Çarşamba , Eylül 18 2019
Genel sorunlarinizi ve sorularinizi burada paylasabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı

Re: tıp fakültesini bırakmak istiyorum

#2282783  gönderen mkctnky
 01.04.2013 - 19:54:42
rock yazdı:
icupicut yazdı:merhaba arkadaşlar... ben hacettepede 2. sınıftayım hatta şu an gis komitesi arefesindeyim. doktor olmak küçüklüğümden beri hayalim değildi, lisede biyolojiyi sevmezdim mat2 fizik gibi daha farklı bi zeka gerektiren alanlara kendimi hep daha yakın hissederdim. ailem tercih döneminde içlerinden tıbbı seçmemi geçirmelerine rağmen bana tıp yaz demedi ama ne olduysa o dönem beklemediğim kadar yüksek bi derece yapmamın etkisiyle hiç doğru düzgün araştırmadan, düşünmeden hacettepe tıpı yazmak istedim... tıbbın gerçekten çok büyük fedakarlıklar istediğini anlayamadım araştırmadım aslında araştırsam da o dönemde bunu anlayabilcek olgunlukta değildim açıkçası...

tıbbı hem okumanın hem de doktorluk mesleğinin çok ağır olduğunu söyleyenlere bana zor gelmez heralde, yaparım ben ya diyip geçiştirdim. hem mühendisliği hem de doktorluğu yapabilcek kabiliyetimin olduğunu düşünüyodum. e madem öyle, doktor olunca aileme çevreme daha faydalı bi insan olcaksam, ikisinde de okurken benim için çok bir şey değişmiycekse, hem de daha güzel paralar kazanıcaksam neden doktor olmıyım ki diye düşündüm...

geçen sene yine bu saflıkla ve dönem 1 olmanın verdiği o cahillikle yine farkına varamadım bu durumun, tıp abartıldığı kadar zor değil, baksana odtü eedeki arkadaşlarımdan daha az bile ders çalışıyorum diyodum... ileriyi görme 0. ama şimdi görüyorum ki ilerleyen senelerde sosyal hayat çok minimal bi seviyeye geliyo. ben daha dönem 2 de sosyal hayatımı kısıtlamaya başladım, üstelik etrafımdaki sürekli ders çalışan insanlardan çok sıkılmaya başladım ki benim ömrüm çok büyük oranda bu insanlarla geçicek. hadi diyelim buna 4-5 sene katlandım, ama sonrasında da rahat edemiyorum ki, yok tus yok zorunlu hizmet yok uzmanlık benim hayatım ciddi ciddi sürekli ders çalışarak okuyarak geçicek bunu yeni fark ediyorum... en güzel yıllarımda kaçırdığım sosyal ortamları geçtim, ben ilerde eşime çocuklarıma vakit ayırmak istiyorum ama bu pek mümkün olmıycak gibi görünüyo...

geçen sene veya bu senenin başında aklım başıma gelseydi en azından bu sene sınava girer, 2 yıl kaybeder kendimi başka bi alana yerleştirirdim ama şimdi 3 senem kaybolcak. kafamda odtü elektrik elektronik müh. var ama ya tıpı bıraktığıma pişman olursam düşüncesi de var... sonuçta daha klinik kısmın içine girmedim bu işi sevcek miyim veya 4-5-6. sınıflarda nasıl bi sosyal hayatım olcak, ilerde çalışma hayatım nasıl olcak bilmiyorum belki de insanları iyileştirmekten çok zevk alıcam... çalıştığım takdirde doktorluğu da çok severek ve çok başarılı olarak yapabilceğimi düşünüyorum ama bunun için çok ama çok çalışmam gerekiyo. ama işte insan çok çalışınca kaybediceği sosyal hayatını, doktor olunca da ailesiyle eşiyle geçiremiyceği zamanları düşünüyo... bu konuda neler düşünüyosunuz arkadaşlar fikirlerinizi çok merak ediyorum sizce tıbbı bırakmalı mıyım?

