Perşembe , Kasım 21 2019
Mecburi hizmetle ilgili guncel paylasim bolumu....
Kullanıcı avatarı

ZARARLARI KİM KARŞILAYACAK !!!!

#153668  gönderen Simurg
 25.09.2006 - 17:52:16
Yaklaşık 1 yıldır yürürlükte olan Devlet Hizmet Hükümlülüğü Yasası nedeniyle "mecburen" atamaya katılan ve ağırlıklı olarak şartların zor oldugu yerlerde çalışmaya başlayan hekim arkadaşlarımız oldu..

Geçen seneki atamada da bu seneki atamada da aynı problemle karşılaşmaktayız.Mezun oldugumuz tarih 17 temmuz...Ve atamalarımız konusundaki belirsizlik devam ediyor..

İki ayı aşan bir suredir atama bekleyen veyahut net bir tarih için açıklama bekleyen biz hekimlere Sağlık Bakanlığı bir engel daha koymuş durumdadır..

Atama tarihine kadar çalışmak isteyen hekimleri ilgili yasanın 5371.madde 1 nolu kısmında " Devlet Hukumluluk Görevini yerine getirmeyen bir hekim mesleğini icra edemez" denmektedir..

Bu maddeye gore mecburi gorevini yerine getirmeyen bir hekim başka bir yerde çalışmaz.Bu ataması yapılana dek gorevini yerine getirmek isteyen hekimlere de engel olmakta...

Bir de maddeyi oldugu gibi yorumlarsak , mesleğimizi icra etmemiz kanunen yasak.Yani birine yardım etmemiz , bir trafik kazasına mudahale etmemiz bile yasak..

Aynı yasada diploma tescil tarihi (mezuniyet tarihinden) itibaren 2 aydır ataması yapılmayan hekim bu yasa ile hukumlu değildir ifadesi var yani devlet diplomayı vermek zorunda..

Ama bizlerin iki aydır ataması yapılmadı ve Bakanlık Müsteşarının açıklmasına göre ekim ayının sonunda atama yapılacak..Bizlerin işe başlama tarihi ise Kasım ayını bulacak...

Yani tam 4 ay..4 aylık zararlarımızı kim karşılayacak..Çalışmamız yasak, mesleğimizi icra etmemiz yasak.

Üstelik atama yapıldığı zaman harcırah da alamayacağız...

Şimdi kim karşılayacak bu zararları..Gideceği yerde ev tutacak (çünkü diğer meslekler gibi lojmanı yok ) , içine eşya koyacak hekimin kendi parasını kazanmasına izin verilmiyor, veyahut eskisi gibi harcırah alamıyor...

Bunu tum hekimlere ulaştırmanızı rica ediyorum..

Bunu gazetelere ulaştırmanızı rica ediyorum..

Çünkü herkesi mağdur eden bu durumların duzelmesini istiyoruz..Gitmek istemeyeni zorla gonderen , çalışmak isteyeni evine hapseden, nasıl uygulanacağı belirsiz bu yasasın ya kaldırılması ya da duzeltilmesi için elimizden geleni yapmak istiyoruz..

saygılarımla..
Abant İzzet Baysal Üniversitesi
Düzce Tıp Fakultesi 2006 Mezunları
Kullanıcı avatarı

#153674  gönderen DeRe
 25.09.2006 - 18:08:02
Onu işgüzar öğrenci işlerinize soracaksınız.TUS başarısının artması için bazı "önemli"(!) üniversitelerin ismi listede çıkmamıştı hatırlarsanız...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#153687  gönderen myokard
 25.09.2006 - 18:38:11
DeRe yazdı:Onu işgüzar öğrenci işlerinize soracaksınız.TUS başarısının artması için bazı "önemli"(!) üniversitelerin ismi listede çıkmamıştı hatırlarsanız...
:roll: :2thumbs:
Kullanıcı avatarı

#153701  gönderen burcudemet
 25.09.2006 - 19:21:10
Listede ismin çıkana kadar çalışabiliyorsun diye biliyorum ben. Çalışan arkadaşlar vardı bizim.

#153716  gönderen latoon
 25.09.2006 - 19:59:47
DeRe yazdı:Onu işgüzar öğrenci işlerinize soracaksınız.TUS başarısının artması için bazı "önemli"(!) üniversitelerin ismi listede çıkmamıştı hatırlarsanız...

