Cuma , Mayıs 29 2020
Kategorize edilememis e-book arsivi...
Kullanıcı avatarı
Dosya Çeşidi: Kitap

Genel İçerik: Yazı, resim, link

Kopya Koruması: Yok

Resmi Websitesi: http://msdn.microsoft.com/library

Kullanılan Program: Microsoft HTML Help

CHM (compiled HTML) dosyaları genelde Windows Programları için yardım dosyaları üretmekte kullanılırdı.ama son birkaç yılda e-book dağıtımı konusunda da popülerliği arttı. CHM dosyalarında arama yapılabilir, sıkıştırılabilir ve konulara ayrılabilir.


TXT yada ASCII

Dosya Çeşidi:

Genel İçerik: Formatlanmamış yazıdan oluşan kitap

Kopya Koruması: Yok

Resmi Websitesi: Yok

Kullanılan Programlar: Herhangi bir kelime işlemci

TXT yada ASCII saf formatlanmamış yazıdır. Bu format resimleri linkleri göstermemesine rağmen her çeşit platformda çalışma garantisi vardır.


RTF

Dosya Çeşidi: Formatlanmış Yazı

Genel İçerik: Kitap

Kopya Koruması: Yok

Resmi Websitesi: http://msdn.microsoft.com/library/e...tml/rtfspec.asp

Kullanılan Programlar: Microsoft Word (http://www.microsoft.com/word) ve diğer kelime işlemciler

txt ve ASCII den bir adım ötesidir.saf yazıya formatlama kodları eklenmiş halidir. Bir çok kelime işlemci tarafından açılabilir


HTML

Dosya Çeşidi: Formatlanmış yazı

Genel içerik: Kitap

Kopya Koruması: Yok

Resmi Websitesi: http://www.w3.org/markup

Kullanılan Program:Herhangi bir internet tarayıcı,bazı kelime işlemciler
Websitelerini dolaşabilen herhangi bir alet HTML e-booklarını okuyabilir.basitliği, grafik bulundurabilme özelliği ve formatlanmış olması artıları iken bir sıkıştırma içermemesi eksisidir.


LIT

Dosya Çeşidi: Formatlanmış Yazı

Genel İçerik: Kitap

Kopya Koruması: Var

Resmi Websitesi: http://www.microsoft.com/reader

Kullanılan Programlar: Microsoft Reader

Microsoft Reader?ın LIT formatı düzenli formatlanmış bir biçimdir. Okuyucu bir safadan diğerine kolayca atlayabilir, arama yapabilir,fontun büyüklüğünü değiştirebilir. Ayrıca içinde bulunan hazır kütüphane ile kitaplar organize edilebilir. Kitaplar kopya korumalı olabilir yada olmayabilir.

Bu Formatın en büyük dez avantajı yazı bir kere LIT'e çevrildiğinde geri dönüşünün olmamasıdır.Microsoft Reader sadece Microsoft Windows ve Microsoft PocketPC'lerde çalışır. MacOS,Linux ve diğer işletim sistemleri bu kitapları kullanamaz.


DOC

Dosya Çeşidi: Formatlanmış Yazı

Genel İçerik: Kitap

Kopya Koruması: İsteğe Bağlı

Resmi Websitesi: http://www.microsoft.com/word

Kullanılan Programlar: Microsoft Word (http://www.microsoft.com/word) ve diğer kelime işlemciler

Birçok insan e-booklarını Microsoft Word formatında saklar. Çünkü microsoft Word en popüler kelime işlemcidir. Word ile açılan bir DOC dosyası print edilebilir, kelime hataları taranabilir, değiştirilebilir, tekrar formatlanabilir, ve başka formatlarda kaydedilebilir. Bazı TXT ve ASCII dosyaları bile DOC uzantılı olabilir


PDB AND PRC

Dosya Çeşidi: Formatlanmış Yazı

Genel İçerik: Kitap

Kopya Koruması: İsteğe Bağlı

Resmi Websitesi: http://www.palmdigitalmedia.com

Kullanılan Programlar: Palm Reader (http://www.palmdigitalmedia.com/help/palmreader/guide)

PDB (Palm Database) formatı PeanutPress tarafından dağıtılan Peanut Reader ile başlamıştır. Format Palm formatı olmasına rağmen Windows, Macintosh, ve PocketPC versiyonlarıda bulunmaktadır.Okuyucu program ücretsiz olmasına rağmen bazı kitaplar kopya korumalıdır.

