Perşembe , Ocak 23 2020
Mevzuat (Yonetmelik, Genelgeler, Kanunlar)

adli nöbet????????

#2341800  gönderen dr48li
 30.04.2013 - 16:27:54
arkadaşlar adli nöbetler nasıl tutulur? icaplar nasıl uygulanır?

başhekim ex duhul olarak gelen hastanın bile acil tarafından kabul edileceğini ve bütün adli işlerinin acil doktoru tarafından yapılacağını, o günkü adli nöbetçinin çağırılmayacağını ve adli nöbetçinin sadece evlerdeki adli olaylara çağırılacağını iddia etti. böyle bir uygulama yasal mıdır? acili boş bırakıp savcıyla kapalı otopsi, ölü muayenesi yapmak uygun mudur? bilen arkadaşlar lütfen yardımcı olabilir mi?

Re: adli nöbet????????

#2341820  gönderen dr48li
 30.04.2013 - 16:35:58
yada acilde nöbetçiyken trafik kazasında ölenleri ne yapıyordunuz? yada kurşunlama sonucu yada ası sonucu ölüp acile gelenleri ne yapıyordunuz? bunlara otopsi yapan var mı?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#2341833  gönderen muhalefet
 30.04.2013 - 16:40:26
geçici hekim raporu tutarsın kati rapor adli tabiplikçe verilecektir yazarsın adli rapora..mevta da otopsi için adli tıbba gider

#2341842  gönderen muhalefet
 30.04.2013 - 16:43:59
unutmadan amirin sana suç işle derse işlemezsin.ancak başka emirlerine uymak zorundasın.aklına yatmayan emri yazılı isteme hakkın var sonra yine ne diyorsa yapmak zorundasın..

#2341845  gönderen dr48li
 30.04.2013 - 16:45:30
örneğin şahıs evinde ölü bulundu ama acile getirdiler. şahıs ex, olay adli ise adli nöbetçi mi çağırılmalı yoksa acil hekimi mi bakmalı?

#2341860  gönderen muhalefet
 30.04.2013 - 16:53:41
evde tek başına ölümlerin hepsi adlidir.acil hekimi hastaneye kayıt olan her hastadan mesuldür.giriş yapılmışsa ex duhul kabul edilir adli vakası geçici hekim raporu....yukarda dediğim gibi tutulur.sonra kim hangi ilde otopsiye götürürse götürür
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#2341885  gönderen dr48li
 30.04.2013 - 17:03:56
takayasu yazdı:biz bu durumlarda adli icapçıyı çağırıyoruz bilginize
başhekim de, aile hekimleri de adli nöbet tutuyor. rahatlarını bozmamak adına 1 saatlik yoldan gelmemek için böyle birşey çıkardılar. acilde nöbetçiyken böyle bişeyle karşılaşsam , savcıya da adli nöbet listesi bu desem, bana ne desem suçlu olur muyum.

#2341921  gönderen takayasu
 30.04.2013 - 17:20:52
dr48li yazdı:
başhekim de, aile hekimleri de adli nöbet tutuyor. rahatlarını bozmamak adına 1 saatlik yoldan gelmemek için böyle birşey çıkardılar. acilde nöbetçiyken böyle bişeyle karşılaşsam , savcıya da adli nöbet listesi bu desem, bana ne desem suçlu olur muyum.
adli nöbet listesinde kimin adı yazıyosa sorumluluk ondadır. acile girş yaptırdıktan sonra ex olduysa sorumluluk senin. haber verirsin gelmezse tutanak tutarsın adli icapçı arandı gelmedi vs gibi. sonra zaten savcı onları kuzu kuzu getirtir.
benim bir nöbetimde evde doğal ex olmuştu. defin ruhsatı için acile geldiler. görmeden ben veremem dedim. adli icapçıyı aradım aile hekimiymiş o gün de. sonra o nasıl hallettiyse etti.
Kullanıcı avatarı

#2342214  gönderen antagonistt
 30.04.2013 - 20:30:24
bir nöbetimde ex getirmişlerdi.TK nedeniyle
adli nöbet listesi onlarda da var galiba ben adli icapçıyı aradığımda o çoktan yola çıkmıştı bile.
o,savcıyla ölü muayenesi yaparken ben acile bakmaya devam etmiştim.
Kullanıcı avatarı

#2342221  gönderen mhurkan
 30.04.2013 - 20:33:47
dr48li yazdı:arkadaşlar adli nöbetler nasıl tutulur? icaplar nasıl uygulanır?

başhekim ex duhul olarak gelen hastanın bile acil tarafından kabul edileceğini ve bütün adli işlerinin acil doktoru tarafından yapılacağını, o günkü adli nöbetçinin çağırılmayacağını ve adli nöbetçinin sadece evlerdeki adli olaylara çağırılacağını iddia etti. böyle bir uygulama yasal mıdır? acili boş bırakıp savcıyla kapalı otopsi, ölü muayenesi yapmak uygun mudur? bilen arkadaşlar lütfen yardımcı olabilir mi?
Evet bu uygulama vardır. Ex duhul artık acil hekiminin sorumluluğundadır. Eskiden uygulama çok saçma idi.

Evde yada sağlık kuruluşları dışındaki cenazelerde icapçı adli nöbetçisi çağrılır. Kim çağırır kısmına gelince, 118 tarafından çağrılır.
Kullanıcı avatarı

#2342231  gönderen mhurkan
 30.04.2013 - 20:41:50
dr48li yazdı:
Çok hatalı bakıyorsunuz duruma. Sanırım pratikte bu konu ile ilgili pek tecrübeniz olmamış.

