Ana Sayfa
         Kayıt Ol Şifremi Unuttum SMS Onay Şu an 4261 online | Toplam Üye: 81933
FORUMLARDA ARAMA YAP

PORTAL FORUMLAR DHY TERCİH TUS-QUIZ HASTANE REHBERİ İLANLAR SORU - CEVAP DOSYALAR VİDEO
SSS SSS Arama Arama Üye Listesi Üye Listesi Kullanıcı Grupları Kullanıcı Grupları Profil Profil Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın Kayıt Kayıt Giriş Giriş
Geçerli Zaman: 25.07.2014 - 15:34:52 Cevaplanmayan mesajlar
Bu Mesaj 2011 tarihinde yazilmis,
icerikler ve bilgiler eksik veya yanlis olabilir !!!
YDUS sınavı hakkında sorular ... Çok önemli ..
Yeni Başlık GönderCevap Gönder
Önceki başlık Sonraki başlık
Yazar Mesaj
legolas
Comez Tip Ogrencisi

Comez Tip Ogrencisi

TarihTarih: 09.04.2011 - 17:32:58
Mesaj . Mesaj konusu : YDUS sınavı hakkında sorular ... Çok önemli ..
Mesaj Numarasi : NTQuMjM3LjI0NS4xNTk= | MTQwNjI5MTY5Mg==
Yoneticiye Bildir ! Alıntıyla Cevap Ver

Bu basligi sosyal medyada paylas...

ÖSYM BASIN DUYURUSU (31 Mart 2011) 2011-Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (YDUS): Başvurular

2011-YDUS; Anesteziyoloji ve Reanimasyon, Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Deri ve Zührevi Hastalıkları, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Genel Cerrahi, Göğüs Hastalıkları, Halk Sağlığı, İç Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kalp ve Damar Cerrahisi, Nöroloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi, Radyoloji, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, Tıbbi Mikrobiyoloji, Tıbbi Patoloji, Üroloji ana bilim dallarında yapılacaktır.

ÖSYM nin 31 Mart’ta yayınladığı duyurusunda 2011 yılında tek sınava indirilen YDUS un yan dalları yeni açılan: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kalp ve Damar Cerrahisi, Nöroloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi, Radyoloji, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları gibi branşlarda da yapılacağı bilgisi yer alıyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, İç Hastalıkları, Genel Cerrahi gibi branşlarda 2007 yılından beri bu sınav yapılmakta özellikle bu branşlardan bu sınavla ilgili tecrübesi olan arkadaşlara bazı sorularım olacak:

1- Daha önce ÖSYM nin bu tarz sınav öncesi basın duyurularında yer alan tüm branşlarda sonrasında sınav yapılmış. Kadın Hastalıkları ve Doğum gibi yeni branşlarda sınav yapılacağı bence kesin gibi görünüyor. Sizin yorumunuz nedir?

2- En kritik soru bu sanırım: Halen Mecburi Hizmetini yapmakta olan bir uzman hekim olarak Yan Dal kazanmam halinde mecburi hizmetin durumu ne olmaktadır. Net kesin bir bilgisi olan arkadaşım daha önceden benzer bir uygulamaya tabi olmuş bir yan dal uzmanı tanıdığınız, bu konuda bilginiz var mı? ( Benim çok net olmasa da ulaştığım bilgi uzman olarak yaptığınız mecburi hizmette kalan sürenizin yan dal uzmanı olarak yapacağınız süreye eklenmesi)

3- Daha önce yapılmış sınavların pediatri, cerrahi sorularını incelediğimde soruların genellikle TUS mantığı çerçevesinde hazırlandığını TUS kaynaklarından çalışmanın bu sınavının büyük bir çoğunluğuna hâkim olmak için yeterli olacağı kanısına vardım. Tabi kendi branşım olmadığı için yine bu konuda net bir fikrim yok. Pediatri, cerrahi, dahiliye gibi daha önceden bu branşlarda sınava girmiş arkadaşlara sorum; bu sınavın TUS SINAVINDAN içerik ve mantık olarak ne kadar farklı olduğu, TUS ta ilgili branşa kaynaklarının bu sınav için ne kadar yeterli olduğudur?

Şimdiden cevap yazan, bilgi paylaşan tüm arkadaşlara teşekkürler.
Kullanıcı profilini görÖzel mesaj gönder
Başa dön
egemencebeci
Yeni Baslayan

Yeni Baslayan

TarihTarih: 09.04.2011 - 18:49:49
Mesaj . Mesaj konusu : Re: YDUS sınavı hakkında sorular ... Çok önemli ..

