Ana Sayfa
         Kayıt Ol Şifremi Unuttum SMS Onay Şu an 3741 online | Toplam Üye: 82439
FORUMLARDA ARAMA YAP

PORTAL FORUMLAR DHY TERCİH TUS-QUIZ HASTANE REHBERİ İLANLAR SORU - CEVAP DOSYALAR VİDEO
SSS SSS Arama Arama Üye Listesi Üye Listesi Kullanıcı Grupları Kullanıcı Grupları Profil Profil Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın Kayıt Kayıt Giriş Giriş
Geçerli Zaman: 29.08.2014 - 11:01:05 Cevaplanmayan mesajlar
Bu Mesaj 2011 tarihinde yazilmis,
icerikler ve bilgiler eksik veya yanlis olabilir !!!
Pratisyen arkadaşlara Göz Hastalıkları hakkında tavsiyeler
Yeni Başlık GönderCevap Gönder
Önceki başlık Sonraki başlık
Yazar Mesaj
eyesman
Intern Dr.

Intern Dr.

TarihTarih: 27.02.2011 - 17:26:44
Mesaj . Mesaj konusu : Pratisyen arkadaşlara Göz Hastalıkları hakkında tavsiyeler
Mesaj Numarasi : NTQuODMuMTQxLjE0NQ== | MTQwOTI5OTI2NQ==
Yoneticiye Bildir ! Alıntıyla Cevap Ver

Bu basligi sosyal medyada paylas...

Arkadaşlar malumunuz çoğu fakültede göz hastalıkları stajına çok önem verilmemekte ve çoğumuz basit bir göz muayenesini dahi bilmeden mezun olmaktayız. Bu yüzden acil hekimliği ve pratisyen hekimlik yapan arkadaşlara yararlı olacağını düşündüğüm birkaç konuyu hatırlatmak istedim.

**Gözde ani başlayan kızarıklık, batma, sulanma şikayeti olan hastada ilk önce göz içi yabancı cisim düşünün ve korneayı, sklerayı ve kapak altlarını iyice kontrol edin. Yabancı cisim bulamazsanız veya bulduğunuz yabancı cismi çıkaramazsanız gözü antibiyotik pomadla göz kapağı hareket etmeyecek şekilde kapatıp hastayı göz hekimine yönlendirin.

**Biyomikroskop olmadan korneaya saplanmış yabancı cisimleri tamamen çıkarmak çok zor. Hatta bazen yabancı cisim önkamaraya kısmen girmiş olabiliyor. Bunları poliklinik koşullarında çıkarmak tehlikeli gözü antibiyotik pomadla kapatıp göz hekimine sevkedin.

**Hastalarınıza kesinlikle Alcaine gibi anestezik göz damlaları reçete etmeyin ve çalıştığınız yerdeki eczacıları da bu damlayı hastaya vermemeleri için uyarın. Aneztezik damlaların uzun süreli kullanımı ciddi korneal ülserlere sebep olmakta.

**Kimyasal yaralanmalarda geç kalınmadan mutlaka göz iyice yıkanmalı
hastanın gözüne lokal anestezik bir damla; yoksa lidokain damlatıp gözünü açmasını sağladıktan sonra en az 500 cc SF e bir serum seti takıp hastayı her yöne baktırarak göz, kapak altları ve forniksler üşenmeden iyice yıkanmalı hastanın görme prognozu üzerinde en etkili faktör bu ve sevketmeden önce mutlaka yapılmalı.

**Travmayla gelen ve özellikle şuuru kapalı olan veya kendini ifade edemeyen hastalarda ilk müdahelelerinizi tamamladıktan sonra mutlaka göz küresinin bütünlüğünü ve hafifçe parmak uçlarınızla bastırarak tonusunu kontrol edin. Atlanılan glob perforasyonundan hastayı ilk muayene eden hekim sorumlu olacaktır.

