Cuma , Kasım 22 2019
Genel paylasimlarinizi ve sorularinizi buraya yazabilirsiniz...
isteyerek yazdım ama okula başladıktan kısa süre sonra fikrim değişti tıp ve hekimlik hakkında. bir sene boyunca da bu isteksizliğim giderek arttı. tanıdık tıp okuyanlar-hekim olanlar bırakma okumayı sakın, geçer o duyguların, biz de aynı yollardan geçtik falan diyip ikna etmeye çalışıyor ama ben acayip stres yapmaya başladım. ikinci sınıfa geçmeden önce bi karar vermek istiyorum. sizce bırakmalı mıyım?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
whyamIhere yazdı:isteyerek yazdım ama okula başladıktan kısa süre sonra fikrim değişti tıp ve hekimlik hakkında. bir sene boyunca da bu isteksizliğim giderek arttı. tanıdık tıp okuyanlar-hekim olanlar bırakma okumayı sakın, geçer o duyguların, biz de aynı yollardan geçtik falan diyip ikna etmeye çalışıyor ama ben acayip stres yapmaya başladım. ikinci sınıfa geçmeden önce bi karar vermek istiyorum. sizce bırakmalı mıyım?
acilde poliklinikte takıl biraz,doktorluk yapmak istemediğini farkedersen bırak...sevmeden yapılacak iş değil
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
hayatındaki önceliklerini sırala
sahip olduğun imkanları gözden geçir
tıp fakültesi senin için ne ifade ediyor netleştir
çok para kazanırım prestijli bir işim olur sosyal hayatım aile hayatım da çok renklii olur diyorsan ve bunları gerçekleştirme adına tıp okumak dışında alternatifin varsa tıp mantıklı değil
emek vermekten çekinmem,bir ömür yeni şeyler okurum,güncel gelişmeleri takip ederim, insan sağlığının sorumluluğu altına girebilir yıllarca nöbet tutabilir ve bir yığın ön yargı ve olumsuzluğu da göğüsleyebilirim diyorsan ve daha öncesinde tıp okumanın ağırlığını minimum 6 sene kadırabilirim çünkü ben gerçekten "doktor" olmak istiyorum diyorsan ise doğru yerdesin ve,
şimdi derin bir nefes alıp konsantrasyonunu toplama zamanı derim ;)
ihsan005 yazdı:hayatındaki önceliklerini sırala
çok para kazanırım prestijli bir işim olur sosyal hayatım aile hayatım da çok renklii olur diyorsan ve bunları gerçekleştirme adına tıp okumak dışında alternatifin varsa tıp mantıklı değil
emek vermekten çekinmem,bir ömür yeni şeyler okurum,güncel gelişmeleri takip ederim, insan sağlığının sorumluluğu altına girebilir yıllarca nöbet tutabilir ve bir yığın ön yargı ve olumsuzluğu da göğüsleyebilirim diyorsan ve daha öncesinde tıp okumanın ağırlığını minimum 6 sene kadırabilirim çünkü ben gerçekten "doktor" olmak istiyorum diyorsan ise doğru yerdesin ve,
öncelikle teşekkür ederim zaman ayırıp cevap verdiğiniz için.

alternatifler var evet ancak tanıdık hekimler tam tersini söylüyor. doktorluk çok rahat sadece bi nöbetimiz var onun dışında çalışma koşulları esnek, diğer meslek grupları bu kadar rahat çalışamıyor diyorlar. herkes farklı bir şey söylüyor kime inanayım şaşırdım. ancak kendi gözlemlediğim kadarıyla sizin dedikleriniz daha gerçekçi. gene de emin olamıyorum... ben mesleği yapabilir miyim bilmiyorum açıkçası ama işte tanıdıklar çok kolaymış gibi gösteriyor her şeyi.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
whyamIhere yazdı:

alternatifler var evet ancak tanıdık hekimler tam tersini söylüyor. doktorluk çok rahat sadece bi nöbetimiz var onun dışında çalışma koşulları esnek, diğer meslek grupları bu kadar rahat çalışamıyor diyorlar. herkes farklı bir şey söylüyor kime inanayım şaşırdım. ancak kendi gözlemlediğim kadarıyla sizin dedikleriniz daha gerçekçi. gene de emin olamıyorum... ben mesleği yapabilir miyim bilmiyorum açıkçası ama işte tanıdıklar çok kolaymış gibi gösteriyor her şeyi.
nezaketin için ben teşekkür ederim
mesleğin yarınını düşünmek lazım
3 seneye kadar hekim açığının kapanacağı söyleniyor bu demek oluyor ki kpss benzeri sınavlar gündeme gelebilir, heryerde fazlasıyla doluluk olacağını işaretidir ayrıca
bi nöbetimiz var yaklaşımı biraz "light" kaçmış
evet nöbetimiz var ama çoğu kez savaş tadında geçer, nöbetin biter asistansındır mesaine devam etmek zorunda kalırsın bir de bakarsın ki 33 saat sonra evine gidebilmiş ve bu süreci hep tıbbi kararlar vererek geçirmişsindir, sonra da bunların hesabını vereceğin soruşturmalar olasıdır bu yasal sorumluluk ve sıkıntılar gün geçtikçe azalmayacak artacaktır
hem o konuşanların yerleştiği gibi aile hekimliği kadroları iş yeri hekimliğ v.s yerleşme de bu kadar rahat olmayacak
hasta bakmak bundan 5 sen önceye göre bile çok zorlaştı, beklenti arttı sorumluluklar arttı v.s
gün geçtikçe bu olumsuz yönler daha da ağırlık kazanacak
belki de bunlar bir patlama oluşturup iş yükünü makul seviyeye indirgeyecek önlemlerin de önünü açabilir, umarım açabilir ...
hastası olmayan subklinik branşlar da var ama artık bu bölümler kaçış noktası gibi görülüyor
ve dolayısıyla tıpı bırak diyenlerin çoğu subklinik branşlara kaçış eğiliminde olanlar
özete zaten sublkliniğe geçerim diyorsan bırakman bu küflete ( tıp eğitimi+ tus ) girmemen daha mantıklı hale gelir
daha da özet geçeyim istersen;
idealist yaklaşıyor, hekimlik yapmak istiyor ve bunun güncel zorlukları beni yıldıramaz diyorsan biraz da yaptığın/yapacağın işi kutsal görüyorsan bırakma devam et
ama prestij,para ve rahatlık arıyorsan maesef o günleri bizler bile kaçırdık, sana hiç kalmadı
sevmeden bu iş yapılmaz bence ...
whyamIhere yazdı:isteyerek yazdım ama okula başladıktan kısa süre sonra fikrim değişti tıp ve hekimlik hakkında. bir sene boyunca da bu isteksizliğim giderek arttı. tanıdık tıp okuyanlar-hekim olanlar bırakma okumayı sakın, geçer o duyguların, biz de aynı yollardan geçtik falan diyip ikna etmeye çalışıyor ama ben acayip stres yapmaya başladım. ikinci sınıfa geçmeden önce bi karar vermek istiyorum. sizce bırakmalı mıyım?
Çocuk bu iş gönül işi, sevmeden yapılmaz, bu işe girmeden önce karar verilir, girdikten sonra kem küm edilmez, en küçük bir tereddütün varsa arkana bakmadan kibarca ***git.
Kullanıcı avatarı
whyamIhere yazdı:

mesleğine gereken saygıyı ve ciddiyeti gösterirsen emin ol yapabilirsin
kan göremiyorum,ölüye dayanamam v.s hikaye bunlar, hepsine alışırsın ...