Pazar , Eylül 20 2020
Burada makaleleri ve gazete yazılarını paylaşabilirsiniz...

Kullanıcı avatarı

Kavgasız bir sabaha açmak gözlerini

 #1631644  gönderen Noxco
 10.03.2012 - 21:24:46
Her gece girdiğinde yatağa, minicik ellerini gökyüzüne açar dua ederdi yine minicik yüreğiyle. Kavgasız bir sabaha uyanmaktı tek dileği. Nedense kabul görmedi bu duası hiç, nerdeyse her sabah korkuyla ürpererek uyandı o hiç duymak istemediği kavga kargaşasının çirkin sesleriyle. Terk etmeliydi aslında o evi, ah gidebilseydi ya hiç kimseciklerin olmadığı o en uzağa. Olsundu, çok kısada sürse mutluluk anları, razıydı onlara bile, kimbilir belkide biterdi birgün bu eza...

Okulun en başarılı öğrencisi olmasına rağmen, soğuk kış günlerinde bile, iki dakka geç geldi diye, soğuktan kızarmış ellerine vurulan yaş odun daha çok acıtıyordu canını, okuldan eve döndüğünde karşılaştığı kapalı kapı. Olsundu, büyüdüğünde hiç kapanmayan kapısı olan bir evi olacaktıya nede olsa, her daim herkese açık...

Oda ne, aşıkmış olmuştu ne! Altı ay taşıdı yazıpda bir türlü veremediği mektubu cebinde. Verdide ne oldu. Onun idealleri vardı, okuyacakmış, büyük kadın olacakmış, yokmuş onun aşka falan ayıracak zamanı. Olsundu, büyüdüğünde olacaktıya onu çok sevecek bir sevdiceği.

Çalışmak gerekti, para kazanmak. Yoktu öyle çok büyük hayalleri vede beklentileri, sadece helal aş. Emeksiz aş olmaz dedi biri, öteki harcamadığın para senin değilki dedi, beriki çok çalış biriktir, lazım olur dedi. Karıştı kafası, o kıymet vermedi, veremedi, etrafında varken onca Allahtan çok paraya tapan. Yedi, yedirdi, verdi! Üstündü veren el, alandan daha çok. Ama Allahın emrettiği, ögütlediği gibi davrandığında, Allahsızların arasında eridi gitti, sömürüldü, parasız kaldı, yanlız kaldı. Olsundu, yine kazanırdı, almasındı Allah ondan sağlığını ve vicdanını.

Yıllar aktı geçti gitti su misali. Aynaya baktığında artık daha seyrek ve beyazlarla doluydu saçları ve dahi sakalları. Gözlerinin altındaki morluklar yaşlılıktan ziyade, hiç uyumadığı içinmiydi acaba. Ya o sanki yaşadığı her sıkıntılı an için, sanki birer im gibi yüzüne yerleştirilmiş derin çizikler. Evet büyümüştü, yaşlanmıştı.

Büyümüştü;

Ama ne dert bitti ne cefa. Hep açık tutacağı bir kapısıda olmadı. Korkar oldu sevmekten, hatta sevilmekten, yoktu ona vaad edecek bir geleceği. Paramı? Onu hiç tutamadı. Tutmakta istemedi zaten. Dünya dediğin değilmiydi fani, "Sizin taptığınız benim ayaklarımın altındadır" dememişmiydi Muhyiddin-i Arabi.

Hayat ona hiç gülmemiş, hiç bir sabahta kavgasız bir sabaha açmamıştı gözlerini. Ve anladıki onun için huzur, mutluluk ve aradığı her şey, ancak kabirden uyandığında gözlerini açtığında olacaktı!

.
Kullanıcı avatarı

 #1648755  gönderen Espoir
 26.03.2012 - 21:33:28
:( uzucuymu$ ya..

Yinede yuregine saglik..
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

 #1846229  gönderen Noxco
 12.07.2012 - 00:06:12
Espoir yazdı::( uzucuymu$ ya..

Yinede yuregine saglik..
Hayat... :)
Kullanıcı avatarı

 #1846506  gönderen drnur82
 12.07.2012 - 12:03:41
tüylerim diken dikn oldu..gözlerıme yaşlar birikti..bogazıma bişey geeldi oturdu...mutluluk herkesın hakkı..:((
Kullanıcı avatarı

Re:

 #1846522  gönderen pizarmiskatates
 12.07.2012 - 12:20:53
uzun yazıları okumayı sevmesemde okudum. eline yüreğine klavyene sağlık...