Perşembe , Eylül 19 2019
Mecburi hizmetle ilgili genel paylasim bolumu....
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

ÇİRKİN OLMAK

#1589363  gönderen drceycey
 25.01.2012 - 10:10:41
pamuk prenses ve yedi cüceler'deki çengel burunlu cadı ya da notre dame'ın kamburu'ndaki quasimodo gibi bir görünüme sahip olmak şeklinde algılıyor çoğu insan bunu.

halbuki hiç de o kadar keskin hatlı bir kavram değil.

şöyle ki;

*bücür, dörtgöz, şişko, gibi nadide sıfatlar sana oldukça tanıdık geliyorsa

*"önemli olan iç güzelliği", "çirkin kadın yoktur bakımsız kadın vardır", "güzellik, çirkinlik görecelidir, kime göre neye göre?" gibi klişelere maruz kalmaktan usandıysan

*güzel olmak için bile değil, sadece ve sadece diğer insanlar gibi görünebilmek, ilk maddede bahsi geçen sıfatlardan kurtulabilmek için ekstradan zaman, emek, para harcaman, mesela saatlerce spor yapman, ömür boyu diyet yapman, estetik ameliyatla oranı buranı düzelttirmen, lazerle korneanı çizdirmen özetle kasman gerekiyorsa

*normalde paranın konuştuğu mağazalarda kilon ya da boyundan ötürü ikinci sınıf insan muamelesi görüyorsan. tezgahtar parçalarının yüzündeki alaycı ve kabız ifadeyi fark edebiliyorsan, arkandan konuşup gülüştüklerine şahit olmuşsan, yüzüne karşı "ay siz onu denemeyin lütfen, elbise deforme olur" deme cüretini gösteren bile çıktıysa

*insanlar tarafından fark edilmeyen, varlığı unutulan biriysen

*ilgi çekmiyorsan, ilgi çekmek için illa kasman ya da şebeklik yapman gerekiyorsa
ilgi çekmek için kasmayınca, kendi halinde takılınca silik, ezik, depresif, loser*, asosyal...
girişkenlik taslayıp ilgi çekmeye çabalayınca ortam şebeği, ilgi manyağı* gibi cici sıfatlara layık görülüyorsan
yani ne bok yersen ye yine de yaranamıyorsan

*insanlar seninle tanışmak için can atmıyorsa, tanışmak için attığın basit adımlara bile burun kıvırıyorlarsa

*kurulan arkadaşlıkları sürdürmek için illa çok emek sarfetmen, verici olman, kimi zaman enayiliğin sınırlarını zorlaman gerekiyorsa

*karşı cinste kıskanma içgüdüsü, sahiplenme isteği; çevrendeki insanlarda koruyup kollama, sakınma, pamuklama sarma arzusu uyandırmıyorsan
"sen bırak ben hallederim."
"senin ne işin var sanayide, ben götürürüm arabayı sen keyfine bak."
"bu saatte ne işin var senin dışarda, taşıt falan da bulamazsın. bekle hemen geliyorum, eve bırakayım seni."
"ay yoook benim güzel kızım, prensesim gidemez oralara..."
"yok bizim oğlan biraz şeydir*, hiç gelemez öyle işlere..."

gibi lafları hiç duymadıysan, kendi işini kendin görmeye, zora gelmeye alıştıysan, alıştırıldıysan

*insanlardan, özellikle karşı cinsten öncelik, incelik, nezaket ve görgü kurallarına uygun davranışlar görmüyorsan.
hoş ve zarif hatunları önden buyur eden, kapıları açan, kırmızı halılar seren centilmen adamlar iş sana gelince öküzlükte sınır tanımıyorsa. mesela başka bir kız için tuttukları kapıyı, kız geçtikten sonra küt diye senin üstüne bırakıyorlarsa**

*iş hayatında, "prezantabl" olunması gereken ortamlarda yerin yoksa

iş hayatında mesleğindeki başarınla değil tipine göre değerlendiriliyorsan. sırf tipten kaybettiğin için saygınlığını yitirebiliyorsan. örnek: (bkz: şişman diyetisyen)

*toplu taşıma aracında sadece senin yanın boşken son yanaşılan duraktan binen mankenimsi insan modeli seni şöyle bir süzdükten sonra ayakta kalmayı yeğliyorsa

*moda tabirle giderin pek yoksa*. sevgiye, aşka değil de anca fuck buddyliğe layık görülüyorsan ya da meriç yerine konuluyorsan*

*hoşlandığın kişilere yakınlaşma çabaların genelde sonuç vermiyorsa, sana yakınlaşan kişilere şans verdiğinde anında çark ediyorlarsa*

genelde bir arkadaş olarak seviliyorsan**, anca cepte tutulmaya layık görülüyorsan, onu da kabul etmediğin zaman tamamen yalnız kalıyorsan

"seni seviyorum" lafını duymanın, ilan-ı aşka şahit olmanın, çıkma teklifi, evlenme teklifi almanın nasıl bir şey olduğunu hiç bilmiyorsan

evlilik, düğün dernek, bebek planları yapmak ve gerçekleştirmek için kırk takla atan tiplerden değilsen ve hayatı oluruna bırakınca da doğal seleksiyona kurban gittiysen, özetle göte göt demek gerekirse; evde kaldıysan!