Ebook ları okumanız için gerekli program ;isilo 4.1


Resim
http://rapidshare.com/files/13661540/eb ... n.rar.html

pdb uzantılı kitapları acmak için isilo programının full surumu.

full yapmak için dosya içindeki kodu internetiniz kapalıyken register denen kısma yapıstırmanız yeterli.DJvu

Dosya Çeşidi: Resim

Genel İçerik: Kitap

Kopya Koruması: Yok

Resmi Websitesi: http://www.djvuzone.org/

Kullanılan Programlar: Internet Explorer, IrfanView

Resimlerin çok fazla sıkıştırılıp bir araya getirilmesinden oluşan bir formattır.Genelde Scan edilmiş kitaplar bu formatta bulunur.DJvu plugini ile
Internet Explorerın içinden çalışır.Ayrıca IrfanView içinde plugini bulunmaktadır.


ZNO

Dosya Çeşidi: Formatlanmış yazı ve grafik

Genel İçerik: Dergi

Kopya Koruması: Var

Resmi Websitesi: http://www.zinio.com

Kullanılan Programlar: Zinio Reader

Ücretli bir yayın olan ZNO dosyaları sadece Zinio şirketi tarafından dağıtılmaktadır.sayfa geçişleri ile insanda gerçek dergi okuma hissi yaratmaktadır


PDF

Dosya Çeşidi: Formatlanmış Yazı

Genel İçerik: Kitap

Kopya Koruması: İsteğe Bağlı

Resmi Websitesi: http://www.adobe.com/products/acrobat

Kullanılan Programlar: Adobe Acrobat Reader

PDF (Portable Document Format) dosyaları Adobe firması tarafından piyasaya sürülmüştür. PDF dosyaları diğerlerine oranla daha çok yer kaplasada insan okunur gerçek kitabı okuyormuş hissine kapılmaktadır.Yeni Acrobat Readerlar ile kitapların içinde gömülü ses,dosya ve video çalıştırabilmektedirKaynak: Steal This File Sharing Book: What They Won't Tell You About File Sharing
by Wallace Wang ISBN:159327050x
No Starch Press © 2004


cbr ve cbz uzantılı e-kitapları okumak

Arkadaşlar .cbr ve .cbz uzantılı dosyaları okumak için

http://cdisplay.techknight.com/setup.zip//CDisplay Comic Reader
adlı programa ihtiyacınız var.
Programı çalıştırdıktan sonra , sağ tuş tıklayıp Load Files'tan .cbr uzantılı dosyayı seçiniz. Page Down ve Page Up tuşları ile sayfalar arasında geçiş yapabilir , ok tuşları veya mouse'un orta tuşuyla sayfada gezebilirsiniz. Mouse'un orta tuşunu bir sonraki sayfaya geçmek içinde kullanabilirsiniz.
En son jiwago tarafından 10.06.2007 - 15:23:51 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı

 #239805  gönderen jiwago
 16.05.2007 - 02:57:36
E-Kitap Yapımı[Doc Dosyalarını Pdf'ye Çevirme]

FINE READER KULLANARAK NASIL BIR E-KITAP YAPARSINIZ?Bir bilgisayariniz,tarayicniz ve Finereader 7 programiniz oldugunu varsayiyorum.

Tarayicinizi acin ve FineReader programini baslatin. Asagida programin ilk ekranini gorebilirsiniz. Yer darligi nedeniyle ve goruntulemede zorluk cikarmamasi icin pencereyi biraz kuculttum. Siz, ozellikle islenmis metni incelerken tam ekran calismak isteyebilirsiniz.