nefroloji yan dal asistanı olarak bildiklerimi söyleyeyim.yan dalı kazanman durumunda tekrar yan dal için mecburi hizmet yapman lazım.ana daldan kalan günlerin eklenmesi veya çıkarılması diye bir şey yok.ben iç hastalıkları için 6 ay mecburi hizmet yaptım.ancak nefroloji bittiğinde nefroloji için tekrar mecburi hizmet yükümlüsü olacağım.6 ay hiçbir işe yaramayacak.ayrıca iç hastalıklarından kalan sürede eklenmiyor.eğer yetiştirirlerse bence de kadın doğum yan dal sınavı yapılabilir.ancak yetişse bile ben kadın doğum ve benzeri yeni branşlar için çok az sayıda yan dal asistanı alacaklarını düşünüyorum.yan dal sınavı tus mantığına benzer olacaktır.ancak dahiliye için tus kitabı tek başına yeterli değildir.en azından gastroentereloji-nefroloji-endokrinoloji ve hematolojiyi çapanın iç hastalıkları kitabından çalışmak gerek.romataloji cerrahpaşanın kitabı yeterli.kardiyoloji herhangi bir tus kitabı yeter.geriatri-enfeksiyon-immünoloji-göğüs hastalıklarını nerden çalışacağınızı tam olarak bilmediğim için sizleri yanıltmayayım.k.doğum için ne çalışmanız gerektiğini bilmiyorum.ancak soruları genelde ankaranın hocaları hazırladığından onların ekolü nereden okuyorsa orayı okumakta fayda olacaktır.
Başa dön
Drtus Reklam

TarihTarih: 13.10.2009
. Mesaj konusu : DrTUS Reklam

Başa dön
legolas
Comez Tip Ogrencisi

Comez Tip Ogrencisi

TarihTarih: 09.04.2011 - 20:11:46
Mesaj . Mesaj konusu : 

Egemen hocam cevap için teşekkürler.

Kadro sayısının dar tutulacağı hususundaki görüşlerinizi paylaşıyorum kesinlikle. Yine de sıralama sınavıdır. Çalışılırsa başarılabilir diye düşünüyorum.

En önemli husus olan ana dal mecburi hizmette kalan sürenin iptal olması konusundaki bilgiden ne kadar eminsiniz ? Bu durumda olan tanıdığınız hiç oldu mu ? Hiç bir yerde yazılı bir bilgi yok bu konuda !

( Su an 6. bölgede yaptığım mecburi hizmetten kurtulmanın tek yolu bu sınavmış gibi duruyor. ayrıca akademik kariyer isteyen biri olarak yayın kariyer amaçlı üniversite en kolay dönüş yolu gibi duruyor. Bu yüzden bu cevap çok önemli. Eğer gerçekten iptal gibi bir durum varsa sınava 97 gün var rapor almayı dahi düşünebilirim. )

Lütfen konu hakkındaki bilginizin kaynağını söyler misiniz ? Yeniden ayırdığınız vakit ve emek için teşekkürler .
Başa dön
legolas
Comez Tip Ogrencisi

Comez Tip Ogrencisi

TarihTarih: 10.04.2011 - 09:29:45
Mesaj . Mesaj konusu : Re:

güncel
Başa dön
obgyn
Yeni Baslayan

Yeni Baslayan

TarihTarih: 10.04.2011 - 10:24:10
Mesaj . Mesaj konusu : kd yandalın bir önemi var mı

yasayı bilen var mı arkadaşlar,
kd yan dalı yapan bir uzmanın yapmasına izin verilen ama yandalı olmayan kd'cuya sınırlama getiren maddeler var mı
yani bu yan dal sahiplerine bir ayrıcalık getiriyor mu bilen varsa paylaşsın lütfen
çünkü 3 sene yandal 2 sene mecburi hizmet 1 sene askerlik derken duman olur gideriz gibime geliyor
Başa dön
legolas
Comez Tip Ogrencisi

Comez Tip Ogrencisi

TarihTarih: 10.04.2011 - 14:13:54
Mesaj . Mesaj konusu : Re: kd yandalın bir önemi var mı

guncel
Başa dön
legolas
Comez Tip Ogrencisi

Comez Tip Ogrencisi

TarihTarih: 11.04.2011 - 09:53:13
Mesaj . Mesaj konusu : 

gncl
Başa dön
Drtus Reklam

Başa dön
Lavinya
Basasistan

Basasistan

TarihTarih: 11.04.2011 - 10:36:41
Mesaj . Mesaj konusu : 

herhangi bir yazılı metne rastlamasam da yan dal kazanan arkadaşlarımın hepsi sürenin eklenmediğini söylüyor, yandalı bitirdiğinde yeni bir mecburi hizmetin oluyor sadece (!) kadroların neden az olacağını düşünüyorsunuz moralim bozuldu.