Bu işi sevmeyen yeterince insan var

zaman kaybı demişsin, şu saniye bırakırım yerinde olsam

hani baştan istemiyor olmsan sınav sitresi diyeceğim, gazlayacağım seni de yok durum bu değil

Sen bu kafayla faydadan çok zararsın zaten

Allahtan sonra doktor gelir, bu paye de ömür yer...

Sen güzel güzel eşine-çocuğuna vakit ayır. Bilgilerin tazeyken... yol yakınken falan bilirsin.

Bu mesleğin adını kirletmeyin sevgisizliğinizle. Sonra para peşinde koşuyor pasif doktorlar oluyorsunuz.
imza .

#2282800  gönderen SuzkaLemiGeldi
 01.04.2013 - 20:00:21
rock yazdı:
icupicut yazdı:merhaba arkadaşlar... ben hacettepede 2. sınıftayım hatta şu an gis komitesi arefesindeyim. doktor olmak küçüklüğümden beri hayalim değildi, lisede biyolojiyi sevmezdim mat2 fizik gibi daha farklı bi zeka gerektiren alanlara kendimi hep daha yakın hissederdim. ailem tercih döneminde içlerinden tıbbı seçmemi geçirmelerine rağmen bana tıp yaz demedi ama ne olduysa o dönem beklemediğim kadar yüksek bi derece yapmamın etkisiyle hiç doğru düzgün araştırmadan, düşünmeden hacettepe tıpı yazmak istedim... tıbbın gerçekten çok büyük fedakarlıklar istediğini anlayamadım araştırmadım aslında araştırsam da o dönemde bunu anlayabilcek olgunlukta değildim açıkçası...

tıbbı hem okumanın hem de doktorluk mesleğinin çok ağır olduğunu söyleyenlere bana zor gelmez heralde, yaparım ben ya diyip geçiştirdim. hem mühendisliği hem de doktorluğu yapabilcek kabiliyetimin olduğunu düşünüyodum. e madem öyle, doktor olunca aileme çevreme daha faydalı bi insan olcaksam, ikisinde de okurken benim için çok bir şey değişmiycekse, hem de daha güzel paralar kazanıcaksam neden doktor olmıyım ki diye düşündüm...

geçen sene yine bu saflıkla ve dönem 1 olmanın verdiği o cahillikle yine farkına varamadım bu durumun, tıp abartıldığı kadar zor değil, baksana odtü eedeki arkadaşlarımdan daha az bile ders çalışıyorum diyodum... ileriyi görme 0. ama şimdi görüyorum ki ilerleyen senelerde sosyal hayat çok minimal bi seviyeye geliyo. ben daha dönem 2 de sosyal hayatımı kısıtlamaya başladım, üstelik etrafımdaki sürekli ders çalışan insanlardan çok sıkılmaya başladım ki benim ömrüm çok büyük oranda bu insanlarla geçicek. hadi diyelim buna 4-5 sene katlandım, ama sonrasında da rahat edemiyorum ki, yok tus yok zorunlu hizmet yok uzmanlık benim hayatım ciddi ciddi sürekli ders çalışarak okuyarak geçicek bunu yeni fark ediyorum... en güzel yıllarımda kaçırdığım sosyal ortamları geçtim, ben ilerde eşime çocuklarıma vakit ayırmak istiyorum ama bu pek mümkün olmıycak gibi görünüyo...

geçen sene veya bu senenin başında aklım başıma gelseydi en azından bu sene sınava girer, 2 yıl kaybeder kendimi başka bi alana yerleştirirdim ama şimdi 3 senem kaybolcak. kafamda odtü elektrik elektronik müh. var ama ya tıpı bıraktığıma pişman olursam düşüncesi de var... sonuçta daha klinik kısmın içine girmedim bu işi sevcek miyim veya 4-5-6. sınıflarda nasıl bi sosyal hayatım olcak, ilerde çalışma hayatım nasıl olcak bilmiyorum belki de insanları iyileştirmekten çok zevk alıcam... çalıştığım takdirde doktorluğu da çok severek ve çok başarılı olarak yapabilceğimi düşünüyorum ama bunun için çok ama çok çalışmam gerekiyo. ama işte insan çok çalışınca kaybediceği sosyal hayatını, doktor olunca da ailesiyle eşiyle geçiremiyceği zamanları düşünüyo... bu konuda neler düşünüyosunuz arkadaşlar fikirlerinizi çok merak ediyorum sizce tıbbı bırakmalı mıyım?