Resim

Bu yazimin amaci butun bir kitabi en hizli sekilde nasil tarayabileceginizi gostermek. Hiz, kullandiginiz tarayiciya bagli olarak degisebilir. Ornegin Epson Perfection 1200U kullanirsaniz 400 sayfalik kitabi taramak 1 saatten az suruyor. Size FineReader programini bu is icin nasil ayarlayacaginizi gosterecegim, gerisi size ve tarayiciniza kalmis.

Tools menusunde Options? i secin, daha sonra ?Scan/Open Image? bolumune gecin. Bizim hedefimiz icin kesinlikle ?Use FineReader interface? secenegini isaretlemelisiniz ve ?Display options dialog before scanning? secenegini de kullanmalisiniz.

Resim

Resim

Hazir buradayken ?Scanner Settings? dugmesine de basin ve birkac seyin daha duzgun ayarlandigindan emin olalim. Bu pencereye Tools?.?Scanner Settings? menu komutuyla da ulasabilirsiniz.

Resim

Kitaplari en hizli tarayicinin yataginda porter tonelisinde, bitisik sayfalar camin ustunde rahatlikla sigiyorlarsa tarayabilirsiniz. Ben kullanacagim standart boyutlu, kagit kapakli kitabin 6.5 inch (16.5 cm) yuksekligi ile iyi taranacagini biliyorum. Bu ozel yukseklik icin Papar size bolumunde ?Custom? I sectim. 300 DPI cozunurlukte Gray Pictures saceneginden cok iyi sonuclar aldim (digger secenekleri denemedim bile). Brightness (parlaklik) ayarlarini sadece Black and White resim modundayken ayarlayabilirsiniz ama cok fazla OCR hatasi almiyorsaniz bu konuda endiselenmenize gerek yok. ?Pause between pages? secenegini isaretledigime ve 4 saniyelik bir bekleme suresi sectigime dikkat edin. Kitaplari hizli taramaya alisana kadar bekleme suresini 5-6 saniyeye cikarabilirsiniz. Islemler baslamadan once sayfa boyutu ya da oryantasyonu degistirmek isteyebilirsiniz, bunun icin ?Show this dialog before scanning? secenegini isaretleyin.

Ayarlarimizin neredeyse hepsi bitti.

Ebook metin dosyalariyla ilgili sikca ratlanan bir sikayet sadece paragraflarin degil her satirin sonunda linefeed bulunmasidir. Bizim dosyamizda boyle bir sorun olmayacagindan emin olmak icin tools menusunden ?Format settings? komutunu, sonra da TXT bolumunu secin.

Resim

?keep line breaks? secenegini ISARETLEMEYIN. ?Use blank line as paragraph separator? secenegini isaretleyin. Eger tersini yaparsaniz her satirdan sonra bosluk olacak ve bir saonraki paragrafin nerede baslayacagini anlamak mumkun olmayacaktir. Sonra isterseniz Textify program ya da bir kelime islemcide ara-degistir islemi ile paragraflarinizin gorunusunu degistirebilirsiniz.

Bitimemize cok az kaldi, biraz daha sabredin. Tools menusu>?Options? komutunu, sonra Recognition bolumunu secin. Benim seceneklerimi kopyalayin. Bu seceneklerin belki de en onemlisi ?Autodetect layout? dur ki ayni taramada iki sayfayi ayirma isini oldukca iyi yapar. Bazen sayfanin ustunu okuyup iki sayfanin da basligini yan yana koymasi disinda FineReader ile bitisik sayfalari ayirmada hic sorun olmaz.

Resim

Son olarak taramaya baslamadan once Process menusunden ? Start Background Recognition? komutunu secin. Bu secenek digerleri gibi saklanmadigi icin her yeni oturumda tekrar secmeniz gerekir. Bu komutu secerseniz siz kitabi taramaya devam ederken onceden taradiginiz sayfalar metne cevrilmeye baslanacaktir. Bu size komutu secmediginiz duruma gore en az 20 dakika kazandirabilir. Eger belli bolgeleri secmek ya da sectiginiz bir sirada okutmak istiyorsaniz bu secenegi kullanmayin.
Resim

Sonunda tarayiciniza bir kitap yerlestirme vakti geldi!

