Cuma , Kasım 22 2019
Genel paylasimlarinizi ve sorularinizi buraya yazabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı

Re: tıp fakültesini bırakmak istiyorum

#2282457  gönderen nafile
 01.04.2013 - 10:58:20
seni sanırım anladığımı da iddia ederek neyi tam olarak ne için isteyip istemediğine karar vermeni tavsiye ederim kardeşim:) zira mhurkan 'ın dediği gibi muhendsliği ahat görüyorsan yanılıyor olablirsin, tandığım üç-beş mühendis arkadaşım var ve onlar da o gürültülü-çekişmeli yerlerde yaşlanıyor, onların yarışı daha acımasızca koşuluor. ben en azından çok şükür ki o yorgunluğun içinde elimden geleni yaptım ve elime dünyevi uhrevi bir şeyler geçti diyebiliyorum.

2-3. sınıflarda ben ve bildiğim birçok arkadaşım " aman ne yaptık biz, böyle de olur mu, ne zor, ne sıkıcı ne gereksiz, ne şu ne bu" der halimizden bin pişman bırakmayı düşünür dururduk ama zaman 4. sınıf olup hastalarla konuşmaya ve anlaşmaya başlayınca, bunun da ne müthiş bir şey olduğunu anlayınca, anlayanı anlamayanı seveni sevmeyenine istekle inançla birşeyler anlatmaya başlayınca ve gönlünü vererek onlara yardım etmeye çalışınca "iyiki burdayım, her şeye rağmen doktorluk yapmakhiçbir şeye benzemeyen, zahmetli olduğu kadar rahmetli bir işmiş" dedik.

bence tek derdin komitelerden bunalıp zorlanmaksa , sosyal hayatını kaybetme korkusuysa biraz daha bekleyebilirsin. zira o sınavlar eninde sonunda birkaç kişi hariç herkesçe geçilebilmekte. ve sen onları atlattıkça kendine güvenin de ideallerin de yeniden yeniden doğmakta:) insanlara yardım etmeyi can-ı gönülden istiyorsan ve bunu karşılık eklemeden yapmayı seviyorsan, yani karşılıksız iyilik etmekten mutluluk duyuyorsan bence doğru yerdesin.... bir uzman abimiz derdi ki " iyi doktor olmak için çok şeye shaip olmak çok zeki olmak gerekmez, iyi birinsan olmak iyi br doktor olmak için en gerekli şeydir" ... sosyallik de ondan ne anladığına bağlı. iki günde bir nöbette, kalan gnlerin hepsinde akşama kadar klinikte olan ve aynı zamanda çok da sosyal olan insanlar da var. tıpta sevdiğin bir bölüm blursan, ki arzulu ve hedefli görünümüne bakarsak, çok da akıllısın, inşallah bulacaksındır, hacettepe'nin sana sağladığı kolaylığı tus arefesinde görüp inşallah başarılı da olacaksındır.

gecelerinin gündüzlerine karışacağı, seratonin-melatonin dengenin epey bozulacağı günlerin olacak ama mutluluğun içinden devşirdiğin bir şey olduğuna inanıyorsan karanlıkta kaldığında bir mum yakacak ya da bir ışığın etrafında uçacaksın, yorulduğunda durup dinleneceksin, kuyulara düştüğünde içeri bir kova salacaksın ama inandığın sevdiğin şeyin sadece peşinde bile olsan emnim mutluluk duyacaksın....

bence sınav zorlukları üzüntüleri içinde karar vermemeli ve en azından daha sakin kafayla düşünebileceğn bir zamana kadar beklemelisin. brilerine danışıyor olman da çok önemli bir adımdır. inşallah faydasını görürsün.

