Çarşamba , Aralık 11 2019
Genel paylasimlarinizi ve sorularinizi buraya yazabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı

tıp fakültesini bırakmak istiyorum

#2282400  gönderen icupicut
 01.04.2013 - 01:27:40
merhaba arkadaşlar... ben hacettepede 2. sınıftayım hatta şu an gis komitesi arefesindeyim. doktor olmak küçüklüğümden beri hayalim değildi, lisede biyolojiyi sevmezdim mat2 fizik gibi daha farklı bi zeka gerektiren alanlara kendimi hep daha yakın hissederdim. ailem tercih döneminde içlerinden tıbbı seçmemi geçirmelerine rağmen bana tıp yaz demedi ama ne olduysa o dönem beklemediğim kadar yüksek bi derece yapmamın etkisiyle hiç doğru düzgün araştırmadan, düşünmeden hacettepe tıpı yazmak istedim... tıbbın gerçekten çok büyük fedakarlıklar istediğini anlayamadım araştırmadım aslında araştırsam da o dönemde bunu anlayabilcek olgunlukta değildim açıkçası...

tıbbı hem okumanın hem de doktorluk mesleğinin çok ağır olduğunu söyleyenlere bana zor gelmez heralde, yaparım ben ya diyip geçiştirdim. hem mühendisliği hem de doktorluğu yapabilcek kabiliyetimin olduğunu düşünüyodum. e madem öyle, doktor olunca aileme çevreme daha faydalı bi insan olcaksam, ikisinde de okurken benim için çok bir şey değişmiycekse, hem de daha güzel paralar kazanıcaksam neden doktor olmıyım ki diye düşündüm...

geçen sene yine bu saflıkla ve dönem 1 olmanın verdiği o cahillikle yine farkına varamadım bu durumun, tıp abartıldığı kadar zor değil, baksana odtü eedeki arkadaşlarımdan daha az bile ders çalışıyorum diyodum... ileriyi görme 0. ama şimdi görüyorum ki ilerleyen senelerde sosyal hayat çok minimal bi seviyeye geliyo. ben daha dönem 2 de sosyal hayatımı kısıtlamaya başladım, üstelik etrafımdaki sürekli ders çalışan insanlardan çok sıkılmaya başladım ki benim ömrüm çok büyük oranda bu insanlarla geçicek. hadi diyelim buna 4-5 sene katlandım, ama sonrasında da rahat edemiyorum ki, yok tus yok zorunlu hizmet yok uzmanlık benim hayatım ciddi ciddi sürekli ders çalışarak okuyarak geçicek bunu yeni fark ediyorum... en güzel yıllarımda kaçırdığım sosyal ortamları geçtim, ben ilerde eşime çocuklarıma vakit ayırmak istiyorum ama bu pek mümkün olmıycak gibi görünüyo...

geçen sene veya bu senenin başında aklım başıma gelseydi en azından bu sene sınava girer, 2 yıl kaybeder kendimi başka bi alana yerleştirirdim ama şimdi 3 senem kaybolcak. kafamda odtü elektrik elektronik müh. var ama ya tıpı bıraktığıma pişman olursam düşüncesi de var... sonuçta daha klinik kısmın içine girmedim bu işi sevcek miyim veya 4-5-6. sınıflarda nasıl bi sosyal hayatım olcak, ilerde çalışma hayatım nasıl olcak bilmiyorum belki de insanları iyileştirmekten çok zevk alıcam... çalıştığım takdirde doktorluğu da çok severek ve çok başarılı olarak yapabilceğimi düşünüyorum ama bunun için çok ama çok çalışmam gerekiyo. ama işte insan çok çalışınca kaybediceği sosyal hayatını, doktor olunca da ailesiyle eşiyle geçiremiyceği zamanları düşünüyo... bu konuda neler düşünüyosunuz arkadaşlar fikirlerinizi çok merak ediyorum sizce tıbbı bırakmalı mıyım?
Kullanıcı avatarı