Portre modunda tarayiciniza sigabilecek, ortaboy bir kitap alin. Kapak oldukca bulanik olmus, onemli degil. Lutfen tarama icin yukseklik ayarlarini yapmazsaniz kitabin altinda kalan bos yerlerin de taranacagina dikkat edin. Bu size COK zaman kaybettirir.

Resim

Once kitabinizin yuksekligini olcmemiz gerekiyor. Her tarama isleminin basinda tarayici ayarlari ekranin cikacagini unutmayin. Tarayici kafasinin dogru hareket etmesi icin gerektigi kadar tarama yapalim.?1 Scan? etiketli dugmenin saginda kucuk bir asagi ol var. O oka sol tiklayarak basili tutarsaniz bir menu cikacaktir. Menuden ? Scan Image..? komutunu secin ve ?Shiw this dialog before scanning? secenegini isaretleyin.

Ekraniniz benimkine benzyene kadar yukseklik ayarini yapmaya devam edin. Orta panoyu butun tarama alaniniza gorene kadar saga-sola oynatabilirsiniz. ?+? ve ?-? bututec fonksiyonlariyla da taradiginiz metinin goruntulecegini buyuklugu secebilirsiniz. Benim ekranimda yaklasik iki satir alabilecek bir bosluk olduguna dikkat edin. Ben isigin kitabin altindan cikarak gozlerimi acittigi noktayi buldum ve ¼ cm geri cektim. Simdi siz bu ayarlari yapana kadar bekliyorum.

Resim

Isterseniz ayarlari tutturdugunuz son sayfayi ekranin solundaki ikona tiklayarak secin. Gerekirse asago oka basin, ?Read? secin. Simdi sayfanin okunmasini izkiyor olmalisiniz. Islem bitince metin ekranin saginda belirecektir. Butun metin gorebilmek icin orta panoyu ayarlayin. Isiklandirilmis karakterlerle ilgilenmeden metini hatalara karsi gozden gecirin. En fazla bir ya da iki hatyala her seyin cok iyi donusturldugunden eminim. Eger bu konuda denetiminiz yoksa bu islmeden oldukca etkilenmis olmalisiniz.

Simdi yaptigimiz herseyi silelim ve bastan baslayalim. Soldaki sayfa ikonlarindan birine tiklayin ve Edit menusunden ?Selact All? komutunu secin. Klavyenizdeki Delete tusuna basin ve cikan pancereye ?Ok? dugmesini secin

Resim

Butun ayarlarin dogru yapildigindan enim olalim. Process menusunden ?Start Backgorund Recognition? I seci. ?Scan&Read? dugmesinin altindaki asagi oka tiklayin ve ? Scan&read Multiple Image? I secin. Simdi tarayici ayarlari penceresi acildi ve ?Ok? dugmesine tikladigimizda otomatik tarama modunda olacagiz. ?Pause between pagers? secili olmali ve sayfalari kolay cevirebilmeniz icin bekleme suresi 6 saniye olsun.

Kitabi tarayicinin ust kisminda, ortasini bastirarak duzgun tutmaniz gerektigini unutmayin. 10 sayfa tarayalim ve simdilik butun kitabi bitirdigimizi varsayalim. 10 sayfayi bitirdikten sonra tarayicinin bir sonraki sayfayi okumaya calismasini bekleyin ve taramayi durdur dugmesine basin (taramayi baslatan ?Scan&Read? ile aynu dugme)

Isterseniz birkac sayfayi inceleyin. Soldaki sayfa ikonlarina tiklayinca ana pencerede taranmis resim ve islenmis metini gorebilirsiniz. Simdi FineReader?i kapatin ve tekrar baslatin. Hersey biraktiginiz gibi olmali. Bunu tarama islemini durdurup daha sonra devam etmenin ne kadar kolay oldugnu gormek icin yaptik (yanlis sayfadan baslamamak icin FineReader?daki son sayfaya bakin.)

