Pazartesi , Haziran 17 2019
Burada makaleleri ve gazete yazılarını paylaşabilirsiniz...

Kullanıcı avatarı

kabus!

#598874  gönderen cerebrum80
 22.01.2009 - 10:12:07
Yapılan araştırmalara göre, kadınlar erkeklerden daha çok kabus görüyor

İngiltere'nin Bristol kentindeki West of England Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre kadınların gün içinde yaşadıkları sorunları ve endişeleri rüyalarına taşıdıkları ortaya çıktı.Buna göre erkekler, gün sonunda tüm duygu ve düşüncelerinden arınırken, kadınlar, bu konuda karşı cinsleri kadar başarılı olamıyor.

Üniversitenin Psikoloji bölümünde öğretim görevlisi olan Jennifer Parker, beş yıldır sürdürdüğü araştırmasında kadın ve erkeğin gördüğü kabuslar hakkında ayrıntılı bilgi sahip olduklarını belirtiyor.

KADINLAR DAHA YOĞUN YAŞIYOR
Araştırmada katılımcılara en sık gördükleri rüyalar sorulurken, erkeklerin yüzde 19'ünün, kadınlarınsa yüzde 34'ünün kabus gördüğü belirtiliyor.

Parker, "Araştırma gösteriyor ki erkek ve kadınlar arasında kabus görme sıklığı da değişiklik gösteriyor.Kadınlar, duygusallıklarını rüyalarına yansıtarak daha çok kabus görüyor.Kadınların endişelerini veya sorunlarını tamamen bastırabilmeleri pek mümkün olmuyor.Bu da onların rüyalarını olumsuz yönde etkiliyor." açıklamasında bulunuyor.

Kadınların kabuslarının üç çeşide ayrıldığını ifade eden öğretim görevlisi, bunları; 'kovalamaca', 'tehdit edilme' ve 'sevilen birinin kaybı' olarak değerlendiriyor.Kadınların erkeklere göre çok daha karışık rüyalar gördüğünü de belirten Parker, tüm bunların olumsuz duygulardan kaynaklandığını vurguluyor.

Jennifer Parker'ın kadın ve erkek rüyaları hakkında yaptığı araştırma bunlarla da sınırlı değil. Psikoloğa göre işin en ilginç yanı, kadın ve erkeğin aynı deneyimleri yaşamasına rağmen hemcinslerinin karşı cinse göre her duygu ve düşüncesini daha yoğun ve derin yaşıyor olması.Bu da kadınların kabuslara daha eğilimli olduğunu gösteren en belirgin neden.
http://www.ensonhaber.com/Saglik/181524 ... ruyor.html
Kullanıcı avatarı

#598875  gönderen destroil
 22.01.2009 - 10:14:00
çünkü daha fazla içselleştiriyorlar...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#598878  gönderen dr_nlp
 22.01.2009 - 10:48:13
waaw çünkü daha fazla içselleştiriyor deyip özetlemişiz:))) ilginç bir yazı elinize sağlık ,,,
Kullanıcı avatarı

#598889  gönderen my_secret
 22.01.2009 - 11:27:37
bunun için araştırma yapmaya gerek yok ki biz daha duygusal ve sorumluluk sahibiyiz.. olaylar bizim için hiç bir zaman yüzeysel kalmaz.. e doğal olarak rüyalarımıza da yansıyo :D
Kullanıcı avatarı

#598891  gönderen mintsgreen
 22.01.2009 - 11:32:56
kadın erkek düşünsel yapı farklılığından kaynaklanıyor olmasın (: sonuçta erkeklerin ve kadınların aynı işi yaparken bile beyinlerinin farklı bölümlerini çalıştırdıkları çeşitli araştırmalarla kanıtlanmış

http://news.softpedia.com/news/Men-and- ... 4081.shtml
Kullanıcı avatarı

Re:

#3404110  gönderen tintin
 18.12.2015 - 22:31:37
Bi ara ck kabus goruyodum.ruyamda hep tanimadigim birileri baska birilerine ya iskence yapiyodu ya öldüruyodu.artik dusunmeye baslamistim rabbim ben gizli bi sadist felanmiyim.ne bicim bilincaltim var.sora allahtan kabus gorebilecek kadar uyku uyumayi biraktim.

Re:

#3404116  gönderen dedekorkut
 18.12.2015 - 22:35:43
ne zaman kabus görerek uyansam bir bakıyorum bir tarafım açıkta kalmış :(
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3404129  gönderen doceb
 18.12.2015 - 22:43:47
Ben çok görürüm...:(