Aile hekimligine gecen yeni iller, aile hekimligi uygulanmakta olan bolgeler, guncel gelismeler ve haberler....

Re: ağız yüz çene cerrahisi

#3345741  gönderen galicia
 23.10.2015 - 04:51:08
Geçen yine c6 şüpheli fx, hemen beyin cerrahını aradık geldi baktı. Arkadaşlar dedi ben biraz şüpheye düştüm, bir ağız dis çene cerrahına danışalim. Sonuçta 5 yıl baş boyuna ilgilenmiş insanlar asdasdfgh

#3345744  gönderen galicia
 23.10.2015 - 04:58:59
Yine suratına tomruk çarpan hasta acile gelmiş, surat darmadagin. Neyse tomosunu fln çektik, plastik cerraha haber verdik, lefort 2.

Bak dedi beni dedi ben dedi plastik cerrahim ama ben dedi dış hekimi dedi okluzyon dedi bana. Ben de dedim ki abi dedim. Dedim Okluzyon nedir dedim. Biz dedim ne anlarız abi dedim biz okluzyondan dedim effuzyon olmasın sakin o?

Hemen bir dış hekimı cerrah çağırdık tabiı asdasdffgh

Sonuçta 6 yıl baş boyun üzerine çalışmış birisi

#3345790  gönderen kuzucu
 23.10.2015 - 12:04:04
kamala yazdı:
ulumemo yazdı:Bana da ortodonti seçme hakkı versinler o zaman. gerekirse 6 yıl asistanlık yaparım :D
acil yok icap yok malpraktis 0 a yakın mecburi hizmet yok para en üst düzeyde eminim asistanlığı bizim tsmden daha rahattır :) bazı insanlar elindekilerinin kıymetini bilmiyorlar :)
asistanlığı hiç kolay değil hocam emin olun :)

Genel konu olarak ise,ortak alana giren branşlarda bir işi hangi hekim iyi yapıyorsa o yapsın,ister diş hekimliği mezunu ister tıp,ben olaya bu açıdan bakarım.
Kullanıcı avatarı

#3346797  gönderen Keramibeyamca
 24.10.2015 - 03:58:40
galicia yazdı:Yine suratına tomruk çarpan hasta acile gelmiş, surat darmadagin. Neyse tomosunu fln çektik, plastik cerraha haber verdik, lefort 2.

Bak dedi beni dedi ben dedi plastik cerrahim ama ben dedi dış hekimi dedi okluzyon dedi bana. Ben de dedim ki abi dedim. Dedim Okluzyon nedir dedim. Biz dedim ne anlarız abi dedim biz okluzyondan dedim effuzyon olmasın sakin o?

Hemen bir dış hekimı cerrah çağırdık tabiı asdasdffgh

Sonuçta 6 yıl baş boyun üzerine çalışmış birisi
bunun bi de türban röportaj versiyonunu bekliyoruz :D

#3346851  gönderen celecoxib
 24.10.2015 - 04:37:31
Peki ya diş hekimlerininşu an cok popüler olan ve yüzün her bölgesine dudağa alına vs botox dermal dolgu yapması ne kadar etik?

#3346890  gönderen omfsurg
 24.10.2015 - 06:28:45
Keramibeyamca yazdı:yine bir ego savaşı
kim iyi yapıyosa kim daha emek veriyosa kim daha çok çalışıyosa o daha iyidir şu yapamaz bu yapamaz ne la
Amacım bunu söylemekti zaten ama bu zihniyetle ego savaşlarından kaçış yok maalesef :)

#3346893  gönderen omfsurg
 24.10.2015 - 06:36:44
Keramibeyamca yazdı:
omfsurg yazdı:
ulumemo yazdı:acaba plastik cerrahi uzmanları ve kbb cilerin bu konuda bi girişimi var mı? iş sahaları ellerinden alınıyor, izin vermemeleri gerekir.
Ya şu saçma sapan yorumları bi bırakın artık. Kimsenin iş sahası alınmıyor. Bir işi bilen yapar zaten. Bölge ortak bölge, eğitimini alan ve tecrübesi olan yapar bu işi!
Çene Cerrahisi(Diş. Hek Uzmanlığıdır) zaten yıllardır bu ameliyatları yapıyordu. Yeni başlayan birşey değil!
5 sene boyunca baş-boyun üstüne yoğunlaşmış diş hekimlerinin bu uzmanlığı yapması, 6 sene boyunca baş-boyundan çok az şey görmüş, oklüzyon(dişlerin kapanışı) bilmeyen, temporomandibuler eklem fonk. bilmeyen tıp fakültesi mezununun yapmasından çok daha mantıklı.
Olayları bilmeden yorum yapmayı bi bırakın artık.
6 sene boyunca okudun da mı biliyosun neyi az neyi çok gördüğümüzü çok bilmiş seni
arkadaş ne fakülteymiş ya kimse mi çekemez tıp mezunlarını
Valla yazdığım şeylerde bir çekememezlik görmüyorum :)
Asıl çekememezliği, 'diş hekimleri yetki alanını ele geçiriyor' tarzı cümlelerde görüyorum...
Ele geçirme diye birşey yok, zaten yıllardır(başından beri) yapılıyor diyorum...

