\nACİLDE SÜTÜR ATMA
Ana Sayfa
         Kayıt Ol Şifremi Unuttum SMS Onay Şu an 1012 online | Toplam Üye: 85049
FORUMLARDA ARAMA YAP

PORTAL FORUMLAR DOĞRU/YANLIŞ TUS-QUIZ HASTANE REHBERİ İLANLAR SORU - CEVAP DOSYALAR VİDEO
SSS SSS Arama Arama Üye Listesi Üye Listesi Kullanıcı Grupları Kullanıcı Grupları Profil Profil Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın Kayıt Kayıt Giriş Giriş
Geçerli Zaman: 23.12.2014 - 05:14:19 Cevaplanmayan mesajlar
Bu Mesaj 2011 tarihinde yazilmis,
icerikler ve bilgiler eksik veya yanlis olabilir !!!
ACİLDE SÜTÜR ATMA
Yeni Başlık GönderCevap Gönder
Önceki başlık Sonraki başlık
Yazar Mesaj
mhurkan
DrTus Moderatoru

DrTus Moderatoru

TarihTarih: 17.07.2011 - 19:35:05
Mesaj . Mesaj konusu : Re: ACİLDE SÜTÜR ATMA
Mesaj Numarasi : NTQuMTY2LjExMy4yNDk= | MTQxOTMwMDg1OQ==
Yoneticiye Bildir ! Alıntıyla Cevap Ver

Bu basligi sosyal medyada paylas...

Bunun bir hukuki birde kişisel boyutu var. Eğer tuzun kuru ve günde 50 hasta bakıyorsan misler gibi at sutürünü. Hem hastan tatmin olur hemde sen ama benimde zamanında çalıştığım yerler gibi hasta yükünün çok olduğu bir yerde çalışıyorsan personelin nöbet sırasındaki amirleri konumunda olduğunda bir iş bölümü yapma hakkın var ki bu ana görevin. Ben tek doktor olarak poliklinik defterimde 364 sayısını gördüğüm bir yerde günde 10 sutür geliyorken bunların hepsini yapamam.

Profesyonellik çerçevesinde bunu hallet. Unutma ki doktor olarak onların amirisin ve kanuni olarak sutürü doktor atmak zorundadır diye birşey yok. Arteryel girişimi hemşireye yaptırırsan başın ağrır ama bu farklı.

Kesinlikle sütür gerektiren hastayı gör ki ileride hasta açısından sorun çıkmasın. Tendon zedelenmelerini, vasküler hasarı ve tabiki sosyal endikasyonları (estetik kaygılar, yaranın yeri-kaş yanı dudak kenarı, adli vaka mı...) ayırtet. Gerekiyorsa sevk et gerekiyorsan kendi hasta yoğunluğuna göre sütürü at. Bunun dışında yapacağın kibar bir şekilde yanındaki hemşire-att yi çağırıp orderını vermektir. (4.0 ipek ile derin 5 sutür ve batikonla kapa yada atıyorum 3.0 prolen yüzeyel 4 sütür önce irrigasyon ardından bactroban ile kapa ve bana gönder gibi...)

Bu şekilde profesyonel ordarlara karşı gelemezler. Karşılıklı saygı çalışma ortamınızı çekilebilir hale getirir.

Hala direnç varsa, sözlü ve yazılı uyarı verdirebilirsin...Ama kesinlikle herşey profesyonlleik çerçevesinde olsun. Laf dalaşına kesinlikle girmeyin. Profesyonel olarak onların hayatlarını zindana çevirebileceğinizi hissettirirseniz mutlu mesut çalışırsınız.

fagoba
Comez Asistan Dr.

Comez Asistan Dr.

TarihTarih: 08.11.2013 - 11:48:54
Mesaj . Mesaj konusu : 

acilde nöbetçiyken bir hemşire ben sutur atmam dedi dr un göreviymiş bu işin yasal boyutunu net olarak bilen var mı?
Kullanıcı profilini görÖzel mesaj gönder
Başa dön
Drtus Reklam

TarihTarih: 13.10.2009
. Mesaj konusu : DrTUS Reklam

Başa dön
tobirama
Uzman Dr.

Uzman Dr.

TarihTarih: 08.11.2013 - 11:56:40
Mesaj . Mesaj konusu : 

Mevzuata göre acil ve yoğun bakım hemşireleri ve att leri doktor gözetiminde olmak şartıyla ng foley sütür kan gazı gibi işlemleri yapmakla yükümlüdür.
Başa dön
majezik
YARD. DOCENT

YARD. DOCENT

TarihTarih: 08.11.2013 - 12:31:55
Mesaj . Mesaj konusu : Re:

arkadaşlar çok güzel özetlemiş.
1:senin görevin veya değil.sen yönlendirebilirsin,yara yerini görüp order yazarsın.
2:arayı iyi tutmak her zaman önemlidir.
3:canını çok sıkarlarsa ;muhtemelen dönüşümlü duruyorlardır,dikersin 24saat acil kısmında dinlenemezler.bunu yapabileceğinihissettirmek adına;aranın iyi olduğu bir personele dersin ,o da aktarır.
4:acilde sen kralsın.kim tutar seni.tutanak manyağı yapabilirsin personelini.
5:sevgi kadar yararlı ol.