Re: tıp fakültesini bırakmak istiyorum

#2282410  gönderen dr_nergis
 01.04.2013 - 01:46:41
eger dogruysa anlattıkların yol yakınken cevreni de ikna et bırak tıbbı , ben de istemeyerek yazmıstım ama bitti ,şimdi tus derdi sardı ,gercekten beni mutlu eden mesleğin bu olacagını dusunmuyorum ama işte para kazanmak adına yapmak durumundayım hatta asistan olunca ygs ye hazırlanıp hukuk okumayıbile dusunuyorum birkaç tane cevremde var boyle okuyan ....
mesleği hayatın olarak kabul edersen hangi meslekte olursan ol bunalım monoton bir hayattan kurtulamazın , ama hayatın içinden sana uygun meslekleri secersen o keske DOKTOR olsaydımlar keske asker olsaydımlar basit zavallı bir keşke olarak kalır ,senin İSTEDİGİN GİBİ SECTİGİN YASANTINDA ....
O bakımdan bırak ve aklından gecen bolumu oku , pişman olmayacaksın ama emin ol mezun olduktan sonra kotuye giden mesleki sartlar ,doguya atanma sorunu , tatmin edici olmayan kazanclar ,insanlarla ugrasmaktan bin parcaya bolunmus ruh halinle daha cok pişman olacaksın ....

şanslıysan hemen tusu kazanacaksın ama sana kimse bu alemde : ) akademik kariyer vaad etmeyecek yada uzman oldugunda yine bir basına kalacaksın ....
hayatın boyunca sosyal ilişkilerin sası bir yemek gibi olacak ,hersey hevesle vazgecme arasında ince cizgide olacak .....
isteklerin hayallerin hicbir zaman NET olamayacak ....bir bakacaksın 30 olmusum diyeceksin ....30 yasına kadar ne yasadım lan ben diye arkana baktıgında kayda deger bişey gormememin acısı ,,,
baska mesleklerde fink atan gonullerince yasayan insanların 30 lu yaslarındaki gozlerindeki ısıltı sende olmayacak ..............
sosyal hayat da neymiş ???? diyeceksin ..sosyal hayatı 40 ın baslarında para kazandıkca yasayacaksın ...ev alma araba alma telası .....kendine evlenecek partner bile secerken senin yasıtlarındaki baska meslek dallarında olan sahıslar gibi ne özgür olacaksın ne de kafanda cizdigin evliliği yakalayacaksın .........
acı tarafları cok ...tatlı yanları gecmişte kalmıs ...uzerine yuruyen hastalar ,kaba dusuncesiz saygısız insanlar ,,,kendini kasvetli insan gormeyen bransları secmeye zorlayacaksın .....
daha anlatayımmı ??? o kadar cokki anlatacak sey .....
ama nedense aklıma iyi birşey gelmiyor pek

saygınlık,karizma? para? bilim ?
komik olmayalım lutfen ....
ben su anda yasıtım 2 yıllık avukat bayan arkadasımı o kadar kıskanıyorum ki , o gonlunce yasarken ben tus telasına dusuyorum ...afedersin ucra koselere atanıyorum marketlerin saat aksam 5te kapandıgı ......
ve 20 li yaslarım boyle trajedi içinde geciyor .....
bu yazıyı da kopyala ..eger devam edeceksen ..bitirdiginde bi daha okursun ....
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#2282412  gönderen drckara
 01.04.2013 - 01:55:22
bence bırakma.
basarılı biri olmasan kesin bırak derdim.
ama asıl soru su kendini doktor olarak hayal ettiğinde tamam ben mesleğime aşığım diyobiliyosan doktorluk iyi meslek.
eczacı olurum diyosan bırakabilirsin.
10 yıl önceki odtü karizması da yok artık,cünkü heryer mühendis dolu.iyi düşün arastır.son kararı kendin ver.
Kullanıcı avatarı

#2282414  gönderen drckara
 01.04.2013 - 02:01:51
buarada sosyal hayat demişsin benim hem doktor olup hem de sosyal hayatı mükemmel arkadaslarım var.uzman olmassın ya da rahat bi brans da cok da iyi sosyal hayatın olur.
Kullanıcı avatarı

#2282416  gönderen dr_unblocked
 01.04.2013 - 02:13:52
2.sınıfta bu düşüncelere kapıldıysan bir dakka durma bırak..4.sınıftan sonra sözlü sınavlar başlar hoca hasta stresi başlar şimdiki çalışmanın inan 20 katını çalışacaksın,son senelerde tus stresi başlayacak ki şimdiki sınav streslerin bunun yanında hava cıva..mecburide gideceksin doğudan orda burda acillerde sürüneceksin kimse saygı duymayacak saygınlığı bitti,2-3 bin tl için en güzelim yılların haracancak.hadi asistan oldun diyelim ki asıl bomba o zaman başlayacak gece gündüz nöbet,hoca,kıdemli stresi çekeceksin karşılığında kuş kadar para alacaksın hasta yakınlarından yediğin dayak sözlü şiddet cabası,ha diosun ya sosyal hayat onu asistanlıkta hiç ama hiç arama..benim 4. sınıfta kafama dang etmişti ama zaman geç demiştim şimdiki kafam olsa o zaman bile bırakırdım.az çok seni yazdıklarından doğru tanıdıysam sosyal kendine ve sevdiklerine değer veren birisin..saygınlığı ve maddi getirisi olmayan onu bıraktım artık can güvenliği olmayan bir işi yapma..yolun daha çok başındasın yazık etme kendine sevdiğin sana göre bir bölüm kazan.allah yar ve yardımcın olsun
Kullanıcı avatarı

