Perşembe , Haziran 20 2019
Burada makaleleri ve gazete yazılarını paylaşabilirsiniz...

• 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
Kullanıcı avatarı

Re:

#1705169  gönderen drguvan
 06.05.2012 - 10:34:26
Din, fiziğin ve mantığın çözemediği akıllıarımızın son noktasında algılayamadığımız olayları açıklamak ve beyindeki işleyişin düzenini bozmamak adına bünyede yer bulmuş gibi geliyor bana.
Ateistin inandığını vicdanı muhasebe - iyi ahlak ve de dinin savunduğu sevgi-hoşgörü birbirinden hiç de uzak değildir. Sadece arada kalan ve dinin temeli olan sevgiyi diğer ibadetlerin altında gören ve bu ibadetlerin kitlelere hükmedici etkisini daha iyi bilen dindarların elinde olması bizleri bu hale getiriyor.

Dindarlar ibadetlerini gizli yapsaydı, kimseyi rencide etmeseydi, dinin güzel vicdanlı yanını vurgulasaydı inanan-inanmayan herkes islam ahlakı üzerine yaşardı.

Bu dünyanın içine "araştırmalardan uzak-ukala-inatçı atesitler ve hoca gibi görünüp çalıp çırkıp adam korkutup döven dindarlar" edecekler.
Kullanıcı avatarı

Re:

#1705210  gönderen elsco
 06.05.2012 - 11:26:08
Zamanında uzaaak bir ülkenin inançlı insanları madımakta insanları yakıp tekbir getirmişlerdi, yanlış mı hatırlıyorum?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#1705219  gönderen ounana
 06.05.2012 - 11:35:02
elsco yazdı:Zamanında uzaaak bir ülkenin inançlı insanları madımakta insanları yakıp tekbir getirmişlerdi, yanlış mı hatırlıyorum?

o katliamdan benımde ciğerim yandı ama bu durum tum ulke ınsanlarına genelleme yapmama sebep değildir.biz karşılıklı anlayış ve hoşgörü sahibi olmalıyız ki kin kini doğurmasın.

#1705663  gönderen fearless
 06.05.2012 - 14:46:39
herhangi bir tanrıya inanmayanlar gerçekle yüzleşecek cesareti olanlardır.

ateistler yanmaktan korktukları için veya karşılığında ödül alacakları için iyilik yapmazlar, etik değerleri ve insana saygıları olduğu için iyilik yaparlar.

bu kadar çok çelişkiye rağmen hala milyarlarca inanan olmasının sebebi insanların ölümden korkması ve dinlerin vaadettiği sonsuz yaşamı düşünmenin verdiği hazdır.

ateizm normal insanlardan daha yüksek bir bilinç, farkındalık ve kültür seviyesi gerektirmektedir. isveç, finlandiya, japonya gibi ülkelerde ateizmin %70- 80 lere ulaşması da bunun bir kanıtıdır.

allah korkusuna rağmen bu kadar çok suç işleyen insanlar varken bir de allah korkusunun olmadığını düşünün. tam bir kaos ortamı olur, suç sayısı katlanır. bu nedenle etik değerleri oturmamış, kültür ve bilinç düzeyi belli bir seviyeye gelememiş insanları kontrol edebilmek için din gereklidir.
Kullanıcı avatarı

Re:

#1705687  gönderen DrGulsever
 06.05.2012 - 14:54:33
elsco yazdı:Zamanında uzaaak bir ülkenin inançlı insanları madımakta insanları yakıp tekbir getirmişlerdi, yanlış mı hatırlıyorum?
Lütfen orada olmadığınız konularda yorum yapmayınız. O şehrin bir insanıyım ve oralarda ne döndüğünü sizin kadar merak ediyorum. Orada oynanana oyunlarla yapılanlarla o şehrin insanları da diri diri ateşin içine girmişlerdir. O şehrin dışında yaşayamaz hale gelmişlerdir. O kadar ki plakalarını değiştirmek zorunda kalmışlardır. benzer bir durum karadeniz kendinde meydana gelecekken son anda engellenmiştir.

