Perşembe , Ağustos 22 2019
Cerrahi branslarla ilgili klupler paylasim platformu....
Kullanıcı avatarı
ACİL TIPÇILAR (ATU,ATA,ATT VE TÜM 112 ÇALIŞANLARI)
kısaca acil tıpla ilgisi olan herkes artık buarada....
her türlü duyurularınızı,
acilde karşılaştığınız ilginç vakaları,
yeni tedavi ve müdahale yöntemlerini,
çalıştığınız yerin acil şartlarını anlatın,
bilmeyenleri, merak edenleri aydınlatın..
sorunlarınızı paylaşın birlikte çözümler üretelim..
ister pratisyen olun, ister acil tıp asistanı, ister parmedic, ister ATT,
ACİLDE ve 112' de çalışan herkese kapımız açık...!
:wink:
Kullanıcı avatarı

#344925  gönderen AYKAKS
 18.11.2007 - 00:36:43
Hiç acil tıpçı ya da acil tıp ile ilgilenen yok mu arkadaşlar sitede ? :?:
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#345710  gönderen AYKAKS
 19.11.2007 - 22:38:22
DİKKAT !Acil Tıp bir savaş alanı değil, acil doktoru da bir savaşçı bir cengaver değildir... Ben Bakırköy Dr.Sadi Konuk EAH Acilinde 5. ayımı tamamladım ve bu süre içinde ne hiçbir hasta veya hasta yakını ile kavga ettim ne de herhangi birisi camı çerçeveyi kırdı, kaldı ki aci,lin içinde daima güvenlik görevlileri + polis var.
Eğer siz karşınızdaki hastaya, o hastanın acile derdine deva aramak için geldiğinin bilincinde olarak muamele ederseniz,
hasta yakınlarına kendinizi onların yerine koyup empati ile yaklaşır,
"ya benim hastam şu an kalp krizi geçiriyor olsaydı, ya da şu an benim hastam (mesala annem, babam, kardeşim vs) şu trafik kazası geçiren kişinin yerinde olsaydı bana nasıl davranılmasını isterdim" diye düşünerek davranırsanız acilde ne kavga gürültü olur ne de tartışma !
Unutmayın ki acile gelen her hasta ve hasta yakını sadece fiziki olarak değil psikolojik olarak ta travmatik durumdadır. Eğer iyi bir doktorsanız hastanızı bedensel ve psikolojik olarak bir bütün halinde değerlendirmeyi öğrenmek ve uygulamak zorundasınız...
Acilde çalışan hekimler hastalarına yukarıda bahsettiğim şekilde yaklaşmayı becerebilirse ve diğer acil çalışanları da aynı şekilde davranabilirse acillerde yaşanan olumsuz olayların sayısı da azalamış olacaktır...
Ha bir de bir hasta gurubu vardır ki alkollü ne dediğini ne yaptığını bilmeyen bu insanların sakinleştirilmesinden siz sorumlu değilsiniz bunu unutmayın !
Acilde çalışan her hekim eğer hastaya gerekli müdahaleyi yapacak güvenli bir ortam oluşmadığına kanaat getiriyorsa o müdahaleyi güvenli ortam sağlanana kadar yapmama ve erteleme hakkına sahiptir. Güvenlikçiler ve polis bu tip kişilere müdahele ederek ortamı sakinleştirdikten sonra doktor gelir ve hastaya gerekli müdahaleyi yapar...
Bilmem acili bir savaş alanı gibi görerek acilden korkan arkadaşlara yardımcı olabldim mi?
Ha bir de gerçekten de insanlarla iletişim kurmakta zorlanyorsanız, çok çabuk sinirlenen bir yapınız varsa kısaca endinize yeterince hakim olamayan birisi iseniz ve sinirleriniz zayıfsa o zaman gerçekten ACİL TIBBI yazmayın... Çünkü hem kendinize hem hastalara hem de diğer acil çalışanlarına zarar vermiş olursunuz.. :!:
Kullanıcı avatarı

