Salı , Ocak 21 2020
Mevzuat (Yonetmelik, Genelgeler, Kanunlar)
Kullanıcı avatarı

Re:

#2211297  gönderen hanci
 21.02.2013 - 10:08:27
dandunsingastayla yazdı:
drehli-beyt yazdı:Aile hekimi uzmanı 3 yıl amelelik yapmış boşu boşuna kendini paralamış bir zavalldır .

Aİle hekimi ise aklını kullanıp o 3 yılda bol bol para ve hizmet puanı kazanmış uzaktan eğitimle uzman olacak akıllı doktordur.
buna inanan şuna da inandı:

bknz. hemşirelere pratisyen hekimlik verilecek.
Bu ülkede olmayacak şey yoktur. Hemşireleri pratisyen yapmayı da düşündüler. Hem de kim düşündü biliyor musun? 10 yıldır sağlık politikaları yöneten Recep Akdağ'ın sağ kolu Nihat Tosun'un yönetim kurulunda olduğu bir dernek düşündü. Bu yüzden gerçekten ciddi bir iddaydı. Neden uygulamadılar kısmına gelirse uzmanlara nöbet tutturmakta ciddi bir sıkıntı yaşamadıkları için uygulamadılar. Uygulasalardı biz pratisyenler ne yapacaktık sorarım size? Mahkemeye mi gidecektik? Mahkeme kanuna göre karar verir. Adamlar da bunu yapınca kanunu buna uygun şekilde düzenlerler olur biter.
Uzaktan eğitim ise bu kadar uçuk bir fikir değil ve olacak. Geleceğin Türkiyesinde praitsyen kavramı olmayacak.
Nasıl ki 4+4+4 sistemi gelince boşta kalan sınıf öğretmenlerini bir anda matematikçi coğrafyacı edebiyatçı yaptılarsa aynısını yaparlar. Bu konuda hiç şüpheniz olmasın...
Size hemşireler pratisyen olacak diyen derneğin ismini de vereyim Sağlık Yönetimi ve Eğitimi Derneği(SAYED) Kurucu üyelerine bakarsanız Nihat Tosun'u görürsünüz.
Kullanıcı avatarı

Re:

#2211606  gönderen DR-H0USE
 21.02.2013 - 14:28:38
valla bunnar doktorları --->hemşire bile yapar...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#2211950  gönderen hanci
 21.02.2013 - 20:19:47
DR-H0USE yazdı:valla bunnar doktorları --->hemşire bile yapar...
Yaparlar hacım. Ben bunu da yapamazlar diyorlar ya onu anlamıyorum.Yapılan bunca şeye bakarak şunu diyebilirim doktorlara bir daha tıp eğitimi vercez hepsini ÖSS ye sokacaz deseler ben inanırım. Bu ülkede herşey olur ...
Kullanıcı avatarı

Re:

#2212644  gönderen melisss
 22.02.2013 - 01:51:33
slz guzel kafanizi yormayin bunlara.hemsireden doktor da olmaz; pratisyenden uzman da ! Bunlar bulanacak yer arayan kafalari bulandirmak icin cikarilan spekulasyonlardir.olumsuz bir soylenti uzerinden milleti galeyana getirmeyi cok seviyoruz. Bu sacmaliklar gercek olsun o zaman konusalim !
Kullanıcı avatarı

Re:

#2212892  gönderen hanci
 22.02.2013 - 14:09:22
Bu haberi okumanızı tavsiye ederim. 20 küsür bin sınıf öğretmeni nasıl bir günde branş öğretmeni olduysa aynısı aile hekimliği içinde olacak kaldı ki bu yönetmelikte de bu şekilde belirtilmiş zaten neyin kavgasını yapıyorsunuz onu anlamadım...
http://www.mebpersonel.com/yer-degistir ... 17846.html
En son hanci tarafından 22.02.2013 - 14:21:49 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı

Re:

#2212906  gönderen akandemir
 22.02.2013 - 14:20:07
Yasa da açıkça pratisyen aile hekimlerine 6 yıllık aile hekimi uzmanlığı eğitimi verileceği yazıyorken hala buna hurafe diyebiliyor demek ki insanlar.
Yaklaşık 1 yıldır var bu madde.Kaç kere biz yazdık buradan.Yazılana inanmayan açsın yasayı okusun.
Kullanıcı avatarı