Yeni Baslayan

Yeni Baslayan

TarihTarih: 11.04.2011 - 21:57:40
Mesaj . Mesaj konusu : 

ekim 2007 de ilk yandal yapıldı.o sınavda kazananlar daha bu iki-üç aydır yandal uzmanlıklarını alıyorlar.konuştuğum herkes anadal mecburi hizmetinin eklenmediği yönünde bilgi veriyor.bizim klinikten daha yeni iki arkadaş uzman oldu.bu mecburi kurasına girecekler.ondan sonra daha net olur ama hala sürenin eklenmeyeceğini düşünüyorum.yoksa benim tıp fakültesindende mecburi hizmet borcum var.eğer tıp fakültesi+iç hastalıkları+nefroloji yan dal mecburi hizmeti=bir ömre bedel olurduki,kimse yan dal yapmak istemezdi.o yüzden yan dal yaparken daha önceki mecburi hizmetlerinden muaf oluyorsun.kadrolarla ilgili görüşüm kadın doğum ve göğüs hastalıkları ve genel cerrahi ile ilgili.dahiliye ve çocuk kadrolarının ilk sınava yakın yani kadro olarak çok olacağını düşünüyorum.
Başa dön
legolas
Comez Tip Ogrencisi

Comez Tip Ogrencisi

TarihTarih: 11.04.2011 - 22:34:29
Mesaj . Mesaj konusu : 

Mantık olarak haklısınız ama maalesef günümüzdeki geçerli hali ile mecburi hizmetin kendisi başlı başına mantıksız bir uygulama olduğundan insan tatmin olmak için yazılı bir şeylerin olmasını ümit ediyor.

Kadro yorumlarına gelince
her TUS tan önce yaşanan muallak bu sınav için fazlası ile yaşanacaktır. Birçok sınav bir çok branş , çoğu ilk kez yan dal asistanı alacak , ...

2011 DE GEÇEN YILLARDAN FARKLI OLARAK TEK SINAV YAPILACAK BU NEDENLE DAHA ÖNCEDEN SINAV YAPILAN CERRAHI PEDİATRİ DAHİLİYE GİBİ BRANŞLARDA 2 SINAVIN KADROSU BİRDEN AÇILACAK ( 6 aylık kadro değil ). BU NEDENLE KADRO SAYILARINDA ARTIŞ KESİN OLACAKTIR.

KADIN DOĞUM, PLASTİK VS GİBİ İLK KEZ YAN DAL SINAVI OLACAK BRANŞLARDA İSE DURUM TAM BİR MUALLAK BENCE KUVVETLE MUHTEMEL SINAV AÇILACAK (çünkü kongrede karşılaştığım üniversiteden hocalarım TUS kadrolarının yanı sıra , yan dal kadrolarının rektörlük vasıtasıyla YÖK ten istenildiğini söylediler.) KADRO DURUMU NE OLUR BİLEMEM. UMARIM İLK SINAV DİYE KADRO BOL OLUR VE YİNE UMARIM AYNI BRANŞTAKİ MESLEKTAŞLARIM İLGİSİ DE MİNİMAL OLUR.

YORUM YAPAN ARKADAŞLARA TEŞEKKÜRLER . LÜTFEN BAŞLIĞI AKTİF TUTALIM.
Başa dön
legolas
Comez Tip Ogrencisi

Comez Tip Ogrencisi

TarihTarih: 12.04.2011 - 20:27:03

GUNCEL
Başa dön
drhalil81
Comez Tip Ogrencisi

Comez Tip Ogrencisi

TarihTarih: 12.04.2011 - 22:33:47
Mesaj . Mesaj konusu : 

Cevabını bilen büyük ihtimalle yoktur ama yine de sormak istedim.
FTR den romatoloji kadroları hakkında duyum alan var mı arkadaşlar?
Başa dön
Drtus Reklam

Başa dön
DrSerkan
Stajer Dr.

Stajer Dr.

TarihTarih: 12.04.2011 - 22:39:03

Dostum sana tavsiye kararlıysan ders çalış. bırak başka işleri. Kesin olarak diğer sorularının cevabını şu an kimse veremez ama şu an için kesinlikle yan dal eğitimi bitince daha önceki mecburi hizmet durumuna bakılmaksızın yeni bir kuraya girip mecburi hizmet yükümlüsü oluyorsun. bazı yan dal uzmanlıklarının ana dal uzmanına göre çok farklı bir yetki veya üstünlüğü yok. şimdi mesela dahiliye üzerine endokrinoloji yapmış biri belki bir-iki ekstra ilaç yazabilme dışında çok bir farkı yok yetki olarak. ya da tahmin ederek söylüyorum bir ortopedist de pekala kendini yeterli görüyorsa el cerrahlarının yaptığı ameliyatları yapabilir. yani tabi bu eğitim süresince iyi bir eğitim almak mutlaka artılar getirir ama yetki olarak çok üstünlük bekleme. sorular da tahminen tus ayarında olur her bölüm için
Başa dön
legolas
Comez Tip Ogrencisi

Comez Tip Ogrencisi

TarihTarih: 16.04.2011 - 20:14:49

GNCL
Başa dön
Mesajları göster:    
Önceki başlık Önceki başlık
Yeni Başlık GönderCevap Gönder

Geçiş Yap:   

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

İletişim | Yasal Uyarı
DrTus.com © 2004 DrTus.com :: ilk ve tek tus portalı:: İletişim: info@drtus.com Bu site Uzm.Dr.Rıza Eröksüz tarafından kurulmuştur
Bu sitedeki dökümanlar ve yazılar, yazarlarına aittir. Sitedeki bilgiler izin alınmadan yayınlanamaz. Web Tasarım