Salı , Ocak 21 2020
Aile hekimliginde sikca karsilastiginiz sorunlari ve sorulari burada paylasabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
ellidokuznoktayetmis yazdı:
dr_violet yazdı:Ben tek hekim kaldım tsmde ve dolayısıyla da sorumlu hekim oldum.aynı zamanda ilce olduğu için sağlık grup baskaniyim. Eşim gidiyor ben de hemen eş durumuna basvuracagim. Evrakları elden halledersek 2 haftaya ismim çkys 'ye düşer dendi.fakat müdürlük sıkıntı çıkarır mı bilmiyorum.. kardesimin de düğünü var.ondan önce ayrılış yapar mehil muddetimi kullanırım diye düşünüyordum ama tabi o zaman ne tek hekimdim ne de sorumlu 😯😢

Yerime birini gorevlendirirler mi? Ya da biri gelsin ondan sonra mı git derler bilemedim. Başına benzer durum geleniniz varsa yardımlarınızı ve yorumlarınızı bekliyorum..
Merhaba.
Öncelikle sağlık grup başkanı değilsin.Kimse sağlık grup başkanı değil.Garnizon komutanı,ilçe tarım müdürü,müftü,vakıf müdür vb..dışında kimse o kavramı kullanmıyor artık.Onlara da vakıf toplantısında 19 mayıs töreninde falan durumu izah edersin
Nüfus 50.000 altında olan bir ilçe olduğun için aynı zamanda İlçe Sağlık Müdürüsün.Çünkü toplum sağlığı merkezi ve ilçe sağlık müdürlüğü aynı kurum ilçende.Durum bu.

Müdürlük sorun çıkartsa da yıllık izin hakkın var.Gidip müdür yardımcısıyla konuş ''kardeşim evleniyor gitmem lazım izin kullanabilir miyim'' diyebilirsin.İnsanlara bu tip durumlarda pek problem çıkartmazlar bence.

Yerine birisini mi görevlendirirler.Evet.Komşu ilçedeki tsm hekimlerinden birini,ya da komşu ilçede de tsm'de tek hekim varsa o sorumlu hekimi görevlendirirler.
Örn: Geçen hafta Samsun'da kendi ilçem dışında 2 ilçeye vekalet verdiler bana ''oraya da bakın'' diye.
Sana ''yerine biri gelsin öyle git'' demezler.Sonuçta kardeşin evleniyomuş.Benimki de evlencek 2 hafta sonra.Ben de aynısını yapcam mesela.İzin verirler.Her gün olan bişey değil sonuçta

bize de hala öyle geliyor yazılar evet çok uyardık ama düzelmedi maalesef,bende bile alışkanlık yapmış baksana.. ama yukarıda düzeltme yapmıştım özrümü belirterek :oops:
benim anlamadığım konu şu sana 2 ilçenin vekaletini vermişler ya bunların imza işleri nasıl halloluyor? gelip evrakları sana mı imzalatıyorlar? ya da belli günlerde sen mi gidiyorsun? bana henüz hiç öyle bi görev gelmedi çünkü ilçemiz zaten merkeze yakın ve etrafta da başka ilçe yok..kimsenin yerine vekalet etmedim o nedenle merkezdekiler kendi aralarında hallediyordur o durumu..
Kullanıcı avatarı
ufumsh yazdı:rapor alıp gıdersın problem degil ancak raporunu veren aile hekimini arayıp soruturabilir mudurun..izin olarak usulen once mudurune sonra da kaymakama bildirmen gerekir..yalnız zorunlu hizmetini dolduramadıysan iznin olmaz..zorunlu hizmetini doldurduktan sonra 20 +20 gun izn kullanabilirsin..Yerine aile hekimi gecemez gectigini soylemis arkadas yalnıs uygulama..yerine baska bi ilceden TSM hekimi gorevlendirilir..seninle es kıdemli olabilcek ya da denetlemen altında olmayan biri..mudurunle konus durumunu anlat birinin gorevlendirilmesini rica et sonra kaymakama bildirir gidersin..bu anlattıgım usulune uygun sekli ..
yılllık izin hakkım var ama ben mazeret izni kullanmak istiyorum kardeşimin düğününden dolayı ki bildiğim kadarıyla 5 gün alabilirim..topalmda 10 gün ama..tabi yıllık iznim var diye vermezlerse onu bilmiyorum.. bakalım hayırlısı..
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
dr_violet yazdı:Ya bi bizim müdürlük sıkıntılı arkadaşlar. .müdür neler yapti anlatırım isteyenlere :) bu arada Teşekkürler. En iyisi Kaymakama söyleyip gitmek.ama o da 1 gün izin istemiştim yerinize kim vekalet edecek demisti. Yani illa birini istiyo muhattap olacak .o yüzden halk sagligina da haber vermem gerek galiba dimi?