öğrenci işleri ile ne alakası var.ben 31 temmuzda çıkış yaptırdım aynı gün fakülte sağlık bakanlığına bildirdi(Kendi gözümle gördüm) 1 hafta sonra da kendim bakanlığa gidip baktım ismim gelmiş mi diye,gelmişti.
2 ay dolmak üzere daha isim listesi bile yayınlamadılar.Sonra bakan çıkıp doktor eksiğimiz var diye sallıyor.Bu nasıl bir devlet ki yasada 2 ayda atama yapmak zorunda yazıyor takan yok.Devlet kanunlara uymazsa vatandaş nasıl uysun?
Kullanıcı avatarı

#153767  gönderen DeRe
 25.09.2006 - 22:11:19
latoon yazdı:

öğrenci işleri ile ne alakası var.ben 31 temmuzda çıkış yaptırdım aynı gün fakülte sağlık bakanlığına bildirdi(Kendi gözümle gördüm) 1 hafta sonra da kendim bakanlığa gidip baktım ismim gelmiş mi diye,gelmişti.
2 ay dolmak üzere daha isim listesi bile yayınlamadılar.Sonra bakan çıkıp doktor eksiğimiz var diye sallıyor.Bu nasıl bir devlet ki yasada 2 ayda atama yapmak zorunda yazıyor takan yok.Devlet kanunlara uymazsa vatandaş nasıl uysun?
31 haziran - 14 temmuz arasında mezun vermedi mi cerrahpaşa,çapa,hacettepe................

#153779  gönderen dr_afakan
 25.09.2006 - 22:32:50
valla mezuniyet tarihlerine göre falan filanda değil bu işler tamamen sacmalık madem bukadar yavas davranacaksınız 31 ags için 17 temmuza kadar onaylananlar diyye niye acele edildi neden onlar önden gönderildi bekleki hepsini onayla ondan sonra isimleri açıkla 31 tem da mesela ama bunu bile düşünemiyorlar yada işlerine gelmiyor. valla bunu çözecek tepkiyi koyacakta biziz ama ayrıyız yoksa her üni imzza topalyıp yukarda adı gecen okul gibi toptan tepkimizi koysak bir kac üniversite... ama bireyselde takmayıp sallıyorlar görüsmedigim dahili numarası kalmadı bakanlıkta ama hiç biri bisey söylemiyor mantık olarak bu adamalrın işi bu konustugum numaralar hep bu işlere bakan kişiler. yani açıkcası bizi düşünmeyen umrunda olmayan bir bakanlıkla karsı karsıyayız ayrıca yani aaramızda bir sürü calışmak zorunda olan arkadas vardır yada ona göre düzenleyecek arkadaslar. TUS calışma performansımızı bile etkiliyor yani ayıptır yaptıkları.. zaten iyi bi yer cıkmazsa gitmeyecemde.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#154090  gönderen Simurg
 26.09.2006 - 15:38:47

Ya siz nasıl takip ediyorsunuz olayları ve yazıları anlamıyorum..Doktor olmuş bazılarının kapasitesi bu kadar mı diye şüphe ediyorum...
31 Ağustos atamasındaki isimlerin en sonuncusu 14 temmuz ..Oysa Duzce Tıp 17 temmuzda mezun verdi...Öğrenci işleri listeyi geciktirmeden bakanlığa yolladı çünkü gecen sene listeyi yollamasına ragmen gec yollamakla suclanmışlardı..

Yazıyı dikkatliokursan eğer atama gunune kadar çalışmamıza da izin verilmiyor..yani boş boş evde oturun deniyor..

Bu gune kadar mecburi ile ilgili yazılarımı okumadığın belli ..14 temmuza kadar mezun verdiği halde listeleri yollamayan universitelerin yanlış yaptıgını soylemiştim daha önce..Yasadaki boşlukları eleştirdim defalarca..

Ama sizler buyuk universitelerin tutumlarına karşı turettiğiniz fikirlerle herkese zarar vermeye çalışıyorsunuz..

Kimsenin bu şekilde yazılarına sözlerine ihtiyacımız yok..öyle kör kurşun laflar ile bizleri de germeye çalışmayın..
Kullanıcı avatarı

#154182  gönderen DeRe
 26.09.2006 - 19:51:10
Önce saygılı konuşacaksın.Sonra karşı fikirlere saygılı olmayı öğreneceksin.Sonra da okuduğunu doğru anlayacaksın...
Ben çalışabilirsin demedim onu başkası dedi bu 1.
2. bunu sadece ben demiyorum.TTB'nin hukuk bürosunun da bununla ilgili sitesinde de yayımlanan bir itirazı vardı.Bakındım da tekrar bulamadım.
Kullanıcı avatarı