Boylece butun kitabimiz tarandi ve metne cevrildi (aslinda sadece bikac sayfa ama yapmaniz gerekenelr degismiyor). Artik metin dosyasi olarak saklamamizin vakti geldi. Dosyayi istediginiz yerde istediginiz ad altinda saklayin, ama benimle ayni ayarlari yaptiginizdan emin olun. Save as: Text Document. Save pages:All pages. File options: Create a single file for all pages. Dosyayi saklayin ve acarak ilk metininizle karsilastirin.

Resim

NOT:ALINTIDIR
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

 #246424  gönderen cahilhobbit
 30.05.2007 - 11:56:12
microsoft reader da lit uzantıları okumuo mu arkadaşım hem daha basit isilo indirdim de sanli karşık gibi böle seyler beni aşar :oops: :oops: paylaşımların için tesekkürler
Kullanıcı avatarı

 #246502  gönderen jiwago
 30.05.2007 - 15:49:34
bilgiler gerektigi için verilmiştir uzantılarına göre kitaplar farklı programlarla acılıyor.
Kullanıcı avatarı

 #247322  gönderen cahilhobbit
 31.05.2007 - 23:35:18
yanlış anladın arkadaşım gereksiz bişi demiş gibi anlaşıldım sanınırım onu kasdetmedim inan bilgiler paylaşımların için tesekür etmiştim zati gene ediyorum ben w.reader basit oldugunu sölemekle digerinin gereksiz oldugunu kadetmedim inanın öle düşünseydim merak edip indirmezdim inanın özür diliyorum :cry: :cry: :( :(
Kullanıcı avatarı

 #247324  gönderen jiwago
 31.05.2007 - 23:39:49
değerli iarkadasım sende beni yanlıs anladın. ben seni elşetirmedim sadece acıklama yaptım inceliğin için teşekkür ederim özre falan gerek yoktu bir yanlıs anlaşılma oldu galiba.

yorum için teşekkürler
Kullanıcı avatarı

 #247327  gönderen cahilhobbit
 31.05.2007 - 23:43:19
okk :wink: :wink: tekrar saolasın inan senin sayende pc yi ögreniyoruz :wink: :wink:
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

 #252520  gönderen bozkurteyup
 08.06.2007 - 16:35:18
merhaba. isilo programını ful yapamadım. register bölümüne yazılacak dosya içndeki kod ne demek? yardımcı olabilirmisiniz. teşekkürler..
Kullanıcı avatarı

 #252570  gönderen jiwago
 08.06.2007 - 20:22:01
kod şifre gibi bir şey verdigim linkteki dosyada var, programı full versiyona cevirmeniz için girmeniz gereklidir.

 #253055  gönderen longisland81
 10.06.2007 - 13:24:33
CD-ROM edition şeklinde , BIN+CUE içeren dosyaları nasıl açacağız jiwago . Ben biraz araştırdım ama anlayamadım . Yardımcı olursan sevinirim .
Kullanıcı avatarı

 #253117  gönderen jiwago
 10.06.2007 - 15:21:58
longisland81 yazdı:CD-ROM edition şeklinde , BIN+CUE içeren dosyaları nasıl açacağız jiwago . Ben biraz araştırdım ama anlayamadım . Yardımcı olursan sevinirim .
bunlar imaj dosyalarıdır
2 şekilde acabilirsin ya cd ye yazdırıp cdden cabilirsin veya deamon tools denen programı kullanarak sanal bir cd sürücü olusturup acaman mümkün.

 #610997  gönderen mdnisa
 17.02.2009 - 17:56:37
jiwago harikasın bu bilgilere yeni ulaştım ama çooook tesekurler
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

 #732929  gönderen kbb
 09.08.2009 - 19:42:17
teşekkürler üstad