Halk Sağlığı Müdürlüğü'ne haber vermeden izne ayrılma.
Müdürünüzün ne yaptığını anlatma bence.Kurum içindeki kurum içinde kalsın.Kaymakamlar 4 çeşittir.
1-) Aşırı kıdemli,senin iznini mesai saatini vb..sallamayan rahat takılan kaymakmalar.Onları yerinde bulamazsın zaten.Sürekli merkezde olurlar.Hiç çalışmadım
2-) Ara kıdemli,işi bilen kaymakamlar,onlar da genelde seni sallamazlar.Ama bu kategoride farklı örnekler de mevcut.Hem iyi hem sorun yaşayabileceğin örnekler var.Çalıştım bu kategoridekilerle.2 tanesi iyi bir tanesi sorun çıkartıyordu
3-) Yeni başlamış,her şeye müdahale eden,hiç olmadık şeyleri sıkıntı yapan,başına iş almak istemeyen kaymakamlar.Bu kategoriyle de çalıştım.Görev yaptığım yerlerin birinin yan ilçesindeki kaymakamdı.Bize vekalet ediyordu bazen.Bunda sorun yaşarsın.
4-)Yine yeni başlamış (çoğunlukla vekaleten 5-6 aylığına atanırlar),iyi niyetli 87-88'li vekil kaymakamlar.Sana güvenirler,senin işini sen bildiğin için müdahale etmezler,kaçta girip çıktığına da bakmazlar,izin istediğinde de ''tabi'' derler.En fazla bu kategoriyle çalıştım.Bu kategori de çok iyidir.

Küçük ilçedeymişsin.Senin kaymakam ya 3.ya 4.kategoridedir.
3.'deyse vekil bulacan yerine öyle ayrılacan izne.Vekil bulma işini de müdürlüğe sorcaksın(ki samsun'da onu müdürlük ayarlıyor zaten biz yapmıyoruz).Eğer kaymakamın 4.kategorideyse ''vekil bulun'' demez.Hiçbiir şey demez zaten,gülümser ''tabi doktor bey'' der.Yine müdürlükle işini halledecen.

Sonuç : Halk sağlığı müdürlüğüne bilgi vermeden yıllık izne ayrılmayın.
Alt üste bilgi vermek zorunda.Sorumlu hekimseniz sizin 2 tane üstünüz var
galiba bizimki 3.kategoriden..yeni başlamamış olsa da her şeye müdahale etme potansiyelinde ve ediyor da..daha az önce kütüphane açılışı için bile çağırmış.illa gelin demiş :) bi de bir kere izin istedim dedi ki kim vekalet edecek yerinize birini bırakmanız lazım..neyse 1 günü hallettik de işte taşınma işimiz de var onun için yine bu ayın sonunda 2 3 gün izin isteyeceğim.bu sefer kesin der vekalet bırak diye.. peki ben bu işi ne kadar süre önce söyleyeyim müdürlüğe?tam tarih belli diil ama haftaya bi gün taşınacağız,şimdiden mi söylesem ona göre valilik onayı filan oluyorsa sıkıntı çıkmasın ???
Kullanıcı avatarı
dr_violet yazdı:Ben tek hekim kaldım tsmde ve dolayısıyla da sorumlu hekim oldum.aynı zamanda ilce olduğu için sağlık grup baskaniyim. Eşim gidiyor ben de hemen eş durumuna basvuracagim. Evrakları elden halledersek 2 haftaya ismim çkys 'ye düşer dendi.fakat müdürlük sıkıntı çıkarır mı bilmiyorum.. kardesimin de düğünü var.ondan önce ayrılış yapar mehil muddetimi kullanırım diye düşünüyordum ama tabi o zaman ne tek hekimdim ne de sorumlu 😯😢

