Perşembe , Eylül 19 2019
Mecburi hizmetle ilgili genel paylasim bolumu....
Kullanıcı avatarı
artep yazdı:her sene açıktan atama isteyip, beğenmedikçe gitmesek n'olur?

sonuçta 1 sene cezalı duruma düşülüyor ve 1 sene dolunca tekrar atama isteyebiliyorsun dimi?

müstafi mi sayılınır yada sadece cezalı mı?

müstafiyse kaç defa müstafi sayılabiliyoruz?
hiçbir şey olmaz 1 sene beklersin.ben 3 kere girdim
Kullanıcı avatarı
kuzey16 yazdı:arkadaslar devlet memurlarının 3 kez istifa etme hakkı var ama müstafi lik için böyle bir ibare yok
ama müstafinin kelime anlamı da istifa etmiş görevden ayrılmış demek ne karışık iş bu ya
şimdi 3kez istifa eden devlet memuru tekrar devlet meurluğuna dönemez diye bir hüküm var ama
3 kez müstafi sayılan için bir şey var mı yada 1 kez istifa 2 müstafi gibi kombinasyonlar ne oluyor
Devlet memurlarının görevlerinden ayrılmalarında belirli usüllere uyulmaması sebebiyle kişinin istifa etmiş sayılmasına müstafi sayılmak denir. Devlet Memurları Yasasının 94. maddesinin ikinci fıkrasına göre çekilmek isteyen memur yerine atanan kimsenin gelmesine veya çekilme isteğinin kabulüne kadar görevine devam eder. Memurun görevden ayrılma isteğinin kabulünü ya da yerine gelecek kimsenin gelmesine kadar beklemesi gereken bir aylık süreyi beklemeksizin ayrılması durumunda müstafi sayılır.

yani istifa etmeden müstafi olunmuyor.birbirleriyle ilişkili.ikisindeki sınır aynı
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
kuzey16 yazdı:pardon ya ben karıştırdım sanırım sizin dediğiniz gibi
göreve hiç başlamamak sadece 1 sene cez almak anlamına geliyor değil mi
tebligat internetten yayınlanıyor ya da tebligat elimize ulaşınca göreve başlamak için başvurmazsak istifa etmiş ya da müstafi olmuyoruz sadece 1 sene çalışamaz cezası alıyoruz ve devlet memurluğundan istifa hakkımız yakmıyoruz
ben 1 kez istifa ettim şimdi de tebligata gelince başlamamayı düşünüyorum bu seferki başlamamam istifa hakkımı yakmıyor değil mi
eğer açıktan atama ile atandıysanız başlazsanız yani kayıt yaptırmazsanız birşey olmaz ama gitmediğiniz zorunlu hizmet kurası ise devlet sizi gıyabinizda yerleştirdiği için başlamazsanız 2. defa istifa etmiş olursunuz yani bu durum girdiğiniz kuraya bağlı..
Kullanıcı avatarı
artep yazdı:Benim bildiğim kadarıyla da atanıp hiç başlamazsan direk müstafi oluyorsun ve 1 sene ceza alıyorsun...

AMA istifa hakkını da kullanmamış oluyorsun!

İstifa edip 1 ay sonra ayrılışını yaparsan, yani istifan kabul edildiği takdirde istifa hakkını kullanmış oluyorsun ve 6 ay cezalı oluyorsun.

Doğru mudur?
şimdi açıktan atama ile göreve başlamazsan kayıt yaptırıp ayrılmadığın için sadece açıktan atama mevzuatında geçen kuraya giren kişi bir sene boyunca kuralara giremez hükmüne istinaden 1 sene kuraya giremez ama bu müstafi değildir.yani bu kural başlamış olsanda geçerli.yani kura sonucu atandığın yere başlasan bile 1 sene atamalara giremezsin ( mazeret durumları hariç ) .hizmet içi kuraları da böyledir. atandığın bir yerde 1 sene çalışmak zorundasın ki kurum içi atamaya başvurabilesin.

yani sonuç olarak bir atamaya başvurduğun zaman ister başla ister başlama 1 sene hiçbir kuraya giremiyorsun.bu müstafilik değil.ama başlar bırakırsan müstafi oluyorsun.zorunlu hizmette durum farklı devlet seni atadığı için başlayıp bırakmış sayıyıyor ve direk müstafi oluyorsun.bu ceza ama diğeri ceza değil.
Kullanıcı avatarı
kuzey16 yazdı:sami selçuk biricik in videsosunda mecburi hizmet kurası içnde hiç başlamazsanız sadece 1 sene ceza alırsınız diye söylüyor istifa hakkınız gitmez şeklinde belirtmiş üstüne basarak
valla ben böyle biliyorum onlar işin içinde belki dedikleri gibidir ama şu da var açılan zorunlu hizmet kuralarında 1 sene önce başlamayanlar kuraya direk alındıklarında yanlarında müstafi/istifa sonrası yazıyor yani bu da başladığını gösteriyor gibi geliyor bana çünkü başlamadığın bir görevden istifa edemezsin
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

 #919628  gönderen drlenovom
 19.06.2010 - 11:32:30
ben bır kere mecburıden ıstıfa ettım bır kere de egıtım arastırmadan ilk dılekceyı verıp 1 ay beklemeden ayrıldım. benım 2 ıstıfa hakkım da gıtmıs oluyor dı mı?
dr_konya yazdı:
kuzey16 yazdı:sami selçuk biricik in videsosunda mecburi hizmet kurası içnde hiç başlamazsanız sadece 1 sene ceza alırsınız diye söylüyor istifa hakkınız gitmez şeklinde belirtmiş üstüne basarak
valla ben böyle biliyorum onlar işin içinde belki dedikleri gibidir ama şu da var açılan zorunlu hizmet kuralarında 1 sene önce başlamayanlar kuraya direk alındıklarında yanlarında müstafi/istifa sonrası yazıyor yani bu da başladığını gösteriyor gibi geliyor bana çünkü başlamadığın bir görevden istifa edemezsin
drkonya yanlıs bılıyorsun..mecburı hızmete atanıp kafadan gıtmezsen 1 sene ceza alırsın ama ıstıfa haklarından bırı gıtmez.ortalıktakı bılgı karmasası dırek saglık bakanlıgındakı memurlardan kaynaklanıyor.



antep kardeş,bahsettıgın durumda ıstıfa hakkın gıtmez kesınlıkle,ama yıne de en mantıklısı arayıp en son halını saglık bakanlıgına sormak.hatta sonucu yıne buradan paylaşırsan ıyı olur.