Pazar , Haziran 16 2019
Burada makaleleri ve gazete yazılarını paylaşabilirsiniz...

• 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 21
Kullanıcı avatarı

Re: Ateistler İnançlılardan Daha Merhametli

#1705054  gönderen rruki_vverh
 06.05.2012 - 03:32:00
Acun yazdı:Ya kalbi muhurlu demek bu mu simdi..hak ve hakikatleri gormemek, peygamber mucizelerini, kuranin mucizelerini, evliyalarin kerametlerini, dunyanin hikmetlerini, doga canlilar insan mucizesini gormemek, ya nasil ya..
acun anlayamadığınız bu zaten.......hani derlerya sayısal zeka sözel zeka vs vs innsan var insan var gelip dürtse yeminlen dahi inanmam önce açıklaması gereken çok şey var......
Kullanıcı avatarı

Re:

#1705056  gönderen rruki_vverh
 06.05.2012 - 03:33:03
leman yazdı::) dinde mantik aramak bence mantiksizca bir davranis..
bi laf öğrendiydim quaker den tam onun sırası ama lafı unuttum versai versace mi öle bişeydi :D
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#1705057  gönderen Herkul
 06.05.2012 - 03:33:41
rruki_vverh yazdı:
Herkul yazdı:
rruki_vverh yazdı:
daha kolayı var nede olsa....
tam anlayamdım?
inanmak teslim olmak bana vaadedilenlere sırtını dayamak daha kolay geldi banada........iyi bir insan olmak için ödül beklemedim....
Ama bunlar duygusal tepkiler...Kendini kandırmak için sığınılan duygusal güçlü argümanlar....İnsanın doğasına inemk lazım onu anlamak için...Doğasını da en iyi onu yaratan bilir....Yaratn da 3 suretle bizi caydırmak için teşvik etmiş:

1- cennet sevgisi
2- cehennem korkusu
3- Hepsinden öte ve en yücesi: izole Allah rızası...

İşte bu 3 ü için de kişiler iyi şeyler yapıp kötü şeylerden sakınabilirler...Bunda anormal durum yok...Kaçıncı madde veya maddelere göre yapacağı ise tamamen kişi ve onun karakter yapısıyla ilgili.....

Ayrıca din kolaya kaçmak olur mu? Niye mi?

-İnanıyorsan hergün abdest alıp 5 vakit 40 rekat namaz kılacaksın
-harama bakmayacaksın
-yılda 30 gün oruç tutacaksın
-çalıp çırpmayacaksın

Sen de biliyorsun ki bu liste çoook daha uzun, sence bunları yapmayı göze almak kolaya kaçmak mı? Emin ol ben de imanım olmasa hergün barlarda kızlarla gönül eğlendirmek isterdi, daha birçok şey isterdi....Bu bana daha kolay ve zevkli geliyor en basitiinden bir örnek...
Kullanıcı avatarı

#1705060  gönderen Acun
 06.05.2012 - 03:35:06
rruki_vverh yazdı:
Acun yazdı:Ya kalbi muhurlu demek bu mu simdi..hak ve hakikatleri gormemek, peygamber mucizelerini, kuranin mucizelerini, evliyalarin kerametlerini, dunyanin hikmetlerini, doga canlilar insan mucizesini gormemek, ya nasil ya..
acun anlayamadığınız bu zaten.......hani derlerya sayısal zeka sözel zeka vs vs innsan var insan var gelip dürtse yeminlen dahi inanmam önce açıklaması gereken çok şey var......
Anladim..o zaman sizde bizim neden inandigimizi anlamiyorsunuz oyleyse..birbirimizi anlamadan mi yasiyoruz..:((
Kullanıcı avatarı

#1705061  gönderen Herkul
 06.05.2012 - 03:36:28
Pamuk sana 2 tane cevap yazdım da bir türlü okumadın....

