Cuma , Eylül 20 2019
Dİcle,Gazİantep,Harran...
arkadaşlar yeni uzmanlık tüzüğüne göre algoloji ve yoğun bakım birer yan dal ihtisası olarak belirlendi.yani artık anezteziyoloji ve reanimasyon mezunu bir uzman hekim eğer yoğun bakım istiyorsa yan dal uzmanlık sınavına girip 3 sene, algoloji istiyorsa 2 sene yan dal uzmanlık eğitimi almalı.
anestezi ve reanimasyon isteyen pek çok arkadaşın bundan habersiz olduğunu farkettim.bu arkadaşlar bu yeni gelişmeyi de tercih yaparken değerlendirirlerse iyi olur.sonra hüsrana uğramasınlar..
Kullanıcı avatarı
abmasrac yazdı:arkadaşlar yeni uzmanlık tüzüğüne göre algoloji ve yoğun bakım birer yan dal ihtisası olarak belirlendi.yani artık anezteziyoloji ve reanimasyon mezunu bir uzman hekim eğer yoğun bakım istiyorsa yan dal uzmanlık sınavına girip 3 sene, algoloji istiyorsa 2 sene yan dal uzmanlık eğitimi almalı.
anestezi ve reanimasyon isteyen pek çok arkadaşın bundan habersiz olduğunu farkettim.bu arkadaşlar bu yeni gelişmeyi de tercih yaparken değerlendirirlerse iyi olur.sonra hüsrana uğramasınlar..

Arkadaşım böyle bir mantık olur mu? Nasıl bu kadar kati hükümler ilan edebilirsin? Şuan birçok Devlet hastanesi olsun Universite hastanesi olsun Yoğun Bakım birimlerinde (DAHILIYE ve NOROLOJI nin kendi özel Yoğun Bakımlarını kasdetmiyorum) kimler çalışıyor zannediyorsun? Periferik bloklarda, algoloji kliniklerinde tedavi modalitelerinde kimler görev alıyor zannediyorsun? Kılavuzu açıp okuma zahmeti göstersen kılavuzda bile "Anesteziyoloji ve Reanimasyon" diye belirtildiğini görürdün. Senin mantığına göre Genel Dahiliye Uzmanı böbrek hastası bir kişi gelirse tedavi edemez hatta etmemeli kanunen öyle mi? Veya Kanser hastası bir kişi gelirşe Dahiliye uzmanı "benim Onkoloji yandalım yok tedavi edemem ben seni" mi demeli? Arkadaşım şu tercih dönemi insanları böyle yönlendirici mesaj yazman çok manidar. Ya bu konudaki cahilliğinden, ya da başka bir niyetten kaynaklanıyor. Bir anestezi uzmanı perifere gittiğinde periferik blok yapma yetkisi de vardır, yoğun bakımda çalışma yetkisi de vardır kezza şuan Türkiye´nin dört bir yanında yüzlerce anestezi uzmanı da bu görevlerini icra etmektedirler. Yan dal etiket ve akademik kariyer için çok önemli bir mevzudur ama birşeyleri yapamama emrini aşma ünvanı veya yapabilme yetkisi değildir. Birkaç konuda resmi artıları var elbette şuan (mesala sadece onkoloji yan dal uzmanlarının yazabileceği kanser ilaçları var ama % 10 u total ilaçların. Yazabileceği derken Genel Dahiliye Uzmanı hiç yazamaz değil devlet yan dal uzmanı yazdığında sigortadan ödüyor). Ayrıca şuan senin bilmediğin Yoğun Bakım ve Algoloji dalında şimdiye kadar yan dal sınavlarında hiç kadro açılmadı. Yani sana göre tüm bu grubu ilgilendiren hastalar tedavileri için yan dalda bu bölümlerde kadro açılıncaya kadar beklemeli ne de olsa anestezi uzmanları yapamıyor bu işleri çünkü yetkileri yok sana göre. Yan dal uzmanlığı yapmaları gerek önce. Ayrıca şunu da ilave edeyim Akapuntur, Fitoablasyon gibi Algoloji konularında Sağlık Bakanlığı kurslarına katılarak sertifikalar alınabiliyor yani sadece yan dal uzmanlarına açık değil bu alanlar. Böyle ince konularda özellikle de böyle hassas zamanlarda altında zemini olmayan bu tarz sert ve kati açıklamaları bilimselliğe ve etiğe yakışır bulmuyorum
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009