Re:

#2212950  gönderen malign22
 22.02.2013 - 15:30:54
663 sayılı KHK 58.madde 7.fıkra "c" bendi;
"Ek Madde 9- Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait kurum ve kuruluşlar ile üniversitelerin ilgili birimleri, karşılıklı olarak işbirliği çerçevesinde birlikte kullanılabilir. Üniversite tarafından, birlikte kullanılan kurum ve kuruluşlarda görevli personelin profesör ve doçent kadrolarına atanabilmesi için Bakanlığa ve bağlı kuruluşlarına ait eğitim görevlisi kadroları da kullanılabilir. Birlikte kullanım ve işbirliğine ilişkin usûl ve esaslar ile ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde döner sermaye gelirlerinden personele yapılacak ek ödemelere ilişkin esaslar Maliye Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulunun görüşü alınarak Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.”

aile hekimlerine uzmanlık verilebilmesinin yolunu açan hüküm olarak gösterilen madde bu. anayasa mahkemesi bu KHK ile ilgili kararını 14 şubatta yayınladı ve iptal ettigi maddeler için bu madde YOK.
Ancak bu madde çok açık degil. Yani aile hekimlerine uzmanlık verilebilecegi bu madde üzerinden yapılmış bir yorum şu anda.
yorumuda aynen aktarıyorum;

"İşbirliği kapsamında üniversite hastanesinin Sağlık Bakanlığı’nca kullanılması veya öğretim üyeleri ile tıpta uzmanlık eğitimi alan veya tıp fakültesinde eğitim alan öğrencilerin Sağlık Bakanlığı’nca işletilen hastanelerde, Sağlık Bakanlığının tabi olduğu mevzuat çerçevesinde, sağlık hizmeti vererek eğitim almaları veya eğitim vermeleri mümkün hale gelmektedir.

6 yıllık eğitim konusuyla ilgili yazılı bir hüküm varsa ben bilmiyorum. eger bilen varsa ve paylaşırsa sevinirim.
şu anda kanunen uzmanlığın yolu açıldı. ama asistanlık yapmadan mevcut durumda uzman olabilmenin "şartları" ne olacak. mevzuat nasıl yazılacak? zor mu olacak, kolay hükümler ile herkes mi uzman olacak, yoksa zorlayıcı hükümler ile pek çok pratisyen aile hekimini eleyerek yerlerine yavaş yavaş aile hekimi uzmanları mı getirilecek?
şu anda hekim örgütleri, TTB, TAHUD, AHEF bakanlık yetkilileri vs vs hepsi masada bir savaş sürüyor.

Ama ne olursa olsun burada mevcut aile hekimi pratisyen arkadaşların bir kazancı olmuş olur ama "aile hekimliği uzmanlığı" degerinden bir şey kaybetmez.
Ha mevzuat hükümleri kolay mı, zor mu nasıl olacak, kolay oldu diyelim hükümlerin mahkemelerce iptal edilip edilmeyecegi vs. konuları düşünürsek nasıl olsa uzmanlık verecekler diye düşünüp rehavete girmek ha belki emektar pratisyen meslektaşlarımız için mantıklı olabilir ama 3-5 senelik hekim arkadaşların böyle bir planları varsa iyi düşünmelerini öneririm.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#2213072  gönderen drehli-beyt
 22.02.2013 - 16:40:44
malign22 yazdı:663 sayılı KHK 58.madde 7.fıkra "c" bendi;
"Ek Madde 9- Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait kurum ve kuruluşlar ile üniversitelerin ilgili birimleri, karşılıklı olarak işbirliği çerçevesinde birlikte kullanılabilir. Üniversite tarafından, birlikte kullanılan kurum ve kuruluşlarda görevli personelin profesör ve doçent kadrolarına atanabilmesi için Bakanlığa ve bağlı kuruluşlarına ait eğitim görevlisi kadroları da kullanılabilir. Birlikte kullanım ve işbirliğine ilişkin usûl ve esaslar ile ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde döner sermaye gelirlerinden personele yapılacak ek ödemelere ilişkin esaslar Maliye Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulunun görüşü alınarak Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.”

aile hekimlerine uzmanlık verilebilmesinin yolunu açan hüküm olarak gösterilen madde bu. anayasa mahkemesi bu KHK ile ilgili kararını 14 şubatta yayınladı ve iptal ettigi maddeler için bu madde YOK.
Ancak bu madde çok açık degil. Yani aile hekimlerine uzmanlık verilebilecegi bu madde üzerinden yapılmış bir yorum şu anda.