Ya da cevap vermek istemedin....Umarım yarın bir cevap verirsin...
Herkul yazdı:
pamuktoktor yazdı:NİYE Mİ en basitinden hocanın yaptığı baskı değilmi,ünivde bi arkadaş yeni kapanmıştı ona hediye türban aldı bizimkiler sonrada içlerinden biri inşallah bu başka gözü kapalı arkadaşlarada örnek olur diye yan yan bana baktı..üniversitede ben hep oruç tutuyo gibi yaptım,yapmasam kimse benle konuşmazdı anladınmı..ben bu arkadaşlarla aynı gruptaydım zar zor içlerine giriyodum bi de ateistim desem heralde oooo:)
Bak kardeş eğer bahsettiklerinde samimi ve dğruysan senin adına inanan biri olarak üzüldüm....İnanan biri olarak şunu tüm samimiyetimle söylüyorum ki ben karşımda inanmayan birini gördüğümde ona daha nazik ve daha güzel davranmışımdır...Bu dinimin gereğidir....Eğer sen tersiyle karşılaşmışsan o dini bilmeyenlerin ayıbıdır....Elbetteki ateist olduğunu rahatlıkla dile getirebilmelisin tabi karşı tarafı provakae etmeden...

Neyse, bu arada sana kabile ile ilgili cevap yazdım ma okuyamadın heralde....Bu arada sen hala erzurumda öğrenci misin?
En son Herkul tarafından 06.05.2012 - 03:38:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı

Re:

#1705062  gönderen anatomist2727
 06.05.2012 - 03:37:25
yine mukayese eksik yine eksik :cry: yeryüzüne sınav için gönderildiysek amaç imansız veya dinsiz olmamak ise, onun için de mantık gerekmiyorsa!!! ( ki bu senin iddan, yoksa dini alimler bu konuda seninle aynı fikirde değil) yahu arkadaş bu mantık bize ne diye verildi... anlamıyorum ki ?
Kullanıcı avatarı

Re:

#1705066  gönderen Herkul
 06.05.2012 - 03:39:44
anatomist2727 yazdı:
yine mukayese eksik yine eksik :cry: yeryüzüne sınav için gönderildiysek amaç imansız veya dinsiz olmamak ise, onun için de mantık gerekmiyorsa!!! ( ki bu senin iddan, yoksa dini alimler bu konuda seninle aynı fikirde değil) yahu arkadaş bu mantık bize ne diye verildi... anlamıyorum ki ?
Kesinlikle yanlış bir cümle, dinde kesinlikle mantık vardır....Sadece bazı uç noktalar hariç...Zaten o uç noktalara gelene kadar ki mantık da inanmaya yeter de artar bile.....
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#1705071  gönderen Herkul
 06.05.2012 - 03:43:38
mezenter yazdı:Allah yoksa sonsuzdan beri mi madde ve enerji vardi?sonsuzluk kavrami maddi bi kavram degil ki sizin dusunce sisteminize uysun.onun da bi kaynagi olmali.sonsuza kadar devam mi edecek bu dongu?sonsuzlugun icinde zaman kavrami olur mu?evren genisliyosa sonsuz genisleyebilir ama bunun gecmisi de mi sonsuz?
İnsanlar sadece atomlarin belirli bi sekilde dizilisinden mi ibarettir?ruh yok mudur?
Hepsinin tek tek fevkalade mantıklı cavpları var...Ama dediğim gib forumda olmuyor bu iş..yazarak olmuyor...Yüzyüze saatlerce konuşarak anlatılabilecek mevzular...Yoksa hepsinin karşısında dimdik mantıklı bilimsel fiziksel her türlü cevap var inanmak noktasında....
Kullanıcı avatarı

Re:

#1705073  gönderen rruki_vverh
 06.05.2012 - 03:46:18
Herkul yazdı:
rruki_vverh yazdı:
Herkul yazdı: tam anlayamdım?
inanmak teslim olmak bana vaadedilenlere sırtını dayamak daha kolay geldi banada........iyi bir insan olmak için ödül beklemedim....
Ama bunlar duygusal tepkiler...Kendini kandırmak için sığınılan duygusal güçlü argümanlar....İnsanın doğasına inemk lazım onu anlamak için...Doğasını da en iyi onu yaratan bilir....Yaratn da 3 suretle bizi caydırmak için teşvik etmiş:

1- cennet sevgisi
2- cehennem korkusu
3- Hepsinden öte ve en yücesi: izole Allah rızası...

İşte bu 3 ü için de kişiler iyi şeyler yapıp kötü şeylerden sakınabilirler...Bunda anormal durum yok...Kaçıncı madde veya maddelere göre yapacağı ise tamamen kişi ve onun karakter yapısıyla ilgili.....

