Cumartesi , Aralık 7 2019
Burada makaleleri ve gazete yazılarını paylaşabilirsiniz...

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 21
Kullanıcı avatarı

Ateistler İnançlılardan Daha Merhametli

 #1703100  gönderen lancelotx
 05.05.2012 - 18:35:13
ilginc bir haber okudum, siz ne dusunuyorsunuz bu konuda?


California Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, ateist ve agnostiklerin başkalarına yardım etme konusunda koyu dindarlardan daha istekli olduklarını gösterdi.

Social Psychological and Personality Science (Sosyal Psikoloji ve Kişilik Bilimi) dergisinin haziran sayısında yayımlanacak araştırmayla, "Tanrı'ya inanmadıkları için iyilik yapmaları için hiçbir sebepleri yok" denilen inançsızlar için bir mit daha yıkılmış oldu.

Araştırmanın yazarlarından, California Üniversitesi sosyal psikoloğu Robb Willer "Daha az dindar kişiler için başkalarıyla duygusal bağ kurma gücünün bir başkasına yardım edip etmeyeceği konusunda hayati önemi olduğunu bulduk. Öte yandan, daha dindar olanların fedakârlık gösterme nedenleri duygularla daha az ilişkiliyken; dini öğretiler, toplumsal aidiyet ve itibar gibi etmenlerle daha fazla bağlantılı." diyor.

Willer'la çalışmayı birlikte yürüten Laura Saslow ise dinsiz bir arkadaşının yıkıntılar arasından çıkarılan bir kadının yürek burkan bir videosunu izlemesi ardından, Haiti depreminin yararlarının sarılması için para bağışlaması ardından hayırseverlik duygusunu, mantıken yardım edilmesi fikrinden ayrı olarak neyin harekete geçirdiği sorusuna cevap bulmakla ilgilenmiş.

"Geniş çaplı, üç sistematik araştırmada tekrarlanan bu deneyimi -bir ateistin yabancılara fedakârlık göstermesi için fazlasıyla duygularının tesiri altında kalması- bulmakla ilgilendim." diyor Saslow.

İlk çalışmada Saslow ve meslektaşları 1300'den fazla Amerikalı yetişkin arasında yapılan ulusal bir araştırmadan gelen verileri inceledi. Şefkat yaklaşımının bireyin ne kadar fedakârca davranış bildirmesinin muhtemel olduğuyla bağlantılı olduğunu buldular. Bu bağlantının, çok dindar olanlarla mukayese edildiğinde, en yoğun olarak ateistler veya daha az dindar olan kesimde olduğu görüldü.

İkinci deneyde 101 kişiye tarafsız bir video ya da yoksulluk içindeki çocuklarla ilgili duygusal bir video izletildi. Her birine sahte 10 dolar verildi ve bir yabancıya istedikleri kadarını verebilecekleri söylendi. Daha az dindar olanlar duygusal videoyu ilk görüşlerinde daha fazla para verdiler.

"Merhamet içeren video fedakârlıkları üzerinde büyük bir etki yarattı. Ancak daha dindar katılımcıların fedakârlığını kayda değer bir biçimde değiştirmedi."

Son olarak, bir diğer örnekte 200'den fazla kolej öğrencisinden halihazırdaki fedakarlık düzeylerinin bildirilmesi istendi ve daha sonra katılımcılara kendilerine verilen bir miktar parayı bir yabancıyla paylaşabilecek ya da ondan saklayabilecekleri iktisadi bir oyun oynatıldı. En fazla paylaşım yapanlar, o an için en fazla fedakârlık yapan inancı en düşük kesim oldu.

Dindar insanların bağış yapmalarına neden olan etmenleri anlamak için daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç var ancak araştırma, bu konuda rol oynayan etmenlerin yalnızca empati ve merhamet olmadığını açıkça gösteriyor.

"Özetle bu araştırma, ABD'de kendilerine daha az güven duyulma eğilimi olsa da, konu merhamet duygusuna geldiğinde, inancı daha düşük olan kesimin yurttaşlarına yardım etmeye dindarlardan daha meyilli olduklarını gösteriyor."