"İşbirliği kapsamında üniversite hastanesinin Sağlık Bakanlığı’nca kullanılması veya öğretim üyeleri ile tıpta uzmanlık eğitimi alan veya tıp fakültesinde eğitim alan öğrencilerin Sağlık Bakanlığı’nca işletilen hastanelerde, Sağlık Bakanlığının tabi olduğu mevzuat çerçevesinde, sağlık hizmeti vererek eğitim almaları veya eğitim vermeleri mümkün hale gelmektedir.

6 yıllık eğitim konusuyla ilgili yazılı bir hüküm varsa ben bilmiyorum. eger bilen varsa ve paylaşırsa sevinirim.
şu anda kanunen uzmanlığın yolu açıldı. ama asistanlık yapmadan mevcut durumda uzman olabilmenin "şartları" ne olacak. mevzuat nasıl yazılacak? zor mu olacak, kolay hükümler ile herkes mi uzman olacak, yoksa zorlayıcı hükümler ile pek çok pratisyen aile hekimini eleyerek yerlerine yavaş yavaş aile hekimi uzmanları mı getirilecek?
şu anda hekim örgütleri, TTB, TAHUD, AHEF bakanlık yetkilileri vs vs hepsi masada bir savaş sürüyor.

Ama ne olursa olsun burada mevcut aile hekimi pratisyen arkadaşların bir kazancı olmuş olur ama "aile hekimliği uzmanlığı" degerinden bir şey kaybetmez.
Ha mevzuat hükümleri kolay mı, zor mu nasıl olacak, kolay oldu diyelim hükümlerin mahkemelerce iptal edilip edilmeyecegi vs. konuları düşünürsek nasıl olsa uzmanlık verecekler diye düşünüp rehavete girmek ha belki emektar pratisyen meslektaşlarımız için mantıklı olabilir ama 3-5 senelik hekim arkadaşların böyle bir planları varsa iyi düşünmelerini öneririm.
eline sağlık

bazı arkadaşlar başlarına gelmeden anlamayacaklar , ama önemli olan geleceği şimdiden görebilmek
Kullanıcı avatarı

Re:

#2213206  gönderen lionel
 22.02.2013 - 19:17:06
drehli-beyt yazdı:
malign22 yazdı:663 sayılı KHK 58.madde 7.fıkra "c" bendi;

eline sağlık

bazı arkadaşlar başlarına gelmeden anlamayacaklar , ama önemli olan geleceği şimdiden görebilmek
esas itiraz edilen madde burada arkadaşlar...
http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx ... 1102m1.htm

“Geçici Madde 9- 1/1/2020 tarihine kadar, 24/11/2004 tarihli ve 5258 sayılı Kanun hükümlerine göre sözleşmeli aile hekimi olarak çalışmakta olanlar, tıpta uzmanlık sınavı sonuçlarına göre, merkezi yerleştirmeye tabi olmaksızın, Tıpta Uzmanlık Kurulunca belirlenen esaslar çerçevesinde aile hekimliği uzmanlık eğitimi yapabilir. Bu eğitim uzaktan ve/veya kısmî zamanlı eğitim metotları da uygulanmak suretiyle yapılabilir ve en az altı yılda tamamlanır. Eğitim süresince aile hekimliği sözleşmesi devam eder. Uzmanlık eğitimi ile beraber aile hekimliği hizmetlerinin yürütülmesine, ilgililere ve eğitim sorumlularına ödenecek ücretlere ilişkin usûl ve esasları 5258 sayılı Kanunun 8 inci maddesine göre hazırlanan yönetmeliklerle belirlenir.
Bu maddeye göre yapılacak aile hekimliği uzmanlık eğitiminde çekirdek eğitim müfredatının ve rotasyonların uygulanması ve eğitimin şekli ile sair hususlar Tıpta Uzmanlık Kurulunca belirlenir.”
Kullanıcı avatarı