Ayrıca din kolaya kaçmak olur mu? Niye mi?

-İnanıyorsan hergün abdest alıp 5 vakit 40 rekat namaz kılacaksın
-harama bakmayacaksın
-yılda 30 gün oruç tutacaksın
-çalıp çırpmayacaksın

Sen de biliyorsun ki bu liste çoook daha uzun, sence bunları yapmayı göze almak kolaya kaçmak mı? Emin ol ben de imanım olmasa hergün barlarda kızlarla gönül eğlendirmek isterdi, daha birçok şey isterdi....Bu bana daha kolay ve zevkli geliyor en basitiinden bir örnek...
neyin duygusalı neyin kendini kandırması.......inanma içgüdüsü varolduğu içinmi direniyorum o içgüdüye....tek sorumlu var akıl ve mantık......

kılınan 5 vakit namazdır harama bakmamalardır 30 gün oruçlardır çalıp çırpmamalardır....atla deve değilki.....bugünkü bacak antrenmanımı çoğu inanan gerçekleştiremez açıkçası zor gelir onlara...
Kullanıcı avatarı

#1705074  gönderen rruki_vverh
 06.05.2012 - 03:47:25
Acun yazdı:
rruki_vverh yazdı:
Anladim..o zaman sizde bizim neden inandigimizi anlamiyorsunuz oyleyse..birbirimizi anlamadan mi yasiyoruz..:((
anlamam gerek yokki.....sende öylesin işte...
Kullanıcı avatarı

Re:

#1705080  gönderen anatomist2727
 06.05.2012 - 03:50:30
mezenter yazdı:Allah yoksa sonsuzdan beri mi madde ve enerji vardi?sonsuzluk kavrami maddi bi kavram degil ki sizin dusunce sisteminize uysun.onun da bi kaynagi olmali.sonsuza kadar devam mi edecek bu dongu?sonsuzlugun icinde zaman kavrami olur mu?evren genisliyosa sonsuz genisleyebilir ama bunun gecmisi de mi sonsuz?
İnsanlar sadece atomlarin belirli bi sekilde dizilisinden mi ibarettir?ruh yok mudur?
hocam, allahın sonsuzluğunu kabul etmek ile maddenin sonsuz olduğunu kabul etmek arasında fark yok( şöyle ki, tersinden düşünürsek 7 başlı ejderhaya veya zeusa inanmak saçma gelir ama onlardan istediği kadar yaratabilecek bir allah saçma gelmez ;) )
big bang 1 defa olmuş bir olay değildir, big bang bir devinimdir. sonsuz sayıda patlayıp içe çökmüştür. bir yay düşün enerji kaybı 0 düşün ve bu yay sürekli bi uzayıp bir kısalıyor.(bu dinamizim içi ise illaki bir başlangıç aramanın gerekliliği yokk. ben ruh kavramına pek te inanmıyorum. benlik kavramı ruhtan gelen birşey değildir. hafızadaki anılardan ibarettir. tıpkı küçüklüğünde dayısından amcasından taciz görmüş(çocuk oldugu için bunu doğal karşılar ve benimser) bir insanın eçcinsel olması gibi anılarımız, benliğimizi karakterimizi o ben dediğimiz kavramı şekillendirir. teorik olarak bir insanın tüm hafızasını bir başka bedene aktarabilirsek o kişiyi o bedende de var edebiliriz.
Kullanıcı avatarı

#1705081  gönderen Acun
 06.05.2012 - 03:50:33
rruki_vverh yazdı:
Acun yazdı:
rruki_vverh yazdı: acun anlayamadığınız bu zaten.......hani derlerya sayısal zeka sözel zeka vs vs innsan var insan var gelip dürtse yeminlen dahi inanmam önce açıklaması gereken çok şey var......
anlamam gerek yokki.....sende öylesin işte...
gerek yok ama yine de ne bilim..anlasam iyi olurdu..
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#1705082  gönderen drfishenk
 06.05.2012 - 03:51:05
Sizin dininiz size bizimki bize onemli olan inanc ozgurlugudur
Kullanıcı avatarı

Re:

#1705084  gönderen rruki_vverh
 06.05.2012 - 03:52:12
drfishenk yazdı:Sizin dininiz size bizimki bize onemli olan inanc ozgurlugudur
tamm sol açıkta geldi...batağa oturalım biz...
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 21