Cuma , Eylül 20 2019
Genel sorunlarinizi ve sorularinizi burada paylasabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
Hocalar ben de yaptım tsm sorumlu hekimliği aynı zamanda sgb olabilmek için ise bakanlık oluru gerekir. ve hatta şu anda tsm sorumlu hekimliği içinde 6 ay içinde uyum eğitim programına katılmak gerekir ama 6 aya kadar yapılabilir.
Başhekim vekaleten bakıyor kaymakamla arası iyidir görevlendirme cıkartmak isteyebilir. Başhekimin müdürlükle arası iyidir görevlendirme çıkartmak isteyebilir. Ama her neticede bu görevlendirme valiliğin olurundan geçmek zorunda il idaresi kanuna göre.
Ama bu ülkede herşey olur bi yasaya göre mecburi hizmet yükümlüsü görevlendirelemez diger bi yasaya göre görevlendirilir. Bu işler böyle...

Yeni yasa ile de sizin yapmanız gereken müdürlük ile görüşmek ve vermediği vekaleti almak. görevlendirme derse kabul etmemek hiç bir şekilde... Haklarınızı ögrenmek için de yasaları cabucak okumak ve anlamak, gerektiğinde sormak... Gerekirse de tanıdık bulmak.. Ben tus düşünmüyorum gitmicem burada çalışcam falan filan de Bu kısım aramızda :O
Kullanıcı avatarı
ellidokuznoktayetmis yazdı:
cretan yazdı:öyle bile olsa sen tsm hekimi olarak görev yaparsın 40000 nüfuslu ilçedeki devlet hastanesinde uzman doktor ve pratisyen sayısı nöbeti çevirmeye büyük ihtimalle yeter. ya başhekim uzmanları nöbetten kurtarmak için seni görevlendirmeye çalışıyor ya da başka birini müdür yapmaya çalışıyorlar. ne olursa olsun senin kadron tsm olduğu ve devlet hizmet yükümlüsü olduğun için (yeni atandım dediğin için varsayıyorum) hastaneye görevlendirme yapmaları yasal değil. yaparlarsa da görevlendirme iptal edilebilir şu anki duruma göre....
40.000 nüfusum var.16.00 merkez-24.000 köy.
devlet hastanem var.Entegre değilim.11 uzman var hastanede.2 pratisten var acilde.2 uzman nöbete çekilse(ki 2 anestezici var,hatta kendi isteğiyle''biz tutarız'' diyen ürolog,ortopedici var) toplam 4 olurlar ve çok rahat döner acil.Şu an 4 kişiyiz.2 kişi görevlendirmeyle çekildik.
DHY olmam birşey ifade etmiyor.Benim gröevlendirme kaymakamlık oluruyla yapıldı.Müdürlük görevlendirmesi değil.
Ben 15 ağustosta çıkacak yönergeyi bekliyorum.Kurumlar arası görevlendirmeler iptal edilirse zaten otomatikman iptal edilecek.Ama ihtiyaç halinde ne yapacaklar bilmiyorum.Bence bir başka yönergeyle yine görevlendirmelerin önü açılacaktır.Uzmanı olmayan devlet hastaneleri acilleri nasıl dönecek yoksa,ilçe dışından mı uzman çekecekler ?
kesinlikle katılıyorum size bu sistem değişikliği herşey gibi oldu bittiye getirildi yani hesapsızca yapıldı acillerin görevlendirmelerle döndüğünü bilmeyen yok ama uygulamaya gelince hikaye....
sizin durumunuz mevcut yönetmeliklere göre tamamen yanlış.

1-danıştay kararları var internette aratırsanız bulabilirsiniz dhy atandığı yerden başka yerde görev yapamaz itiraz etmediğiniz için devam ediyor sanırım görevlendirme ama şu da var siz itiraz etseniz bile dava süreci tebliğ süreci derken dhy biter...

2-yataklı tedavi kurumları işletme yönetmeliği ilgili maddeleri hastanedeki normal ve icap nöbetlerini düzenlenmesi ile ilgili... bizim ilçe 30.000 nüfuslu biz de entegre değiliz ben 3 senedir tsm hekimiyim ilk 1 sene acilde çalıştım ayda 10 nöbetle son 2 yıldır sgbyim şimdi de ilçe sağlık müd. vekaleten bakıyorum. 6 uzmanımız ve 5 pratisyenimiz var. 4 pratisyen tus döneminde rapor alınca sıkıntı oldu hekim istedik merkezden ayrıca görüş sorduk yazılı olarak... bize verdikleri cevap hekim sayısının yeterli olduğu ki yönetmelikte öyle diyor zaten. yani sizin verdiğiniz sayılarılara göre sizin talebiniz yoksa görevlendirmenize ihtiyaç yok.

3-daha önce de yazdığım gibi kaymakamlık görevlendirmesi yetmez yasal olarak. il idaresi kanuna göre kaymakamın teklifi ile valilik oluru alınmalı...(yargı kararları var internette) ama tabi uygulanmıyor genellikle... eğer konu ile ilgili rahatsızlığınız varsa önce başhekime durumu belirten dilekçe verin işlem yapmayacaktır muhtemelen daha sonra il sağlık müdürlüğüne başhekimliğe dilekçe verdiinizi ama sonuç alamadığınızıda belittiğiniz bir dilekçe verin veya BİMER veya SBN ye başvurun işi bilenler sıkıntılı olduğu anlar ve görevlendirme iptal edilebilir. olmazsa ki burası türkiye olmaması muhtemel uğraşmak istersen idari mahkemeye başvurup görevlendirmeyi iptal ettirebilirsin.... veya bir sendikaya üye olabilir tabib odası ile görüşebilirsiniz yardımcı olacaklardır muhtemelen...
yardımcı sağlık personelleri özellikle sendikalarla hakkını arıyor ve il sağlık müdürlükleri sendikalarla uğraşmamak için yanlışlarını kabul edip düzeltiyor hemen... ama sonra uğraşıyorlar fırsat buldukça....

kamu hastane birliklerine bağlı bulunan kurumlardan uzman veya pratisyen görevlendirmeleri devam edecek hastanelere yani merkezdeki devlet hastanesinden doktor çekebilirler.... kurumların kendi arasında (halksağlığına bağlı kurumlar kendi arasında - Kamu hastane birliklerine bağlı bulunanlar kendi arasında) görevlendirmeler yapılabilecek şu anki yönetmeliğe göre....
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
entegre hastaneden pratisyenim
şu an 2 pratisyeniz

aile hekiminin biri başhekimliğe vekillik yapıyor ve müdürlük başhekimliği bize vermeye çalışıyor

biz de istemiyoruz ne yapabiliriz bu konuda?
Kullanıcı avatarı
Dhy atamalarinda ilce saglik mudurlugu doye bir ibare var. Yeni mezun tabip pratisyen olarak atanacagim bu konu hakkinsa bilgisi olan var mi tsm den farki nedir ve calisma sartlari nelerdir ? Hic bir bilgim olmadigindan affiniza siginiyorum
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
mecnun25 yazdı:
19.12.2018 - 22:33:36
Dhy atamalarinda ilce saglik mudurlugu doye bir ibare var. Yeni mezun tabip pratisyen olarak atanacagim bu konu hakkinsa bilgisi olan var mi tsm den farki nedir ve calisma sartlari nelerdir ? Hic bir bilgim olmadigindan affiniza siginiyorum
TSM den farkı sadece ismi.