#2282420  gönderen emre114
 01.04.2013 - 05:10:07
içinde patlayacağına g.tünde patlasın demişler. ilerde alacağın karardan pişman olsan bile yapmadığın için pişman olmandan çok daha iyidir. aklında şu an ne varsa onu yapmalısın. ilgini çekmiyosa pişmansan hala geç değil. mezun olduktan sonra yanlış mesleği seçtiğini anlayanlar çok daha şanssız. sen henüz 2. sınıfta farketmişsin. kaybedeceğin bişey yok. ben de hacettepedeyim 5. sınıfım(bi sene uzadı). bizim dönem de 2 den 3 ten bırakıp bilkente odtüye gidenler hiç de az değildi. şimdi bazılarıyla hala görüşüyorum gayet memnunlar. tam tersine odtü bilkent bırakıp bizim okula gelenler de vardı. yani yapmayı düşündüğün şey bi çok kişi tarafından yapılıyor. sadece sen yapıyomuşsun hissine kapılmadan bölümünü sevmiyosan değiştirmelisin.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#2282425  gönderen elsco
 01.04.2013 - 08:23:27
icupicut yazdı:merhaba arkadaşlar... ben hacettepede 2. sınıftayım hatta şu an gis komitesi arefesindeyim. doktor olmak küçüklüğümden beri hayalim değildi, lisede biyolojiyi sevmezdim mat2 fizik gibi daha farklı bi zeka gerektiren alanlara kendimi hep daha yakın hissederdim. ailem tercih döneminde içlerinden tıbbı seçmemi geçirmelerine rağmen bana tıp yaz demedi ama ne olduysa o dönem beklemediğim kadar yüksek bi derece yapmamın etkisiyle hiç doğru düzgün araştırmadan, düşünmeden hacettepe tıpı yazmak istedim... tıbbın gerçekten çok büyük fedakarlıklar istediğini anlayamadım araştırmadım aslında araştırsam da o dönemde bunu anlayabilcek olgunlukta değildim açıkçası...

tıbbı hem okumanın hem de doktorluk mesleğinin çok ağır olduğunu söyleyenlere bana zor gelmez heralde, yaparım ben ya diyip geçiştirdim. hem mühendisliği hem de doktorluğu yapabilcek kabiliyetimin olduğunu düşünüyodum. e madem öyle, doktor olunca aileme çevreme daha faydalı bi insan olcaksam, ikisinde de okurken benim için çok bir şey değişmiycekse, hem de daha güzel paralar kazanıcaksam neden doktor olmıyım ki diye düşündüm...

geçen sene yine bu saflıkla ve dönem 1 olmanın verdiği o cahillikle yine farkına varamadım bu durumun, tıp abartıldığı kadar zor değil, baksana odtü eedeki arkadaşlarımdan daha az bile ders çalışıyorum diyodum... ileriyi görme 0. ama şimdi görüyorum ki ilerleyen senelerde sosyal hayat çok minimal bi seviyeye geliyo. ben daha dönem 2 de sosyal hayatımı kısıtlamaya başladım, üstelik etrafımdaki sürekli ders çalışan insanlardan çok sıkılmaya başladım ki benim ömrüm çok büyük oranda bu insanlarla geçicek. hadi diyelim buna 4-5 sene katlandım, ama sonrasında da rahat edemiyorum ki, yok tus yok zorunlu hizmet yok uzmanlık benim hayatım ciddi ciddi sürekli ders çalışarak okuyarak geçicek bunu yeni fark ediyorum... en güzel yıllarımda kaçırdığım sosyal ortamları geçtim, ben ilerde eşime çocuklarıma vakit ayırmak istiyorum ama bu pek mümkün olmıycak gibi görünüyo...

