Ana Sayfa
         Kayıt Ol Şifremi Unuttum SMS Onay Şu an 907 online | Toplam Üye: 79998
FORUMLARDA ARAMA YAP

PORTAL FORUMLAR DHY TERCİH TUS-QUIZ HASTANE REHBERİ İLANLAR SORU - CEVAP DOSYALAR VİDEO
SSS SSS Arama Arama Üye Listesi Üye Listesi Kullanıcı Grupları Kullanıcı Grupları Profil Profil Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın Kayıt Kayıt Giriş Giriş
Geçerli Zaman: 16.04.2014 - 07:10:55 Cevaplanmayan mesajlar
İDRARDA KETON
Yeni Başlık GönderCevap Gönder
Önceki başlık Sonraki başlık
Yazar Mesaj
fernandes
Comez Asistan Dr.

Comez Asistan Dr.

TarihTarih: 19.08.2012 - 00:03:13
Mesaj . Mesaj konusu : İDRARDA KETON
Mesaj Numarasi : NTQuMTk2LjIwNi44MA== | MTM5NzYyMTQ1NQ==
Yoneticiye Bildir ! Alıntıyla Cevap Ver

Bu basligi sosyal medyada paylas...

NE DÜŞÜNMELİYİZ
Kullanıcı profilini görÖzel mesaj gönder
Başa dön
birkartanesiol
Comez Asistan Dr.

Comez Asistan Dr.

TarihTarih: 19.08.2012 - 00:04:16
Mesaj . Mesaj konusu : 

diyabet?
Başa dön
Drtus Reklam

TarihTarih: 13.10.2009
. Mesaj konusu : DrTUS Reklam

Başa dön
rakibalik_1907
Comez Asistan Dr.

Comez Asistan Dr.

TarihTarih: 19.08.2012 - 00:05:47
Mesaj . Mesaj konusu : Re:

diabet,gebelik,kusma,uzun süreli açlık..
Başa dön
rakibalik_1907
Comez Asistan Dr.

Comez Asistan Dr.

TarihTarih: 19.08.2012 - 00:06:57

yüksek ateşte bile pozitif olabilir
Başa dön
torsadesdespointes
Comez Tip Ogrencisi

Comez Tip Ogrencisi

TarihTarih: 19.08.2012 - 00:12:02

asidoz olabilir..hiperemezis gravidarum da oluyodu bide galiba yanlış hatırlamıyorsam
Başa dön
alexithimik
Uzman Dr.

Uzman Dr.

TarihTarih: 19.08.2012 - 00:56:12
Mesaj . Mesaj konusu : 

Dehidratasyon
Başa dön
dies_irae
Comez Asistan Dr.

Comez Asistan Dr.

TarihTarih: 19.08.2012 - 01:01:22
Mesaj . Mesaj konusu : 

Karbonhidratsız diyetler.

CONSUMMATUM EST...
Başa dön
Drtus Reklam

Başa dön
fernandes
Comez Asistan Dr.

Comez Asistan Dr.

TarihTarih: 19.08.2012 - 01:03:53

eyvallah dostlar az önce hastayı akut apndist ön tanısıyla sevk ettim hasta 40 yasında erkek diyabeti yoktu hafif ateş umblikus cevresinde ağrı rebaund defans hassasiyet sonradan bulantı kusması başladı hmg 18 bindi bir saat sonraki ikinci hemogramda 15 bine düşmüştü ancak ibre kuvvaetle apandisti düşürdüğü için sevk ettim idrarda sadece keton 3 pozitif diyordu
Başa dön
biradetvelet
Uzman Dr.

Uzman Dr.