Bu işi sevmeyen yeterince insan var

zaman kaybı demişsin, şu saniye bırakırım yerinde olsam

hani baştan istemiyor olmsan sınav sitresi diyeceğim, gazlayacağım seni de yok durum bu değil

Sen bu kafayla faydadan çok zararsın zaten

Allahtan sonra doktor gelir, bu paye de ömür yer...

Sen güzel güzel eşine-çocuğuna vakit ayır. Bilgilerin tazeyken... yol yakınken falan bilirsin.

Bu mesleğin adını kirletmeyin sevgisizliğinizle. Sonra para peşinde koşuyor pasif doktorlar oluyorsunuz.

rock baba seni seviyorum ya.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#2282826  gönderen drfirmament
 01.04.2013 - 20:15:38
[quote="icupicut"]merhaba arkadaşlar... ben hacettepede 2. sınıftayım hatta şu an gis komitesi arefesindeyim. doktor olmak küçüklüğümden beri hayalim değildi, lisede biyolojiyi sevmezdim mat2 fizik gibi daha farklı bi zeka gerektiren alanlara kendimi hep daha yakın hissederdim. ailem tercih döneminde içlerinden tıbbı seçmemi geçirmelerine rağmen bana tıp yaz demedi ama ne olduysa o dönem beklemediğim kadar yüksek bi derece yapmamın etkisiyle hiç doğru düzgün araştırmadan, düşünmeden hacettepe tıpı yazmak istedim... tıbbın gerçekten çok büyük fedakarlıklar istediğini anlayamadım araştırmadım aslında araştırsam da o dönemde bunu anlayabilcek olgunlukta değildim açıkçası...

geçen sene veya bu senenin başında aklım başıma gelseydi en azından bu sene sınava girer, 2 yıl kaybeder kendimi başka bi alana yerleştirirdim ama şimdi 3 senem kaybolcak. kafamda odtü elektrik elektronik müh. var ama ya tıpı bıraktığıma pişman olursam düşüncesi de var... sonuçta daha klinik kısmın içine girmedim bu işi sevcek miyim veya 4-5-6. sınıflarda nasıl bi sosyal hayatım olcak, ilerde çalışma hayatım nasıl olcak bilmiyorum belki de insanları iyileştirmekten çok zevk alıcam... çalıştığım takdirde doktorluğu da çok severek ve çok başarılı olarak yapabilceğimi düşünüyorum ama bunun için çok ama çok çalışmam gerekiyo. ama işte insan çok çalışınca kaybediceği sosyal hayatını, doktor olunca da ailesiyle eşiyle geçiremiyceği zamanları düşünüyo... bu konuda neler düşünüyosunuz arkadaşlar fikirlerinizi çok merak ediyorum sizce tıbbı bırakmalı mıyım?[/quo

hovam bırakta ilerde bizim potansiyel rakipler elensin :D yok la bırakılırmı hacı naapıon.git enstrüman fln başla avatarıma bakarsan özellikle ne tavsiye ettiğimi anlarsın :D sanki ödtüdekiler hep laylay hep loyloy ,bakma sen onlara 1-2 onlar yaşarlar hayatını sonra projeydi ödevdi onlar da sıkışırlar hem yani okumakla da bitmez o işler ,kardeşim odtüde okumuyosn die o arkadaşlarınla takılamayacaksın die bi olaymı var git takıl gene millet nerelerde okuyo senin haberin varmı,elindekilerin kıymetini bil azcık buralara gelip konuları okursan hayata küsersin boşver girme şiddet para mevzularına senin çalışmya başlamana nerden baksan 5-10 sene var olaylar çok değişir böyle konuşuorum yanlış anlama bende 2. dönemim ama artık tolerans geliştirdim buralara takıla takıla şu bi gerçek ki bir doktor diğer nsanlardan farklı bir hayat yaşar ama bu güzel bi yorgunluk hacı inanki uğraşmaya değer,hayatımı yaşayacam dediğin en fazla 2-3 sene ya sonrası?
uzuzn lafın kısası serseriliğin lüzumu yok otur dersini çalış.
Kullanıcı avatarı