#154492  gönderen Simurg
 27.09.2006 - 17:37:29
DeRe yazdı:Önce saygılı konuşacaksın.Sonra karşı fikirlere saygılı olmayı öğreneceksin.Sonra da okuduğunu doğru anlayacaksın...
Ben çalışabilirsin demedim onu başkası dedi bu 1.
2. bunu sadece ben demiyorum.TTB'nin hukuk bürosunun da bununla ilgili sitesinde de yayımlanan bir itirazı vardı.Bakındım da tekrar bulamadım.
Yazımda saygısızlık gormuyorum..Ancak seninde soylediğin o onemli üniversitelerle aynı kefeye konmamıza sessiz kalamazdım..

o buyuk universiteler 30 haziranda mezun verip isimleri yollamadıklarında da bu yanlışlığa değinmiştim..Ancak hala ithaflarla karşılaşmak hoşuma gitmiyor ..bilmeden birilerini zan altında bırakmak "fikir" oluyor galiba saygısızlık değil ...

kimseden bir şey öğrenecek değilim.Öncelikle benimle alakasız konularla ilgili beni ve arkadaşlarımı suçlamayınız..derdiniz hacettepelilerse onu onunla hallediniz..

Ben bu yasanın duzeltilmesi ve adil bir şekilde uygulanması için bu yazıyı yazdım(keşke kaldırılmış olsa)..Ancak bunda çıkar çatışmaları yaparak köstek olmak isteyen varsa hiç konuşmasın daha iyi..

herkesi iyi Ramazanlar..
Kullanıcı avatarı

#154515  gönderen DeRe
 27.09.2006 - 18:28:32
simurg yazdı:Ya siz nasıl takip ediyorsunuz olayları ve yazıları anlamıyorum..Doktor olmuş bazılarının kapasitesi bu kadar mı diye şüphe ediyorum...
Eğer bunu saygısızlık olarak görmüyorsan : BEN DE SENİN KAPASİTENDEN ŞÜPHE EDERİM!!!
Kullanıcı avatarı

#154521  gönderen docburdoc
 27.09.2006 - 18:50:00
Ya bu konuda bile doktor milleti olarak birbirimizi yiyoruz ya kutlarım. Mecburiye tabii değilim ama simurga sonuna kadar katılıyorum. Büyük üniversitelerin yaptığı tebiyesizliğin konuyla ne ilgisi var. Buna mecburiye tabii olsun olmasın bütün doktorların karşı çıkması gerekli. Böyle saçmalık mı olur? Ne rezil bir hale geldi bu ülke ya. :banghead:
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#154667  gönderen kdercan
 28.09.2006 - 10:07:13
'''''Aynı yasada diploma tescil tarihi (mezuniyet tarihinden) itibaren 2 aydır ataması yapılmayan hekim bu yasa ile hukumlu değildir ifadesi var yani devlet diplomayı vermek zorunda..''''
bende yasayı okudum ama böyle bir ifade gormedim bu kendi yorumun mu ?
boyle olması benimde işime gelir cunku benide 3 atamayacaklar....
Kullanıcı avatarı

#155751  gönderen Simurg
 30.09.2006 - 17:23:17
kdercan yazdı:'''''Aynı yasada diploma tescil tarihi (mezuniyet tarihinden) itibaren 2 aydır ataması yapılmayan hekim bu yasa ile hukumlu değildir ifadesi var yani devlet diplomayı vermek zorunda..''''
bende yasayı okudum ama böyle bir ifade gormedim bu kendi yorumun mu ?
boyle olması benimde işime gelir cunku benide 3 atamayacaklar....
Bu burada daha once tartışılanlardan ve tabipler birliğinin bir avukatı ile gorusen bir arkadaşımın ifadesi.kendi yorumum değil..

Bu konuda kimse ile polemiğe girmek istemiyorum ama uzun suredir bu konu ile ilgili değişik yazılar yazdım.Hpsinde uygulamanın hatalarını , eşitsizliklerini yazdım..7.dönem kurasında tartışılan bir konuyu bu şekilde devam ettirmek istemiyorum..yazdığım yazıda da hangi okul mezunu oldugumu ve mezuniyet tarihimi de yazmış olmama ragmen , başka hesaplara ,başka yonlere yazımın çekilmiş olmasından rahatsızım..

docburdoc un da dediği gibi birbirimize destek olmamız gereekn bu konuda hesap ve çıkar peşinde olunması çok uzucu ve saçma..

herkese iyi gunler dilerim..

#156097  gönderen vaveyLa
 01.10.2006 - 01:51:29
büyük üniversiteler (!) isim vermediği için TUS kazanamayan kaç kişi var?
kimse kendi hatasını başkasına fatura etmesin lütfen