Cuma , Kasım 22 2019
Genel paylasimlarinizi ve sorularinizi buraya yazabilirsiniz...
Yasada geçen, kişinin kendine ait %40 ve üzeri engelli olduğuna dair raporu olması durumunda, 1 kereye mahsus kişinin istediği yere atanır ibaresine dayanarak ilk kez DHY mazeret tayini ile istediği yere atanan oldu mu? Yada atanmış bir engelli arkadaşı bilen var mı?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3975076  gönderen estrellabella
 26.08.2017 - 23:00:02
Kimse engelli mazeretinin varlığını bilmiyor, herkes sağlık mazereti üzerinden dilekçe yazıyor, bu sebepten çoğu reddediliyor. Bu konuda farkındalık oluşturmak gerekir. Ben de yazmıştım foruma, saçmasapan başlıklara herkes yazıyor ama bu konularda kimsenin bilgisi yok. Sağlık mazeretinden ayrı olarak isteğe bağlı yer değiştirme maddesinde engelli mazereti mevcut, bu maddeye istinaden engelli raporuyla başvurmak yeterli, engelli kişi yakınınızsa ağır engelli olması şart ancak sizseniz %40 engelli olmanız yeterli, sürekli raporunuz varsa yeniden sağlık raporu falan almanıza da gerek yok, çünkü engel durumu hastalık değil durumdur. Eğer raporunuz varsa atama dönemi beklemenize gerek yok, aktif olarak çalışıyorsanız her an kurumunuza dilekçe ve raporunuzla başvurabilirsiniz. Engelli durumunda kısıtlama da yok, aday memur, mecburi hizmet gibi. Bir defaya mahsus yer değiştime yapabilirsiniz ancak bir defaya mahsus ibaresi danıştayda iptal edilerek devlet memurları kanununda sınırsız olarak değiştirildi. Dilekçe yazarken özellikle engel durumu mazereti olduğunu sürekli belirtin, yönetmeliği ekleyin, çünkü sağlık mazeretiyle karıştırıyorlar. Komisyondakilerin yönetmelikten haberi yok

Re:

#3975165  gönderen drfatiqu
 27.08.2017 - 01:30:52
Estrellabella yazdıklarına aynen katılmaktayım,güzel yazmışsın...
Benim gibi %40 üzeri engeli olan ve mecburi hizmet atamasını beklemeden yada sağlık mazereti ile atanan var mı diye merak ediyorum...Uzmanlığı yeni aldım ve sürekli engelli raporum var...Bizzat bu hakkı kullanan varsa izlediğiniz süreç benim durumumda olanlara yazdıklarınız çok fayda sağlayacaktır...

Re:

#3975180  gönderen drsacafankilus
 27.08.2017 - 02:30:09
Hocam tam prosedürünü filan bilmiyorum ama böyle bi uzmanımız gitmişti. Ona eminim fakat yüzdesini filan bilmiyorum o işleri. Ama nasıl olduda ortada atama filan yokken gidebildi diye sorduğumda sağlık problemlerinden dolayı ted alabilecek bi yeri mazeretinde yazarak gitti,
Kullanıcı avatarı

#3976580  gönderen estrellabella
 29.08.2017 - 02:10:25
Siz mecburi hizmet atama döneminde isminiz çıkınca mazeret atamasına başvurun, mazeret başvuruları için atama takviminde zamanı yazar oradan bakarsınız, engelli raporunuzla birlikte dilekçenizi yazıp başvurunuzu yaparsınız ancak engelli mazereti olduğunu özellikle belirtin çok önemli, yoksa tekrardan sağlık raporu falan uğraştırırlar, kısıtlama hükümlerine de tabi olmayacağınız için muhtemelen mazeretiniz kabul edilir, size özel mümhal kadro açılır, tercihinizi orayı yazarak yapar ve gönderirsiniz
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#3976925  gönderen drfatiqu
 29.08.2017 - 20:35:47
Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
hymnana yazdı:
22.02.2019 - 09:41:08
Yakın zaman da %40 ve üzeri engelli raporu ile zorunku ya atanan oldu mu arkadaşlar? Ben de şu an başvuracağım ama kimileri dhy de durum bildirir isteniyo diyor. Engel oranı varken niye durum bildirir alalım ki?
Engelli mazereti madde 16’dır. Dhy de sağlık ve eş mazereti (madde 19) var. Maalesef engelli mazereti yok. Bu sebepten sağlık mazereti istemek zorundasınız. Onun için de durum bildirir raporu almak zorundasınız. Mecburi hizmet bittiğinde ise, çalıştığınız kuruma dilekçe vererek madde 16 engelli mazereti isteyebilirsiniz. Dhy bitmeden kabul etmiyorlar ne yazık ki.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009