geçen sene veya bu senenin başında aklım başıma gelseydi en azından bu sene sınava girer, 2 yıl kaybeder kendimi başka bi alana yerleştirirdim ama şimdi 3 senem kaybolcak. kafamda odtü elektrik elektronik müh. var ama ya tıpı bıraktığıma pişman olursam düşüncesi de var... sonuçta daha klinik kısmın içine girmedim bu işi sevcek miyim veya 4-5-6. sınıflarda nasıl bi sosyal hayatım olcak, ilerde çalışma hayatım nasıl olcak bilmiyorum belki de insanları iyileştirmekten çok zevk alıcam... çalıştığım takdirde doktorluğu da çok severek ve çok başarılı olarak yapabilceğimi düşünüyorum ama bunun için çok ama çok çalışmam gerekiyo. ama işte insan çok çalışınca kaybediceği sosyal hayatını, doktor olunca da ailesiyle eşiyle geçiremiyceği zamanları düşünüyo... bu konuda neler düşünüyosunuz arkadaşlar fikirlerinizi çok merak ediyorum sizce tıbbı bırakmalı mıyım?
Ailenin durumu nasıl? Sana destek verebilecek durumdalar mı ? Şimdi bıraksan bile YGS ye girmene 1,5 sene var toparlayabilirsin herhalde ama pek çok şeyi unutmuş olabilirsin. Kliniği sevebilirsin ancak hastayla direk muhattap olmaya başladığın insanların memnuniyetsizliğini, hakaretlerini işittikçe hala sevmeye devam edebilir misin bilmiyorum. Mühendisliği bitirince de tırmalaman gerekiyor sonuçta kimse altın tepside sana bişeyler sunmayacak, ki özel sektörün çoğunda da ahbap çavuş ilişkisi mecut...
Kullanıcı avatarı

#2282427  gönderen drgkhn
 01.04.2013 - 08:39:12
canım kardeşim, anladığım kadarıyla gerçekten zeki birisin, çok uzun uzun yazmak istemiyorum. bunları yazan eczacılık kazandığı halde gitmeyip, 3 sene kaybettikten sonra tıp fakültesine giren ve nerdeyse 10 yıldır hergün kendine kızan, o dediğin sıkıntıların çoğunu yaşayan bir meslektaşın. o yüzden, senden tek istediğim bu düşüncelerin gerçek mi onu iyice tahlil et, gerçekten öyleyse bu işkenceyi daha fazla uzatma. son bir şey sakın kaybettiğin gibi görünen 2,3,4 yılın gözünde büyümesine izin verme. kimsenin ne kadar yaşayacağını bilemeyiz ama, ortalama bir hayat süreceğini düşünürsek önünde en az 50 yıl var ondan da önemlisi senin ve tabi ki ailenin huzuru mutluluğu. umarım verdiğin karar hakkında hayırlı olur.
Aramızda kalsın, şuan bana tıp diplomasını eczacılık diplomasıyla değiştirir misin deseler, en fazla 2 dk düşünürüm herhalde....
Kullanıcı avatarı

#2282428  gönderen icupicut
 01.04.2013 - 08:44:55
elsco yazdı:
icupicut yazdı:merhaba arkadaşlar... ben hacettepede 2. sınıftayım hatta şu an gis komitesi arefesindeyim. doktor olmak küçüklüğümden beri hayalim değildi, lisede biyolojiyi sevmezdim mat2 fizik gibi daha farklı bi zeka gerektiren alanlara kendimi hep daha yakın hissederdim. ailem tercih döneminde içlerinden tıbbı seçmemi geçirmelerine rağmen bana tıp yaz demedi ama ne olduysa o dönem beklemediğim kadar yüksek bi derece yapmamın etkisiyle hiç doğru düzgün araştırmadan, düşünmeden hacettepe tıpı yazmak istedim... tıbbın gerçekten çok büyük fedakarlıklar istediğini anlayamadım araştırmadım aslında araştırsam da o dönemde bunu anlayabilcek olgunlukta değildim açıkçası...

