Pazar , Aralık 15 2019
Cerrahi branslarla ilgili klupler paylasim platformu....

Re: Girişimsel Radyolojinin Geleceği...

#4279040  gönderen alirauf
 12.06.2019 - 17:16:17
Benim gördüğüm burdan arkadaşların hasta takibini yapan onu elinde tutar düşüncesi dünyada da düşünüldüğü için 2018 yılı itibarı ile girişimsel radyoloji abd de ayrı bir uzmanlık dalı oldu, kendi polikliniği kendi servisi var, eğitiminin ilk üç yılını konvansiyonel radyoloji ile iç içe son iki yılını da girişimsel ağırlıklı yapıyorlar. Zannediyorum türkiyede bu yöne doğru evrilecektir zamanla. O nedenle ilgili branşı düşünen arkadaşlara nacizane tavsiyem dünyadaki örneklerine bakmaları oradan konunun nasıl ilerleryeceği hakkında fikir sahibi olabilirler. Bu forumlarda çok branş bitirildi çok branş yüceltildi bakarsanız geçmiş başlıklara bunu görebilirsiniz, ancak eğer bundan 10 yıl önce de arkadaşlarım baksaydı dünya trendlerine abd de road diye ünlü bir dörtlü olduğunu görürdü, radyoloji oftalmoloji anestezi dermatoloji şeklinde bugün gelinen noktada o branşların ülkemiz için de popüleritesi devam ediyor.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4279051  gönderen Ugurulgenn
 12.06.2019 - 18:09:05
Ne gelecegı ne hali hicbir branşın gelecegı kalmadı artık doktorun klasık bı memurdan cok bı farkı yok sayı cok arttı bunu zamanla goreceksınız 3 kuruş için insanlar bırbırını yıyecek tus sektoru cok alev alacak

#4279054  gönderen maftas
 12.06.2019 - 18:18:52
alirauf yazdı:
12.06.2019 - 17:16:17
Benim gördüğüm burdan arkadaşların hasta takibini yapan onu elinde tutar düşüncesi dünyada da düşünüldüğü için 2018 yılı itibarı ile girişimsel radyoloji abd de ayrı bir uzmanlık dalı oldu, kendi polikliniği kendi servisi var, eğitiminin ilk üç yılını konvansiyonel radyoloji ile iç içe son iki yılını da girişimsel ağırlıklı yapıyorlar. Zannediyorum türkiyede bu yöne doğru evrilecektir zamanla. O nedenle ilgili branşı düşünen arkadaşlara nacizane tavsiyem dünyadaki örneklerine bakmaları oradan konunun nasıl ilerleryeceği hakkında fikir sahibi olabilirler. Bu forumlarda çok branş bitirildi çok branş yüceltildi bakarsanız geçmiş başlıklara bunu görebilirsiniz, ancak eğer bundan 10 yıl önce de arkadaşlarım baksaydı dünya trendlerine abd de road diye ünlü bir dörtlü olduğunu görürdü, radyoloji oftalmoloji anestezi dermatoloji şeklinde bugün gelinen noktada o branşların ülkemiz için de popüleritesi devam ediyor.
Ayrıca Mevcut Radyoloji uzmanları da bir yandal ile Girişimsel Radyolog unvanına sahip olabilecek.
Önümüzdeki 5-10 yılda açılacak bir Girişimsel Radyoloji anadal’ının yetkin ve tecrübeli Girişimsel Radyologlar yetiştirebilmesi için de ekstra bir 10 yıla ihtiyaç duyacağını varsayarak Girişimsel Radyoloji yandalı daha bir 15-20 yıl daha böyle devam eder bence. Daha sonra sadece girişimsel radyoloji anadalını ya da yandalını almış hekimler bu operasyonları yapma yetkinliğine sahip olur. Şu an ise sadece sertifikayla herhangi bir radyoloji uzmanı Girişimsel operayonlar yapabiliyor.
Ayrıca Road dörtlüsü UK’de hocam ABD’de değil :D

#4279554  gönderen smilodon
 14.06.2019 - 17:51:53
Girişimsel radyolojinin ana dal olması gercekten çok ilginç abd de, interventional neuroradiology, nöroloji radyoloji ve nrş nin ortak yan dalı bunlar nasıl olacak acaba ilginç

#4279562  gönderen drake
 14.06.2019 - 18:26:16
Girşimsel radyoloji pastasından şu an birçok branş pay kapmaya çalışıyor. Ama sonuçta hiçbir bölüm radyoloji gibi bir sistem oturtamadı henüz.
Nöroloji için konuşacak olursam Türk nöroloji derneği birkaç merkezde girşimsel nöroloji eğitimi vermekte, hatta şu an ciddi ciddi ydus sınavıyla girilen bir yandal programı haline getirme çalışmaları var girişimsel nörolojiyi.
Ne kadar tutar bunu zaman gösterir.