#2282828  gönderen athene1
 01.04.2013 - 20:17:15

şimdiden böyle düşünüyorsan, ileride çalışmaların daha da yoğunlaştığında ailenden, sevgilinden, arkadaşlarından uzak kaldığın her an için bu bölüme söveceksin, her gün isteksizce yatağından kalkıp çalıştığın yere gideceksin. hayatındaki her olumsuzluğu buna yoracaksın. bu mutsuzluk ilerideki ailene, hastalarına, herkese yansıyacak. eğer gerçekten sevmiyorsan, ne kendini, ne de etrafındakileri mutsuz etme. üç yıl çok büyük bir kayıp değil. şimdiden başla sınav çalışmalarına bence.
Kullanıcı avatarı

#2282989  gönderen drfirmament
 01.04.2013 - 21:43:59
athene1 yazdı:

şimdiden böyle düşünüyorsan, ileride çalışmaların daha da yoğunlaştığında ailenden, sevgilinden, arkadaşlarından uzak kaldığın her an için bu bölüme söveceksin, her gün isteksizce yatağından kalkıp çalıştığın yere gideceksin. hayatındaki her olumsuzluğu buna yoracaksın. bu mutsuzluk ilerideki ailene, hastalarına, herkese yansıyacak. eğer gerçekten sevmiyorsan, ne kendini, ne de etrafındakileri mutsuz etme. üç yıl çok büyük bir kayıp değil. şimdiden başla sınav çalışmalarına bence.
yok hocam yaa insan ergen moddan çıktığı zaman problemler son buluyor.tamamen beklenti meselesi.araziye uyum sağladınmı hobeleey .kafanda "bar bar gezmeliyim hergece farklı hatunla dönmeliyim" işte bu mantık bittiği zaman sorunlar bitiyo.

#2283157  gönderen dr_egokur
 01.04.2013 - 23:22:19
bence de yol yakınken dön zamanında eczacılık okumadığım hatta diş hekimi bile olmadığım için çok pişmanım. çocukluğumdan beri doktor olmak istedim ailemde ve çevremde bir sürü doktor olup tıp fak. sakın yazma yazık etme demelerine bile kulak asmadan tıp fak. yazdım okurkende pişmanlık duymadım ama 24 saat gözünü kırpmadan geçirdiğin bi nöbet sonrası muayenesini yapıp tedavisini düzenleyip reçetesini yazıp tüm açıklamaları nöbetin ilk saatlerindeymiş gibi yapıp sırf hasta yakının egosunu tatmin edemediğin için gerizekalı olacaksın o seni şikayet edecek sen savunma vereceksin ama o gerizekalı dediği için hiç bir yaptırıma maruz kalmıycak böyle bi hayatın olacak. heran acilin kapısını gözliyceksin aha patladı MI mı aha patladı ambulans geliyor acaba içinden ne çıkacak aha kesin beyin kanaması geliyor diye acilde üç buçuk atacaksın değmez. arkadaşım benden çok düşük puanla anadolu üni. birinde müh. okudu hemde üni.ye giriş puanı neredeyse barajı zor aşmış haldeyken okulu birincilikle bitirdi yüksek lisans yaptı şimdi onu mezun olduğu üni. de öğretim görevlisi kendine ait odası masası ve saygınlığı var gece sıcak yatağında uyuma imkanı var bense acilde ölüp ölüp diriliyorum çoğu zaman eşime vakit ayıramıyorum çocuğum olursa onunla ilgilenemem diye çocuk yapmıyorum. yol yakınken dön... geriye dönüp baktığında kaybedilen 3 yıl gözüne bile görünmez emin ol..
Kullanıcı avatarı