Re:

#2213943  gönderen melisss
 23.02.2013 - 01:15:05
lionel yazdı:

esas itiraz edilen madde burada arkadaşlar...
http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx ... 1102m1.htm

“Geçici Madde 9- 1/1/2020 tarihine kadar, 24/11/2004 tarihli ve 5258 sayılı Kanun hükümlerine göre sözleşmeli aile hekimi olarak çalışmakta olanlar, tıpta uzmanlık sınavı sonuçlarına göre, merkezi yerleştirmeye tabi olmaksızın, Tıpta Uzmanlık Kurulunca belirlenen esaslar çerçevesinde aile hekimliği uzmanlık eğitimi yapabilir. Bu eğitim uzaktan ve/veya kısmî zamanlı eğitim metotları da uygulanmak suretiyle yapılabilir ve en az altı yılda tamamlanır. Eğitim süresince aile hekimliği sözleşmesi devam eder. Uzmanlık eğitimi ile beraber aile hekimliği hizmetlerinin yürütülmesine, ilgililere ve eğitim sorumlularına ödenecek ücretlere ilişkin usûl ve esasları 5258 sayılı Kanunun 8 inci maddesine göre hazırlanan yönetmeliklerle belirlenir.
Bu maddeye göre yapılacak aile hekimliği uzmanlık eğitiminde çekirdek eğitim müfredatının ve rotasyonların uygulanması ve eğitimin şekli ile sair hususlar Tıpta Uzmanlık Kurulunca belirlenir.”
yani pratisyenken uzman olabilmek için tus+6 yıllık kısmi zamanlı eğitim
Kullanıcı avatarı

Re:

#2214054  gönderen Regionellla
 23.02.2013 - 02:12:36
akandemir yazdı:Yasa da açıkça pratisyen aile hekimlerine 6 yıllık aile hekimi uzmanlığı eğitimi verileceği yazıyorken hala buna hurafe diyebiliyor demek ki insanlar.
Yaklaşık 1 yıldır var bu madde.Kaç kere biz yazdık buradan.Yazılana inanmayan açsın yasayı okusun.
Bu durum şu anki aile hekimi uzmanları için iyi mi kötü mü oluyor?
Kullanıcı avatarı

Re:

#2214385  gönderen akandemir
 23.02.2013 - 15:16:33
Onu zaman ve detaylar belirleyecek.
Eğitimin detayları açıklanmadı henüz.
Ama çok geç kaldılar bence herkes ona göre planını yapardı en azından.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#2214400  gönderen drbounlife
 23.02.2013 - 15:33:37
yarın bir yasa daha cıkar , 6 yıl aile hekımıgı yapmıs olan pratisyen hekımler aile hekımlıgı uzmanlıgı almaya hak kazanmıstır derler gecerler....ben pratisyen aile hekımlerımızın ayrıbır egıtımden hele kı 6 yıllık bir egıtımden gececegıne hıc ınanmıyorumm....bizde yasa degıstırmek 2 dk lık iş
Kullanıcı avatarı

Re:

#2214468  gönderen hanci
 23.02.2013 - 16:53:45
drbounlife yazdı:yarın bir yasa daha cıkar , 6 yıl aile hekımıgı yapmıs olan pratisyen hekımler aile hekımlıgı uzmanlıgı almaya hak kazanmıstır derler gecerler....ben pratisyen aile hekımlerımızın ayrıbır egıtımden hele kı 6 yıllık bir egıtımden gececegıne hıc ınanmıyorumm....bizde yasa degıstırmek 2 dk lık iş
İşte benim anlatmak istediğim şey de bu. Bu ülkede olmaz diye birşey yoktur
Kullanıcı avatarı

Re:

#2214470  gönderen DR-H0USE
 23.02.2013 - 16:56:13
.. :) :)
En son DR-H0USE tarafından 23.02.2013 - 17:01:30 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.