Başa dön
gzm_103
PROFESOR

PROFESOR

TarihTarih: 08.11.2013 - 12:37:34
Mesaj . Mesaj konusu : Re:

şimdilik allahtan böyle bi sıkıntı yaşamıyorum personelim uyumlu çoğu zaman küçük küçük isyan etselerde yazdığım order da ne yazılıysa aynen uyguluyorlar ve onun dışındaki küçük ricalarım için beni kıran olmadı galiba biraz da karşındakiyle iletişim de önemli. yanlış anlaşılmasın tabi bu söylediklerim belki ne kadar çok iş yaptırsam da hasta sayım inanılmaz rakamlara ulaşmıyor. fakat yine de bazen fazla takıntılı olabildiğimin farkında tüm personel onun için ben mümkünse tüm suturlar atılmadan önce yarayı görüyorum sutur sonrası da yaranın son durumunu göstermeyi ihmal etmiyorlar. aynı şey çoğunlukla sorunlu pansuman yapılan yaralarda da işliyor. göstermeyi istediklerinde hayır şu an çok işim var demek yerine mutlaka bakmayı ihmal etmiyorum hakikaten bazen büyük sorunlar oluşabiliyor. yine de bu tarz girişimler öncesi ve sonrası bana gösterilmesi için bekletilmesi biraz da onların kontrolün bende olduğunu hissettirmesine ve onların da hissettiğini göstermesine yarıyor diye düşünüyorum. çok uzun yazdım galiba ya Very Happy
Başa dön
Simurg
DrTus Admin

DrTus Admin

TarihTarih: 08.11.2013 - 17:54:42
Mesaj . Mesaj konusu : Re: ACİLDE SÜTÜR ATMA

sultan_galiyev demiş ki:
Dostum öncelikle geçmiş olsun diyelim

Sütur atmak Doktorun görevidir, keza Sonda Takmak vs. Ama tabii ki birçok hastanede bunları yardımcı sağlık personelleri yapmaktadır

Sana önerim şu olur

Öncelikle ipler kotu mu kopmadı mı
Yani personelinle arandaki köprüleri atmaya razı mısın

Razı değilsen yerden göğe kadar hak veririm
Ölümlü dünya bugün sen onların burnundan getirsen (haklı olsan da) yarın birgün bişey olur senin işin düşer veya ardından bişeyler döner seni savunacak veya yardımcı olacak kimse olmaz

Dediğim gibi durum bu ise dikişini at ama durumunu da uygun bi dille anlat kibarca halletmeye çalış yine, dikiş ile uğraşma bi de

ama eğer köprüleri attıysan
Yeter artık
dediysen

evet dikişini at, hatta sondanı tak
ama
istersen
24x1 takip yaptır
hastaya zarar vermeyecek hemşireye veya kim canını sıktıysa burnundan getirecek herşeyi yap

Unutmayın değerli arkadaşlar, siz idari amirsiniz; A-M-İ-R; sizden izinsiz tuvalete bile gidemezler

Eğer ipler koptuysa,
Sen süturunu at ama, en ufak bişeyde dahi tak tak tutanak tur, amire itaatsizlikten
Bu 657 ye göre ağır bir suçtur

ama tabii ki önerim 1. yol
işleri kibarlıkla hallet
Çünkü malesef paramedik ler dahi birbirini tutarken bizim birbirimizi tutacak arkadaşlarımız dahi yok

Sorusu olan varsa ecevaplayabilirim

ders niteliğinde bir yazı olmuş, teşekkurler.

cogu tıbbı uygulama ıcın "hekım eşliğinde veya kontrolunde " şeklinde yazar..

Arkadasların anlaşılan çalışmaya nıyetı yok.. sız nıyetlerını bozun bence..

Başa dön
Mesajları göster:    
Önceki başlık Önceki başlık
Yeni Başlık GönderCevap Gönder

Geçiş Yap:   

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

İletişim | Yasal Uyarı
DrTus.com © 2004 DrTus.com :: ilk ve tek tus portalı:: İletişim: info@drtus.com Bu site Uzm.Dr.Rıza Eröksüz tarafından kurulmuştur
Bu sitedeki dökümanlar ve yazılar, yazarlarına aittir. Sitedeki bilgiler izin alınmadan yayınlanamaz. Web Tasarım