Perşembe , Kasım 21 2019
Mecburi hizmetle ilgili guncel paylasim bolumu....
Kullanıcı avatarı

..::MECBURİ HİZMETLİLER LOKALİ::..

#65538  gönderen Cilgindr
 02.03.2006 - 12:52:17
Slmlar arkadaşlar.Bu platformda ''zorunlu hizmete tabi olan arkadaşlar ya da eskiden zorunlu hizmet yapmış olan hekim arkadaşlar'' yaşadıklarını ya da düşüncelerini anlatırlarsa sevinirim.Ama ''sadece zorunlu hizmete tabi'' ve de ''hekim'' olanlar yazsın lütfen...

*Sevgili meslektaşımız;

---Mecburi Hizmet konusunda ne düşünüyorsun?
---Gerekli mi?Değil mi?
---Değilse alternatif çözüm yolları nedir?
---Mecburi Hizmete karşı olma nedenlerin nelerdir?
En son Cilgindr tarafından 17.07.2006 - 12:12:03 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

#70118  gönderen drali
 12.03.2006 - 20:18:34
mecburi hizmete çözüm
Serbest çalışan KBB uzmanıyım. Bence sorun mecburi hizmette değil uygulanmasında. Bilindiği gibi doktorlardan 300 ile 600 gün arasında doğuda çalışmaları isteniyor bu süreye yıllık izinler, mazeret izinleri ve hastalık halindeki raporlu süreler dahil değil. Bu süre sonunda ise ne olacağı bilinmiyor. Bilinen sadece diplomalar veya uzmanlık belgelerinin geri verilmesi ama bu sürecin ne kadar süreceğide belirsiz. Yani ya aynı yerde çalışmaya devam ya da gerçek işsizler ordusu. Çözüm olarak benim aklıma gelen ve pek çok doktor arkadaşıma sunduğum çoğunluğun kabul ettiği bir teklif var. Tamam 300-600 gün çalışılsın ama bu sürenin sonunda bizi bir kereye mahsus istediğimiz bir ile tayin edileceği garantisi verilsin. Ben mecburi hizmet yükümlüsü değilim ancak ben de dahil bir çok doktor arkadaşımın bu koşulda koşa koşa doğuda çalışmak için sıraya gireceğine eminim. Bu çözümün hiç bir sakıncalı yanı yok. Deniliyorki o zaman herkes büyük şehirlere gelir, bırakın gelsin, zaten kendileri demiyor mu doktorların %60 ı 3 büyük ilde diye (amaç doğuya doktor göndermekse). Bırakın insanlar büyük illere toplanmaya devam etsin. İiktisatçı değilim ama eminimki bir süre sonra arz talep dengesi ve performans uygulaması sonucu insanlar büyük illerdeki doktor fazlalığı sonucu maddi imkanları (döner sermayenin birçok doktora bölünmesi gibi, doktor başına düşen hasta sayısının azalması gibi) kısıtlanacağından bu sefer tam tersine yine bir kısmı doğuya dönmek isteyecek bir kısmı ise çevre il ve ilçelere dağılacaktır. Bu arada doğuya sürekli doktor akışı hem yeni mezunlardan hem de şu anki mevcut doktor stoğundan sağlanabilecektir. Bir de doğuya giden oraya daimi veya uzun süreli yerleşmek isteyenlerde olacaktır. Şimdi tüm doktor arkadaşlarıma soruyorum mecburi hizmet süresini tamamlayana bir kez istediği yere tayin garantisi verilse gitmeyecek var mı????
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#71238  gönderen sdr34
 14.03.2006 - 10:42:12
:evil: Sonuç belli oldu artık.Dün (13.03.2006) Anayasa mahkemesinden kara çıktı.Herkes için doğu yolu gözüktü arkadaşlar.Dünyanın hiçbir yerinde devlet doktoruna gitmezsen sana diplomanı vermem demiyor böle şeyler nedense türkiyede oluyo sanrm.bu insan hak ve özgürlüğüne aykırı birşey.Madem doktor ihtiyacın var önce sen doğudaki vatandaşının yol,su,elektrik,barınma ihtiyaçlarını karşıla bizide öle gönder ve bunun adı zorunlu olmasın..Böle koşullarda kim gitmek istemezki oralara.Ordaki insanlarda sonuçta bizimle aynı vatanı paylaşan insanlar.Doktorları halkın gözünde bu kadar yanlış tanıtamazlardı heralde :evil: yurdum vatandaşına..Üzgünüz hem de Çok! :roll:
Kullanıcı avatarı

