Perşembe , Kasım 14 2019
Genel paylasimlarinizi ve sorularinizi buraya yazabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı

Re: tıp fakültesini bırakmak istiyorum

#4291693  gönderen DrOkanGonder
 26.07.2019 - 09:32:17
Mark Manson'ın yazdığı bir kitaptan kesit :
Ebeveynleri göçmen olan bir kız vardı, hayatları boyunca onu tıp fakültesine göndermek için para biriktirmişlerdi. Kız tıptan nefret ediyordu, hayatını doktor olarak geçirmek istemiyordu. Yine de kendini sıkışmış hissediyordu, o kadar sıkışmıştı ki, İnternet'te bir yabancıya (bana) e-posta göndererek ''Tıp fakültesi nasıl bırakılır?" gibi yanıtı besbelli ve äptal bir soru sorabiliyordu.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4291719  gönderen nebivolol
 26.07.2019 - 11:11:01
Sen kendine geç kaldım diyorsun da ben 3 senelik uzmanım bizim dönemde öss vardı tekrar girsem yapabilir miyim diye düşünüyorum sınav bu kadar değişmese daha çok cesaretim olacak o kadar bıktım bu meslekten resmen harcadılar gençliğimizi

#4291741  gönderen Drcivan22
 26.07.2019 - 12:39:27
nebivolol yazdı:
Sen kendine geç kaldım diyorsun da ben 3 senelik uzmanım bizim dönemde öss vardı tekrar girsem yapabilir miyim diye düşünüyorum sınav bu kadar değişmese daha çok cesaretim olacak o kadar bıktım bu meslekten resmen harcadılar gençliğimizi
Sistemde aman aman değişiklik yok hocam. Soru tipleri neredeyse aynı ben de yıllar sonra tekrar girdiğimde sistem degismisti ama öncekine göre daha iyi bir puan yaptım. Ama neden bu kadar pismansiniz ne uzmanisiniz, hekimliği bırakıp hangi mesleği icra etmek istiyorsunuz?

#4291744  gönderen Busra96
 26.07.2019 - 12:57:34
Drcivan22 yazdı:
26.07.2019 - 12:40:17
Busra96 yazdı:
26.07.2019 - 10:49:11
Ben de
Siz neden bırakmak istiyorsunuz? Merakımdan soruyorum sadece :)
Çok fazla usülsüzlük, adaletsizlik, adam kayırma dönüyor. Her meslekte vardır bunlar, ancak bizimkisinde birilerinin usülsüzlüğü yüzünden kaç tane can kaybediliyor. Sessiz kalsan vicdanın susmuyor, ses çıkarsan başını eziyorlar. Böyle iğrenç bir mesleği seçtiğim güne de lanet olsun. İtü de aslanlar gibi mühendis olabilirdim, periferdeki bir köyde yaşamak zorunda da kalmazdım böylece. O kadar pişmanım ki anlatamam..
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4291766  gönderen Dr Ömer Durğun
 26.07.2019 - 14:01:13
Busra96 yazdı:
Drcivan22 yazdı:
Busra96 yazdı:
Ben de
Çok fazla usülsüzlük, adaletsizlik, adam kayırma dönüyor. Her meslekte vardır bunlar, ancak bizimkisinde birilerinin usülsüzlüğü yüzünden kaç tane can kaybediliyor. Sessiz kalsan vicdanın susmuyor, ses çıkarsan başını eziyorlar. Böyle iğrenç bir mesleği seçtiğim güne de lanet olsun. İtü de aslanlar gibi mühendis olabilirdim, periferdeki bir köyde yaşamak zorunda da kalmazdım böylece. O kadar pişmanım ki anlatamam..
Bu zamanda doktor olmak iyidir demiyorum ama söylediklerinizin belki de en az yaşandığı sektör kamu sağlık sektörü. Diğer mesleklere kıyasla en azından.

#4291776  gönderen Busra96
 26.07.2019 - 14:21:45
Dr Ömer Durğun yazdı:
26.07.2019 - 14:01:13
Busra96 yazdı:
Drcivan22 yazdı:

Bu zamanda doktor olmak iyidir demiyorum ama söylediklerinizin belki de en az yaşandığı sektör kamu sağlık sektörü. Diğer mesleklere kıyasla en azından.
Belki daha azdır, ama sonuçları daha ağır. Hekim intiharlarının bu kadar artmasının bir sebebi var. Biz daha 1 aylık intörnsüz, yediğimiz mobbing'in haddi hesabı yok. Düşünemez hale geldik, hastanedeki personel bile acıyor halimize. Tepedekilerin usülsüzlüklerinin bedelini zayıf halka çekiyor. O yüzden başka mesleklerde vicdani olarak en azından daha rahat olurdum diye düşünüyorum hocam.