Yerime birini gorevlendirirler mi? Ya da biri gelsin ondan sonra mı git derler bilemedim. Başına benzer durum geleniniz varsa yardımlarınızı ve yorumlarınızı bekliyorum..
Merhaba.
Öncelikle sağlık grup başkanı değilsin.Kimse sağlık grup başkanı değil.Garnizon komutanı,ilçe tarım müdürü,müftü,vakıf müdür vb..dışında kimse o kavramı kullanmıyor artık.Onlara da vakıf toplantısında 19 mayıs töreninde falan durumu izah edersin
Nüfus 50.000 altında olan bir ilçe olduğun için aynı zamanda İlçe Sağlık Müdürüsün.Çünkü toplum sağlığı merkezi ve ilçe sağlık müdürlüğü aynı kurum ilçende.Durum bu.

Müdürlük sorun çıkartsa da yıllık izin hakkın var.Gidip müdür yardımcısıyla konuş ''kardeşim evleniyor gitmem lazım izin kullanabilir miyim'' diyebilirsin.İnsanlara bu tip durumlarda pek problem çıkartmazlar bence.

Yerine birisini mi görevlendirirler.Evet.Komşu ilçedeki tsm hekimlerinden birini,ya da komşu ilçede de tsm'de tek hekim varsa o sorumlu hekimi görevlendirirler.
Örn: Geçen hafta Samsun'da kendi ilçem dışında 2 ilçeye vekalet verdiler bana ''oraya da bakın'' diye.
Sana ''yerine biri gelsin öyle git'' demezler.Sonuçta kardeşin evleniyomuş.Benimki de evlencek 2 hafta sonra.Ben de aynısını yapcam mesela.İzin verirler.Her gün olan bişey değil sonuçta
samsunda olsam gelirdim düğüne :) hayırlı uğurlu olsun..
benim derdim aslında düğün için izin diil..şimdi eş durumuna başvuracağım ya,2 haftada hallolursa burdan hemen gidebilir miyim?yani kardeşimin düğününü bahane gösterip,ismim çkysye düştükten hemen sonra ayrılış yapabilir miyim? eş durumlarını pek tutmuyorlarmış burda ama yerime biri gelmezse 1 haftalık diil de biri gelene kadar başka birine vekalet verilebilir mi? yani örneğin ben haziran ortası gibi gitmek istiyorum ama illa yerine biri gelmeden gidemezsin,45 gün kal derlerse o çok sıkıntı olur benim için..çünkü git gel yapmak zorunda kalırım ve oraya eşya götüreceğiz ama yerleştiremeden geleceğim..düğün vakti mehil müddetimi de kullanıp herşeyi hallederim diye düşünüyordum ama ne olur bilmem..

en güzeli tusu kazanıp bunlarla uğraşmamak da işte o azim yok bende :)
Kullanıcı avatarı
dr_violet yazdı:

Merhaba.