çoğumuz bu süreçte aynı yollardan geçtik. kendi adıma fiziğe ve matematiğe bayılır biyolojiyi pek sevmez hatta bazen karışık bulurdum. ama şu an anlıyorum ki o yeteneklerimi boşa çıkarmasaydım ve fiziği matematiği ilk 3 sınıfta boşverip kullanmayı becerebilseydim tıp çok daha elenceli olabilirdi. ira şimdi tusa hazırlanırken görüyorum onlar her yerde:) çalışmayı zevke dönüştürebilirsin, yeni şeyler öğrenmek yeni şeyler yemek kadar zevkli olabilir:)

son olarak mühendis gibi düşünmek daha farklı bir şey, daha analitik, kar-zarar odaklı, duygudan ziyade akıl odaklı bir zeka ve beceriye sahip olduğuna inanıyorsan mühendis arkadalaınla konuşup onların nasıl düşündüğnü analiz edip kendine uygun buluyorsan onu da düşün elbet. 4. sınıfta tıbbı bırakıp fizik okuyan ve şu an çok başarılı olan abilerim var ve doğru kararı vermenin çok zor-sancılı da olsa sonunda çok hoşnut edeceğini sanıyorum.

Allah yardımcın olsun :)

asla bırakmaz

#2282488  gönderen drwampir
 01.04.2013 - 11:50:58
blöf yapıyor asla bırakmaz bunu niçin yaptığını da bilmiyorum
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: asla bırakmaz

#2282499  gönderen icupicut
 01.04.2013 - 12:31:25
drwampir yazdı:blöf yapıyor asla bırakmaz bunu niçin yaptığını da bilmiyorum
ben kime ne için blöf yapıyım ki... bence içinde bi yerde mühendislik okuma isteği olmayan, onların sosyal ortamlarına imrenmeyen, tıp derslerini, ortamını sıkıcı bulmayan, tıp derslerinin ezbere dayalı olmasından, zekadan analitik düşünceden ziyade oturup çok çalışmanın tekrar atmanın ezber yapmanın daha çok puan topladığı bi alanda olmaktan şikayetçi olmayan, o notları okurken bunlar benim alanım değil kuru bilgi öğrenmeyi sevmiyorum zekamın köreldiğini hissediyorum demeyen biri beni anlayamaz...

#2282500  gönderen telenji
 01.04.2013 - 12:33:47
senin kafan fena karışık, bırakıp pişman olma korkun var, devam edip pişman olma korkun da var.seneye üniversite sınavına kadar vaktin var, sık sık hastaneye git, asistanlarla takıl biraz polikliniklerde, servislerde, ameliyathanede.ona göre karar ver, ve en önemlisi verdiğin karar ne olursa olsun pişman olma.doktor yada mühendis bi mesleğin olacak, bunu sen seçeceksin, daha da önemlisi bir şekilde bir ömrü tüketeceksin, içine kolay kolay pişmanlık katma..

#2282574  gönderen tuuba-buble
 01.04.2013 - 15:47:24
hastane ortamını görmeden neyin dogru olduguna karar uermen çok zor.doktorluk ilk 2 sınıftan çok farklı bır sey. Arkadaş dogru söylemiş bıraz acilde polikinlikte takılman sana daha dogru karar verdırır. Ayrıca zekan körelmez meslek çok dinamik bol bol sinaps yapacaksın merak etme :) ama çok da nefret ettıysen arkana bakma ne ilk bırakansın ne son olacaksın .
Kullanıcı avatarı

#2282578  gönderen tustabib34
 01.04.2013 - 15:56:24
bırak bekleme hiç.2.sınıftan tıp bırakmayı düşünüyorsan tam zamanı sonra yarın bunun istifası var zorunlusu var. hadi ya ajite etmeyi bırak ya da tıpı bırak.