Şüphesiz, ateistler (ya da inançsızlar) cemaat motivasyonu veya ucunda ödül (cennet), sevap gibi bir çıkar beklentisi olmadan depremzedelere, evsizlere, din baskısı altında olanlara vb. destek olmak için yardım kampanyaları düzenliyor ya da yardım kuruluşları oluşturuyorlar. Haiti depremi gibi birçok doğal afette maddi yardım yapan Richard Dawkins Vakfı'na bağlı Non-Believers Giving Aid bu konuda akla gelen ilk örneklerden biri. Non-Believers Giving Aid'e destek veren diğer ateist kuruluşları arasında Atheist Alliance International, Atheists United, Atheists Helping the Homeless, Freedom From Religion Foundation, Gay & Lesbian Humanist, Council of Ex-Muslims of Britain sayılabilir.


kaynak:http://garajimdakiejder.blogspot.com/20 ... metli.html
Kullanıcı avatarı

Re: Ateistler İnançlılardan Daha Merhametli

 #1703109  gönderen Acun
 05.05.2012 - 18:38:17
Bence yanlis..daha dogrusu genelleme kiyaslama bi ifade olmus bu da..herkes farkli..inancina gore merhamet sorusturulmaz ki..kisiden kisiye degisir bu durum bence..
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: Ateistler İnançlılardan Daha Merhametli

 #1703209  gönderen ounana
 05.05.2012 - 19:23:35
Acun yazdı:Bence yanlis..daha dogrusu genelleme kiyaslama bi ifade olmus bu da..herkes farkli..inancina gore merhamet sorusturulmaz ki..kisiden kisiye degisir bu durum bence..

aynen...bu dahıl tum genellemeler yanlıştır!

yine de söyle bır durum var..ateıst arkadaslarımdan cok erdem sahıbı ınsan da gordum ...

ama bana sorulursa en kötu ınanc sahıbı ınsan ınancsız ınsandan daha iyidir.yanlış anlaşılmasın insanın rahatlıgı bakımından ıyıdır dıyorum..yoksa neye gore kıme gore ıyı?!...(elbette kı ben bır krıter değilim :)
senın gucunun bıttıgı noktada sen elınden gelenı yaptıktan sonra O devreye gırecekse bu ınanılmaz bır ıc huzuru saglıyor bız gıbı fanılere :)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: Ateistler İnançlılardan Daha Merhametli

 #1703213  gönderen lancelotx
 05.05.2012 - 19:24:48
Acun yazdı:Bence yanlis..daha dogrusu genelleme kiyaslama bi ifade olmus bu da..herkes farkli..inancina gore merhamet sorusturulmaz ki..kisiden kisiye degisir bu durum bence..
makaleyi okudun mu? :roll:
Kullanıcı avatarı

Re: Ateistler İnançlılardan Daha Merhametli

 #1703214  gönderen le-manyak
 05.05.2012 - 19:24:52
insanın, insan sözcüğünün hakkını vermesini sağlayan esaslı iki duygudan biri.
kalp şarj edilir ve hipotalamus endorfin salgılar bu hisse kapılındığında.

öte yandan, etkisi çabuk geçer.
etkisi geçtiğinde ise aynı tas aynı hamam vahşete, zulme, kandırmaya, kazıklamaya, dolandırmaya, dünyanın ve diğer insanların içine etmeye devam edilir.
insan doğası işte...
Kullanıcı avatarı

Re: Ateistler İnançlılardan Daha Merhametli

 #1703219  gönderen lancelotx
 05.05.2012 - 19:25:53
muon yazdı:taşlarlar sizi hocam,ateistlerin kuyruğu var
kendimden biliyorum,biz insan değiliz
he he, dinsiz insan sayisi o kadar da az degil ki, onemli olan saygi duyabilmek karsidakine 8)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: Ateistler İnançlılardan Daha Merhametli

 #1703232  gönderen ali_63kal
 05.05.2012 - 19:30:31
insan karşılıksız birşey yapmaz.ayrıca bir grup diğerinden sayıca bu kadar fazla ise hoşgörüden de bahsedilmez
En son ali_63kal tarafından 05.05.2012 - 19:31:33 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı

Re: Ateistler İnançlılardan Daha Merhametli

 #1703235  gönderen mythbusters
 05.05.2012 - 19:30:58
lancelotx yazdı:dindar insanlar sanki sevap bonuslarini kapmak icin yardim ediyor gibi geliyor bana :D
banada birazdan inançlara laf sokmak için ortam hazırlamaya çalışıyorsun gibime geliyor. hani karşındakine saygılı olacaktık?
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 21