Cuma , Eylül 20 2019
Temel branslarla ilgili klupler paylasim platformu....
Kullanıcı avatarı

Temel Bilimlere Gitme Nedeni

#3534712  gönderen drosmkarakus
 29.04.2016 - 10:45:50
Merhabalar, foruma yeni yeni bakmaya başladım ve biraz ironik birşey farkettim. Ben tıp fakültesi 4. sınıftan beri Farmakoloji uzmanlığı yapmayı planlıyorum ve bu dalda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Öyp ile girmeyi düşünmüştüm ama tam benim gireceğim sene öyp kaldırıldığı için ve tusa da doğal olarak çalışmadığım için (Sadece farmakoloji çalışıyordum, kendimi geliştirmeye çalışıyordum) bir sonraki tus olan 2016 Nisan tusuna girdim ve muhtemelen farmakolojiye yerleşebileceğim bir puan aldım.

Buraya kadar sıkıntı yok, ama bu son zamanlarda hem forum başlıklarından hem de hastane rehberinden temel bilimlerde asistanlık yapan arkadaşlarımızın ve temel Bilimlere gitmeyi düşünen arkadaşlarımızın tek kriterinin "rahatlık" olduğunu gördüm.

İçten içe beni rahatsız eden bir durum oldu bu aslında, yani inşallah gideceğim bölümde diğer tüm arkadaşların yattığını, rahat rahat oturduğunu mu göreceğim ben. Gerçekten herhangi bir bilimsellik adına uğraşan kimseler yok mu, kime sorsam rahat burası gel diyorlar. En azından forumlardan gördüğüm bu, bölümleri arayıp belki daha sağlıklı bilgi alabilirim ama gerçekten de çoğunluğun bu şekilde düşünmesi biraz üzdü beni.

Sizler neler düşünüyorsunuz, gerçekten sadece temel Bilimlere giden arkadaşlar rahatlık için mi gidiyor, yoksa asistan ve hoca arkadaşlarımızdan biraz olsun bilimsel faaliyetlerle uğraşanlar var mı?

#3534721  gönderen saperon
 29.04.2016 - 10:49:57
Sizi cok takdir ettim. "Vizyon" buralara pek uğramayan bir şey ne yazik ki... Az da olsa varlar ama forumda rastladigim soylenemez. Bilim güzeldir, başarılar dilerim.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3534726  gönderen drosmkarakus
 29.04.2016 - 10:53:01
saperon yazdı:Sizi cok takdir ettim. "Vizyon" buralara pek uğramayan bir şey ne yazik ki... Az da olsa varlar ama forumda rastladigim soylenemez. Bilim güzeldir, başarılar dilerim.
Sanırım gerçekten vizyonlu olanlar forumlarda takılmayla vakit kaybetmiyorlar, Teşekkür ediyorum bu arada, size de hayatınızda ve işinizde başarılar.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3534736  gönderen kaymakam
 29.04.2016 - 10:58:40
drtus'ta malesef idealist olmak çok çalışmak başarmak gibi kavramlar geçerli değil. burada önemli olan risk almamak, rahat bir iş yapmak ve az da olsa para kazanıp oturmak.
bir çok branşla ilgili tek yorumu 'yazılmaz' olan insanlardan oluşuyor malesef site. (tabi çoğunluk böyle)
Kullanıcı avatarı

#3534756  gönderen corcicorci
 29.04.2016 - 11:08:54
Bence üzülme meslektaslarinin çoğu yatmak istiyorsa yatsın. Sen böylece kendi alanında çalıştıkça daha da parlarsın yukselirsin.
Kullanıcı avatarı

#3534765  gönderen drosmkarakus
 29.04.2016 - 11:13:13
Aslında bir yönden de haklı bir istek, sonuçta herkes hem kendine hem de ailesine vakit ayırmak ister. Ayda 15 nöbetle aşırı yoğun çalışıp, eve geldiğinde de dinlenmekle geçirmeyi çoğu kimse haklı olarak istemez. Bu yüzden herkesin temel kriteri rahatlık olmuş.

Aslında şu da bir gerçek, bu kadar iş yoğunluğunun altındayken bilimsellikten de bahsetmek abes kaçar. Dinlenmeye bile 2 günde 10 saat vakti kalan bir insandan kendi isteğiyle fazladan bilimsel çalışma yapmasını isteyemezsin. Temel bilimler bu açıdan biraz daha rahat tabi.

Bir şekilde teşvik edilmesi lazım insanların bilimsel çalışma yapmak için. Ama öyle kopyala yapıştır tarzı makalelerle değil, gerçek çalışmaların yapılması için bir teşvik. İnşallah ilerde düzelir bu durum da.

