5 bölümde daha rahattır) üstüne tez, düşük maaş, gereksiz her işin senin üstüne yıkılması, nöbetler, hocaların ego tatmini, bu kadar kendini hırpalarken seni görmelerine ragmen en ufk bir terslikde sana saydıran hastalar, hemen satış koyan hoca yalakası uzmanlar, neyse bitirdin uzman oldun tekrar zorunlu hizmet kötü kadrolar , borç içinde dönersiz hastaneler, zorunlun bitse atama için 30bin puanı olan uzm.larla yarışmak, hastanede bu sefer her işin uzmanlara kalması acil nöbetleride dahil, uzm. nasıl olsa diyip zorla k.dg. uzmanına çocuk muayene ettireni gördüm, yata hastalar birde yeni düzenlenen uzmanlar için geçerli 30 dkkadan uzak bir yerde oturamazlar kuralı ve bla bla... öteki yanda ise pratisyen olarak zorunlun bittimi istediğin ile atanırsın 3bin puanla izmire atanan var çünkü yüksek puanlılar hep ah sisteminde ve emekli olmayacaklarsa kıpırdamazlar bir çıkarlarsa sistemden daha zor gelirler benzer bir yere, neyse gittinmi memlekete mümkünse tsm ye geç ve bekle her atamaya başvur farzet çok kötü bir yer açıldı gir hemen iste dağın başı falan deme girdin merkeze 5 saat dağın başı üzülme git hemen askere böylece en fazla 1 ay çalışmış olursun 1 sene askerliğini yap geldinmi askerden öncelik sana ait ah uzm.ın dan yada 70bin puanlı pratisyenden öncesin şansına merkezde açıldımı hop zıpla oraya ne kaybın oldu 1 yıl askerlik e onu zaten yapcan ozaman 4-5 yıl asistanlıktan 1 yıl civarıda tus yüzünden toplamda 5-6 yıl kardasın bu 5-6 yıl geçene kadar yani yaklaşık 70 ay X (ah maaşın- asistan maaşı) = 1 apartman dikersin :D:D (bunu abartmadan söylüyorum 2 sininde max aldıgı ücretlere göre yani ah de iş yeri hekimliği de yapcaksın hastanede nöbette tutarsan ve periferde ah yaparsan yani baya bir combo ama imkansız değil) gayet güzel paralar kazanırsın) + çoluk çocugun seninle büyür + eşin evde oldugun ve kafan rahat oldugu için mutludur yani hayatta en önemli şey ailevi huzurun olur ki para ile ölçülemez :), daha az stress sayesinde sağlıgın sıhatin daha iyidir, 2. bir zorunlu hizmet hezimeti ve taşınma yeni yere alışma sonra tekrar başka yer sonra tekrar bunlar yoktur yada çok zorda kaldıgın için kölesi olacagın bir özel hastaneye eyvallah etmessin bunların bütünü inan bana seni tüketen durumlardır akademisyenlik desen dahiliye çocuk derma vs gibi bölümlerde hayal gerçekten çok iyi değilsen (kasıt akademik düzeyde ingilizce + 1 dil daha her yayını takip eden hayatının büyük bölümünü buna ayıran bu yüzden evlenememiş bile olabilrsin vs..) yada kendinden çok ödün vereceksin tabi bir dayın varsa yada yalakalıkta üstün bir yetenege sahipsen daha etkili olur etik kısmı sana kalmış... neyse yoruldum şöyle özetleyim memleketimde mutlu huzurlu bir doktor olmak isterim dersen bana göre pratisyen olarak şansın daha çok ama uzm. olmakta işini bilir dogru hamleleri yaparsan yaşam enerjin de çoksa iyidir adın uzm. yoksa saygınlık kazanmak ünvanla değil senle alakalı öyle pratisyenler biliyorum ki romatoloji prof. nün yazdığı ilacı adama gelip kontrol ettiriyorlar kullanma dese kullanmayacaklar, kapısının önünde kuruk oluyor, herkes umarım mutlu olacağı yolda ilerler ben kendimce düşünce ve tecrübelerimi yazdım amacım asla bir meslek grubunu yer mek yada yüceltmek değil kendi hatalarımdan yola çıkarak belki işinize yarar diyerek belkide sadece içimi dökmek için... saygılar...
yanlış bilgi vermeyelim lütfen!!!
Artık atandığınız yerde 1 yıl çalışma zorunluluğunuz var. Yani dağ başına atanırsanızda 1 yıl çalışıp öyle askere gitmeniz lazım. Öteki türlü hiçbir hakkınız yok.
Kullanıcı avatarı
dr_mustyy1984 yazdı:
drzet yazdı:valla bu ülkede yaşıyorsan her şeye hazırlıklı olacaksın, heran herşey degişeblir, böyle adelet mi olur cümlesini söylemekten bıktıgımız bir dönemdeyiz o yüzden meslek anlamında stratejini iyi planlaman lazım biraz da şans oldumu tamamdır. ah uzmanlığı 1-2 sene daha tercih edilebilir eger akademisyenlik düşünüyorsan yada bedelli askerlik bekliyceksen, belirtildiği gibi akademisyen sayısı en az olan acil ve ah abd ları ve istekli olursan bu yolda ilerleye bilirsin benim araştırmma göre ücret y.doç. olarak 5-6 max alabilecegin, ama bu 2 nedenden birine sahip degilsen tabi birde uzm ünvanı senin egon için önemli degilse salla uzmanlığı pratisyenlik herzaman daha avantajlı, şimdi herhangi bir uzmanlık için 1 yıl çalışacaksın üstüne 4-5 yıl çile dolu asistanlık (ah ve 4-5 bölümde