*arkadaş vasıtasıyla tanışma, tanıştırılma ya da internetten tanışıp görüşme denemelerinde karşı tarafın buz dağından farksız davrandığını, saygıda kusur etmemek adına iki laf etmeye debelendiğini, o an oradan kaçıp gitmemek için kendini zor tuttuğunu, suratındaki o kabız ifadeyi fark edebiliyorsan

*bu tip detayları, bunları hiç yaşamamış biriyle paylaşmaya kalkınca şu tip güzide öğütlerle susturuluyorsan;
"ya sen de biraz abartıyorsun bence." (tabii tabii, hatta götümden uyduruyorum hepsini!)

"bence yalnız oluşunun nedeni çirkinlik güzellik falan değil, zor beğenen biri olman olabilir." (sorma ya ne doktorlar ne mühendisler istiyor da kapıdan kovuyoruz!)

"ya bırak allah aşkına daha ne çirkinler var." (teselli vermeye çalışırken düşüncelerimi onayladığın için sana puanım dokuz kankam!)

"aşk meşk işlerinde güzelliğin bir önemi yok bence, mesela ben hep çirkin kadınlara aşık olmuşumdur." (ay öyle mi bak sen, bana niye aşık oluvermedin peki?! yaa anladın sen onu!)

"karşına mutlaka sana değer veren biri çıkacaktır, bu kadar karamsar olmamalısın, hayata pozitif bakmalısın, umudunu yitirmemelisin" (yaş olmuş x, daha da bekleyelim değil mi nasılsa huzurevinde dedeler teklif ediyormuş*!)

"bence biraz imaj değiştirsen, daha seksi bir şeyler giysen fıstık gibi olursun" (ya ben lan neyse bir şey demiyorum ...)

"yeni insanlarla tanışmalısın, biraz daha sosyal olmalısın, ortamlara akmalısın, yeni yerler görmelisin" (peki zeki müren de bizi görecek mi?)

"kendine haksızlık ediyorsun, sen çirkin değilsin ki... senin de kendine has bir güzelliğin var, yeteneklerin var, karizman var" (eee madem o kadar süper biriyim küçük oğluna alsana beni?!)

*kimseye kazık atmadığın, çemkirmediğin, kötü davranmadığın, köpek çekmediğin, naz- kapris- trip yapmadığın, ispiyonculuk, bozgunculuk, kavga, inatlaşma nedir bilmediğin halde... özetle kimseye bir zararın dokunmadığı halde sevilmediğini hissediyorsan
yok yere gıcık, uyuz gibi sıfatlara layık görülüyorsan

*seçilmemiş yalnızlığa alışınca, alıştırılınca artık "nerde çokluk orda bokluk" felsefesine büründüysen

*şu eften püften mevzu hakkında hayvan uzun entry kasabilecek kadar çok şey yaşamış, görmüş geçirmiş, biriktirmiş, içlenmişsen

*şu hayvan uzun entry'nin yarısında çıkmadıysan*,
"öfff ne diyor ya bu!" demeden şu satırlara kadar geldiysen,
yer yer "aaa bu benim lan!", "evet lan!" diyerekten hiç sıkılmadan bir çırpıda okuyuverdiysen,
halden anladıysan...

*aynadaki görüntünden memnun değilsen
insanlar görüntünden kaynaklanan memnuniyetsizliklerini hissettiriyor ya da şak diye
söyluyorsa **

hoş, çekici, havalı, etkileyici, büyüleyici, narin, zarif ya da atletik görünmüyorsundur yani özetle "güzel değil"sindir. sadede gelirsek "çirkin"sindir işte. bu kadar basit!

hem bu kadar basit hem de bu kadar geniş kapsamlı bir kümedir "çirkin olmak". öyle masal cadısı ya da canavarı gibi görünmek demek değil...

ekşiden aldım hoşuma gitti.

