Perşembe , Eylül 19 2019
Genel sorunlarinizi ve sorularinizi burada paylasabilirsiniz...

İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ hakkında YARDIM !!!!

#1881184  gönderen drscc
 03.08.2012 - 14:40:05
tek hekim olarak ilçe tsm'ye atandım sağlık grup başkanlığını benden önceki dr vekaleten devlet hast. başhekimine bırakmış . şimdi benim sağlık grup başkanı da olmam gerekiyor fakat başhekim sistemin değiştiğini ,sağlık grup başkanının ilçe sağlık müdürlüğü yapacağını o görev için de benim yerime başka bi doktorun tsme ye atanıp beni acile çekeceklerini söylüyor böyle birşey olabilir mi ben tsm'ye atanmışım benden sonra biri buraya gelip beni nasıl acile çekecekler ?? ilçe sağlık müdürlüğü yapan bu işin içinde olanlar var mı acil yardıma ihtiyacım var
köyleri dahil toplam nüfusu 40000miş . ''İlçe Sağlık Müdürlüğü pozisyonuna ise İl Sağlık Müdürü'nün istediği kişi atanır...yani onun onayı ile valilik/bakanlık onayı alınır... '' olayı bitirmiş zaten istediklerini getirirler. tsm sorumlu hekim ilçe sağlık müdürü de olacaksa sağlık grup başkanı diye bir görev ayrıca olur mu ? sağlık grup başkanlığını talep etsem ve sgb olsam yine tsm de kalır mıyım yoksa ilçe sağ. müd. geleceği için beni yine de acile çekebilirler mi ??
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
hocam tek hekimsen direk ilçe sağlık müdürlüğünü talep et başhekimin sözünü dinleme sakın. ilçe sağlık müdürü olunca başhekimin amiri olucan nöbet tut falan derse ben senin amirinim önce sen tut diyebilirsin benim yaptığım gibi. ama ilçe sağlık müdürlüğünü almak için torpil gerekebilir.
Kullanıcı avatarı
drscc yazdı:tek hekim olarak ilçe tsm'ye atandım sağlık grup başkanlığını benden önceki dr vekaleten devlet hast. başhekimine bırakmış . şimdi benim sağlık grup başkanı da olmam gerekiyor fakat başhekim sistemin değiştiğini ,sağlık grup başkanının ilçe sağlık müdürlüğü yapacağını o görev için de benim yerime başka bi doktorun tsme ye atanıp beni acile çekeceklerini söylüyor böyle birşey olabilir mi ben tsm'ye atanmışım benden sonra biri buraya gelip beni nasıl acile çekecekler ?? ilçe sağlık müdürlüğü yapan bu işin içinde olanlar var mı acil yardıma ihtiyacım var
1-) Bulunduğun ilçenin toplam nüfusu 50.000'den aşağıysa ilçe sağlık müdürlüğü açılmayacak.25.000'di bu ilk çıkan yazıda.Mayıs ayında ankaradaki ''tsm sorumlu hekimleri uyum toplantısı''nda bu sayının 50.000'e çekildiği söylendi.

2-)Sağlık grup başkanlığına vekaleten başhekim bakıyorsa sen şu an sgb olamazsın.Yönetmelikte ''tsm sorumlu hekimi aynı zamanda sağlık grup başkanıdır'' der ama o işler karışık.Benim ilçedeki durumla aynı senin durumun.Geldiğimde tsm'de hekim yoktu.Sorumlu hekim ve sgb olacaksınız dendi.Sonra valilik oluru alınamadı,bakanlığı görüş soruldu,taşra hizmetimi tamamlamadığım için sgb olamayacağım şeklinde yazı geldi vb...Ama şöyle de bir duurm var,benle aynı kurada hatta benden sonra atanan diğer ilçe tsm hekimleri sgb oldular.O nasıl oldu onu bilmiyorum.Sanırım bende bir sorun var hacı.Ama daha da ilginci sgb olmamama rağmen sgb toplantılarına denetimlere vb..hepsine ben gittim.Tsm 'de tek hekim bendim çünkü.Sgb de başhekim.Adamın zaten işi gücü başından aşkındır diye ben yapıyodum sgb işlerini.Karşılıklı iyi niyettir.O da bana biçok konuda yardımcı oldu.Sgb işlerini yaptım ama sgb değildim anlayacağın.

