Cuma , Eylül 20 2019
Genel sorunlarinizi ve sorularinizi burada paylasabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı

Re:

#2283376  gönderen emre114
 02.04.2013 - 01:03:50
ayrıca ben de dönem 2 yi tekrar ettim. o dönem kısa bi süre ders çalışamadım ve bi şekilde toparlayamayıp kaldım. tehlikeli dönemlerdesin dikkat et. devam edeceksen de derslere vermelisin hemen kendini.
Kullanıcı avatarı

Re:

#2283379  gönderen mdack
 02.04.2013 - 01:04:50
Sana bir şarkıyla cevap vermek isterim..

# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#2283386  gönderen SuzkaLemiGeldi
 02.04.2013 - 01:06:46
uykusuzbaykuss yazdı:
ruzgargibigecti_ yazdı:
icupicut yazdı:
zaten ben temel bilimleri sevmiyorum bana çok sözel geliyo. başarılı olman analitik düşünme mantığı kullanmaktan çok ne kadar çok okuyup tekrar ettiğinle ilgili, benim büyük bi sıkıntım da bu noktada aslında, okuduğum çalıştığım şeyler ilgimi çekmiyor çok tek düze geliyor oku öğren ezberle.. tıp fakültesinde bu zamana kadar bu düşündüğüm şeyi düşünen biriyle karşılaşmadım ama belki burda beni anlayan biri çıkar...
analitik düşünmekle hiç işimiz yok bizim.birak analizi toplama çıkarma yap desen ben yapamam artık :D
kampta 5 kişi tenefüs saatlerini hesaplayamadığımızı bilirim :D
iyiymiş :D
Kullanıcı avatarı

Re:

#2283390  gönderen kamala
 02.04.2013 - 01:07:02
bıraksan bile sen aradığını hiç biyerde bulamayacaksın en azından 3 sene kaybetme devam et.

Re:

#2283943  gönderen drblackrose
 02.04.2013 - 15:22:50
Doktor olunca sanki aradıgını bulucakta :D Ama karızman (tabi kendi capında) ve paran olucak sık dişini bitir :)

Re: tıp fakültesini bırakmak istiyorum

#2283989  gönderen drturk
 02.04.2013 - 16:08:59
prntscrn yazdı:Bu kadar erken farkına vardığın için şanslısın.Önce şundan emin olmalısın,gerçekten bu mesleği yapmak istiyor musun? İstemiyorsan kimseye kulak asma,kendine başka bi yol çizmeye başla.

Mühim olan çok ya da az çalışmak değil,severek çalışmak.Şu an sevdiğim bi meslekte gece gündüz demeden çalışmaya razıyım ama gel gör ki tıp fakültesini bitirdiğim gün bir kez daha anladım,bu meslek bana göre değil.Nankörlük etmek istemem,Türkiye şartlarında hala elit sayılabilecek bir meslek doktorluk ama severek,isteyerek çalışamazsan her anın sana zehir oluyor.
Çok doğru bir tespit...
Kullanıcı avatarı

#2285657  gönderen nafile
 03.04.2013 - 21:27:24
icupicut yazdı:
ruzgargibigecti_ yazdı:eğer bilim adamı olmak gibi bi hedefin yoksa temel bilimlerde labaratuarda çalışmak istemiyorsan ya da yurtdışına gitmek gibi bir hayailn yoksa bırakmalısın.reçete hekimliği yapacaksan hiç boşuna ömür tüketme bence o devir bitti.

zaten ben temel bilimleri sevmiyorum bana çok sözel geliyo. başarılı olman analitik düşünme mantığı kullanmaktan çok ne kadar çok okuyup tekrar ettiğinle ilgili, benim büyük bi sıkıntım da bu noktada aslında, okuduğum çalıştığım şeyler ilgimi çekmiyor çok tek düze geliyor oku öğren ezberle.. tıp fakültesinde bu zamana kadar bu düşündüğüm şeyi düşünen biriyle karşılaşmadım ama belki burda beni anlayan biri çıkar...
ah canıım sevdim çok kız seni , sanırım biraz da buldum kendimi:)
aslında hiç de öyle değil sevgili icupicut , yani temel hiç de ezber, tekdüze, sırf sözel sayılmaz. o ilk 3 sene afedersiniz ama hocalardan öyle zombice aldık ki o temelleri temel demeye şahit bile bulamayız... kamyonda ne var ne yok attılar kazdığımız çukura. taş kum su , biraz ondan biraz bundan deyip attılar. düzen yok plan yok. sanki temel değil de çöplüktü tazecik beyinlerimiz :) aklımızla kalbimizle bağlayamadık da tabi o kadar malzemeyi. şu an tus çalışırken anlıyorum ki temel kadar eğlenceli ve kafa çalıştıran şey yokmuş. sana tavsiyem çalıştıktan sonra çalıştığın şeyleri ingilizce olarak google'da araman, yanına interactive animation yazarak tekrar araman ve bulabilirsen dershane ses kayıtlarını bulup onlardan da dinlemen. üzerilerinde durup düşün. hayatla bağlantı kur.. hayatta örneklerini ara. eminim istersen ne kadar muhteşem olduklarını keşfedersin. ben bile azıcık olduğunu sandığım aklıma bulabiliyorsam allah yardım ederse sen de anlar ve seversin....