#71278  gönderen drvagus
 14.03.2006 - 12:33:52
evet arkadaşlar valizleri hazırlayın gidiyoruz.Bizi neler bekliyor biliyor musunuz söyliyeyim.Abeslangı,adrenalini,baticonu....vs olmayan sağlık ocakları,lojman olmayacak ilk gün belki muhtarın evinde kalacağız....İlaç yazacağız eczane yok gidip ilçeden alacaklar.....vs sorunlar çok ta şimdi ben TABİPLER ODASINA soruyorum? şartlar düzelene kadar Oradaki İnsanlar Hasta olmasın mı Hastalar şartların düzelmesini mi beklesin. Tabipler odasına üye olacağımı hiç sanmıyorum.İthal Hekime karşı çıkıyorlar sonra niye yabancı uyruklu doktorlar mecburi hizmet yapmıyor diye yaygara koparıyorlar ya biz doğuya gitmiyorsak yabacı adam niye gitsin,tabipler odası beni temsil etmiyor.
Materyaller olmasada -Şartlar uygun olmasada Hekimlik yapılabilir.Bir örnek vereyim.1-Bir tanıdığım beldede yaşıyor hekim tabiki yok.Çocuğu oluyor sarılık geçiriyor bir şey olmaz diyorlar ilçeye-şehire kadar bir sarılık için gidemiyorlar.Mavi gözlü dünyalar güzeli çocukta kernikterus gelişiyor .Bir hekim orda olsaydı Patolojik sarılık ile yenidoğan sarılığını ayırabilirdi herhalde ayıramasa bile hiç değilse olayın ciddiyetini anlatıp sevk ederdi.Bu çocuğun vebalini TUS aşkıyla yanıp tutuşan biz hekimler çekiyor.Ya bu TUS nedir ya ne biçim bir aşktır nerde hekimlik .TUS aşkını hekimlik etiğinin önünde tutanları kınıyorum belki beni idealist bulabilirsiniz ama öyle değilim [/list]
Kullanıcı avatarı

#71333  gönderen evren
 14.03.2006 - 13:54:45
ben 2002 deki mecburi uygulamasına denk geldim mecburen gittim. drvagus en azından umutlusun,bu saatden sonra kendine kahretmenin bir anlamı yok artık ,yasal zeminde kalmadıgına göre belkide en güzeli drvagus gibi bardagın dolu tarafını görmeye çalışmak..mecburi hizmet zor mu acaba? arkadaşlar igrenç bir yerde asker gibi şafakda sayabilirsiniz,gittiginiz yerde çok mutlu olup o ilçeye yerleşmeyede karar verbilirsiniz,ben her ikisinide yapanı gördüm .ben şafak saydım .kimisi evlendi ,çocugu oldu hatta toprak alıp tarım la ilgilenen bile var.hakkınızda hayırlısı olsun yolunuz açık olsun.hayat her şekilde yaşamaya deger...
Kullanıcı avatarı

#71612  gönderen Cilgindr
 14.03.2006 - 19:55:51
Bugün TRT 2 de Sağlık Bakanı Müsteşar yardımcısı vardı.Zorunlu hizmetteki hekimlere bazı ''yumuşatıcı'' insiyatifler tanıyacaklarmış.TUS a girme hakkı verilecekmiş ve de kazanılması halinde geriye kalan süreyi uzmanlıktan sonraki zorunlu hizmet süresine eklemeyeceklermiş.
Kullanıcı avatarı

#71636  gönderen mrvmrv
 14.03.2006 - 20:17:15
sdr34 yazdı::evil: Sonuç belli oldu artık.Dün (13.03.2006) Anayasa mahkemesinden kara çıktı.Herkes için doğu yolu gözüktü arkadaşlar.Dünyanın hiçbir yerinde devlet doktoruna gitmezsen sana diplomanı vermem demiyor böle şeyler nedense türkiyede oluyo sanrm.bu insan hak ve özgürlüğüne aykırı birşey.Madem doktor ihtiyacın var önce sen doğudaki vatandaşının yol,su,elektrik,barınma ihtiyaçlarını karşıla bizide öle gönder ve bunun adı zorunlu olmasın..Böle koşullarda kim gitmek istemezki oralara.Ordaki insanlarda sonuçta bizimle aynı vatanı paylaşan insanlar.Doktorları halkın gözünde bu kadar yanlış tanıtamazlardı heralde :evil: yurdum vatandaşına..Üzgünüz hem de Çok! :roll:
şiddetle katılıyorum....
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#74948  gönderen draytek
 20.03.2006 - 14:28:23
bende mecburiye tabiyim haberiniz olsun sadece!