TarihTarih: 19.08.2012 - 17:42:18

fernandes demiş ki:
eyvallah dostlar az önce hastayı akut apndist ön tanısıyla sevk ettim hasta 40 yasında erkek diyabeti yoktu hafif ateş umblikus cevresinde ağrı rebaund defans hassasiyet sonradan bulantı kusması başladı hmg 18 bindi bir saat sonraki ikinci hemogramda 15 bine düşmüştü ancak ibre kuvvaetle apandisti düşürdüğü için sevk ettim idrarda sadece keton 3 pozitif diyordu

bence o apandisit çıkmaz. apandisitte wbc öyle direk çat diye düşmez.ateşten ve kusmadan dolayı olma ihtimali daha yüksek wbc yüksekliğinin.bi de lavman yapmayı denedin mi.umblikal çevrede ağrı hassasiyette çok işe yarıyor.yine de en doğru karar senin tabi ki.
Başa dön
fernandes
Comez Asistan Dr.

Comez Asistan Dr.

TarihTarih: 19.08.2012 - 17:46:24

biradetvelet demiş ki:
fernandes demiş ki:

bence o apandisit çıkmaz. apandisitte wbc öyle direk çat diye düşmez.ateşten ve kusmadan dolayı olma ihtimali daha yüksek wbc yüksekliğinin.bi de lavman yapmayı denedin mi.umblikal çevrede ağrı hassasiyette çok işe yarıyor.yine de en doğru karar senin tabi ki.
hocam tecrübelerini paylaşan arkadaşlara saygımız sonsuz açıkcası lavmanı hiç düşünmedim en son hastanın durumu stabilliğini kaybetmeye başlayınca elimde hiç bi imkan olmadığından anlık olarak sevkini gerçekleştirdim en azından gönderdiğim yerin hastayı değerlendirebilecek uzmanları olduğunu düşünerekten
Başa dön
biradetvelet
Uzman Dr.

Uzman Dr.

TarihTarih: 19.08.2012 - 17:56:53

fernandes demiş ki:
biradetvelet demiş ki:
fernandes demiş ki:

hocam tecrübelerini paylaşan arkadaşlara saygımız sonsuz açıkcası lavmanı hiç düşünmedim en son hastanın durumu stabilliğini kaybetmeye başlayınca elimde hiç bi imkan olmadığından anlık olarak sevkini gerçekleştirdim en azından gönderdiğim yerin hastayı değerlendirebilecek uzmanları olduğunu düşünerekten

kişisel olarak tepki göstermedim yanlış anlaşılmasın tabi ki en doğru karar senin.ama şunu belirtmek isterim sadece.14 ilçeli bir il merkez hastanesi acilinde çalışıyorum ve ilçelerden gelen ambulansların haddi hesabı yok.çoğunda da arkadaşlar sağolsunlar elden çıkarmak için gönderiyolar.sana özellikle söylemiyorum ama mesela akut app. ön tanılı hasta geliyor muayene ediyosun gaz sancısı olduğu belli.lavman yapıyosun o kıvranan hasta bildiğin futbol oynayacak seviyeye geliyor.sonra o arkadaşı arıyorum niye gönderdin diye.ben apandisit düşündüm sen düşünmüyosan eve gönder diyor.sadece şunu belirtmek istiyorum.gönderdiğiniz hastaları uzmanlar kapıda karşılamıyor hele belli bi saatten sonra açık söyleyim gelmiyolar.ve o gönderilen hastaları sabaha kadar biz takip ediyoruz.ve inan öyle bi an oluyo ki sevkli hastalar gözlem odasını doldurduğu için direk başvuran hastalara yer bulamıyoruz.tabi ki bişey düşünülünce gönderilsin ama tek ricam azcık takip edilsin hasta.çünkü o hastanın çilesini bir uzman değil yine sevkli gönderdiğiniz pratisyen arkadaşlarınız çekiyor.dediğim gibi sana bi tepkim yok sadece ilçedeki arkadaşlardan küçük bir rica.
Başa dön
fernandes
Comez Asistan Dr.

Comez Asistan Dr.