bize de hala öyle geliyor yazılar evet çok uyardık ama düzelmedi maalesef,bende bile alışkanlık yapmış baksana.. ama yukarıda düzeltme yapmıştım özrümü belirterek :oops:
benim anlamadığım konu şu sana 2 ilçenin vekaletini vermişler ya bunların imza işleri nasıl halloluyor? gelip evrakları sana mı imzalatıyorlar? ya da belli günlerde sen mi gidiyorsun? bana henüz hiç öyle bi görev gelmedi çünkü ilçemiz zaten merkeze yakın ve etrafta da başka ilçe yok..kimsenin yerine vekalet etmedim o nedenle merkezdekiler kendi aralarında hallediyordur o durumu..
Artık herşey EBYS (elektronik belge yönetim sistemi) üzerinden oluyor.E-imzalıyorum.Müdürlük bana başka ilçe vekaleti verdiğinde sistem üzerinden tanımlıyolar ve ben ebys'ye giriş yaptığımda kendi ilçemin yanında dr.... .... diye komşu ilçeye vekaleten bakıyor görünüyorum.İmzalar yazılar benim adıma geliyor.Vekaletim bittiğinde de komşu ilçe için beni siliyolar.Durum bu.He yine de elden arada benim tsm'ye evrak getiriyolardı mesela haftanın belli günlerinde
dr_violet yazdı:
ufumsh yazdı:rapor alıp gıdersın problem degil ancak raporunu veren aile hekimini arayıp soruturabilir mudurun..izin olarak usulen once mudurune sonra da kaymakama bildirmen gerekir..yalnız zorunlu hizmetini dolduramadıysan iznin olmaz..zorunlu hizmetini doldurduktan sonra 20 +20 gun izn kullanabilirsin..Yerine aile hekimi gecemez gectigini soylemis arkadas yalnıs uygulama..yerine baska bi ilceden TSM hekimi gorevlendirilir..seninle es kıdemli olabilcek ya da denetlemen altında olmayan biri..mudurunle konus durumunu anlat birinin gorevlendirilmesini rica et sonra kaymakama bildirir gidersin..bu anlattıgım usulune uygun sekli ..
yılllık izin hakkım var ama ben mazeret izni kullanmak istiyorum kardeşimin düğününden dolayı ki bildiğim kadarıyla 5 gün alabilirim..topalmda 10 gün ama..tabi yıllık iznim var diye vermezlerse onu bilmiyorum.. bakalım hayırlısı..
Bu link sana faydalı olur sanıyorum..
http://www.memurlar.net/haber/419318/
Kullanıcı avatarı
ufumsh yazdı:
dr_violet yazdı:
Teşekkür ederim. Evlilikten kasıt bizzat benim evlenmem sanırım. Yani öyle olsa ilk bölümde olur. Ama kardeş düğününü 2.katagoriden sayabilirler sanki..
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
hopelessss yazdı:Ben de tek hekimdim çalıştığım ilçede,sevkli Ankaraya gitmem gerekti.Kaymakamla konuştum 1 haftalığına aile hekimlerinden birine görevlendirme yaptık(tabi kendisi kabul etti)Hiç de sıkıntı olmadı.Önemli olan imza yetkisi zaten.Başka meseleleri telefonla hallettik .
Tsm sorumlu hekimi vekaletini aile hekimine bırakmaz.Yanlış bir uygulama var orda.Bir de bu tip durumlarda kaymakamla görüşülür ama mutlak suretle halk sağlığı müdürlüğüne (eğer sorumlu hekimseniz) ya da sorumlu hekiminize (sorumlu hekim değilseniz) bilgi vermeniz ve izin talebinizi onlara da iletmeniz gerekirdi,ki bu tip izin durumlarında halk sağlığı müdürlüğü valilik onayıyla yazı gönderir '' ...-.... tarihleri arasında dr .... 'nın yerine dr....'nın vekaleten bakma üzere görevlendirilmesi'' diye.
Aile hekimi tsm sorumlu hekiminin yerine vekaleten bakamaz.
Sıkıntı olmamıştır.Çünkü müdürlüğün haberi olmamıştır.Ama bence bu işleri bu şekilde halletmeyin.
Ben şuan bırakın aile hekimini hastane başhekimine bile vekalet veremiyorum.O tip durumlarda müdürlüğü arıyorum 1 günlüğüne de olsa başka ilçeden tsm'den hekim görevlendiriyorlar.
Zaten bu dediğim 3 sene önceydi.Aile hekimlğni de yeni geçmişti.Müdürlük bana dokunmayan yılan bin yaşasın tarzında kendi havasındaydı.Şimdi de pek değiştiklerini düşünmüyorum.Ben ne sorsam kaymakamla hallet derlerdi.Biz de kaymakamla hallettik.
dr_violet yazdı:
ufumsh yazdı:
dr_violet yazdı: yılllık izin hakkım var ama ben mazeret izni kullanmak istiyorum kardeşimin düğününden dolayı ki bildiğim kadarıyla 5 gün alabilirim..topalmda 10 gün ama..tabi yıllık iznim var diye vermezlerse onu bilmiyorum.. bakalım hayırlısı..
Teşekkür ederim. Evlilikten kasıt bizzat benim evlenmem sanırım. Yani öyle olsa ilk bölümde olur. Ama kardeş düğününü 2.katagoriden sayabilirler sanki..
ben de oyle dusunuyorum..en iyisi mudurunle yuzyuze konus durumu anlat anlayıslı bi insansa ve yerine gorevlendirebilecegi biri varsa problem cıkarmaz diye dusunuyorum..kolay gele :)