ayrıca işitsel zekan'ın sonucu olabilir bu istirapların. her şeyin ayrıntısını mantığını mekanizmasını anlamaya çalışmak ve anlamadan da öğrenememek ya da bu yüzden geç öğrenmek ama sağlam öğrenmek... okuduklarını duduklaırnı içinden tekrar etmek... kalbininn sesini dinle:)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#2285660  gönderen nafile
 03.04.2013 - 21:28:39
mdack yazdı:Sana bir şarkıyla cevap vermek isterim..

çok manidar:))))
Kullanıcı avatarı

Re:

#2286793  gönderen Perifer
 04.04.2013 - 18:22:01
Hacettepe bırakılır mı , ben periferdeyim bak , bende bırakıp ankaradan bi yer kazanmak için tekrar çalışmayı da düşündüm hala da düşünüyorum ama bu bir fibrozis gibi hep bende iz bırakıp , iz bırakacaktır belki de fonksiyon kaybına neden olacak. 5'li inflamasyon belirtileri... :) her neyse bende pek istemiyordum , mühendislik iyiydi benim için ama tıp yazdık , sonra baktık zehir olsa içecen dedim , devam ettim 2. sınıfta Mark's biyokimyayı okumaya başlayınca , hayata farklı bakmaya başladım , sonra Guyton fizyoloji geldi arkasından , sonra , fizyoloji atlasına girdim .Neyse dönem 2 bitti , yazın boş durulur mu hiç , temel histloji okudum daha farklı bakmaya başladım , sonra hemen bir difiore histoloji atlası aldım ona devam ettim. Bu arada mark's biyokimyayı tekrara devam ettim . Neyse dönem 3 oldum , mark's okurum daha , Guyton okumaya devam bazı yerleri 5 kere okudğum ama bi türlü anlayamadığım yerler var :) , Her komite o komite neyse onunla ilgili guyton okuyup , sonra robbins 'i okumaya devam , sonra makalelerden oluşmuş 200 sayfaya yakın kitaplar fotokopi çektirdim onları okuyorum . Mikrobiyolojiye girecem ama ne zaman bende bilmiyorum... :)

kısacası kitap okursan o lanet olası yarım yamalak , yalan yanlış öğrenci notları okumazsan , senin için daha iyi olur bu düşüncelerden vazgeçebilirsin. :) Bende senin giib bırakıyım diyodum ama böyle yapınca devam et dedim kendime...
Kullanıcı avatarı

Re:

#2286823  gönderen fearless21
 04.04.2013 - 19:19:37
yuhhhh birbirimize çok benziyoruz düşünceler benzer:)bende okulu bırakmayı düşünüyorum bende 2.sınıftayım istte bi tıp fakültesinde.tam net olarak bir kararım yok ama hani kafamda bırakma düşüncesi yellenip duruyor:)Benim sanki çok çalışmayı seven bir yapım yok gibi.Böyle uzun uzuzn çalışmalara gelemiyorum tıkanıyorum en fazla 2 hafta kasıyorum sonra öfff bu ne bee gibi birşey oluyor.Bir de niyeyse aklımı bu sıralar doktorluğun gerçekten manevi tatmini sağlayıp sağlayamayacağı kurcalıyor.Sanki hani ben bazen olaylara spiritüel,dindar açıdan bakıyorum(kendimi kuvvetli bi dindar olarak tanımlayamam bundan gurur duymuyorum ama yani elimden geldiğince birşeyler yapmaya çalışıyorum)da sanki Allahın insanların kendilerine ettikleri zulümden ötürü verdiği hastalığı biz başka bir yerlerine zarar vererek geçici olarak hastanın sorununu gideriyoruz gibi geliyor.Daha doğrusu biz deil henüz öğrenciyim de ben:)anladığım benim bu gibi.(acilde çalıştıım sürede gördüğüm kadarıyla bas bas ilacı leylaya bi daha mı gelecek dünyaya gibi bi hal var:))sanki ilaç verdikçe insanları boş yere zehirleyecekmişim gibi geliyor.Sürekli bi vebal altında gibisin.Hani bu işi iyi yaparsan hem burda hem dier tarafta iyi olunur deniyordu ama hani sanki dier tarafta iyi bi yeri deilde başka bi yeri mi garantiliyoruz yoksa insanlara zarar veren şeyler yaparak?bir de şöyle birşey var araştırdığım kadarıyla kuranda hani doktorlara has onlara dair bir ayet yok.Bizler insanların en mahrem yerlerine anlarına tanık oluyoruz,cerrah olursak insanları kesiyoruz vs normalde tamamen ahlak dışı şeyler olarak tanımladığımız şeyleri yapıyoruz ve bu duruma bi dayanak da yok gibi.Neyse işte okulu bırakma düşüncesi geldi ya belki de ondan böyle küçük küçük şeyleri de gözümde büyütüp kendimi haklı çıkarmaya da çalışıyor olabilirim bilemiyorum:Dözetin özeti kafam çorba gibi ne yapacağımı bilmiyorum:D
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4241194  gönderen Çknçkn
 06.03.2019 - 00:10:45
icupicut yazdı:
01.04.2013 - 01:27:40
merhaba arkadaşlar... ben hacettepede 2. sınıftayım hatta şu an gis komitesi arefesindeyim. doktor olmak küçüklüğümden beri hayalim değildi, lisede biyolojiyi sevmezdim mat2 fizik gibi daha farklı bi zeka gerektiren alanlara kendimi hep daha yakın hissederdim. ailem tercih döneminde içlerinden tıbbı seçmemi geçirmelerine rağmen bana tıp yaz demedi ama ne olduysa o dönem beklemediğim kadar yüksek bi derece yapmamın etkisiyle hiç doğru düzgün araştırmadan, düşünmeden hacettepe tıpı yazmak istedim... tıbbın gerçekten çok büyük fedakarlıklar istediğini anlayamadım araştırmadım aslında araştırsam da o dönemde bunu anlayabilcek olgunlukta değildim açıkçası...

tıbbı hem okumanın hem de doktorluk mesleğinin çok ağır olduğunu söyleyenlere bana zor gelmez heralde, yaparım ben ya diyip geçiştirdim. hem mühendisliği hem de doktorluğu yapabilcek kabiliyetimin olduğunu düşünüyodum. e madem öyle, doktor olunca aileme çevreme daha faydalı bi insan olcaksam, ikisinde de okurken benim için çok bir şey değişmiycekse, hem de daha güzel paralar kazanıcaksam neden doktor olmıyım ki diye düşündüm...

geçen sene yine bu saflıkla ve dönem 1 olmanın verdiği o cahillikle yine farkına varamadım bu durumun, tıp abartıldığı kadar zor değil, baksana odtü eedeki arkadaşlarımdan daha az bile ders çalışıyorum diyodum... ileriyi görme 0. ama şimdi görüyorum ki ilerleyen senelerde sosyal hayat çok minimal bi seviyeye geliyo. ben daha dönem 2 de sosyal hayatımı kısıtlamaya başladım, üstelik etrafımdaki sürekli ders çalışan insanlardan çok sıkılmaya başladım ki benim ömrüm çok büyük oranda bu insanlarla geçicek. hadi diyelim buna 4-5 sene katlandım, ama sonrasında da rahat edemiyorum ki, yok tus yok zorunlu hizmet yok uzmanlık benim hayatım ciddi ciddi sürekli ders çalışarak okuyarak geçicek bunu yeni fark ediyorum... en güzel yıllarımda kaçırdığım sosyal ortamları geçtim, ben ilerde eşime çocuklarıma vakit ayırmak istiyorum ama bu pek mümkün olmıycak gibi görünüyo...

geçen sene veya bu senenin başında aklım başıma gelseydi en azından bu sene sınava girer, 2 yıl kaybeder kendimi başka bi alana yerleştirirdim ama şimdi 3 senem kaybolcak. kafamda odtü elektrik elektronik müh. var ama ya tıpı bıraktığıma pişman olursam düşüncesi de var... sonuçta daha klinik kısmın içine girmedim bu işi sevcek miyim veya 4-5-6. sınıflarda nasıl bi sosyal hayatım olcak, ilerde çalışma hayatım nasıl olcak bilmiyorum belki de insanları iyileştirmekten çok zevk alıcam... çalıştığım takdirde doktorluğu da çok severek ve çok başarılı olarak yapabilceğimi düşünüyorum ama bunun için çok ama çok çalışmam gerekiyo. ama işte insan çok çalışınca kaybediceği sosyal hayatını, doktor olunca da ailesiyle eşiyle geçiremiyceği zamanları düşünüyo... bu konuda neler düşünüyosunuz arkadaşlar fikirlerinizi çok merak ediyorum sizce tıbbı bırakmalı mıyım?
Hemen bırak. Yarın. Fakülteye ve tusa vereceğin emeğin onda biriyle öss'de ilk 500'e girer boğaziçinde elektrik elektronik okursun. Boğaziçinin bölümleri öyle başka mühendislik fakültelerine benzemez, iş bulma sıkıntısı çekmezsin. Bırak tıbbı, hayatına yazık etme.
Kullanıcı avatarı