daha rahattır) üstüne tez, düşük maaş, gereksiz her işin senin üstüne yıkılması, nöbetler, hocaların ego tatmini, bu kadar kendini hırpalarken seni görmelerine ragmen en ufk bir terslikde sana saydıran hastalar, hemen satış koyan hoca yalakası uzmanlar, neyse bitirdin uzman oldun tekrar zorunlu hizmet kötü kadrolar , borç içinde dönersiz hastaneler, zorunlun bitse atama için 30bin puanı olan uzm.larla yarışmak, hastanede bu sefer her işin uzmanlara kalması acil nöbetleride dahil, uzm. nasıl olsa diyip zorla k.dg. uzmanına çocuk muayene ettireni gördüm, yata hastalar birde yeni düzenlenen uzmanlar için geçerli 30 dkkadan uzak bir yerde oturamazlar kuralı ve bla bla... öteki yanda ise pratisyen olarak zorunlun bittimi istediğin ile atanırsın 3bin puanla izmire atanan var çünkü yüksek puanlılar hep ah sisteminde ve emekli olmayacaklarsa kıpırdamazlar bir çıkarlarsa sistemden daha zor gelirler benzer bir yere, neyse gittinmi memlekete mümkünse tsm ye geç ve bekle her atamaya başvur farzet çok kötü bir yer açıldı gir hemen iste dağın başı falan deme girdin merkeze 5 saat dağın başı üzülme git hemen askere böylece en fazla 1 ay çalışmış olursun 1 sene askerliğini yap geldinmi askerden öncelik sana ait ah uzm.ın dan yada 70bin puanlı pratisyenden öncesin şansına merkezde açıldımı hop zıpla oraya ne kaybın oldu 1 yıl askerlik e onu zaten yapcan ozaman 4-5 yıl asistanlıktan 1 yıl civarıda tus yüzünden toplamda 5-6 yıl kardasın bu 5-6 yıl geçene kadar yani yaklaşık 70 ay X (ah maaşın- asistan maaşı) = 1 apartman dikersin :D:D (bunu abartmadan söylüyorum 2 sininde max aldıgı ücretlere göre yani ah de iş yeri hekimliği de yapcaksın hastanede nöbette tutarsan ve periferde ah yaparsan yani baya bir combo ama imkansız değil) gayet güzel paralar kazanırsın) + çoluk çocugun seninle büyür + eşin evde oldugun ve kafan rahat oldugu için mutludur yani hayatta en önemli şey ailevi huzurun olur ki para ile ölçülemez :), daha az stress sayesinde sağlıgın sıhatin daha iyidir, 2. bir zorunlu hizmet hezimeti ve taşınma yeni yere alışma sonra tekrar başka yer sonra tekrar bunlar yoktur yada çok zorda kaldıgın için kölesi olacagın bir özel hastaneye eyvallah etmessin bunların bütünü inan bana seni tüketen durumlardır akademisyenlik desen dahiliye çocuk derma vs gibi bölümlerde hayal gerçekten çok iyi değilsen (kasıt akademik düzeyde ingilizce + 1 dil daha her yayını takip eden hayatının büyük bölümünü buna ayıran bu yüzden evlenememiş bile olabilrsin vs..) yada kendinden çok ödün vereceksin tabi bir dayın varsa yada yalakalıkta üstün bir yetenege sahipsen daha etkili olur etik kısmı sana kalmış... neyse yoruldum şöyle özetleyim memleketimde mutlu huzurlu bir doktor olmak isterim dersen bana göre pratisyen olarak şansın daha çok ama uzm. olmakta işini bilir dogru hamleleri yaparsan yaşam enerjin de çoksa iyidir adın uzm. yoksa saygınlık kazanmak ünvanla değil senle alakalı öyle pratisyenler biliyorum ki romatoloji prof. nün yazdığı ilacı adama gelip kontrol ettiriyorlar kullanma dese kullanmayacaklar, kapısının önünde kuruk oluyor, herkes umarım mutlu olacağı yolda ilerler ben kendimce düşünce ve tecrübelerimi yazdım amacım asla bir meslek grubunu yer mek yada yüceltmek değil kendi hatalarımdan yola çıkarak belki işinize yarar diyerek belkide sadece içimi dökmek için... saygılar...
yanlış bilgi vermeyelim lütfen!!!
Artık atandığınız yerde 1 yıl çalışma zorunluluğunuz var. Yani dağ başına atanırsanızda 1 yıl çalışıp öyle askere gitmeniz lazım. Öteki türlü hiçbir hakkınız yok.

hocam yeminle aklımdan geçenler.. :) çok çakalca bir düşünce hle batı da asm isen. peki bişey soracağım. mesela ben ağrı da asm hekimiyim. yer değiştirme ile batıya gittim, askere gittim geldim, o batıda asm hekimi olduğum yerrde mi öncelikli kuraya girecem?

#2948057  gönderen furion07
 22.07.2014 - 12:59:50
güncel
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#2948158  gönderen jordealba
 22.07.2014 - 15:37:21
şuan aile hekimliği uzmanlığı ,için kafamdaki tek soru uzmanlığğında bir pratisyenden ne kadar farklı olunur..ne kadar daha effektive olur..bunu çözebilsem nisanda isteğdiğim şehirde rahat bir asistanlık beni bekler..:)

Re:

#2948159  gönderen jordealba
 22.07.2014 - 15:38:37
bu başlığa daha fazla aile hekimi uzmanı veya asistanı yorumu beklemekteyim..

Re:

#2948254  gönderen jordealba
 22.07.2014 - 18:16:20
Gncl