Pazar , Ağustos 18 2019
Cerrahi branslarla ilgili klupler paylasim platformu....
Kullanıcı avatarı

Re: Girişimsel Radyolojinin Geleceği...

#4279578  gönderen drbyzgl
 14.06.2019 - 19:44:04
sheean yazdı:
14.06.2019 - 19:24:13
smilodon yazdı:
14.06.2019 - 19:20:19
drbyzgl yazdı:
14.06.2019 - 19:10:31
Girişimsel Radyo bitmiş ...( 10 sene sonraya rezerve cümle )
Hocam bitse ne olacak, teyzemler ispanya da yaşıyor, karotis stenozu için stent takılmış 7 bin euro ödemişler. Burada 3 kuruşa o işleri yapacak adam bulurlarsa iyi 10 yıl sonra. Dr luk bitmiş artık, hindistan gibi kazan abd gibi tazminat öde
İyi iyi artırsın devlet hasta olunca 35 milyar para yi nerden bulacaz da verecez proflarin eline mi duselim güzel bir yolsunlar
Sen doktorsan ben de Cleveland’da klinik şefiyim

#4279581  gönderen sheean
 14.06.2019 - 19:49:57
drbyzgl yazdı:
sheean yazdı:
smilodon yazdı:
14.06.2019 - 19:20:19

Hocam bitse ne olacak, teyzemler ispanya da yaşıyor, karotis stenozu için stent takılmış 7 bin euro ödemişler. Burada 3 kuruşa o işleri yapacak adam bulurlarsa iyi 10 yıl sonra. Dr luk bitmiş artık, hindistan gibi kazan abd gibi tazminat öde
İyi iyi artırsın devlet hasta olunca 35 milyar para yi nerden bulacaz da verecez proflarin eline mi duselim güzel bir yolsunlar
Sen zaten doktor değilsin beni zaten ben biliyorum
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4279584  gönderen drbyzgl
 14.06.2019 - 19:58:01
sheean yazdı:
14.06.2019 - 19:49:57
drbyzgl yazdı:
sheean yazdı:

Sen zaten doktor değilsin beni zaten ben biliyorum
Yaptığın anlatım bozukluklarından ,cümle kurma şeklinden belli . Trol olma ihtimalin yüksek .

#4279591  gönderen smilodon
 14.06.2019 - 20:15:33
Radyolog ların kaygılarını anlıyorum ama diyelim girişimsel radyoloji bütün bir branşta ve girişimsel işlemlerde hakimiyet kurdu, o zaman acile gelen bir sakkuler anevrizmanın ya da iskemik mca infaktına yapılacak işlem ne olacak, buna kim karar verecek, radyolog işlemi yaptı ve hastayı servisine aldı diyelim bu saf nörolojinin konusu olan svh alanına tecavüz olmayacak mı, bence yurtdışındaki gibi girişimsel nöroradyoloji yan dal olmalı ve 3 branş a açık olmal ve yakın oranda fırsat verilmeli.

#4279592  gönderen maftas
 14.06.2019 - 20:23:36
smilodon yazdı:
14.06.2019 - 19:40:05
maftas yazdı:
14.06.2019 - 19:24:45
smilodon yazdı:
14.06.2019 - 19:03:21
Türkiye için demiyorum abd için nasıl olacak acaba, abd de nöroloji ve nrş hayatta girişimsel nöroradyoloji yi bırakmaz. Svın diye bir dernekleri var inanılmaz güçlü.

Türkiye de nöroloji 30 klinikte girişimsel yapıyor şu an da, bir kaç yer değil.
Benim bildiğim öyle bir durum yok. Amerika’da Girişimsel Nöroradyoloji alanında takip ettiğim sayfalarda radyolog, nörolog, beyin cerrahları hepsi var. Ama girişimsel nöroradyoloji alanı üzerine Radyolog’lar daha çok eğiliyor. Bu sayfalarda yapılan çalışmalara baktığımda Radyolog ve Beyin cerrahı ağırlıklı olduğuna dikkat etmiştim.
Türkiye’de Bu alana eğilen doktor sayısı çok yetersiz. Ama yine de Belirgin Radyolog hakimiyeti var. Nörologlar zaten büyük çoğunlukla girişimsel svo tedavisi üzerine çalışıyorlar.Diğer alanlarda çok görmüyorum.
Diğer bir gözlemlediğim nokta Girişimsel Radyoloji alanı ile ilgilenen doktorların Yüzde 90-95’i erkek.
TC de Nöroloji mekanik trombektomi ve intra arteryal tpa tedavisini istiyor, gerisi ile çok ilgilenmiyor gercekten, şu an abd de interventional neurology fellowship programı için ciddi derece de nöroloji uzmanı istendiğini biliyorum ama, usml ye çalışırken bana bu konuda ilerleme garantisi verirsem texas üniversitesinin referans mektubu verebileceğini söylemişti hoca.
Sonradan gördüm ilana çıkmış adamlar :D
https://www.svin.org/m/pages.cfm?pageID=3353

Bence maddi olarak imkanın varsa mutlaka git hocam. Türkiye’de aranan kişi olursun.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4279616  gönderen dejinasal
 14.06.2019 - 21:51:49
girişimsel abd de anabilim dalı oldu radyolojiden ayrıldı kimse işlemlerini yapamaz yani yok nöro bırakmıo falan die bi muabbet olamaz bundan sonra

#4279621  gönderen smilodon
 14.06.2019 - 22:04:04
İnterventional neurology, interventional neuroradiology ile temelde aynı şey, bölümler arasında ki sidk yarışının sonucu herkes kendi ismini vermek istiyor, genelde neurology çıkışlılar için interventional neurologist ifadesi kullanılır, nörologlar daha çok serebrovasküler hastalıklar da girişimsel anjiyografik tekniklerle rekanilizasyonu yada Hemorrhagec anevrizma tik serebrovasküler hastalıklar da coilleme gibi işlemleri sağlamakla ilgilenir. direk nöroloji uzmanları olarak giremiyorsun abd de, önce bir yıl neuro critical care yada vascular neurology eğitimi alman lazım sonra 2 yıl bunun eğitimi, ama bunu kombine alıp 2 yılda veren klinikler de var.

interventional neuroradiology, radyoloji uzmanları neuro surgery ve neurology nın yan dalı olarak eğitim alır. Bizde ki gibi merkezi bir sınav olmaz, referans ve cv ile başvurusunuz,ilginç bir şekilde hintlilerin cok domine ettiği bir alan abd de, median salary şu an için 588 bin dolar, bu spine surgery den sonra en yüksek gelir abd de. Neurology için 7/24 online call olarak çağrılır, tedavi algoritmasını belirlersin. Neuro surgery ile neurology abd de çok net ayrılmamış, daha doğrusu neuro surgery neurology yi baya domine etmiş durumda, ben ms sunumuna gittiğimde bir nrş uzmanı yeni nesil immun modulatuvarları anlatmıştı.çok şaşırmıştım.

Tc de durum biraz farklı, radyoloji acile yogun bakıma ve servise hakim olamadığı için alan kaybediyor, nöroloji acile gelen hastaya mudahele edeceğini söyleyip radyoloji den acil bt yada bt anjiyo raporu istiyor, bunu yapmazsa tutanak tutmakla tehdit ediyor, ( benim kliniğimde öyleydi) radyoloji hocaları aç gözlü davrandıkları için çok zarar verdiler bölüme, kimseye öğretmek istemediler, yeterli sayıda kalifiye eleman olmayınca diğer bölümler boşluğu doldurmak istedi.periferik anjiyoyu kardiyoloji ve kvc yapabiliyor.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009