#3534788  gönderen ALGORMORTIS
 29.04.2016 - 11:25:42
Ne alaka ya. İnsanlar rahat diyorsa bunu tapu memurunun rahatlığını kastederek demiyor ki. Mesaim belli saatim belli olsun diye diyor. Tıpın major bölümlerinde ki durum belli. Gecw gündüz yok dinlenmek yok. Kendine vakit ayrabilmek hakgetire. Para? O tabiki yok. Bu adamların çalışma temposu başbakan da bile yok. Saygınlık yok sayılır. E derdimiz ne o zaman o bölümlere gidecek. Tabiki YAZILMAZ. Insan farmakolog olunca sabah akşam yatmıyor ki sadece diğerlerine nazaran daha düzgün yaşıyor. E ne var bunda. Yatış da yatış denip duruyor. Bir farmakolog tüm devlet kadroları ele alındığı zaman devlet adına en fazla çalışıp üreten kısma girer. Biz eziyeti, zulmü, haksızlığı, yok paraya eşşek gibi çalıştırılmayı çalışmak zannediyoruz. Değilse yatış. Öyle diğil işte. Ama bize öyle öğrettiler. Tıp gönül işi dediler para için yapılmaz dediler. İnsanlara faydalı olmak paha biçilemez dediler. Dediler de dediler. Bunu diyen adamlarda özel muayene ile parayı kıran zamanın hocaları idi. Şimdi özel muayene den para kazanacak ortam da pek kalmadığına göre. Derdimiz ne arkadaş. Delimi kovaladı bizi. Lütfen şu saçma anlayıştan kurtulun. Temel bilimciye vs yatış muamelesi yapmayın artık. Kullanıldığınızı farkedin. Yatıyor dediğiniz adamlar sadece insan fizyolojisine daha uygun bi hayat yaşıyor.
Vesselam...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3534803  gönderen sweetpearl
 29.04.2016 - 11:35:08
Başkalarının ne yaptığı olaylara nasıl tepkiler verdiği seni ilgilendirmesin bence.Herkesin yaşanmışlıkları,yürüdüğü yollar,aldığı eğitimin niteliği bile başka başka.Sana katılmıyorum.İsteyen stresten uzak,aksiyonsuz,rahat bir hayat tercih eder.Aynı tornadan çıkmadığımıza göre ağrı eşiklerimiz bile farklı.
Türkiye de bilimsellik yoksa bunun nedeni meslektaşların değil,gittikleri bölümdeki bir sürü etken neden oluyordur.

#3534812  gönderen saperon
 29.04.2016 - 11:38:49
Hayatindan fedakarlik yapan insanlarin idealistlikleriyle dalga gecilen bir yer burasi. Illa herkes koyun gibi tus calisip en birinci olup en "rahat" bolume girmek zorundaymis gibi. Halk sagligina bile rahatlik var diye gidiyor adamlar. Bir ulkenin saglik duzeyi konusunda kilit oldugunu dusundugum bolumde bile. Gideyim masamin basina oturayim oh. Etliye sutluye dokunmayayim, bir seyleri duzeltmeyeyim, param da gelsin, kurulayim oraya. Isinin hakkini vererek calisan, hayatta kendini dusunmekten baska gayeleri olan kisileri tenzih ediyorum.
Kullanıcı avatarı

#3534818  gönderen drosmkarakus
 29.04.2016 - 11:42:33
Biz de ondan bahsediyoruz işte, benim sorduğum çoğu kişi rahat diyor, yatıyoruz diyor. Arada bir formaliteden çalışma yapıyoruz diyor. Sizin de dediğiniz gibi diğer memurluklara göre iş yoğunluğu vardır elbet. Ben mesela doğuda bir tsmde çalışıyorum, elimizden geldiğince birşeyler yapmaya çalışıyoruz, hatta bizden talep edilmeyen projeler de ortaya koyuyoruz. Ama istesek yatışın da alası burda.

Benim üzüldüğüm kısım, bu mantaliteden kurtulmamız gerektiği. Temel bilimlere sırf diğer bölümlerden daha rahat olduğu için gidilmemesi gerektiği. Bu bölümlere giden insanların birşeyler üretmek ve öğretmeye istekli insanların olması gerektiği.

#3534820  gönderen saperon
 29.04.2016 - 11:43:29
Oyle caliskan insanlar var ki mesela, calismaya gondeildigi hastanenin eksiklerini gorup gelistirmek icin ugrasan, yazismalar yapan, bölüm kuran. Onlar forumda takilmiyorlar. Rahatligi stressizligi icin gidilen bolumlerde bari parlasa arkadaslar. O yuzden size basarilar diliyorum tekrar. Icimi doktum.
Kullanıcı avatarı

#3534828  gönderen drosmkarakus
 29.04.2016 - 11:54:27
Belki de bize en başta böyle öğretildiği için böyle olabiliriz. Tıp Fakültesi 1.sınıfta bize üst sınıfların öğrettiği şey sınavlardan geçin yeter, gidin gezin eğlenin. Son hafta çalışıp 70 alıp geçersiniz. Sonradan farkına vardım ki üniversite dönemi, bizim kendimizi geliştirmemiz için belki de en önemli ve en verimli zamanları boş geçirdik. Çoğu hocalarımız da, büyüklerimiz de bizi herhangi bir bilimselliğe teşvik etmediler. (Yani ünlü düşünür Hande Yener'in de dediği gibi, Hatayı biz en başında yaptık :))