Re:

#2283185  gönderen mithrandir
 01.04.2013 - 23:39:52
yol yakınken bırak bence.. ''yıllar geçtikçe severim belki'' , ''belki de beni mutlu eden meslek bu diyebilirim'' diye düşünüyosan yanılıyosun! 9 yıldır hep pişman oldum, evet arada sevdiğim de oldu ama tıp en başından beri idealin değilse, yaşamayı, eğlenmeyi, gezmeyi, tozmayı seviyosan ve bir kez olsun ''acaba? '' sorusunu aklına getirdiysen, o soru/soru(n)lar peşini asla bırakmıyor... yol yakınken dön kardeş, yoksa buradaki abilerin, ablaların gibi pişmanlıklarla dolu bir yaşantı seni bekliyor.. ben zamanında cesaret edip bırakamadığım için bile hala çok kızıyorum kendime.. Allah hakkında hayırlısını versin..
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#2283192  gönderen kaffeepause
 01.04.2013 - 23:42:23
dr_egokur yazdı:bence de yol yakınken dön zamanında eczacılık okumadığım hatta diş hekimi bile olmadığım için çok pişmanım. çocukluğumdan beri doktor olmak istedim ailemde ve çevremde bir sürü doktor olup tıp fak. sakın yazma yazık etme demelerine bile kulak asmadan tıp fak. yazdım okurkende pişmanlık duymadım ama 24 saat gözünü kırpmadan geçirdiğin bi nöbet sonrası muayenesini yapıp tedavisini düzenleyip reçetesini yazıp tüm açıklamaları nöbetin ilk saatlerindeymiş gibi yapıp sırf hasta yakının egosunu tatmin edemediğin için gerizekalı olacaksın o seni şikayet edecek sen savunma vereceksin ama o gerizekalı dediği için hiç bir yaptırıma maruz kalmıycak böyle bi hayatın olacak. heran acilin kapısını gözliyceksin aha patladı MI mı aha patladı ambulans geliyor acaba içinden ne çıkacak aha kesin beyin kanaması geliyor diye acilde üç buçuk atacaksın değmez. arkadaşım benden çok düşük puanla anadolu üni. birinde müh. okudu hemde üni.ye giriş puanı neredeyse barajı zor aşmış haldeyken okulu birincilikle bitirdi yüksek lisans yaptı şimdi onu mezun olduğu üni. de öğretim görevlisi kendine ait odası masası ve saygınlığı var gece sıcak yatağında uyuma imkanı var bense acilde ölüp ölüp diriliyorum çoğu zaman eşime vakit ayıramıyorum çocuğum olursa onunla ilgilenemem diye çocuk yapmıyorum. yol yakınken dön... geriye dönüp baktığında kaybedilen 3 yıl gözüne bile görünmez emin ol..
Abartisiz boyle bi sey.

#2283223  gönderen ruzgargibigecti_
 01.04.2013 - 23:56:31
eğer bilim adamı olmak gibi bi hedefin yoksa temel bilimlerde labaratuarda çalışmak istemiyorsan ya da yurtdışına gitmek gibi bir hayailn yoksa bırakmalısın.reçete hekimliği yapacaksan hiç boşuna ömür tüketme bence o devir bitti.
Kullanıcı avatarı

#2283248  gönderen icupicut
 02.04.2013 - 00:09:23
ruzgargibigecti_ yazdı:eğer bilim adamı olmak gibi bi hedefin yoksa temel bilimlerde labaratuarda çalışmak istemiyorsan ya da yurtdışına gitmek gibi bir hayailn yoksa bırakmalısın.reçete hekimliği yapacaksan hiç boşuna ömür tüketme bence o devir bitti.

zaten ben temel bilimleri sevmiyorum bana çok sözel geliyo. başarılı olman analitik düşünme mantığı kullanmaktan çok ne kadar çok okuyup tekrar ettiğinle ilgili, benim büyük bi sıkıntım da bu noktada aslında, okuduğum çalıştığım şeyler ilgimi çekmiyor çok tek düze geliyor oku öğren ezberle.. tıp fakültesinde bu zamana kadar bu düşündüğüm şeyi düşünen biriyle karşılaşmadım ama belki burda beni anlayan biri çıkar...