#81995  gönderen dr-rock
 02.04.2006 - 23:03:27
bu konu avrupa insan hakları mahkemesine taşınamıyor mu? yoksa taşıyan mı yok?
anayasa mahkemesi de reddedince talebi sanırım türkiye'deki tüm hukuk yolları denenmiş oldu. bu noktada gidilebiliyor sanırım. çünkü burada ciddi bir insan hakkı ihlali var.
olmaz olmaz demeyin, geçenlerde 7 sene önce zorla askere alınmaya karşı dava açan bir vatandaş kazandı davayı. hoş tabi 7 sene hapis yattı asker kaçağı olarak ve vatan haini olarak damgalandı ama sonuçta bu mahkeme "bir insan kendi isteği dışında zorla bir yerlere yollanamaz" diyebiliyorsa "bir insan kendi isteği dışında 'diplomanı vermem!' gibi tehditler eşliğinde zorla bir yerlere yollanamaz"ı hayli hayli der gibime geliyor.
Kullanıcı avatarı

#82870  gönderen dryes
 04.04.2006 - 21:46:29
dr-rock yazdı:bu konu avrupa insan hakları mahkemesine taşınamıyor mu? yoksa taşıyan mı yok?
anayasa mahkemesi de reddedince talebi sanırım türkiye'deki tüm hukuk yolları denenmiş oldu. bu noktada gidilebiliyor sanırım. çünkü burada ciddi bir insan hakkı ihlali var.
olmaz olmaz demeyin, geçenlerde 7 sene önce zorla askere alınmaya karşı dava açan bir vatandaş kazandı davayı. hoş tabi 7 sene hapis yattı asker kaçağı olarak ve vatan haini olarak damgalandı ama sonuçta bu mahkeme "bir insan kendi isteği dışında zorla bir yerlere yollanamaz" diyebiliyorsa "bir insan kendi isteği dışında 'diplomanı vermem!' gibi tehditler eşliğinde zorla bir yerlere yollanamaz"ı hayli hayli der gibime geliyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ' ne artık elini kolunu sallayanın başvurusu kaale alınmıyor. Türkiye Cumhuriyeti yargı organlarından hepsine müracaat edip de boynu bükük ayrılırsan (yani tüm mahkemelerin sonuçları olumsuz olursa) işte o zaman bi göz atalım diyorlar. Yani benim gibi 4. devlet yükümlülüğü kurasına katılan arkadaşlar emellerine 65 yaş civarında ulaşabilirler.
Kullanıcı avatarı

#82929  gönderen dr_kemal
 05.04.2006 - 00:36:57
bir avukat arkadaşıma danıştım. eğer avrupa insan hakları mahkemesine gidersek davayı büyük ihtimal kazanırmışız. zira Türkiye'deki en büyük yargı organı anayasa mahlemesi baktı zaten davaya. biz tıp fakültesini kazandığımız zaman bize böyle bir şart sürülmediği için davayı kazanırız. ama şöyle bir sorun var. bu dava sonuçlandığı zaman mecburi hizmetimizi bitirmiş yahut tusu kazanıp bir yerlerde göreve başlamış olabiliriz. burada devreye TTB'nin girmesi gerekiyor...

#84821  gönderen supergirl
 10.04.2006 - 21:49:26
merhaba..mecburi hizmetle ilgili bişi görünce dayanamıyorum, yazıyorum..ben de buna yakalananlardanım ve de çok adaletsiz ve yanlış olduğunu düşünüyorum...herşeyden önce, mecburi yasası 12 eylülün demokrasiden uzak ortamında olağanüstü koşullarda getirilmiş ve öyle kabul ettirilmiş bir yasadır, ve günümüz türkiyesinde yeniden hortlatılmaya calışılması da insan haklarına aykırıdır, sanki olağanüstü hal varmış gibi,darbe yasası tekrar edilmektedir, bunun neresi haktır? Ben 2001 yılında pratisyenlik yaparken, sırf daha iyi bir sehirde yasamak istediğim için tusa girip uzmanlığa basladım, şimdi uzman oldum ve de bin pişmanım..mecburiye yakalanacağımı bilsem yemin ederim tusa girmezdim..benim günahım nedir, uzman olmak istemek mi? uzman olduğum için cezalandırılıyorum, çünkü pratisyen kalsaydım şu anda mecburi yükümlülüğüm olmayacaktı..bu nasıl iştir, bir insan işinde yükseldiği için cezalandırılır mı? saygılarla...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#85476  gönderen dr-rock
 12.04.2006 - 17:02:54
dryes yazdı:
dr-rock yazdı:bu konu avrupa insan hakları mahkemesine taşınamıyor mu? yoksa taşıyan mı yok?