3-) Hastane acilinde hekim sayısı azalınca kaymaklık oluruyla acile çekildim.Bu sırada Tsm sorumlu hekimiydim.6 aydır acildeyim.7.aya dönüyorum.İhtiyaç durumu devam ettiği için görevlendirmem devam ediyor.Süre yok mesela görevlendirmemde.Şu şu günler acilde nöbet tutması,şu şu günler nöbet sonrası izin halinde olması diğer günler tsm'de olması şeklinde olur çıakrtılıyor aylık olarak.Yani demek istediğim sgb sen değilken her türlü çekilirsin acile.

4-) Sabret,mecburini bitirmeye ya da tusu kazanmaya bak
Kullanıcı avatarı
başhekimin ne öyle bir yetkisi var ne de bunu yapabilecek yasal zemini... öncelikle yeni sisteme göre sen halk sağlığı kurumuna bağlı bir kuruluşa atanmışsın ;hastaneler ilse yataklı tedavi kurumları.... bunlar arasında yapılacak görevlendirilmeler eğer tekrar bir değişiklik olmazsa 15 ağustosta son buluyor.

ikincisi faberlodit'in belittiği gibi ilçe sağlık müdürü tsm sorumlu hekimidir yani bu görev kadrosu TSM'de olan bir hekim tarafından yürütülür. şimdi başhekim şu anda vekaleten sgb olduğu için bu şekilde biraz tepeden konusabilir ama seni hastaneye görevlendirmesi için en son tarih 15 ağustos.
benim önerim öncelikle İl sağlık ve halk sağlığı müdürlüğü ile görüş onlar zaten senin için işlemlere başlamışlardır muhtemelen. başhekimin ne dediği şu anda çok önemli değil ortada yönetmelikler ve genelgeler var öyle seni istediği yere çekemez rahat ol bu konuda.

konu ie ilgili olarak bakınız:

1)http://saglik.gov.tr/TR/belge/1-14973/b ... lmas%C4%B1 (madde 9)

2)http://saglik.gov.tr/TR/belge/1-15634/t ... lmas%C4%B1
Kullanıcı avatarı
ellidokuznoktayetmis yazdı:
drscc yazdı:tek hekim olarak ilçe tsm'ye atandım sağlık grup başkanlığını benden önceki dr vekaleten devlet hast. başhekimine bırakmış . şimdi benim sağlık grup başkanı da olmam gerekiyor fakat başhekim sistemin değiştiğini ,sağlık grup başkanının ilçe sağlık müdürlüğü yapacağını o görev için de benim yerime başka bi doktorun tsme ye atanıp beni acile çekeceklerini söylüyor böyle birşey olabilir mi ben tsm'ye atanmışım benden sonra biri buraya gelip beni nasıl acile çekecekler ?? ilçe sağlık müdürlüğü yapan bu işin içinde olanlar var mı acil yardıma ihtiyacım var
1-) Bulunduğun ilçenin toplam nüfusu 50.000'den aşağıysa ilçe sağlık müdürlüğü açılmayacak.25.000'di bu ilk çıkan yazıda.Mayıs ayında ankaradaki ''tsm sorumlu hekimleri uyum toplantısı''nda bu sayının 50.000'e çekildiği söylendi.