#4279564  gönderen alirauf
 14.06.2019 - 18:36:21
Benim o konuda dusuncem uzun vadeli ayni abd deki gibi nororadyoloji yabdali olacagi ve radyoloji noroloji nrs den girilecegi seklinde, bir de ayrica girisimsel radyoloji yandali veya anadali olusacaktir
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4279565  gönderen smilodon
 14.06.2019 - 19:03:21
Türkiye için demiyorum abd için nasıl olacak acaba, abd de nöroloji ve nrş hayatta girişimsel nöroradyoloji yi bırakmaz. Svın diye bir dernekleri var inanılmaz güçlü.

Türkiye de nöroloji 30 klinikte girişimsel yapıyor şu an da, bir kaç yer değil.

#4279568  gönderen smilodon
 14.06.2019 - 19:20:19
drbyzgl yazdı:
14.06.2019 - 19:10:31
Girişimsel Radyo bitmiş ...( 10 sene sonraya rezerve cümle )
Hocam bitse ne olacak, teyzemler ispanya da yaşıyor, karotis stenozu için stent takılmış 7 bin euro ödemişler. Burada 3 kuruşa o işleri yapacak adam bulurlarsa iyi 10 yıl sonra. Dr luk bitmiş artık, hindistan gibi kazan abd gibi tazminat öde

#4279569  gönderen sheean
 14.06.2019 - 19:24:13
smilodon yazdı:
drbyzgl yazdı:
Hocam bitse ne olacak, teyzemler ispanya da yaşıyor, karotis stenozu için stent takılmış 7 bin euro ödemişler. Burada 3 kuruşa o işleri yapacak adam bulurlarsa iyi 10 yıl sonra. Dr luk bitmiş artık, hindistan gibi kazan abd gibi tazminat öde
İyi iyi artırsın devlet hasta olunca 35 milyar para yi nerden bulacaz da verecez proflarin eline mi duselim güzel bir yolsunlar
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4279570  gönderen maftas
 14.06.2019 - 19:24:45
smilodon yazdı:
Türkiye için demiyorum abd için nasıl olacak acaba, abd de nöroloji ve nrş hayatta girişimsel nöroradyoloji yi bırakmaz. Svın diye bir dernekleri var inanılmaz güçlü.

Benim bildiğim öyle bir durum yok. Amerika’da Girişimsel Nöroradyoloji alanında takip ettiğim sayfalarda radyolog, nörolog, beyin cerrahları hepsi var. Ama girişimsel nöroradyoloji alanı üzerine Radyolog’lar daha çok eğiliyor. Bu sayfalarda yapılan çalışmalara baktığımda Radyolog ve Beyin cerrahı ağırlıklı olduğuna dikkat etmiştim.
Türkiye’de Bu alana eğilen doktor sayısı çok yetersiz. Ama yine de Belirgin Radyolog hakimiyeti var. Nörologlar zaten büyük çoğunlukla girişimsel svo tedavisi üzerine çalışıyorlar.Diğer alanlarda çok görmüyorum.
Diğer bir gözlemlediğim nokta Girişimsel Radyoloji alanı ile ilgilenen doktorların Yüzde 90-95’i erkek.

#4279574  gönderen smilodon
 14.06.2019 - 19:40:05
maftas yazdı:
14.06.2019 - 19:24:45
smilodon yazdı:

Benim bildiğim öyle bir durum yok. Amerika’da Girişimsel Nöroradyoloji alanında takip ettiğim sayfalarda radyolog, nörolog, beyin cerrahları hepsi var. Ama girişimsel nöroradyoloji alanı üzerine Radyolog’lar daha çok eğiliyor. Bu sayfalarda yapılan çalışmalara baktığımda Radyolog ve Beyin cerrahı ağırlıklı olduğuna dikkat etmiştim.
Türkiye’de Bu alana eğilen doktor sayısı çok yetersiz. Ama yine de Belirgin Radyolog hakimiyeti var. Nörologlar zaten büyük çoğunlukla girişimsel svo tedavisi üzerine çalışıyorlar.Diğer alanlarda çok görmüyorum.
Diğer bir gözlemlediğim nokta Girişimsel Radyoloji alanı ile ilgilenen doktorların Yüzde 90-95’i erkek.
TC de Nöroloji mekanik trombektomi ve intra arteryal tpa tedavisini istiyor, gerisi ile çok ilgilenmiyor gercekten, şu an abd de interventional neurology fellowship programı için ciddi derece de nöroloji uzmanı istendiğini biliyorum ama, usml ye çalışırken bana bu konuda ilerleme garantisi verirsem texas üniversitesinin referans mektubu verebileceğini söylemişti hoca.
Sonradan gördüm ilana çıkmış adamlar :D
https://www.svin.org/m/pages.cfm?pageID=3353
Kullanıcı avatarı

#4279576  gönderen drbyzgl
 14.06.2019 - 19:41:28
smilodon yazdı:
drbyzgl yazdı:
Bu forumda bunu da bitirirler hocam ,ironi yaptım