Cuma , Ocak 15 2021
Mecburi hizmetle ilgili guncel paylasim bolumu....
Herkese merhabalar..
Öncelikle bu paylaşımı Bingöl Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde 6 ay çalışmış bir pratisyen hekim olarak yazıyorum. Umarım gelecek DHY'lerde bu hastaneyi yazmayı düşünen veya düşünecek olan arkadaşları aydınlatmış olurum.

Öncelikle hastane şehrin biraz dışında, tepeye kurulmuş durumda. Haliyle anlatılan eski yoğunluk bu hastanede şuan yok. Acilde haftaiçi ortalama 100-120 hasta bakılır. Haftasonları ise bu rakam 250'lere ulaşır. Nöbetler genel itibariyle tek hekim olarak tutulur. Bazı dönemler yoğunluktan dolayı sıkıntılar olduğundan pratisyenler olarak aramızda icap tuttuğumuz zamanlar oldu. İcap paraları 7,19 TL/saat olarak ödenir. Hastanedeki maaş ortalama olarak (sözleşmeli) 5500 TL, sözleşmesiz ise 4200 TL civarında. Hastaneden döner almak ise bizim büyük çabalarımız sonucu 6 ay ortalamadan oldu (1200-1300 TL). Normalde ise döner sermayeden alacağınız para yaklaşık olarak 150-350 TL arasındadır.
Çocuk hastanesi olduğundan dolayı travma bakmazsınız. Yeni bir yoğun bakım servisi açıldığından dolayı da yoğun bakım gerektirecek hastaları kolay kolay gönderemezsiniz. Merkezde bir hastane olduğundan çevre ilçelerdeki her doktor, pediatri uzmanı olsa dahi hastaları size kitlemeye çalışır.
Siz direnç gösterirsiniz.
Uzmanlar icap tutuyor bu hastanede. O yüzden uzmanı hastaneye getirtmek için hastanın ciddi şekilde sıkıntılı olması gerekiyor.
Bingöl'de genel anlamda hakkınız çok yenir, işleri bilmeyen memurlar ve işgüzarlar yüzünden. Kamu Hastaneleri Birliğinde görevli iseniz, hapı yuttunuz demektir. Maaşınız tam yatmaz, nöbetleriniz veya icaplarınız ödenmez.. vs.
112 ve TSM'deki hekimler neredeyse hiçbir şekilde acillere görevlendirmezler. Benim tavsiyem Bingöl ili için ya TSM yazın ya da 112. TSM açısından Aile hekimliğine geçişiniz burada çok kolay. Atanır atanmaz aile hekimliği kurasında iyi bir aile hekimliği kadrosunda kendinize yer bulabilirsiniz. Acilden ise Aile hekimliğine geçiş için muvafakatname almanız imkansız. Bütün yöneticiler karşı çıkar. KHB Sekreteri de zaten o kağıdı size vermez! (2-3 kez bizzat denedim)
112'deki hekimler hiçbir surette il dışı sevklere çıkmıyorlar. Acildeki pratisyenler sevklere çekiliyor. Nöbetin üzerine bir de doktorlu sevk çıktı mı başınıza, kolay gelsin..
112 KKM'de 2016 yılı için 6 hekim vardı. Öğrendiğim kadarıyla 6500 TL (sözleşmesiz) kazanıyorlardı.
Sabaha kadar gelsin çaylar, gitsin kahveler şeklinde nöbet tutarlar. Bütün işleri de memurlar ve ATT'ler yapar.
Çocuk ve Kadın doğum uzmanları için de hastane iyi bir yer değil kanımca. Maaş olarak sözleşmeye hemen geçebiliyorlar. Çocuk Uzmanları ortlama 12-16 bin TL civarında kazanıyor. KDH Uzmanları ise 20 bin TL civarında.

Açıkçası bir pratisyen olarak tavsiyem şudur: Eğer ki kuranız çok kötü ise ve çeşitli nedenlerden dolayı çalışma zorunluluğunuz varsa burayı yazın, aksi taktirde yazmayın derim. Dğer bir artısı: sözleşmeye hemen geçebilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler ÖM atabilir..