2-)Sağlık grup başkanlığına vekaleten başhekim bakıyorsa sen şu an sgb olamazsın.Yönetmelikte ''tsm sorumlu hekimi aynı zamanda sağlık grup başkanıdır'' der ama o işler karışık.Benim ilçedeki durumla aynı senin durumun.Geldiğimde tsm'de hekim yoktu.Sorumlu hekim ve sgb olacaksınız dendi.Sonra valilik oluru alınamadı,bakanlığı görüş soruldu,taşra hizmetimi tamamlamadığım için sgb olamayacağım şeklinde yazı geldi vb...Ama şöyle de bir duurm var,benle aynı kurada hatta benden sonra atanan diğer ilçe tsm hekimleri sgb oldular.O nasıl oldu onu bilmiyorum.Sanırım bende bir sorun var hacı.Ama daha da ilginci sgb olmamama rağmen sgb toplantılarına denetimlere vb..hepsine ben gittim.Tsm 'de tek hekim bendim çünkü.Sgb de başhekim.Adamın zaten işi gücü başından aşkındır diye ben yapıyodum sgb işlerini.Karşılıklı iyi niyettir.O da bana biçok konuda yardımcı oldu.Sgb işlerini yaptım ama sgb değildim anlayacağın.

3-) Hastane acilinde hekim sayısı azalınca kaymaklık oluruyla acile çekildim.Bu sırada Tsm sorumlu hekimiydim.6 aydır acildeyim.7.aya dönüyorum.İhtiyaç durumu devam ettiği için görevlendirmem devam ediyor.Süre yok mesela görevlendirmemde.Şu şu günler acilde nöbet tutması,şu şu günler nöbet sonrası izin halinde olması diğer günler tsm'de olması şeklinde olur çıakrtılıyor aylık olarak.Yani demek istediğim sgb sen değilken her türlü çekilirsin acile.

1.maddeyi ilk defa duydum doğru ise yeniden bir kargaşa yaşanır daha yeni değiştirdiler bunu... araştırdım biraz ama bulamadım internette herhangi bir yerde ama hadi bakalım sonu nereye varacak...
Kullanıcı avatarı
cretan yazdı:başhekimin ne öyle bir yetkisi var ne de bunu yapabilecek yasal zemini... öncelikle yeni sisteme göre sen halk sağlığı kurumuna bağlı bir kuruluşa atanmışsın ;hastaneler ilse yataklı tedavi kurumları.... bunlar arasında yapılacak görevlendirilmeler eğer tekrar bir değişiklik olmazsa 15 ağustosta son buluyor.

ikincisi faberlodit'in belittiği gibi ilçe sağlık müdürü tsm sorumlu hekimidir yani bu görev kadrosu TSM'de olan bir hekim tarafından yürütülür. şimdi başhekim şu anda vekaleten sgb olduğu için bu şekilde biraz tepeden konusabilir ama seni hastaneye görevlendirmesi için en son tarih 15 ağustos.
benim önerim öncelikle İl sağlık ve halk sağlığı müdürlüğü ile görüş onlar zaten senin için işlemlere başlamışlardır muhtemelen. başhekimin ne dediği şu anda çok önemli değil ortada yönetmelikler ve genelgeler var öyle seni istediği yere çekemez rahat ol bu konuda.

1.yazdığın henüz yürürlüğe geçmedi.15 ağustosta çıkacak.Ki o konuda da bana söylenen ''kaymakam ilçe sınırları içinde zzaruret halinde istediği görevlendirmeyi yapabilir''.Zaten müdürlüğün yapmış olduğu bir görevlendirme olsaydı çoktan iptal edilirdi.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
cretan yazdı:

1.maddeyi ilk defa duydum doğru ise yeniden bir kargaşa yaşanır daha yeni değiştirdiler bunu... araştırdım biraz ama bulamadım internette herhangi bir yerde ama hadi bakalım sonu nereye varacak...
Bahsettiğim toplantıda söylendi.6-12 mayıs ankara barcelo altınel otel 7.kat toplantı salonu..
Benim ilçem 41.000 nüfuslu.kurulmadı ilçe sağlık müdürlüğü.
Kullanıcı avatarı
cretan yazdı:başhekimin ne öyle bir yetkisi var ne de bunu yapabilecek yasal zemini... öncelikle yeni sisteme göre sen halk sağlığı kurumuna bağlı bir kuruluşa atanmışsın ;hastaneler ilse yataklı tedavi kurumları.... bunlar arasında yapılacak görevlendirilmeler eğer tekrar bir değişiklik olmazsa 15 ağustosta son buluyor.