#4658875  gönderen surgeonX
 02.10.2022 - 18:24:48
ulumemo yazdı:
24.05.2015 - 12:20:07
acaba plastik cerrahi uzmanları ve kbb cilerin bu konuda bi girişimi var mı? iş sahaları ellerinden alınıyor, izin vermemeleri gerekir.
bizim TPRECD ara sıra açıklama yapıyor,uyarı metinleri felan yayınlıyorlar alan dışı çalışan diş hekimleri hakkında ama sadece derneğin bu işi kovalamasıyla ne çıkar ki meslek talan ediliyor önüne gelen bu iş bizim işimiz diyip reklamını yapıyor,bakanlık içinde önlem alınması gerekiyor.

2010 lu yıllarda bu konu davalık oldu.Google'a yazarsan TPRECD 'nin mahkemeye sunduğu o muhteşem metni tekrar tekrar okursun...Dernek temsilcileri durumu çok güzel bir şekilde özetleyip anlatmışlar mahkemede.Tüm meslektaşlarımıza bu dava metnini girip okumalarını tavsiye ederim...

#4658947  gönderen surgeonX
 02.10.2022 - 21:32:48
omfsurg yazdı:
21.10.2015 - 06:45:25
ulumemo yazdı:acaba plastik cerrahi uzmanları ve kbb cilerin bu konuda bi girişimi var mı? iş sahaları ellerinden alınıyor, izin vermemeleri gerekir.
Ya şu saçma sapan yorumları bi bırakın artık. Kimsenin iş sahası alınmıyor. Bir işi bilen yapar zaten. Bölge ortak bölge, eğitimini alan ve tecrübesi olan yapar bu işi!
Çene Cerrahisi(Diş. Hek Uzmanlığıdır) zaten yıllardır bu ameliyatları yapıyordu. Yeni başlayan birşey değil!
5 sene boyunca baş-boyun üstüne yoğunlaşmış diş hekimlerinin bu uzmanlığı yapması, 6 sene boyunca baş-boyundan çok az şey görmüş, oklüzyon(dişlerin kapanışı) bilmeyen, temporomandibuler eklem fonk. bilmeyen tıp fakültesi mezununun yapmasından çok daha mantıklı.
Olayları bilmeden yorum yapmayı bi bırakın artık.

Tutturmuşsunuz oklüzyon bilmeyen tıpçılar TME bilmeyen tıpçılar.Tamam oklüzyonu öğrendin tüm craniumu maxillayı kesebilirsin aferim sana en iyi cerrah diş kökenli olanlar.Tıpçılar oklüzyon bilmediği için dünya üstünden sürülmeli.Hatta oklüzyonu ve TME'Yİ bilmediği için yüz naklini yapan plastikçilere dava açılmalı.Hacettepeyle akdeniz tıpın kapısına kilit vurulmalı fakültede 6 yıl boyunca oklüzyon öğrenmeyen adamlara kompozit nakiller yaptırdınız diye.Harbiden bu konu açıldığında hocasından asistanına tek söylediğiniz şey oklüzyonda oklüzyon yok baş-boyun cart curt.Koskoca branşı iki üç terime sığdırmayı nasıl başarıyorsunuz anlamıyorum.Eğitim nosyonunuzdan kaynaklı heralde

Hiç bir diş hekimi 5 sene boyunca baş-boyun a yoğunlaşmaz öyle bir anlatmışsınki sanki dişhekfak ı bitiren herkes baş-boyun cerrahı oluyor...5 sene boyunca pulpayı nasıl kurtarırım nerde primer çürük bulurum bu kanalı nasıl doldururum falan felan gibi işlerle uğraşıyorlar o fakültede.Verdiğiniz çoğu mezun sütur atmayı bile görmeden çıkıyor mezun olduktan sonra implant kurslarında öğreniyor.Sen okulda görmüş olabilirsin ama sütur bile görmeyen bir kamyon diş hekimi var.Protez dersleri felan oluyor bir sürü baş ağrıtacak ders var tamamda gördüğünüz hiç bir şey oral kaviteyi geçiyorum baş-boyuna ve vücudun farklı yerlerine(fibula,costa,iliac,pectoral vb...) insizyon yapmanızı gerektirmiyor.O zaman dil ve konuşma terapistleride dil cerrahı olsun kolumdan dilime flep kaldırsınlar yani böyle bir saçmalık nasıl olabilir.Koskoca Cranio-Maxillofasial cerrahiyi sırf tıp fakültesinin lisans eğitiminde oklüzyon,tme yok diye kendine hak çıkartıyorsunuz.Söylediğin şeyler tüm dişhek fakülteleri içinde kendizi avutmak için yıllardan beri konuşulan laflar sana ait cümleler bile değil.Bide konunun inceliklerine tam hakim olmayan doktor arkadaşlara sallıyosun saçma sapan yorumlar yapıyosunuz diye.

