Ana Sayfa
         Kayıt Ol Şifremi Unuttum SMS Onay Şu an 4795 online | Toplam Üye: 80177
FORUMLARDA ARAMA YAP

PORTAL FORUMLAR DHY TERCİH TUS-QUIZ HASTANE REHBERİ İLANLAR SORU - CEVAP DOSYALAR VİDEO
SSS SSS Arama Arama Üye Listesi Üye Listesi Kullanıcı Grupları Kullanıcı Grupları Profil Profil Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın Kayıt Kayıt Giriş Giriş
Geçerli Zaman: 23.04.2014 - 19:55:52 Cevaplanmayan mesajlar
Bu Mesaj 2008 tarihinde yazilmis,
icerikler ve bilgiler eksik veya yanlis olabilir !!!
::Bozulmuş Glukoz Toleransı ve Tedavisi::
Yeni Başlık GönderCevap Gönder
Önceki başlık Sonraki başlık
Yazar Mesaj
Cilgindr
YARD. DOCENT

YARD. DOCENT

TarihTarih: 03.06.2008 - 23:35:10
Mesaj . Mesaj konusu : ::Bozulmuş Glukoz Toleransı ve Tedavisi::
Mesaj Numarasi : NTQuMTk2LjIwNi44MA== | MTM5ODI3MjE1Mg==
Yoneticiye Bildir ! Alıntıyla Cevap Ver

Bu basligi sosyal medyada paylas...

Ben polikliniğimde AKŞ>100mg/dl saptadığım her hastamdan mutlaka 75gr lık OGTT istiyorum.Genel olarak 0. ve 2. saat şekerlerini istiyorum ve 2.saat(postprandial) Kan Şekeri>140 ise bu hastalarıma 850 mg Metformini 2*1 pozoloji ile başlıyorum.Bilgilerime göre bozulmuş G.T. olan hastalara 850mg 2*1 metformin başlanması,bu hastaların ileride D.M. olma olasılıklarını %40-50 oranında azaltıyor.drerdinç basta olmak üzere dahiliyeci ve pratisyen hekim arkadaşlarımdan fikir almak istiyorum.Sizler nasıl bir yöntem izliyorsunuz???

En son Cilgindr tarafından 09.06.2008 - 17:41:40 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
Kullanıcı profilini görÖzel mesaj gönder
Başa dön
bobbyfischer
Comez Tip Ogrencisi

Comez Tip Ogrencisi

TarihTarih: 03.06.2008 - 23:41:57
Mesaj . Mesaj konusu : 

benım kısısel tespıtım ogtt balon..en azından ben beceremedım sanırım..guzelce tarıf ettım o kadar hastaya..hıcbırınde 2.saatte yuksek cıkmadı..ben de hastaları ugrastırmıs hekım olarak kendıme ve bırazda cıkmayan sekerlere kızdım..sızde ogtt ortalama kac hastada pozıtıf cıktı..yuzde olarak?
Başa dön
Drtus Reklam

TarihTarih: 13.10.2009
. Mesaj konusu : DrTUS Reklam

Başa dön
Cilgindr
YARD. DOCENT

YARD. DOCENT

TarihTarih: 03.06.2008 - 23:56:13
Mesaj . Mesaj konusu : 

bobbyfischer demiş ki:
benım kısısel tespıtım ogtt balon..en azından ben beceremedım sanırım..guzelce tarıf ettım o kadar hastaya..hıcbırınde 2.saatte yuksek cıkmadı..ben de hastaları ugrastırmıs hekım olarak kendıme ve bırazda cıkmayan sekerlere kızdım..sızde ogtt ortalama kac hastada pozıtıf cıktı..yuzde olarak?

Bizim sağlık ocağında OGTT yapılmıyor ben dış merkezlere,hastanalere yönlendiriyorum hastaları,orada yaptırıyorlar.Ben 6-7 kez istedim şimdiye dek;2 veya 3 ünde çıktı.
Başa dön
drerdinc
ORDINARYUS

ORDINARYUS

TarihTarih: 04.06.2008 - 08:13:05
Mesaj . Mesaj konusu : 

mutlu öncelikle böyle bir başlık açtığın için eline sağlık;
bu konuyu dahiliye ile ilgili önemli noktalarda verecektim kısaca burada da bahsedeyim...

eğer size bir hasta geliyorsa AKŞ 100-126mg/dl arasında ise mutlaka 75 gr OGTT yapılmalıdır...

öncelikle DM tanısından bahsedeyim:

1- Açlık plazma glukozu 126 mg?dan fazla ise (en az iki ölçümde) DM?dür.
2- Günün herhangi bir saatinde ölçülen kan şekeri > 200 mg\dl olması
3- OGTT?de 2. saat değerinin > 200 mg\dl olması ile DM tanısı konur.

AKŞ 100-126 mg/dl geldi veya AKŞ normal ama kuvvetle DM düşündüğünüz bir hastada OGTT yapmalısınız...

peki biraz OGTT den bahsedelim:

En az 3 gün serbest karbonhidrat diyeti, sonra geceden itibaren aç olan hastaya 75 gr (çocukta 1.7gr/kg) glukoz + 300 cc su ağızdan 5 dk.da içirilir.

0,1,2,3. saat plazma şekerine bakılır (1. saatte en yüksektir) (2. saat kan şekeri postprandial olarak da tanımlanır)

a. 2.saat>200 ve herhangi bir değer daha >200 ise; diabet kabul edilir.

b. 2. saatte kan şekeri 140-199 arasında ise glukoz intoleransıdır.

c. 2.saat <140 mg/dl fakat açlık şekeri 100-126 mg/dl arasında ise bozulmuş açlık glikozudur.

d. 3. saat kan şekeri < 60 mg/dl ise reaktif hipoglisemi düşünmek gerekir.

Glukoz intoleransı olanlar takip edilir. Bunların ileri yaşamlarında %40?ının aşikar diabete dönüştüğü düşünülmektedir.

Bozuk oral glukoz tolerans testi saptananlara;

* Yağdan fakir diyet ve eksersiz programları sayesinde diabet gelişme ihtimali %58 oranında azalmıştır.

* Günde 2x 850 mg metformin alan hastalarda DM gelişme ihitimali %31 oranında azalmıştır.

bu veriler doğrultusunda özellikle BMI 25 üzerinde olan BGT,BAG olan hastalara metformin (glukofen, glukophage,glifor,matofin, diaformin) 2x850 tok karnına vermeniz uygun bir yaklaşım olacaktır. BMI 25 in altında olan hastalarda sadece diyet uygulamanızı öneririm.

rekatif hipoglisemisi olan hastalarınıza ise akarboz (glukobay,glynose) 3x50 mg vermenizi öneririm...

Twitter: www.twitter.com/Dr_Erdinc
Kullanıcı profilini görÖzel mesaj gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Başa dön
Mesajları göster:    
Önceki başlık Önceki başlık
Yeni Başlık GönderCevap Gönder

Geçiş Yap:   

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

İletişim | Yasal Uyarı
DrTus.com © 2004 DrTus.com :: ilk ve tek tus portalı:: İletişim: info@drtus.com Bu site Uzm.Dr.Rıza Eröksüz tarafından kurulmuştur
Bu sitedeki dökümanlar ve yazılar, yazarlarına aittir. Sitedeki bilgiler izin alınmadan yayınlanamaz. Web Tasarım