1.yazdığın henüz yürürlüğe geçmedi.15 ağustosta çıkacak.Ki o konuda da bana söylenen ''kaymakam ilçe sınırları içinde zzaruret halinde istediği görevlendirmeyi yapabilir''.Zaten müdürlüğün yapmış olduğu bir görevlendirme olsaydı çoktan iptal edilirdi.
Valla Kayseride İlçe Sağlık Müdürlükleri kuruldu hatta geçici görevle görevlendirmeleri bile yapıldı. ben girdi diye biliyorum yanlış değilse...

bir de il idaresi kanununa göre ."5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun III. Bölümü’nün ‘kaymakamların hukuki durumları, görev ve yetkilerini’ düzenleyen ikinci kısmının 31. maddesinin (g) fıkrasında, ‘Kaymakam, ilçedeki idare, daire ve müesseselerde çalışan uzman veya fen kollarına dahil memur ve müstahdemlerden ilçenin genel ve mahalli hizmetlerine ilişkin işlerin görülmesini asli vazifelerine halel getirmemek şartıyla valiliğe teklif suretiyle isteyebilir. Valilikten alınacak emir üzerine bu memurlar verilen işleri yapmakla ödevlidirler’"buna göre kaymakam istediği kişiyi istedği yere görevlendiremez örnek danıştay kararları var yani pratikte bizim yaptığımız görevlendirmeler doğru değil ama kimse başvurmadığı için mecburan yapılıyor. aslında bu tür bi görevlendirmeler için valilik oluru gerekli. ama tabi ki biliyoruz biz de türkiyenin halini vali kaymakamını zor durumda bırakmaz bir görevlendirme için....
Kullanıcı avatarı
dostum ben de tsm sorumluğu hekimiyken aynı zamnada sgb lığı yaptım.tek hekimdim ve ilçede 6 aile hekimi vardı.bana da nöbet tutmam konusunda baskı yapıldı.ben de buna ben karar veririm dedim ve arkama kaymakam beyi aldım o da saolsun beni destekledi.sen de haksızlığa uğradığını düşünüyosan kaymakam ile paylaş derim resmi olarak haksızlığa uğratmıyolar genel olarak.
Kullanıcı avatarı
yemişler canım seni , hastane başhekim yardımcısı sağlık müdürü vekili olamaz ,184 ü ara hemen kessinler cezasını , buarada bu senın en tabı hakkınb, buarada başhekim senın amırın değil , onla konusmak bile zorunda degılsın , mıdem bulanıyor sızınle konusurken de yeter:)))))))
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
rogun yazdı:yemişler canım seni , hastane başhekim yardımcısı sağlık müdürü vekili olamaz ,184 ü ara hemen kessinler cezasını , buarada bu senın en tabı hakkınb, buarada başhekim senın amırın değil , onla konusmak bile zorunda degılsın , mıdem bulanıyor sızınle konusurken de yeter:)))))))
aynen katılıyorum sert kal taviz verme
Kullanıcı avatarı
cretan yazdı:
ellidokuznoktayetmis yazdı: 1-) Bulunduğun ilçenin toplam nüfusu 50.000'den aşağıysa ilçe sağlık müdürlüğü açılmayacak.25.000'di bu ilk çıkan yazıda.Mayıs ayında ankaradaki ''tsm sorumlu hekimleri uyum toplantısı''nda bu sayının 50.000'e çekildiği söylendi.

Bahsettiğim toplantıda söylendi.6-12 mayıs ankara barcelo altınel otel 7.kat toplantı salonu..
Benim ilçem 41.000 nüfuslu.kurulmadı ilçe sağlık müdürlüğü.
o zaman yeni düzenleme yapacaklar anladığım kadarıyla işleri iyice karıştıracaklar ben de tsm sorumlu hekimiyim yeni yapılanma kapsamında vekaleten ilçe sağlık müdürlüğüne görevlendirildim. ha bir şey değişmedi o ayrı aynı tas aynı hamam. bu arada benim verdiğim linkler şu an geçerli ama yarın ne olur kimse bilmiyor artık...