Bilmiyorum belki de devlet el atmalı bu işe ve bilimsellik ile ilgili teşvikler yapmalı, maaş artışı gibi şeyler güzel olurdu mesela.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3534829  gönderen sweetpearl
 29.04.2016 - 11:56:16
saperon yazdı:Hayatindan fedakarlik yapan insanlarin idealistlikleriyle dalga gecilen bir yer burasi. Illa herkes koyun gibi tus calisip en birinci olup en "rahat" bolume girmek zorundaymis gibi. Halk sagligina bile rahatlik var diye gidiyor adamlar. Bir ulkenin saglik duzeyi konusunda kilit oldugunu dusundugum bolumde bile. Gideyim masamin basina oturayim oh. Etliye sutluye dokunmayayim, bir seyleri duzeltmeyeyim, param da gelsin, kurulayim oraya. Isinin hakkini vererek calisan, hayatta kendini dusunmekten baska gayeleri olan kisileri tenzih ediyorum.
Ben de rahatlık arıyorum.Yeni mezun idealist yaşları çoktan geride bıraktım.Gittim tuvalette gebe doğurttum,gözlerimi açamayacak kadar uykulu iken CPR yönetim,aynı anda iki çocuk nöbete müdahale etmek zorunda kaldım.Milletin yanlış vaka olarak sevk ettiklerini yeniden değerlendirdim.Entubeli hastayı yoğun bakim yok diye sevk ettim diye hasta yakınları tehdit etti beni.Her türlü uzman tribine şahit oldum.
Herkes bu yollardan geçmedi.Mecburiye hiç gitmeyen,acilen atanmayanlar var.
Ben rahatlık istemeyecegim de ne isteyeceğim.Diğer dediklerine kısmen katılıyorum.İnsanları kınamayın,başınıza daha beteri gelir.
Kullanıcı avatarı

#3534842  gönderen drosmkarakus
 29.04.2016 - 12:07:12
Yok kınamıyorum ben kimseyi, zaten diğer mesajımda da belirttiğim gibi sistem bu kadar yoğunken kimseden bilimsel çalışma yapmasını isteyemezsin. Ve yine belirttiğim gibi herkes ailesine ve kendine vakit ayırmak isteyecektir ve hakkıdır.

Sadece üzüldüğüm nokta temel bilimlerin rahat olma yeri gibi görülmesi başka birşey değil.

#3534845  gönderen drdeniziz
 29.04.2016 - 12:11:44
sweetpearl yazdı:
saperon yazdı:Hayatindan fedakarlik yapan insanlarin idealistlikleriyle dalga gecilen bir yer burasi. Illa herkes koyun gibi tus calisip en birinci olup en "rahat" bolume girmek zorundaymis gibi. Halk sagligina bile rahatlik var diye gidiyor adamlar. Bir ulkenin saglik duzeyi konusunda kilit oldugunu dusundugum bolumde bile. Gideyim masamin basina oturayim oh. Etliye sutluye dokunmayayim, bir seyleri duzeltmeyeyim, param da gelsin, kurulayim oraya. Isinin hakkini vererek calisan, hayatta kendini dusunmekten baska gayeleri olan kisileri tenzih ediyorum.
Ben de rahatlık arıyorum.Yeni mezun idealist yaşları çoktan geride bıraktım.Gittim tuvalette gebe doğurttum,gözlerimi açamayacak kadar uykulu iken CPR yönetim,aynı anda iki çocuk nöbete müdahale etmek zorunda kaldım.Milletin yanlış vaka olarak sevk ettiklerini yeniden değerlendirdim.Entubeli hastayı yoğun bakim yok diye sevk ettim diye hasta yakınları tehdit etti beni.Her türlü uzman tribine şahit oldum.
Herkes bu yollardan geçmedi.Mecburiye hiç gitmeyen,acilen atanmayanlar var.
Ben rahatlık istemeyecegim de ne isteyeceğim.Diğer dediklerine kısmen katılıyorum.İnsanları kınamayın,başınıza daha beteri gelir.
+1
Ask ile yazdigim bu meslekte turlu zorluklari ben de yasadim.bilim adına güzel işler yapmak istiyorum ama hayatın gerçekleri var bir de.insan olduğunu etrafına bakınca anlıyorsun.onca zorluk cektim ve bi gun bi baktim insan oldugumu yaşamayı gülmeyi benim de hakettigimi unutmusum, unutturmuslar bana.o an cizdim o hayatın ustunu ve yeniden,her şeye yeniden başlamanın vakti dedim.ve onceligim artık ' ben'im ..ben ve ailem..
Bencil geliyor belki kulağa ama insan gibi yaşamadan insanlara zerre miktar yararim olmayacak bunu iyi biliyorum.