#345719  gönderen AYKAKS
 19.11.2007 - 23:13:09
ACİL TIPTA EN ÇOK KARŞILAŞLAN VAKALARDAN İLK AKLIMA GELENLER:
- AKS (Akut Koroner Sendromlar)
- Akut Astım atakları
- ABY (Akut Böbrek Yetmezlikleri)
- ilaç intokslar
- Alkol overdozlar
- psikiyatrik aciller
- senkop
- hiper/hipo tansiyon atakları
- hiper/hipo glisemi vakaları
- akut batın
- safrakesesi kolikleri
- renal kolikler
- tabii ki travmalar-kesiler-düşmeler-ADTK/AİTK lar-DKAY lar
- ADLİ VAKALAR
- İDRAR YAPAMAYAN PROSTATLI HASTALAR
- lumbalji-LDH
- Nörolojik aciller-SVO atakları
- KKY
- Pnömoniler
- Anaflaktik ve Allerjik reaksiyonlar
- Hayvan ve insan ısırıkları
- GİS kanamalar
...

bunlar ilk aklıma gelenler, sizlerde ilk aklınıza gelenleri ilave edebilirsiniz..
Hatta tedavilerinden de bahsedersek ACİL TIP KULUBÜNÜ sürekli canli kalan bir ACİL TIP KAYNAĞI HALİNE DE GETİREBİLİRİZ diye düşünüyorum, ne dersiniz ? :wink:
Kullanıcı avatarı

#345724  gönderen sebepsizvaka
 19.11.2007 - 23:20:37
aykaks açıkcası endişelirmden biride şuuu.bu hatalıkların teoride yaklaşımlarına her hekim kadar ben de az çok hakimimm ancak tedawi pratiklerinde yalnız başına kalmak??? bu biras endişelendirmiyo değil...
Kullanıcı avatarı

#345732  gönderen AYKAKS
 19.11.2007 - 23:28:14
Zaman ile her şey yerine oturuyor inan !
işe başladıktan 1-2 hafta sonra kendindeki değişimi sen de hissedeceksin.
Yeterki neyi bilip neyi bilmediğinden emin ol ve bilmediklerini mutlaka daha iyi bilenlere sor. Kesinlikle bilmediğin bir şey varsa biliyormuş gibi görünerek hastalara zarar verme. Karşılaştığın her hasta, uyguladığın her tedavi sonucunda kendine olan güveninin hızla arttığını sen de göreceksin droguzhan .. :wink:

#345737  gönderen drhaksoyler
 19.11.2007 - 23:39:19
slm bende 112 de baslaycam.ambulans deyince daha bi urkuyo insan..
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#346242  gönderen dr_akbay
 21.11.2007 - 01:23:51
metanol zehirlenmesinde tanı tedavi nedir yardimci olabilirmisiniz?
Kullanıcı avatarı

#346336  gönderen darkwingdoc
 21.11.2007 - 02:20:22
Ben de 112 ciyim periferde 112 ya da acil pek de ideal şekilde çalışmaz :( 10 yıllık kabız 2 aylık nasır epeydir (10 gün ile 20 yıl arası bir süre) halsizlik (ya da yangı ya da baş ağrısı ya da ayak tabanında ağrı ...) doğal olarak gelebilir zaman zaman da kardiak acillerin önüne geçerek bunları tıbbi bilgi ve beceri ötesinde iletişimle uygun bir bölüme gönderdikten ya da sadece gönderdikten (çoğu kez ileri merkez ya da plk e gimezler) sonra gerçek acillere gelelim ilk el olmak hastayı ya da yaralıyı ilk olarak görmek müdahale etmek zamanla yarışmak eldeki imkanlarla ve de en önemlisi olan sizin sahip olduğunuz bilgi ve beceri ile teşhis ve tedavi hızlı hareket etmek, hızlı, yanlışsız ve de hızlı ve yine hızlı müdahale etmek EN GÜZEL ŞEY hastayı teslim ederken işte doktorluk bu diyorsunuz :D :D :D
Kullanıcı avatarı

#346806  gönderen AYKAKS
 22.11.2007 - 00:09:39
Bu gün 14 saatlik gece cerrahi nöbetinden çıktım. Tek doktordum ve 14 saatte toplam 100 civarında hasta baktım. ASY ler, Akut App lar, DKAY lar, Akut keseler arasıra da Dahiliye acildeki arkadaşa yardım ettim... Güzel bir ACil gecesi geçiridm, yani 4*4 lüktü ! :wink:

#346832  gönderen kramp
 22.11.2007 - 00:52:17
112 Acil ambulansta hekimlik yapıyorum .Telsizden her anons geldiğinde istasyondan apar topar çıkmak hızlıca olay yerine varmak ve geyet gereksiz bir hastayla karşılaşmak beni sinirlendiriyor.Yinede elimden geldiğince sakin oluyorum. :twisted:
Kullanıcı avatarı

#346974  gönderen AYKAKS
 22.11.2007 - 15:17:46
Arkadaşlar size hagni hasta acildir hangi hasta acil değildir diye bir tanımlama yapabilir miyiz demişler ve ortaya bir tanım çıkmış. Aynen şöyle: Kendini acil servise geitirerek benim acil bir sorunum var diyen her hasta acil hastadır tanımı ortaya çıkmış. ve bu tanım uluslararası bir tanım...
Özellikle ambulans çağıran hastalar bu tanıma göre mutlaka acillik olarak tanımlanmalıdır..
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#351020  gönderen anestezim
 30.11.2007 - 15:34:44
ben 112 de att olarak çalışıyorum. işimi çok seviyorum.. lakin yoğun ve gerçek acil diyebileceğimiz hastalrda işin zevkine varabiliyorsun.. gribi komutaya abartıp arrest niyetine gittiğimizde böyle hastaları gördükmü sinir krizi geçiriyoruz resmen..
hayır bu insanlar yüzünden gerçek icliyeti olna bir hastaya ulaşmamız gecikebilir.. zaten periferde çalışıyorum. her bir köy mezra bilmem kaç km. bir de boş vakalara ambulans çağırıyorlar. resmen ambulansta içimiz dışımıza çıkyor...
ama ne olursa olsun seviyorum 112 yi... :wink: :)

#351054  gönderen drsozuneer
 30.11.2007 - 16:38:39
Değerli arkadaşlar göle devlet hastanesi acil servisinden hepinize merhabalasr size hastanemiz acil servisinin kapasite,imkan ,kabiliyetlerinden bahsetmek isterim.Hastanemiz acil servis polikliniğ 24 saat açık olup gelen hastalarımızı mutlaka bir aciliyetle gelmelerine gerek olmadığı gibi bilakis sabaha karşı 04-06 sularında özellikle diş ağrısı,baş ağrısı,ishal,ve daha bir sürü sudan sebeplerle acil servisimize başvurulabilir.Hastanemizde pratisyen hekim nadir görülen bir tür olduğu için buraya gelen her pratisyene devlet başkanı gibi muamele edilir.7 gün 24 saat hastanemiz nöbetçi doktor odasında kendisi muhafaza edilir.Hiçbir ihtiyacı için dışarı çıkmasına gerek yoktur görevli personel hepsini temin eder.Hastaneye gelen hastalarımız temiz,neziz kıyafetler eşliğinde misk gibi kokarlar.Size çok nazikçe doktor baksana la hastamız var derler .sizde bu kibar usluba karşın hemen hastanızı kıramassınız. eger kırarsanız onlarda sizin bir yerinizi kırarlar her sey karsılıklı...:) hasta ile ilgilendikten sonra her bilinçli hasta gibi 'doktor bey neden kaynaklanıyor diye sorarlar.siz de once çocugun sumuk akan burnuna ve kirden kece gibi olmuş saclarına bakarsınız. son ra içinizden hipokratın yemini gecer ve hipokratııı minnetle anarsınız..ilaclarını yazdıktan sonra hasta size farklı ihityaclarını bildirir..ya der nazik bir dille bizim karı hasta bir alfoksik 500 luk beyaz olnaından yaz der... ve siz bunlardan sonra artık terminal doneme geciş yaparsınız ve artıkkk hastalar size birer suc unsuru gozukur ...cinayeti sevmem kesinlikle tasvip etmem yalnız insan bole katil olur ... bu nazik insanlarla ugrasmak cokkk onurlandırıyor bizi.. bunlar olmasa kamboçyaya benzicez herhalde.saglık bakanı senide minnetle anıyoruz degerli hocam allah razı olsun sizdenn paramızı catır catır yiyoruz.....!