madem baş boyuna yoğunlaştınız Free flap fibula yapan adamları pectoralis major flepleri kaldıran adamları hiçmi görmedin.''''''Bu işi yapan çene diş cerrahıda sabah akşam kbb-bbc,PRC kitapları okuyor :D komiksiniz olum ''''''Hastanın göğsünde bacağında ne işiniz var diş hekimi değil misiniz siz? küçümsemiyorum ama işiniz ağızken bacakta göğüste ne işiniz var.....Tabi hiçbir doktorun bunlardan haberi yok yıllardır hepsi acil nöbetlerinden ve hasta şiddetlerinden bıkmışken bu konu kimin umrunda olur adamlar hayatını kurtarma peşinde,meslek içi sıkıntılarla kim uğraşsın.Bu işi fırsat bilenlerde böyle kutudan çıkan tavşan gibi yasalar bu işi yapmamızı engellemiyor diyip pastaya ortak olurlar...Madem bu işi fakültede tıpçılardan çok daha iyi öğretiyorlar niye rekonstrüksiyon,onkoloji öğrenmek için yurt dışına gidiyosunuz? . Bide tababet kanunlarının arkasına sığınıyosunuz bunları konuştuğumuzda.5 yıl boyunca preperasyon yapıp sonrasında pectoral kas flebi kaldırmanın son derece doğal hakkı olduğunu savunmak nasıl bir kafa anlamıyorum....Bu işin travması var yoğun bakımı var onkolojisi var varda var.5 yılda size yoğun bakım dersi gösterdilerde bizimmi haberimiz yok?travmalı hastaya resüsitasyon yatınızda bizimmi haberimiz yok? Bir elinizle ışın cihazı tutarken diğer elinizle sıvı tedavisimi yapıyordunuz?Yani diş hekimliğinin bunların hiç birisiyle alakası yokken bir travma hastasını,ateşli silah yaralanmasını açılın ben tme,oklüzyon biliyorum diyen bir çene&diş cerrahınamı versinler.Senin bildiğini iddia ettiğin kısım bu işte devede tırnak kalır.Ha çok önemli bir alt başlıktır orası ayrı.
Yav madem fakültede o kadar iyi öğretiyorlar bu işi size madem oklüzyon tme felan diyosun ama 4 yıllık asistanlığının 2 yılınıda bişeyler öğreneyim göreyim diye tıp fakültesinde rotasyonlarda geçiriyorsunuz.Bu nasıl iş? Çene cerrahlarının tek yaptığı şuan kendilerini ve anabilim dallarını tıp fakültelerinin ve fakülte hastanelerinin bir parçası olarak göstermeye çalışmak bizde doktoruz bizde cerrahız bizde estetik yapıyoruz kafasında hepsi sadece plastik ve kbb cilere sallıyorlar arka bahçeden.Bizimkilerin pollerde vakalarda saçları beyazlarken diş kökenli cerrahlar sosyal medya profillerine uzman dr yazıp reklam yapmakla meşgul (((((araba plakalarınıda dr olarak alıyolar :D))))) Kendilerini yüz cerrahı olarak reklam yapanlar felan da var burun kırıklarıyla bile uğraşıyorlarmış öyle diyorlar,bu işin her tarafı komedi ve saçmalıklarla dolu.Sen gel 5 sene boyunca kanal eğesi protez felan yap sonra ben yüz cerrahı oldum de. :lol:

Bu hikaye bir Türkiye'de birde Suriye'de gerçek olur dostum.Burdaki düzen böyle gittikçe yakında yüz naklide yapmaya başlarsınız inşallah.(((((((bence kompozit doku nakillerini ve ağır onkolojik vakaları onkologlarıda ekarte edip sadece çene diş cerrahları yapmalı ne olsa siz oklüzyon ve tme fonksiyonları biliyosunuz.Bikere çene kapanışını biliyonuz aga en önemlisi bu yani.Fakülteden çıktığınızda baş-boyun uzmanı oluyosunuz zaten. KBB anabilim dalını kapattırıp Plastikçileri dava etmelisiniz...)