**Kaynak almalarında eğer göz içinde yabancı cisim olmadığına eminseniz
viscotears, duratears, thilotears gibi jel kıvamında olan suni gözyaşlarını gözün içine bolca doldurup kapak hareket etmeyecek şekilde kapatırsanız hastayı rahatlatacaktır. Bu hastalara yanlış bir şekilde özellikle eczacılar tarafından lokal anestezik damlalar verilmekte ve uzun dönemde kornealarında ciddi hasarlar oluşmakta.

**Çok gerekli olmadıkça hastalara steroidli göz damlası yazmayın, yazmak zorunda kalırsanız hastaya bir haftadan uzun süre kullanmamasını tembih edin. Topikal steroidlerin uzun süreli kullanımı glokom ve katarakt gelişimine sebep olmakta.

**Diyabeti ve Hipertansiyonu olan hastalarınıza 6 ayda bir göz hekimine gitmelerini tavsiye edin. Proliferatif Diyabetik Retinopati gelişmiş, diyabet kontrollerine düzenli giden fakat birkez bile göz muyanesine gönderilmemiş birsürü hastayla karşılaştım. Ve bunların birkısmı ilginç şekilde halen oral antidiyabetik kullanmakta idi. Bildiğiniz gibi diyabetik retinopati bulgularının izlenmesi tek başına insuline geçiş endikasyonu olabilmekte.

**0-7 yaş grubunda mutlaka direkt oftalmoskopla fundus reflelerine bakın. Bir veya heriki gözde fundus reflesini soluk alıyorsanız veya aynı canlılıkta değilse konjenital katarakt veya retinablastom gibi erken tanısı önem taşıyan hastalıkları yakalayabilirsiniz.

**Çocuğu 40 cm uzakta elinizde tuttuğunuz dikkat çekici bir objeye fikse ettirerek diğer elinizle bir sağ bir sol gözünü kapatıp gözlerde kayma olup olmadığına bakın. aynı objeyle bütün yönlerde baktırarak göz hareketlerini değerlendirin. Daha büyük çocuklarda snellen eşeliniz varsa tek göz kapalı şekilde resim yada harf göstererek görme keskinliğini kontrol edin. Malasef ülkemizde çok görülen ve tedavisi çok basit olan ambliyopinin en sık sebepleri arasında düzeltimemiş kırma kusurları ve şaşılık yer almakta. Ve çocuklar okula başlayana kadar birçok pediatrist ve pratisyen hekim muayenesinden geçmesine rağmen görme bozuklukları pek farkedilmemekte. Ne yazık ki bu yaştan sonrada ambliyopinin tedavisi pek mümkün değil. Bunlar yapılamıyorsa en azından her çoçuğa 3-4 yaşlarında bir göz muayenesi tavsiye edilebilir.

**Blefarospazm, epifora(gözde sulanma), fotofobi ve megalokornea(erken dönemde olmayabilir) bulguları olan çoçukları konjenital glokomu atlamamak için mutlaka göz hekimine yönlendirin. Konjenital glokomu olupta uzun süre konjonktivit tedavisi alan hasta sayısı hiç de az değil.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar başka olursa eklerim

En son eyesman tarafından 27.02.2011 - 19:00:43 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi
Kullanıcı profilini görÖzel mesaj gönder
Başa dön
lanvin
Comez Tip Ogrencisi

Comez Tip Ogrencisi

TarihTarih: 27.02.2011 - 17:43:44
Mesaj . Mesaj konusu : Re: Pratisyen arkadaşlara Göz Hastalıkları hakkında tavsiyel

teşekkürler..
Başa dön
Drtus Reklam

TarihTarih: 13.10.2009
. Mesaj konusu : DrTUS Reklam

Başa dön
sevgi86
Basasistan

Basasistan

TarihTarih: 27.02.2011 - 18:11:47
Mesaj . Mesaj konusu : Re: Pratisyen arkadaşlara Göz Hastalıkları hakkında tavsiyel

çok güzel paylaşımlar umarım devamı da gelir teşekkürler
Başa dön
NISAY
Uzman Dr.