#4241219  gönderen DrKEF
 06.03.2019 - 02:02:43
nekadar çok iç karartıcı yorum var ...

birde sosyal hayat yok yorumları da gırla,her yere bunu yazıyorlar 'sosyal hayat 0'

geçen biriyle konuştum;spora gidiyom düzenli,haftada 1 kitap okuyorum,ayda 2 defa tiyatroya gidiyorum vs dediğimde 'nasıl yapıyorsun tıp okurken bunları,inandırıcı gelmedi' vs demişti.

millet bu laflar yüzünden herhalde bizi günde 15 saat ders çalışıyor sanıyor.

tonla boş vaktim kalıyor,istediğimi de yapıyorum. ilerde çalışınca belki farklı olur ama sosyal hayat benim için doktorluğun yanında bir hiç. ben seviyorum bu mesleği,tr de hekimliği icra etmek sıkıntılı ama yurtdışında yapacağım için korkmuyorum. cerrahiye bayılıyorum,videoları izlerken inanılmaz haz alıyorum :D benim gözümde sanatçıdan farkları yok.

tabi nekadar seversen sev,bu ülkede şiddet,hakaret vs olunca mutlu olamayabiliyor doktorlar,onlara da hak veriyorum. bu sebeple sonuna kadar yurtdışı :mrgreen:
Kullanıcı avatarı

Re: Re:

#4241220  gönderen DrKEF
 06.03.2019 - 02:07:47
fearless21 yazdı:
04.04.2013 - 19:19:37
yuhhhh birbirimize çok benziyoruz düşünceler benzer:)bende okulu bırakmayı düşünüyorum bende 2.sınıftayım istte bi tıp fakültesinde.tam net olarak bir kararım yok ama hani kafamda bırakma düşüncesi yellenip duruyor:)Benim sanki çok çalışmayı seven bir yapım yok gibi.Böyle uzun uzuzn çalışmalara gelemiyorum tıkanıyorum en fazla 2 hafta kasıyorum sonra öfff bu ne bee gibi birşey oluyor.Bir de niyeyse aklımı bu sıralar doktorluğun gerçekten manevi tatmini sağlayıp sağlayamayacağı kurcalıyor.Sanki hani ben bazen olaylara spiritüel,dindar açıdan bakıyorum(kendimi kuvvetli bi dindar olarak tanımlayamam bundan gurur duymuyorum ama yani elimden geldiğince birşeyler yapmaya çalışıyorum)da sanki Allahın insanların kendilerine ettikleri zulümden ötürü verdiği hastalığı biz başka bir yerlerine zarar vererek geçici olarak hastanın sorununu gideriyoruz gibi geliyor.Daha doğrusu biz deil henüz öğrenciyim de ben:)anladığım benim bu gibi.(acilde çalıştıım sürede gördüğüm kadarıyla bas bas ilacı leylaya bi daha mı gelecek dünyaya gibi bi hal var:))sanki ilaç verdikçe insanları boş yere zehirleyecekmişim gibi geliyor.Sürekli bi vebal altında gibisin.Hani bu işi iyi yaparsan hem burda hem dier tarafta iyi olunur deniyordu ama hani sanki dier tarafta iyi bi yeri deilde başka bi yeri mi garantiliyoruz yoksa insanlara zarar veren şeyler yaparak?bir de şöyle birşey var araştırdığım kadarıyla kuranda hani doktorlara has onlara dair bir ayet yok.Bizler insanların en mahrem yerlerine anlarına tanık oluyoruz,cerrah olursak insanları kesiyoruz vs normalde tamamen ahlak dışı şeyler olarak tanımladığımız şeyleri yapıyoruz ve bu duruma bi dayanak da yok gibi.Neyse işte okulu bırakma düşüncesi geldi ya belki de ondan böyle küçük küçük şeyleri de gözümde büyütüp kendimi haklı çıkarmaya da çalışıyor olabilirim bilemiyorum:Dözetin özeti kafam çorba gibi ne yapacağımı bilmiyorum:D
umarım bırakmışsınızdır.