Ben her zaman söylerim. Gerçek müslüman, peygamber sünnetini yerine getirmek için çabalayan müslüman merhametin alasını yaşar. Kimseyi kınamaz kimseyi ötekeleştirmez. O peygamber amcası ve eşinin öldüğü dönemde tüm müslümanlar işkence çekerken bir kapıdır belki ordaki insanlar akıllanır diye gittiği taif'de taşlandıktan, hakaret edildikten sonra bile beddua etmemiş bir merhamet timsalidir.

Şu anda benim gördüğüm müslümanların en büyük eksiği budur. Kendi gibi olmayana merhamet edeceğine öfke ile bakmak. Bu özellikler kişisel özelliklerdir ve yeterince bilgi sahibi olmamaktan kaynaklanmaktadır. Dinini bilmeyen adamdan korkacaksın asıl.
Kullanıcı avatarı

#1705749  gönderen lancelotx
 06.05.2012 - 15:19:08
fearless yazdı:herhangi bir tanrıya inanmayanlar gerçekle yüzleşecek cesareti olanlardır.

ateistler yanmaktan korktukları için veya karşılığında ödül alacakları için iyilik yapmazlar, etik değerleri ve insana saygıları olduğu için iyilik yaparlar.

bu kadar çok çelişkiye rağmen hala milyarlarca inanan olmasının sebebi insanların ölümden korkması ve dinlerin vaadettiği sonsuz yaşamı düşünmenin verdiği hazdır.

ateizm normal insanlardan daha yüksek bir bilinç, farkındalık ve kültür seviyesi gerektirmektedir. isveç, finlandiya, japonya gibi ülkelerde ateizmin %70- 80 lere ulaşması da bunun bir kanıtıdır.

allah korkusuna rağmen bu kadar çok suç işleyen insanlar varken bir de allah korkusunun olmadığını düşünün. tam bir kaos ortamı olur, suç sayısı katlanır. bu nedenle etik değerleri oturmamış, kültür ve bilinç düzeyi belli bir seviyeye gelememiş insanları kontrol edebilmek için din gereklidir.
+10000
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#1705783  gönderen pluie
 06.05.2012 - 15:35:17
fearless yazdı:herhangi bir tanrıya inanmayanlar gerçekle yüzleşecek cesareti olanlardır.

cok haklisin...

burada cok dindar olarak tanidigimiz bir arkadas bile bu baslikta az once ..ben bile kendimi bar bar gezmekten Allah korkusu ile durduruyorum..gibi bir laf etti...

ya aksi olsaydi, ya din olmasaydi...iyi ki varsin din!
Kullanıcı avatarı

Re:

#1705836  gönderen DrGulsever
 06.05.2012 - 15:57:53

O topluluğun nasıl toplandığına da değinmemiş arkadaş. Ben o sırada çarşıdaydım. İnsanların gözünün nasıl döndürüldüğünü nasıl bir biri ile çatışmaya itildiğini anlatmamış arkadaş. Ortalarda gezen Aziz Nesin KURAN'a küfretti, cuma namazı sırasında bilinerek davullar çalındı. Bu tek taraflı değil iki taraflı bir oyundur ve adı oyundur. Bunu galyana getiren Sivas' halkının cahilliğine kızarsınız ancak olayın asıl oyuncuları farklıdır. Bu bir oyundur lütfen bari siz oyuna gelmeyin.
Kullanıcı avatarı

Re:

#1705874  gönderen vedatmilor
 06.05.2012 - 16:13:24
DrGulsever yazdı:

O topluluğun nasıl toplandığına da değinmemiş arkadaş. Ben o sırada çarşıdaydım. İnsanların gözünün nasıl döndürüldüğünü nasıl bir biri ile çatışmaya itildiğini anlatmamış arkadaş. Ortalarda gezen Aziz Nesin KURAN'a küfretti, cuma namazı sırasında bilinerek davullar çalındı. Bu tek taraflı değil iki taraflı bir oyundur ve adı oyundur. Bunu galyana getiren Sivas' halkının cahilliğine kızarsınız ancak olayın asıl oyuncuları farklıdır. Bu bir oyundur lütfen bari siz oyuna gelmeyin.
Galeyana gelip insan yakmak...