Uzman Dr.

TarihTarih: 27.02.2011 - 18:14:39

eline sağlık devamını bekliyoruz...

hevidarr
DrTus Moderatoru

DrTus Moderatoru

TarihTarih: 27.02.2011 - 18:14:58
Mesaj . Mesaj konusu : 

fabrikada gözüne asit kaçan bi hastam gelmişti ilk müdahaleyi fabrikadaki usta yapmış:gözünü bikarbonatlı suyla yıkamışlar

"Faşizm, atılan ilk bombalarla başlamaz, her gazetede üzerine bir şeyler yazılabilecek olan terörle de başlamaz. Faşizm, insanlar arasındaki ilişkilerde başlar, iki insan arasındaki ilişkide başlar..."
Başa dön
NISAY
Uzman Dr.

Uzman Dr.

TarihTarih: 27.02.2011 - 18:15:49

tabii keşke devamı da gelse;
Pratisyen arkadaşlara KBB Hastalıkları hakkında tavsiyeler
Pratisyen arkadaşlara Nöroloji Hastalıkları hakkında tavsiyeler... şeklinde...

hevidarr
DrTus Moderatoru

DrTus Moderatoru

TarihTarih: 27.02.2011 - 18:16:23
Mesaj . Mesaj konusu : 

ilk başladığımda diğer arkadaşlardan yabancı cismi iğne ucuyla kazıyarak çıkartmaya çalışanlar olmuştu ama ben pek çesaret edemiyorum damlasını yazıp göze git diyorum

bi de gözünü kaynak alan çok geliyor acile.çok kötü ağrı yapıyor sanırım

"Faşizm, atılan ilk bombalarla başlamaz, her gazetede üzerine bir şeyler yazılabilecek olan terörle de başlamaz. Faşizm, insanlar arasındaki ilişkilerde başlar, iki insan arasındaki ilişkide başlar..."
Başa dön
Drtus Reklam

Başa dön
NISAY
Uzman Dr.

Uzman Dr.

TarihTarih: 27.02.2011 - 18:20:39
Mesaj . Mesaj konusu : 

hevidarr demiş ki:
ilk başladığımda diğer arkadaşlardan yabancı cismi iğne ucuyla kazıyarak çıkartmaya çalışanlar olmuştu ama ben pek çesaret edemiyorum damlasını yazıp göze git diyorum

ben de sf ile yıkayıp damla başlayıp sevk ediyorum... cismi çıkarsak bile etrafındaki pas halesinin kazınması gerek diye biliyorum...

eyesman
Intern Dr.

Intern Dr.

TarihTarih: 27.02.2011 - 18:30:43
Mesaj . Mesaj konusu : 

hevidarr demiş ki:
fabrikada gözüne asit kaçan bi hastam gelmişti ilk müdahaleyi fabrikadaki usta yapmış:gözünü bikarbonatlı suyla yıkamışlar

iyi hatırlattın hevidarr teşekkürler

kimyasal yaralanmalarda geç kalınmadan mutlaka göz iyice yıkanmalı
hastanın gözüne lokal anestezik bir damla; yoksa lidokain damlatıp gözünü açmasını sağladıktan sonra en az 500 cc SF e bir serum seti takıp hastayı her yöne baktırarak göz, kapak altları ve forniksler üşenmeden iyice yıkanmalı hastanın görme prognozu üzerinde en etkili faktör bu ve sevketmeden önce mutlaka yapılmalı. Yukarıya ekliyorum bunuda
Başa dön
eyesman
Intern Dr.

Intern Dr.

TarihTarih: 27.02.2011 - 18:39:22
Mesaj . Mesaj konusu : 

NISAY demiş ki:
hevidarr demiş ki:

ben de sf ile yıkayıp damla başlayıp sevk ediyorum... cismi çıkarsak bile etrafındaki pas halesinin kazınması gerek diye biliyorum...

haklısın NISAY
biyomikroskop olmadan korneaya saplanmış yabancı cisimleri tamamen çıkarmak çok zor. Hatta bazen yabancı cisim önkamaraya kısmen girmiş olabiliyor. Bunları poliklinik koşullarında çıkarmak tehlikeli gözü antibiyotik pomadla kapatıp göz hekimine sevkedin.