#1589365  gönderen drceycey
 25.01.2012 - 10:12:17
arkadaşlar ben neden avatar ekleyemiyorum?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#1589410  gönderen wuchereriabancrofti
 25.01.2012 - 11:54:34
çok da hoş değil bence yazı. insanın elinde olmayan bişeyiyle uğraşılmış. o kadar da değil bence illa ki birinin hoşuna gider biri. herkesin hoşuna gitmesi gerekmio sonuçta
Kullanıcı avatarı

Re:

#1589412  gönderen erdincmeltem
 25.01.2012 - 12:10:06
hayat acımasız bu 1 gercek.güzel yada yakışıklı olmak emek harcanan ,birşeyin karsılığında sahip olunan özellkler değil.yani ne çirkinim diye üzülürüm nede güzelim oh ne rahat derim.allahın takdiri der öküzleri kendi hallerine bırakırım ve emin ol birileri muutlaka prenses/prens olarak hissettireceklerdir.olay, bakan gözde.
Kullanıcı avatarı

#1589421  gönderen kesersapi
 25.01.2012 - 12:26:25
çirkin seven çok sever 8)
Kullanıcı avatarı

Re:

#1589423  gönderen TooHeavy
 25.01.2012 - 12:27:33
inanılmaz güzellikte insanlar var...beni heyecanlandırıyor.

Re:

#1589425  gönderen nonpast74
 25.01.2012 - 12:29:28
sonuçta türk filmlerinde olduğu gibi çirkin felan diye herkes dalga geçmiyor ama sonuçta güzellere daha farklı davranıldığı bir gerçek.
olay bakan gözde ama güzel olunca da herkes bakar be yav
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#1589426  gönderen nonpast74
 25.01.2012 - 12:32:08
herkes kendinden pay biçsin kıvanç tatlıtuğ normal olsa dizileri böyle izlenirmiydi adam resmen hayata 5-0 önde başlamış kuzey güney gibi saçma bir diziyi bile kızlar izliyor onun sayesinde
Kullanıcı avatarı

Re:

#1589427  gönderen batur03
 25.01.2012 - 12:35:23
estetik değerler her zaman görecelidir doğru.... lakin Cem Yılmaz'ın dediği gibi güzellik o kadar da göreceli bir kavram olmasa gerek "Jude Law'a bak, bi de bana :D " gibi bişey demişti evet o da doğru...

fakat şöyle de birşey var; Allah bizleri nasıl lutfettiyse bizler öyleyiz, ve Allah acımasız değildir :D ayrıyeten kalpleri birbirine ısındıran da ancak Allah'tır...

ekşiden alımış, tarzdan belli :D

Re: ÇİRKİN OLMAK

#1589428  gönderen dr_mercan
 25.01.2012 - 12:37:13
drceycey yazdı: *insanlardan, özellikle karşı cinsten öncelik, incelik, nezaket ve görgü kurallarına uygun davranışlar görmüyorsan.
hoş ve zarif hatunları önden buyur eden, kapıları açan, kırmızı halılar seren centilmen adamlar iş sana gelince öküzlükte sınır tanımıyorsa. mesela başka bir kız için tuttukları kapıyı, kız geçtikten sonra küt diye senin üstüne bırakıyorlarsa**
.
.
.

"karşına mutlaka sana değer veren biri çıkacaktır, bu kadar karamsar olmamalısın, hayata pozitif bakmalısın, umudunu yitirmemelisin" (yaş olmuş x, daha da bekleyelim değil mi nasılsa huzurevinde dedeler teklif ediyormuş*!)
.
.
.
*seçilmemiş yalnızlığa alışınca, alıştırılınca artık "nerde çokluk orda bokluk" felsefesine büründüysen
.
.
.
*şu eften püften mevzu hakkında *** uzun entry kasabilecek kadar çok şey yaşamış, görmüş geçirmiş, biriktirmiş, içlenmişsen

*şu *** uzun entry'nin yarısında çıkmadıysan*,

.
çok güldüm yaa

:lachtot: :lachtot: :group3g:

Re:

#1589431  gönderen dr_mercan
 25.01.2012 - 12:38:51
batur03 yazdı: ayrıyeten kalpleri birbirine ısındıran da ancak Allah'tır...
+11111 çok doğru söyledin hocam

Re:

#1589436  gönderen nonpast74
 25.01.2012 - 12:41:22
bu arada tüm tıpçılar yazıyı hiç sıkılmadan sonuna kadar okuyor ! gözümden kaçmadı
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#1589463  gönderen TooHeavy
 25.01.2012 - 13:20:06
nonpast74 yazdı:herkes kendinden pay biçsin kıvanç tatlıtuğ normal olsa dizileri böyle izlenirmiydi adam resmen hayata 5-0 önde başlamış kuzey güney gibi saçma bir diziyi bile kızlar izliyor onun sayesinde
5-0 'dan maçı veriyo mu bi de?
Kullanıcı avatarı

Re:

#1589465  gönderen TooHeavy
 25.01.2012 - 13:21:22
bir de kuzey güney e saçma dema ,kızlar seni çıkışta kıstırabilirler :)

Re:

#1589483  gönderen wuchereriabancrofti
 25.01.2012 - 14:10:28
nonpast74 yazdı:bu arada tüm tıpçılar yazıyı hiç sıkılmadan sonuna kadar okuyor ! gözümden kaçmadı
atlayarak okudum çok uzun :D
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7