Kesinlikle çok masumane bir hareket!
Kullanıcı avatarı

Re:

#1705890  gönderen DrGulsever
 06.05.2012 - 16:21:11
Ben masum olduklarına dair bir şey söylemedim. Sivas'ın geneline maledilmesine ve hatta İslam'a maledilmesine karşı olduğumu söyledim. Şu an senin konuşma tarzın bir insanı bir şehri diri diri yakmakla eş değerdir. Kendini orda toplanan ve insanların yanmasına izin veren topluluktan daha insani bir yanın olduğunu sanma lütfen. Bence hiç farkı yok. Ben Sivas lıyım ve orda neler döndüğünü senden daha iyi biliyorum.

O dönemde gazını alıp oraya toplanan insanları kullanan insanlar farkı argümanlarla seni kullanıp o şehrin insanlarına o dine inanan insanlara olan muhabbetinizi azaltarak bu ülkenin insanlarının bir birine olan sevgisini saygısını azaltarak kendi gizli diktatörlüklerinin gücünü koruyama çalışmışlardır.
Ama yemez... Senin gibilere rağmen benim farklılıkları olan insanlara sevgim muhabbetim devam eder.

Orada toplanan topluluğa kızıyorum. Belki senden fazla. Kİmin yaktığını bilmiyorum. Ama akıllı müslüman gaza gelmez. Ne yaptığını sonucunun ne olduğunu bilir. Saçmalıklarının ve yaptıkları hataların tüm İslam İnancına maledileceğini kafaları yemeyenler bu dine inanıyorum ben Müslümanım demesin.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#1705892  gönderen rruki_vverh
 06.05.2012 - 16:23:35
ben ne dine bişey malediyorum nede biyerin halkına.......ateistlerin çok özgür olduklarını savunuyordu birileride...
Kullanıcı avatarı

Re:

#1705912  gönderen vedatmilor
 06.05.2012 - 16:42:21
DrGulsever yazdı:Ben masum olduklarına dair bir şey söylemedim. Sivas'ın geneline maledilmesine ve hatta İslam'a maledilmesine karşı olduğumu söyledim. Şu an senin konuşma tarzın bir insanı bir şehri diri diri yakmakla eş değerdir. Kendini orda toplanan ve insanların yanmasına izin veren topluluktan daha insani bir yanın olduğunu sanma lütfen. Bence hiç farkı yok. Ben Sivas lıyım ve orda neler döndüğünü senden daha iyi biliyorum.

O dönemde gazını alıp oraya toplanan insanları kullanan insanlar farkı argümanlarla seni kullanıp o şehrin insanlarına o dine inanan insanlara olan muhabbetinizi azaltarak bu ülkenin insanlarının bir birine olan sevgisini saygısını azaltarak kendi gizli diktatörlüklerinin gücünü koruyama çalışmışlardır.
Ama yemez... Senin gibilere rağmen benim farklılıkları olan insanlara sevgim muhabbetim devam eder.

Orada toplanan topluluğa kızıyorum. Belki senden fazla. Kİmin yaktığını bilmiyorum. Ama akıllı müslüman gaza gelmez. Ne yaptığını sonucunun ne olduğunu bilir. Saçmalıklarının ve yaptıkları hataların tüm İslam İnancına maledileceğini kafaları yemeyenler bu dine inanıyorum ben Müslümanım demesin.
Nasıl bir insan zihni,sadece suçluları lanetleyen bir insanı,bu konuda sadece 2 cümle yazmış bir insanı,hayatında hiç tanımadığı bir insanı,direk sanal ortamdan din için insan yakan soysuzların seviyesine çekebilir?

Şundan şüpheniz olmasın,Sivas'ta yakılan insanlar için samimi bir şekilde üzülen insanlar,diğerlerini sizin kadar kolay etiketleseydi,bu ülkede hergün bir Sivas,bir Çorum,bir Malatya,bir Maraş,bir Gazi daha yaşanırdı.

Yazık,başka ne diyebilirim ki...
Kullanıcı avatarı

Re:

#1705946  gönderen DrGulsever
 06.05.2012 - 17:05:54
Yanlış anlaşılma olmasın. Sana bir şey demiyorum. senin düşünce yapına söylediklerim. Olaylardan 1 yıl sonra gittiğim tatil belgesinde Sivas'lı olduğumu duyan gözlerin gözlerinde ki öfkenin düşünce yapısına sözlerim.

Yıllar boyunca Sivas'lılara plakalarını bile değiştirtmek zorunda bırakan mantaliteye. Anlayana.
  • 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21