Şimdi düşünün 112 ile bir ex geldi size. Sizde icapçıyı çağırdınız. Halbüki icapçının yazabilceği raporun aynısını sadece 2 dakikada (artık online ölüm bildirim sistemi üzerinden daha da kısa sürede yapılmakta) yazmak varken nöbetçiyi çağırdınız. Yoğunluk durumuna göre 2-3 saatte geldi icapçı ve bu sürede cenaze ortada kaldı...

Şuadaki yönetmelik gerçekten bu hassasiyetleri düşünerek çok iyi bir şekilde yenilendi.

1-112 vakaya ulaştığında, ex ise, ilgili ex kronik hastalığı nedeniyle ex olmuşsa, cenaze işlemlerini 112 sorumlu hekimi yapar. (olması gereken de bu idi. Çünkü 112 hekimi hastaya en son müdahele kişi...İcap olarak gidip 112 hekiminin kırdığı kaburgalar yüzünden çok gez otopsi istemişliğim var. Vatandaşa bu sıkıntı yükletilmemeli)

2-Acil servislere ex olarak gelmiş yada acil serviste ex olmuş tüm cenazelerin sorumluluğu acil hekimindedir. Çünkü cenazeyi en son o görmüştür. Ben icapçı olarak 2 saat morgda bekletilmiş, kaskatı kesilmiş cenazeye rapor düzenlemek mecburiyetinde değilim + cenaze yakınlarını da 2-3 saat bekletmeye kimsenin hakkı yok. Siz kendinizi koyun bu insanların yerine)

3-Hastane, tıp merkezi haricindeki tüm ölümlerin bildirimi ise, mesai saatleri içinde ilgili ilçenin belediye hekimi, yoksa bağlı olan aile hekimi yoksa, TSM hekimi yoksa jandarma komutanı yada muhtar tarafından yapılır. Mesai saatleri dışında ise Halk sağlığının emri ile TSM icap nöbet listezi hazırlar. Bu listeye varsa belediye hekimleri, aile hekimleri ve TSM hekimleri katılır.

Evet durum budur.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#2342234  gönderen mhurkan
 30.04.2013 - 20:45:20
takayasu yazdı: adli nöbet listesinde kimin adı yazıyosa sorumluluk ondadır. acile girş yaptırdıktan sonra ex olduysa sorumluluk senin. haber verirsin gelmezse tutanak tutarsın adli icapçı arandı gelmedi vs gibi. sonra zaten savcı onları kuzu kuzu getirtir.
benim bir nöbetimde evde doğal ex olmuştu. defin ruhsatı için acile geldiler. görmeden ben veremem dedim. adli icapçıyı aradım aile hekimiymiş o gün de. sonra o nasıl hallettiyse etti.
Ex duhul sorunluluk, acil hekiminindir. İcapçı bu işlem için gitmez. Giderse de gereksiz risk ve sorunluluk almış olur. Ben gitmem örneğin.

Lütfen yönetmelikleri açıp okuyunuz. :wink:

#2342783  gönderen dr48li
 30.04.2013 - 23:52:57
mhurkan yazdı:
dr48li yazdı:
Çok hatalı bakıyorsunuz duruma. Sanırım pratikte bu konu ile ilgili pek tecrübeniz olmamış.

Şimdi düşünün 112 ile bir ex geldi size. Sizde icapçıyı çağırdınız. Halbüki icapçının yazabilceği raporun aynısını sadece 2 dakikada (artık online ölüm bildirim sistemi üzerinden daha da kısa sürede yapılmakta) yazmak varken nöbetçiyi çağırdınız. Yoğunluk durumuna göre 2-3 saatte geldi icapçı ve bu sürede cenaze ortada kaldı...

Şuadaki yönetmelik gerçekten bu hassasiyetleri düşünerek çok iyi bir şekilde yenilendi.

1-112 vakaya ulaştığında, ex ise, ilgili ex kronik hastalığı nedeniyle ex olmuşsa, cenaze işlemlerini 112 sorumlu hekimi yapar. (olması gereken de bu idi. Çünkü 112 hekimi hastaya en son müdahele kişi...İcap olarak gidip 112 hekiminin kırdığı kaburgalar yüzünden çok gez otopsi istemişliğim var. Vatandaşa bu sıkıntı yükletilmemeli)

2-Acil servislere ex olarak gelmiş yada acil serviste ex olmuş tüm cenazelerin sorumluluğu acil hekimindedir. Çünkü cenazeyi en son o görmüştür. Ben icapçı olarak 2 saat morgda bekletilmiş, kaskatı kesilmiş cenazeye rapor düzenlemek mecburiyetinde değilim + cenaze yakınlarını da 2-3 saat bekletmeye kimsenin hakkı yok. Siz kendinizi koyun bu insanların yerine)

3-Hastane, tıp merkezi haricindeki tüm ölümlerin bildirimi ise, mesai saatleri içinde ilgili ilçenin belediye hekimi, yoksa bağlı olan aile hekimi yoksa, TSM hekimi yoksa jandarma komutanı yada muhtar tarafından yapılır. Mesai saatleri dışında ise Halk sağlığının emri ile TSM icap nöbet listezi hazırlar. Bu listeye varsa belediye hekimleri, aile hekimleri ve TSM hekimleri katılır.

Evet durum budur.
peki kendini asmış birini yükleyip acile getirdiler ancak şahıs ex olmuş. peki acil hekimi acili bırakıp otopsi ile mi uğraşacak. adli nöbetçi ne işe yarıyor o zaman?