Kaynak almalarında eğer göz içinde yabancı cisim olmadığına eminseniz
viscotears, duratears, thilotears gibi jel kıvamında olan suni gözyaşlarını gözün içine bolca doldurup kapak hareket etmeyecek şekilde kapatırsanız hastayı rahatlatacaktır. Bu hastalara yanlış bir şekilde özellikle eczacılar tarafından lokal anestezik damlalar verilmekte ve uzun dönemde kornealarında ciddi hasarlar oluşmakta.

teşekkürler bunuda ekliyorum yukarıya
Başa dön
alierol
Intern Dr.

Intern Dr.

TarihTarih: 27.02.2011 - 19:37:37
Mesaj . Mesaj konusu : Re:

Teşekkürler...
Başa dön
10zeytin10
Kidemli Asistan Dr.

Kidemli Asistan Dr.

TarihTarih: 27.02.2011 - 20:27:15

teşekkürler uğraşıp bunları yazdığın için.. umarım diğer branşlardaki arkadaşlar da böyle yardımcı olurlar..

peki başağrısı olup tek taraflı gözde aşırı kızarıklık yaşarma nedendir? ağrıyla beraber başlamış göz bulguları..
ne yapmak gerekir ilçede?
Başa dön
Drtus Reklam

Başa dön
eyesman
Intern Dr.

Intern Dr.

TarihTarih: 27.02.2011 - 22:30:02

10zeytin10 demiş ki:
teşekkürler uğraşıp bunları yazdığın için.. umarım diğer branşlardaki arkadaşlar da böyle yardımcı olurlar..

peki başağrısı olup tek taraflı gözde aşırı kızarıklık yaşarma nedendir? ağrıyla beraber başlamış göz bulguları..

tek taraflı başağrısıyla birlikte zonklayıcı tarzda göz ağrısı ve kızarıklık genellikle glokom krizinde olur. iki işaret parmağınızla hafifce kapak üzerinden göze basarak tonusunu diğer gözle karşılaştırın. glokom krizinde göz çok serttir. bu durumda hastayı kontrendikasyon yoksa 2 adet diazomid tablet vererek en yakın göz hekimine sevk edin. Hastanın birkaç saat içerisinde göz hekimine ulaşma şansı yoksa kiloya birden max 300cc %20 mannitol vererek de takip edebilirsiniz tabiki yine kontrendikasyon yoksa ve hastanın sistemik tansiyonunu kontrol ederek ve en yakın zamanda göz hekimine gitmesi gerektiğini belirterek.

benzer bulgular auralı migren ve üveit atağındada görülebilir bu noktada anemnez önemli.
Başa dön
hevidarr
DrTus Moderatoru

DrTus Moderatoru

TarihTarih: 27.02.2011 - 22:32:31

10zeytin10 demiş ki:

küme ya da gerilim tipi başağrılarında oluyordu sanırım

Başa dön
dr_chen
Kidemli Asistan Dr.

Kidemli Asistan Dr.

TarihTarih: 27.02.2011 - 23:08:27

teşekkür ederiz. çok güzel paylaşım. drtus ta OLMASI GEREKEN paylaşımlar.

elinize sağlık..

Mesajları göster:    
Önceki başlık Önceki başlık
Yeni Başlık GönderCevap Gönder

Geçiş Yap:   

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

İletişim | Yasal Uyarı
DrTus.com © 2004 DrTus.com :: ilk ve tek tus portalı:: İletişim: info@drtus.com Bu site Uzm.Dr.Rıza Eröksüz tarafından kurulmuştur
Bu sitedeki dökümanlar ve yazılar, yazarlarına aittir. Sitedeki bilgiler izin alınmadan yayınlanamaz. Web Tasarım