Re:

#2282585  gönderen tuuba-buble
 01.04.2013 - 16:05:13
bi de 2 yılı kayıp olarak sakın gôrme , daha çook 2yıllar kaybedeceksin tıpta kalırsan. mecburi tus uzmanlık ydus bla bla.. Artık oldum ben budur demen 10 yıl..
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#2282590  gönderen DR-H0USE
 01.04.2013 - 16:12:11
2. sınftaysan hiç durma..değmez..
Kullanıcı avatarı

#2282593  gönderen html
 01.04.2013 - 16:12:54
bırakmak istiyorsan bırak o zaman
Kullanıcı avatarı

Re:

#2282665  gönderen elcordobes
 01.04.2013 - 18:29:10
düştük mahpus damlarına öğüt veren çok olur :)
Kullanıcı avatarı

Re:

#2282715  gönderen kaffeepause
 01.04.2013 - 19:19:42
Tip secerken dunyada daha mantikli bi isin olmayacagini dusunmustum. Tip kutsalmis insan esref-i mahlukatmis filan u.lan ne pis kazik atmisim kendime.. Simdi sen suphesiz iyi bir doktor olursun. Ama suphe yok ki insanlar hicbir zaman iyi hasta, iyi yonetici iyi bilmem ne olmayacaklar. Degmez..
Kullanıcı avatarı

Re:

#2282724  gönderen kratos
 01.04.2013 - 19:24:41
bırak bence.zengin koca bul evlen, 3 çocuk yap.Otur evinde,kocanla çocuklarınla sosyal bir hayat yaşa.Tanıdığım bayan doktorların neredeyse hepsi mutsuz.Sade yaşa,mutlu ol.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#2282725  gönderen tuuba-buble
 01.04.2013 - 19:29:10
kadın mısın ya , öyleyse hiç durma bırak. Gerçekten çok yıpratıcı kim ne derse desin kadının dayanması daha zor. Bazen bir sabah bi daha kalkamıycakmışım gibı geliyor. Bırak ne olur..
Kullanıcı avatarı

#2282726  gönderen rock
 01.04.2013 - 19:30:10
icupicut yazdı:merhaba arkadaşlar... ben hacettepede 2. sınıftayım hatta şu an gis komitesi arefesindeyim. doktor olmak küçüklüğümden beri hayalim değildi, lisede biyolojiyi sevmezdim mat2 fizik gibi daha farklı bi zeka gerektiren alanlara kendimi hep daha yakın hissederdim. ailem tercih döneminde içlerinden tıbbı seçmemi geçirmelerine rağmen bana tıp yaz demedi ama ne olduysa o dönem beklemediğim kadar yüksek bi derece yapmamın etkisiyle hiç doğru düzgün araştırmadan, düşünmeden hacettepe tıpı yazmak istedim... tıbbın gerçekten çok büyük fedakarlıklar istediğini anlayamadım araştırmadım aslında araştırsam da o dönemde bunu anlayabilcek olgunlukta değildim açıkçası...

tıbbı hem okumanın hem de doktorluk mesleğinin çok ağır olduğunu söyleyenlere bana zor gelmez heralde, yaparım ben ya diyip geçiştirdim. hem mühendisliği hem de doktorluğu yapabilcek kabiliyetimin olduğunu düşünüyodum. e madem öyle, doktor olunca aileme çevreme daha faydalı bi insan olcaksam, ikisinde de okurken benim için çok bir şey değişmiycekse, hem de daha güzel paralar kazanıcaksam neden doktor olmıyım ki diye düşündüm...

geçen sene yine bu saflıkla ve dönem 1 olmanın verdiği o cahillikle yine farkına varamadım bu durumun, tıp abartıldığı kadar zor değil, baksana odtü eedeki arkadaşlarımdan daha az bile ders çalışıyorum diyodum... ileriyi görme 0. ama şimdi görüyorum ki ilerleyen senelerde sosyal hayat çok minimal bi seviyeye geliyo. ben daha dönem 2 de sosyal hayatımı kısıtlamaya başladım, üstelik etrafımdaki sürekli ders çalışan insanlardan çok sıkılmaya başladım ki benim ömrüm çok büyük oranda bu insanlarla geçicek. hadi diyelim buna 4-5 sene katlandım, ama sonrasında da rahat edemiyorum ki, yok tus yok zorunlu hizmet yok uzmanlık benim hayatım ciddi ciddi sürekli ders çalışarak okuyarak geçicek bunu yeni fark ediyorum... en güzel yıllarımda kaçırdığım sosyal ortamları geçtim, ben ilerde eşime çocuklarıma vakit ayırmak istiyorum ama bu pek mümkün olmıycak gibi görünüyo...