TarihTarih: 19.08.2012 - 18:11:59

dostum son derece haklısın seni çok iyi anlıyorum tepkin gayet yerinde ben yerinde olsam daha sert tepki verebilirdim bu tip durumlarda.4 aydır ilçe acilde çalışıyorum merkezdeki arkadaşlarımada iş yükü yaratmayı gerçekten istemem sonuçta oda benim meslektaşım aynı yollardan geçiyoruz.su ana kadar 6-7 tane sevk gerçekleştirdim.5 tanesi MI ön tanısıyla diğer 1-2 sinide apandistle ama hastalarımı göndermeden önce en az 3-4 saat müşaadede bekletip kliniğini gözlemliyorum kontrol hmg lerini istiyorum elimde yapabileceğim uygun gördüğüm bütün tedavileri uyguluyorum baş edemiyeceğimi düşündüğüm anda gönderiyorum.ama sallapati hastaya elini bile sürmeden bir günde 5-6 hasta gönderen meslektaşlarımda var biliyorum onlara en az senin kadar bende tepkiliyim çünkü adam onu görüp sinirlenince sonradan suçsuz yere bana da patlayabiliyor.tepkini gayet yerinde buluyorum il devlette çalışan arkadaşlarımın ne durumlarda çalıştığını iyi biliyorum.
Başa dön
Drtus Reklam

Başa dön
bethune
Comez Asistan Dr.

Comez Asistan Dr.

TarihTarih: 19.08.2012 - 22:22:12
Mesaj . Mesaj konusu : 

Ketonlar, yağ asiti ve yağ metabolizması sonucu oluşurlar ve başlıca 3 tanesi: beta-hidroksibütirik asit, aseton ve asetoasetik asittir. Sağlıklı kişilerde, ketonlar karaciğerde oluşur ve neredeyse tamamen metabolize olur, sadece küçük miktarla idrarla çıkar. Bununla birlikte, karbonhidrat metabolizması bozulduğunda, aşırı miktarda keton oluşabilir (asidoz), çünkü yağlar, karbonhidratların yerine majör vücut yakıtı halini alır. Kanda keton artışı, elektrolit imbalansına dehisratasyona ve düzeltilmezse asidoz ve komaya neden olabilir. İdrarda aşırı keton (ketonüri) bulunması, diabet veya karbonhidrat metabolizma bozukluğunu işaret eder. Ayrıca, düşük karbonhidratlı, yüksek yağ ve protein içeren diyetler de idrarda keton pozitifliğine neden olabilir.

Ketonüri nedenleri:
Metabolik nedenler: DM, renal glikozüri, glikojen depo hastalığı (von gierke)
Diyetsel nedenler: starvasyon, açlık, yüksek yağlı diyet, uzun süreli kusma diare, anoreksi, düşük karbonhidrat diyeti, eklampsi
Metabolizma artışına neden olan durumlar: hipertiroidi, ateş, gebelik veya laktasyon.

Non diabetik kişilerde ketonüri genellikle; akut hastalık, ağır stres, ağır egzersiz nedeniyle görülür.

İnterfere eden faktörler:
İlaçlar: levodopa, fenotiazinler, eter, insülin, metformin.
Yanlış negatif sonuçlar, idrarın test yapılmadan uzun süre bekletilmesi sonucu, ketonların buharlaşması nedeniyle oluşur.
Kullanıcı profilini görÖzel mesaj gönderE-posta'yı gönder
Başa dön
Mesajları göster:    
Önceki başlık Önceki başlık
Yeni Başlık GönderCevap Gönder

Geçiş Yap:   

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

İletişim | Yasal Uyarı
DrTus.com © 2004 DrTus.com :: ilk ve tek tus portalı:: İletişim: info@drtus.com Bu site Uzm.Dr.Rıza Eröksüz tarafından kurulmuştur
Bu sitedeki dökümanlar ve yazılar, yazarlarına aittir. Sitedeki bilgiler izin alınmadan yayınlanamaz. Web Tasarım