#4291791  gönderen Drcivan22
 26.07.2019 - 15:43:34
Busra96 yazdı:
Drcivan22 yazdı:
Busra96 yazdı:
Ben de
Çalışma şartları, çalışma ortamı, kariyer imkanı, maaş, muhatap olduğun insan profili, hayatını düzene sokma zamanı, saatlik çalışma ücreti, yan haklar gibi bir mesleğin yüzde 90-95ini oluşturan parametreleri değerlendirdiginde ( meslekle arandaki duygusal bağı saymazsak ) mühendislik katbekat hekimlikten daha iyidir. Buna öğrencilik kısmı dahil. Her iki mesleğı de tecrübe edinmiş biri olarak gözlemledigim ne yazık ki bu. Böylesi değerli gençlerin pisi pisine harcanması bu ülke için de büyük bir kayıp
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4291874  gönderen fearlesf
 26.07.2019 - 21:32:13
Ben de yaklaşık 13 yıl önce tıp fakültesini bırakacaktım. Ancak bırakmaya cesaret edemedim. Bırakamamın nedenleri; maddi sorunlar, ailemin çok destek vermemesi, o zamanlar tıp fakültesinin şimdikinden daha popüler olması, o zamanki danıştığım doktor abilerin "sakın bırakma, hem parası hem prestiji iyi" demeleri, Şu anda devam edip bitirdim. Ama şimdi geriye dönüp baktığımda, neredeyse geleceği görmüşüm. belki cesaret edip yapabilseydim, şu anda beliki cok daha mutlu olabilirdim ya da cok zorluklar yaşamadan şu anki bulunduğum yerin cok üstünde olurdum. Bana tıp fakültesini öven o abilerle karşılaşsam şimdi ne derler acaba?
Kullanıcı avatarı

#4292568  gönderen nebivolol
 29.07.2019 - 10:52:52
Drcivan22 yazdı:
26.07.2019 - 12:39:27
nebivolol yazdı:
Sistemde aman aman değişiklik yok hocam. Soru tipleri neredeyse aynı ben de yıllar sonra tekrar girdiğimde sistem degismisti ama öncekine göre daha iyi bir puan yaptım. Ama neden bu kadar pismansiniz ne uzmanisiniz, hekimliği bırakıp hangi mesleği icra etmek istiyorsunuz?
İnsanla uğraşmak çok zor; anlaşılamamak, tekrar tekrar anlatmak ve bunu yıllarca yapmak yaptığın halde gözlerinde değerinin olmaması, senin yaptığın fedakarlıkları görmemeleri tepen attığında anlık değerlendirilmen, küfür beddua, şikayet üzerine ceza yemen, devletin seni paçavra gibi görmesi, herşeyi yapmanı beklemesi, senden sonsuz sabır istemeleri, ailen ve hayatın yokmuşçasına hastalarla ilgilenmelerini beklemeleri, sosyal hayat diye birşeyin kalmaması, biryere gitme lüksünün kalmaması, istediğin zaman izne çıkamıyor olman (örneğin 3 senedir yurtdışına çıkmak istiyorum ama çıkamıyorum), önceden plan yapıp erken rezervasyonlardan faydalanamıyorum (çünkü çalıştığım yerde uzman sayımız az ve sürekli giden var gelen yok bakanlık biliyor ama tınlamıyor çünkü batıdayız) daha sayayım mı? kümülatif bir yorgunluk veriyor gitmeyen cinsinden sadece bu değil tabi uzmanım ama 15 icabım var şehrin göbeğinde ilçe falan değil ve hepsi nöbet gibi geçiyor, bıktım artık bıkmayıp ne yapayım ne iş olsa yaparım mantığındayım şu an 15 icap tutturup bedelini ödemiyorlar hangi meslekte bedava çalıkşmak diye birşey var ki? herkes kuruşu kuruşuna hesaplatıp alıyor bizim yönetmelik böyle gece uyumazsın üstüste ama çalışmaya devam edersin niye? icabın izni yok parası da yok ama ilçelerde döner de vermiyorlar kuru maaşa talim o da polislerden , imamlardan daha düşük halbuki bizim de can tehlikemiz var geçen sene yan tarafımda kantinde adam karısını vurdu silahla x-ray yok herkes herşeyiyle giriyor yanına canlı bomba girse kimse bişey demeyecek o derece rezalet ya
Kullanıcı avatarı

#4292572  gönderen nebivolol
 29.07.2019 - 10:56:39
bu arada imam polis falan herkes alsın yaptığı işin karşılığını ama bizim hakkımız kesinlikle onlardan az değil 10 sene extra okumuşum ya hiç mi değerl yok şu devletin gözünde anlamıyorum yaptığımız işin ağırlığı cabası zaten bahsettim oun karşılığı biçilemez