geçen sene veya bu senenin başında aklım başıma gelseydi en azından bu sene sınava girer, 2 yıl kaybeder kendimi başka bi alana yerleştirirdim ama şimdi 3 senem kaybolcak. kafamda odtü elektrik elektronik müh. var ama ya tıpı bıraktığıma pişman olursam düşüncesi de var... sonuçta daha klinik kısmın içine girmedim bu işi sevcek miyim veya 4-5-6. sınıflarda nasıl bi sosyal hayatım olcak, ilerde çalışma hayatım nasıl olcak bilmiyorum belki de insanları iyileştirmekten çok zevk alıcam... çalıştığım takdirde doktorluğu da çok severek ve çok başarılı olarak yapabilceğimi düşünüyorum ama bunun için çok ama çok çalışmam gerekiyo. ama işte insan çok çalışınca kaybediceği sosyal hayatını, doktor olunca da ailesiyle eşiyle geçiremiyceği zamanları düşünüyo... bu konuda neler düşünüyosunuz arkadaşlar fikirlerinizi çok merak ediyorum sizce tıbbı bırakmalı mıyım?

Bu işi sevmeyen yeterince insan var

zaman kaybı demişsin, şu saniye bırakırım yerinde olsam

hani baştan istemiyor olmsan sınav sitresi diyeceğim, gazlayacağım seni de yok durum bu değil

Sen bu kafayla faydadan çok zararsın zaten

Allahtan sonra doktor gelir, bu paye de ömür yer...

Sen güzel güzel eşine-çocuğuna vakit ayır. Bilgilerin tazeyken... yol yakınken falan bilirsin.

Bu mesleğin adını kirletmeyin sevgisizliğinizle. Sonra para peşinde koşuyor pasif doktorlar oluyorsunuz.
Kullanıcı avatarı

#2282781  gönderen aduket
 01.04.2013 - 19:53:57
ben kapitalist düzen içinde zengin bi lav.ğun daha da zengin olması için çalışmaktansa üç beş düzgün adama,garibana faydam olur diye seçmiştim tıp fakültesini. şuan ki mesleki tatminsizliğimin altyapısında da ülkemizde herkesin bencil çıkarları peşinde koşan bireyler haline gelmesi ve artık pek de insanların extra bir iyiliği haketmediğini düşünmemdendir. mühendislik okursan akademisyen ya da işin arge kısmında çalışan bi birey olmadıkça ki düşük bi oran bu ; düzen içerisinde bi firmaya girip birileri daha da zenginleşip g.tünü büyütsün diye şantiyelerde, ofislerde ömrün geçer tek derdin para olur manevi tatmin sıfır. burdaki kritik yaş sınırı da kişisel gözlemlerime dayanarak söylüyorum 40dır. 40 yaşına gelen azıcık insani değer yargıları gelişmiş özel sektör çalışanlarının hepsi depresyona girer 'ben ne işe yarıyorum amk' sorusunu kendine sorar. aslında bi boka yaramadıklarını anlarlar yani. sonra kişisel hobilerine, sosyal sorumluluk projelerine, sivil toplum örgütlerine falan zıplamaya çalışırlar ya da para hırsı içinde ölüp giderler. özetle manevi yönden çok da kebelekler sevgi saygı barış uçurtmalar falan noktasında değilsen 'ben parama bakarım arkadaş' diyosan tıp fakültesini bırakman senin için doğru karardır. kafası çalışan birisi olduğun belli . işsiz kalmıyacağın konusunda ben sana garanti veriyorum arada bi hastaneye gittiğinde beyaz önlüklü arkadaşlarını görünce özenirsin bi sonra tvde birisinin hasta yakınları tarafından tartaklandığını görünce geçer.
eyyorlamam bukadar.