#2283267  gönderen ruzgargibigecti_
 02.04.2013 - 00:23:19
icupicut yazdı:
ruzgargibigecti_ yazdı:eğer bilim adamı olmak gibi bi hedefin yoksa temel bilimlerde labaratuarda çalışmak istemiyorsan ya da yurtdışına gitmek gibi bir hayailn yoksa bırakmalısın.reçete hekimliği yapacaksan hiç boşuna ömür tüketme bence o devir bitti.

zaten ben temel bilimleri sevmiyorum bana çok sözel geliyo. başarılı olman analitik düşünme mantığı kullanmaktan çok ne kadar çok okuyup tekrar ettiğinle ilgili, benim büyük bi sıkıntım da bu noktada aslında, okuduğum çalıştığım şeyler ilgimi çekmiyor çok tek düze geliyor oku öğren ezberle.. tıp fakültesinde bu zamana kadar bu düşündüğüm şeyi düşünen biriyle karşılaşmadım ama belki burda beni anlayan biri çıkar...
analitik düşünmekle hiç işimiz yok bizim.birak analizi toplama çıkarma yap desen ben yapamam artık :D
Kullanıcı avatarı

Re:

#2283270  gönderen dreamer_blues
 02.04.2013 - 00:25:06
icupicut samimiyetle söylüyorum
devir meslekle statu-para kazanma devri değil
akıllı insansın eyvallah
gir kpss ye düz memur ol az sorumluluk kanaatkar maaş bolca yasal boş zaman...
o boş zamanlarda istediğin kariyeri, hobiyi, para kazanma yolunu aklınla kıvırırsın...
ailenle de misler gibi zaman geçirirsin.
ben sevme sevmeme tartışmasına girmem de,
hepimiz yaşamak için çalışıyoruz bir yerlerde
yaşamak dedik de bunca kasmaya değer mi :)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#2283275  gönderen dravarel
 02.04.2013 - 00:26:21
burada milletle maytap gecmiosan,anlattiklarinda samimiysen hiic durma birak..forumdaki doktorlarin en az yuzde 90 ini halinden memnun degil,cok acik..sorunun cevabi belli..
Kullanıcı avatarı

#2283280  gönderen uykusuzbaykuss
 02.04.2013 - 00:28:42
ruzgargibigecti_ yazdı:
icupicut yazdı:

analitik düşünmekle hiç işimiz yok bizim.birak analizi toplama çıkarma yap desen ben yapamam artık :D
kampta 5 kişi tenefüs saatlerini hesaplayamadığımızı bilirim :D
Kullanıcı avatarı

Re:

#2283370  gönderen emre114
 02.04.2013 - 01:01:56
sen tıpı bırakmaktan çok sanırım 3 sene olayını kafaya takıyosun. emin ol okulun sonları geldiğinde hiç aklına bile gelmeyecek o 3 yıl. ayrıca bu kararsızlıkla tıp fakültesinde derslerede kendini veremeyip uzatacaksın. hacettepe zor okuldur diğer okullara nazaran. bi dikkat dağınıklığı, bi konsantrasyon eksikliğinde uzatırsın okulu. o nedenle 3 yıl kaybetmişyormuş gibi sanki 18 yaşındaymiş ama daha bilinçliymiş gibi hareket etmelisin. şimdi ilk kez sınava girmiş 18 yaşında bi çocuk olsan ne tercşh ederdin mesela onu düşün.