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ' ne artık elini kolunu sallayanın başvurusu kaale alınmıyor. Türkiye Cumhuriyeti yargı organlarından hepsine müracaat edip de boynu bükük ayrılırsan (yani tüm mahkemelerin sonuçları olumsuz olursa) işte o zaman bi göz atalım diyorlar. Yani benim gibi 4. devlet yükümlülüğü kurasına katılan arkadaşlar emellerine 65 yaş civarında ulaşabilirler.
türkiye'deki tüm yargı organları denendi. anayasa mahkemesi de reddetti daha üst bir mahkeme yok türkiyede o yüzden gidilebiliyor şu noktada.
askerlik meselesi 7 yıl sürmüştü hem de tek bir insanın açtığı bir davaydı. bireyden ziyade bir grup olarak açılırsa hem kısa sürer hem daha kaale alınır.
"biz kendimizi bakalım, zaten dava açılsa da zorunlu hizmetimizi yapmış oluruz bitene kadar ondan ne işe yarayacak" şeklinde bakılırsa olaya ki bakılır çok rahat, hiçbir şey olmaz. evet muhtemelen böyle bir dava birkaç sene alacaktır. ama bir noktada bu haksızlığa karşı çıkılmalıdır. zorunlu hizmetten önce "12 eylül döneminden kalma demokrasiyle %100 çatışan insan haklarına aykırı bir uygulama" diyen insan zorunlu hizmetini yaptıktan sonra "zorunlu hizmet işte yaptık bitti Allah'a şükür" diyerek kaale almıyorsa malesef dayanışma, yardımseverlik, duyarlılık gibi duygularını kaybetmiş demektir. Tabi kendisine bir haksızlık yapıldığında "bu doktorlar birleşemiyor sorun burada, haksızlıklara karşı savaşamıyoruz!" diye isyanlara girer ve o duygular bir an geliverir. (yanlış anlaşılmasın kimseyi suçlamıyorum, kimseyi kastetmiyorum, sadece var böyle insanlar)
yani ortada haksızlık var, böylede bir çözüm şansı var. Bireyler olarak başvurulursa o başvuran kişi için güzel şeyler olmaz malesef. İktidar partisinin oy kaynağı sonuçta. Vatan haini, halkının düşmanı vs gibi sıfatlarla gazeteler televizyonlar çıkarları doğrultusunda kamuoyu yaratır, o bireyin gelecekteki mesleki hayatına büyük bir gölge düşer.
Ama bunu bir kişi değil de bir grup, ttb mesela, yapsa böyle nitelendirmeler gene gelecektir ama üyelerinden ziyade ttb adına gelecektir. (ttb olmak zorunda değil, 30 kişilik bir ekip te olabilir tabi).
Yani bu bir ayıp, bir haksızlık ve insan haklarına aykırı faşizan bir uygulama. Bunda hemfikir olan bu kadar insan varken bunun sürmesi daha da düşündürücü.

ek: ayrıca sadece tıp fakültesine girerken böyle bir uygulamadan haberi olmayanlar adına değil, herkes için dava açılmalıdır. temel insan haklarından eğitim hakkı kapsamıyla ben doktor olmak istiyorsam sınavlardan geçip okulda yeterli olduğum zaman olacağımdır. doktor olmak isteyenler diploma almadan önce zorla çalıştırılacaktır diye bir şey olamaz. "tıp eğitimin bir parçası" da denemeyecek kadar okullardan kopuk bir uygulama olduğu da aşikardır.

#147757  gönderen didar
 01.09.2006 - 12:06:54
arkadaşlar ben Şanlıurfa Ceylanpınar Muratlı köyü S.O. düştüm.Buraya benimle birlikte düşen bir kişi daha var irtibata geçerse sevinirim. Ayrıca burayı bilen veya önceden çalışan arkadaşlar varsa bilgilendirmelerine sevinirim.....

#162427  gönderen please
 17.10.2006 - 11:24:22
8. dhy yi bekliorum...Lokale çok uğrarım artık :)