Ailenin durumu nasıl? Sana destek verebilecek durumdalar mı ? Şimdi bıraksan bile YGS ye girmene 1,5 sene var toparlayabilirsin herhalde ama pek çok şeyi unutmuş olabilirsin. Kliniği sevebilirsin ancak hastayla direk muhattap olmaya başladığın insanların memnuniyetsizliğini, hakaretlerini işittikçe hala sevmeye devam edebilir misin bilmiyorum. Mühendisliği bitirince de tırmalaman gerekiyor sonuçta kimse altın tepside sana bişeyler sunmayacak, ki özel sektörün çoğunda da ahbap çavuş ilişkisi mecut...
ailemin durumu iyi 2 ablam var ikisi de çalışıyolar şu an ailede tek okuyan benim. annemlere de durumu anlatıyorum bu mesleği nefret ederek yapcaksan seneye sınava girersin diyolar ömür boyu sevmeyerek çalışılmaz keşke daha erken fark etseydin bu sene sınava girerdin 3 yıl değil 2 yılın kaybolurdu dediler... iş ciddiye bindiğinde bu kadar anlayışlı olmaya devam ederler mi bilmiyorum ama ben kararlı olduğum sürece bir sorun olmaz gibi görünüyor. Ayrıca mühendislikte bu kadar çalışmayla ortalamanın çok üstünde bir öğrenci olabilirim diye düşünüyorum, hırslı ve yaptığı işi çok düzgün yapan biriyim özel sektörde başarılı olup yükselebilceğimi düşünüyorum... tıbbı bıraktığımda 3-4 sene sonra uzmanlığını yapan arkadaşlarımı görüp onlara heves etmekten korkuyorum veya belki ilerde çok rahat bi çalışma ortamım, bir günde baktığım çok az hastam olcak, haftasonlarım bana ait olcak ve mühendis olsam yapcağım mesaininin azını yaparak manevi açıdan da tatmin olucam ve belki yaptığım işten çok zevk alıcam... böyle bi ihtimal var mıdır bilmiyorum ama böyle bi fırsatı kaçırırsam pişmanlık duyabilirim.
Kullanıcı avatarı

#2282431  gönderen mhurkan
 01.04.2013 - 09:16:49
Bu yaşta bu kadar bilinçli bir şekilde kendini analiz ettiğin için mutlu olmalısın. ben ve benim gibi bir çok kişi senin zamanında iken "hayatın" gerçeklerin bi haber yaşamakta idik.

En azından kendi durumunun farkında ve başarılı birisin.

Sana, "iyi bir doktor olacaksın sakın bırakma" yada "kaç kurtul nede olsa gene kazanırsın üniversite sınavını". demeyeceğim. Sadece senden yaşça büyük biri olarak hayatın gerçeklerinden bahsedeyim.

Türkiye zor bir dönem geçirmekte, ailenin sosyoekonomik durumunu bilmiyorum ama "dürüst bir şekilde" para kazanmak çok çok zor. Şunu belirteyim, doktor da olsan, mühendiste olsan "çok zor para kazanacaksın". Çok çalışacaksın. O nedenle tıbbı bırakmandaki neden; "aşırı derecedeki ders yükü ve çalışma temposu ise; emin ol bir mühendiste aynı şekilde çalışacak.

Belki üniversite döneminde değil ama, üniversite sonrasında çok çalışacaksın.

Daha küçüksün, bence git klinikleri gez ve bu kadarla da bırakma, bilgisayar mühendisi mi olmak istiyorsun? Git bilgisayar mühendisliklerini gez, oradakilerle konuş. Yapacağın çok ciddi bir karar ve bu kararın tüm yükü ve sorumluluğu senin üzerinde. Tüm alternatiflerini değerlendir.

Unutma; tıp olsun, mühendislik olsun hepsinin kendi içinde zorlukları var. Ama seveceğini inandığın şeyi yapman en iyisi.

Kolay gelsin.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#2282451  gönderen prntscrn
 01.04.2013 - 10:40:13
Bu kadar erken farkına vardığın için şanslısın.Önce şundan emin olmalısın,gerçekten bu mesleği yapmak istiyor musun? İstemiyorsan kimseye kulak asma,kendine başka bi yol çizmeye başla.

Mühim olan çok ya da az çalışmak değil,severek çalışmak.Şu an sevdiğim bi meslekte gece gündüz demeden çalışmaya razıyım ama gel gör ki tıp fakültesini bitirdiğim gün bir kez daha anladım,bu meslek bana göre değil.Nankörlük etmek istemem,Türkiye şartlarında hala elit sayılabilecek bir meslek doktorluk ama severek,isteyerek çalışamazsan her anın sana zehir oluyor.
Kullanıcı avatarı

#2282455  gönderen cerebrum80
 01.04.2013 - 10:54:59
yazının içeriğine baktığımda düşünce anlamında baya olgunlaşmışsın
bu konuda iyisin ve akıllısın
akıllı insanların tıp fakültesinde harcandığını düşünen ama mesleğimi seven biriyim
senin için hangisi önemli ise iş olarak onu seç
benim seçimim bu hayatta insanların bana saygı duyacakları meslek ne olur ile girmiştim (şu an şartlar değişti mi evet hükümet ve meslektaşlarımız sağolsun, bu saygınlığı kazanmak yine bize kalmış)
gerçek anlamda yaşını düşünerek, gözlemlerine dayanarak yazdıkların senin bu konuda ileri görüşlü olduğunu gösterir
bence kalbini dinle o sana yardım edecektir
:wink: