Ana Sayfa
         Kayıt Ol Şifremi Unuttum SMS Onay Şu an 3953 online | Toplam Üye: 82484
FORUMLARDA ARAMA YAP

PORTAL FORUMLAR DHY TERCİH TUS-QUIZ HASTANE REHBERİ İLANLAR SORU - CEVAP DOSYALAR VİDEO
SSS SSS Arama Arama Üye Listesi Üye Listesi Kullanıcı Grupları Kullanıcı Grupları Profil Profil Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın Kayıt Kayıt Giriş Giriş
Geçerli Zaman: 01.09.2014 - 10:25:54 Cevaplanmayan mesajlar
Bu Mesaj 2008 tarihinde yazilmis,
icerikler ve bilgiler eksik veya yanlis olabilir !!!
darp raporu --- lütfen yardım
Yeni Başlık GönderCevap Gönder
Önceki başlık Sonraki başlık
Yazar Mesaj
hypnoz
Comez Tip Ogrencisi

Comez Tip Ogrencisi

TarihTarih: 17.06.2008 - 18:27:26
Mesaj . Mesaj konusu : 
Mesaj Numarasi : MTc0LjEyOS42Mi4xMjY= | MTQwOTU1NjM1NA==
Yoneticiye Bildir ! Alıntıyla Cevap Ver

Bu basligi sosyal medyada paylas...

drhakan112 demiş ki:
Adli raporlar konusunda bazı konuları sizinle paylaşmak isterim...
-Bir vatandaş size başvurup(sağlık ocağı yada özel poliklinikte iseniz)ben darp edildim bana darp raporu ver dediğinde siz vatandaşın isteğine uyup ona rapor veremezsiniz,olaki öyle bir raporu alsa da kanuni açıdan bu raporla bir hak iddia edemez.Zira adli raporu savcılık ya da emniyet güçleri(polis yada meskun mahal dışı ise jandarma)sizden bir yazı ile ister.
-Adli raporları iki nüsha halinde yazarsınız birini isteyen birime ,diğerini de kendnize saklarsınız.
-Kimse size kesin rapor ver diyemez.Bulguları yazarsınız,kesin raporu adli tabiplik yada ilgili uzman verecek dersiniz.(Bazı çömez doktor arkadaşlara o tür baskılar gelir,bunun kesin raporunu ver derler)
Rapor örnekleri AdliTıp derslerinde anlatılmıştır,oradan alıntı yapabilirsiniz.
Geçici rapor konusunda kendinizi sıkmayın,dediğim gibi kimse size baskı uygulayıp kesin rapor ver diyemez.Zira siz o konunun ne uzmanısınız ne de adli tabipsiniz.Size bir anımı anlatayım.
Hakkari'de çalışırken adli nöbet bendeydi.Devlet hast.ne çağırdılar bir kızlık bozma raporu dediler,ebe hanımla(bu tür olaylarda hele doğuda iseniz yanınızda mutlaka bir ebe yada hemşire alınız)beraber baktık.zar mar hak getire...üstelik ilçeden polis nezaretinde Hakkari merkeze getirmişler,aslında kadın-doğum uzmanı bakacak ama izinli.Ben ne yazdım biliyor musunuz
......'nın yapılan kızlık zarı muayenesinde kati raporun kadın-doğum uzmanınca verileceğini bildirir geciçi hekim kanaat raporudur,ilimizde kadın doğum uzmanı izinli olduğundan Van devlet hastanesine sevki uygundur dedim.Polis itiraz etti ama işi ne götürsün....
-Ayrıca otopsilerde de bazen savcılar artistlik yapar doktorları sözde zor duruma sokar.eğer savcıya dişinizi gösterirseniz o da sizi zorlamaz..nasıl mı?
yine Hakkaride iken bir şehit askerin otopsisi vardı,hastane imamı yanlışlıkla biz görmeden yıkamış,ben kıllık olsun diye ben bu otopsiyi yapmam,bunu da bu şekilde ifade edecem raporumda dedim,ben görmeden nasıl cesete dokunursunuz diye caz yaptım.savcı adete yalvararak rica etti.sonra savcı ile kanka olduk.
Yine bir başka ilde çalışırken trafik kazası sonucu kafa travması geçirmiş x-ray de kaide kırığı olan bir ceset vardı.ölüm nedeni belli,kapalı otopsi yapıp rapor düzenliyecez diye düşünürken,savı üç anatomik boşluğu(kafa-Thorax-batın) da açacaz dedi.otopsi teknisyeni var savcılığın,o açacak gerçi...açıldı vs neyse,tam raporu yazacaz,bendeki kıllık değil mi,entoksikasyon yada enfarktüs de olabilir dedim,parça alacaz,tüm organlardan parça almak için züccaciyeci açıldı kavanozlara parça konuldu vs uğraştırdım savcıyı..daha sonra o da kıllık yapmadı.bir başka otopsi de ne düşünüyorsun doktor dedi.şudur dedim baktı tamam dedi ortak düşüncemizi yazdık...
diyeceğim ne polise ne savcıya kendinizi ezdirmeyin........

son olarak bir şekilde size başvuran adli olduğunu düşündüğünüz,şüphelendiğiniz bir vaka size gelir ise,yeni TCK ye göre zaten adli olayları ihbar etmek zorundasınız,çaktırmadan iki nüsha bulguları bir şekilde rapor olarak yazın.ayrıca adli raporu ilk gören hekim yazar diye de bir kural vardır.aradan birkaç yıl geçer mahkemeden bir yazı gelir falancanın şu tarihteki adli raporu nedir der,sizde poliklinik derferinden bulgularınızı yazarsınız.bu tür raporları defterinize de kayıt edin arkadaşlar....

teşekkürler
Kullanıcı profilini görÖzel mesaj gönder
Başa dön
hypnoz
Comez Tip Ogrencisi

Comez Tip Ogrencisi

TarihTarih: 17.06.2008 - 18:35:43
Mesaj . Mesaj konusu : 

begonya demiş ki:
Merak ettiğim birşey var.Hangi durumlarda rapor yazıyoruz?Yani mesela adam kafasını çarpmış.Dolaba çarptım diyor.Buna da yazacak mıyız?Ya da intihar vs gibi şeylere de yazacak mıyız?

şüpheli ölümler yada kazaların hepsi adli vaka
1.kafasını çarpmış adama yazılmaz,niye yazasın ki
ama kavga ederken kafamı dolaba çarptılar derse yazarsın
2.intiharlar kesin adli vaka
Başa dön
Drtus Reklam

TarihTarih: 13.10.2009
. Mesaj konusu : DrTUS Reklam

Başa dön
DrGulsever
DrTus Admin

DrTus Admin

TarihTarih: 17.06.2008 - 18:42:50
Mesaj . Mesaj konusu : 

Hypnoz sen acemi misin?

Her şüphelendiğin vakada adli rapor tutmak lazım. Yaşlıların düşmelerinde de ?

Diğer taraftan bazı hastaneler bu şüpheli durumlarda paralarını daha rahat alabilmek için de adli rapor tutuyorlar.
Birşeyi yok diye gönderdiğimiz hastalar daha sonra geçici raporu istiyorlar bizden.

hypnoz
Comez Tip Ogrencisi

Comez Tip Ogrencisi

TarihTarih: 17.06.2008 - 18:48:27
Mesaj . Mesaj konusu : 

DrGulsever demiş ki:
Hypnoz sen acemi misin?

Her şüphelendiğin vakada adli rapor tutmak lazım. Yaşlıların düşmelerinde de ?

Diğer taraftan bazı hastaneler bu şüpheli durumlarda paralarını daha rahat alabilmek için de adli rapor tutuyorlar.
Birşeyi yok diye gönderdiğimiz hastalar daha sonra geçici raporu istiyorlar bizden.

hayır değilim Very Happy
ama her düşmeye adli vaka yazacak olsam vay halime
klinik bulgularını değerlendiriyorum ona göre veriyorum
Wink
Başa dön
DrGulsever
DrTus Admin

DrTus Admin

TarihTarih: 17.06.2008 - 19:06:09
Mesaj . Mesaj konusu : 

Smile o kadarını bende yazmıyom da işte küçük şüphelerde demek istiyorum. BU işler gıcık işler
Doktorun arkasını kimse kollamıyor ne yazıkki

mavidunya
Intern Dr.

Intern Dr.

TarihTarih: 17.06.2008 - 20:46:48
Mesaj . Mesaj konusu : Re: darp raporu --- lütfen yardım

denas demiş ki:
arkadaşlar darp raporu adı altında bir rapor var mı yoksa bu adli raporun bir parçasımıdır...
diyelim ki iki kişi kavga etmiş ve biri bana gelerek diğeri hakkında şikayetçi olduğunu ve darp raporu almaak istediğini söyledi . bu şekilde gelen birisine ne yapabiiriz. adli rapor yazmak iiçin kişinin önce polise-savcılığa....vb herhangi bir yere başvurması ve bu kurumun isteğiüzerine mi adli rapor yazılır...yoksa biri bana vurdu darp raporu istiyorum diye direkt bana başvurduğunda da direkt böyle bir rapor yazılabilir mi

ayrıca adli raporu herhangi ibr hekim yazabilirmi yoksa ildeki adli tabip mi yazar

Sevgili arkadaşım ''darp-cebir'' diye bir rapor formatı vardır. Bu formatta derki hasta tüm güvenlik önlemlerinin alındığı bir yerde çırılçıplak soyularak ve kendisine ayrıntılı sorularak hikayesinin alındığı ve muayene edildiği bir rapordur. Hasta hiçbir yere başvurmadan gelip muayene olabilir ve sen rapor yazabilirsin ancak bunu polise bildirmek zorunluluğun vardır ve hasta daha hiçbiryere gitmeden raporuyla birlikte polise teslim edersin, aksi takdirde suç işlemiş olursun Ancak bununda istisnaları var oda önemlidir ancak ayrıntılı uzun olduğu için olduğu için yazamayacam.
Başa dön
sklar
Kidemli Asistan Dr.

Kidemli Asistan Dr.

TarihTarih: 17.06.2008 - 20:57:30
Mesaj . Mesaj konusu : 

yazan herkese çok teşekkürler mevzuat gerçekten onemlı!

Başa dön
Drtus Reklam

Başa dön
DoktorSedef
Comez Asistan Dr.

Comez Asistan Dr.

TarihTarih: 25.06.2008 - 10:09:59
Mesaj . Mesaj konusu : 

adli rapor kayıt defterimiz yoksa muayene defterinden protokol numarası versek olurmu.sonuçta oda muayene
Başa dön
burcudemet
YARD. DOCENT

YARD. DOCENT

TarihTarih: 25.06.2008 - 10:13:03
Mesaj . Mesaj konusu : 

DoktorSedef demiş ki:
adli rapor kayıt defterimiz yoksa muayene defterinden protokol numarası versek olurmu.sonuçta oda muayene

Müdürlükten isteyin derim çünkü yasal işlem olduğu için önemli, hani rapor olarak tutsanız da mutlaka yukarıda söylediğim bilgileri ekleyin. Müdürlükten resmi yazıyla isteyin ve örneğini kayıt numarasıyla elinizde bulundurun, protokol defterindede adli rapor tutuldu diye not düşün, eğer olurda adli rapor kağıdı elinizde yoksa başışınız belaya girerse en azında biz istedik gelmedi daha dersiniz kanıtıyla beraber.
Başa dön
DoktorSedef
Comez Asistan Dr.

Comez Asistan Dr.

TarihTarih: 25.06.2008 - 10:31:41
Mesaj . Mesaj konusu : 

burcudemet demiş ki:
DoktorSedef demiş ki:

Müdürlükten isteyin derim çünkü yasal işlem olduğu için önemli, hani rapor olarak tutsanız da mutlaka yukarıda söylediğim bilgileri ekleyin. Müdürlükten resmi yazıyla isteyin ve örneğini kayıt numarasıyla elinizde bulundurun, protokol defterindede adli rapor tutuldu diye not düşün, eğer olurda adli rapor kağıdı elinizde yoksa başışınız belaya girerse en azında biz istedik gelmedi daha dersiniz kanıtıyla beraber.
ilgin için teşekkür ederim.
Başa dön
sertabip
Kidemli Asistan Dr.

Kidemli Asistan Dr.

TarihTarih: 07.04.2010 - 22:28:27
Mesaj . Mesaj konusu : 

Bir trafik kazasındaki yararılar için tuttuğum adli raporda, askerden geldikten sonra verdiğim ilk raporda değişik bir formatla karşılaşmış olmanın getirdiği acemilik ve bir de acil şartlarından dolayı ve bir de zaten il devlet hastanesine sevketmemden ötürü, sonuç kısmına hayati tehlike olup olmadığı ve basit tıbbi müdahale ile giderilebilip giderilemeyeceği konularında hiçbir kanaat bildirmedim. Daha sonra bir sorun çıkarmı savcılık yada mahkemeden, bu hatayı düzeltmenin bir yolu var mıdır ?...
Başa dön
dr_konya
PROFESOR

PROFESOR

TarihTarih: 08.04.2010 - 14:42:36
Mesaj . Mesaj konusu : Re:

"Pratisyen hekimin ameliyat yapması gibi"

Adli Tıp Kurumu eski Başkanı Prof. Dr. Oğuz Polat, Adli Tıp'ın, Adalet Bakanlığı yerine Sağlık Bakanlığına bağlı çalışması gerektiğini söyledi.

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalında öğretim üyesi de olan Polat, kayıp çocuklar için kurulan Meclis Araştırma Komisyonuna bilgi verdi.

Türkiye'nin, adli tıp çalışmalarında zorlanılan bir ülke olduğunu, merkeziyetçi bir yapısının bulunduğunu ifade eden Polat, bunun da ''bütün olgular İstanbul'a gelmeli, burada bakılmalı'' sonucunu doğurduğunu belirtti.

Polat, 250-300 olan adli tıp uzman sayısının yetersizliğine dikkati çekerek, ''Otopsiyi pratisyen hekim yapıyor. Bu, pratisyen hekimin ameliyat yapması gibi. Bir pratisyen, 5. sınıfta adli tıp dersi alıyor. Onun hazırladığı rapor doğrultusunda savcı karar veriyor. Adalet mekanizması bu şekilde çalışıyor. Bütün dosyaları İstanbul'a yollarsanız, o zaman kuyruklar başlıyor. Adli Tıp'ın üniversitelerle çalışması halinde sonuçlar daha iyi olacaktır. Mahkemelerin, üniversitelerin raporlarını kabul etmesi lazım'' diye konuştu.

Cinsel istismara maruz kalan bir çocuğun ruhsal travma yaşadığını vurgulayan Prof. Dr. Polat, ruhsal travmayı iyileştirmenin, fiziksel travmayı iyileştirmeden daha zor olduğunu anlattı.

Adli Tıp Kurumunun, Adalet Bakanlığı yerine Sağlık Bakanlığına bağlı çalışması gerektiğini dile getiren Polat, ''Çünkü bu kurum, doktorların çalıştığı bir yerdir. Dünyadaki örneklerinde ise bu kurum, bir yere bağlı değildir'' dedi.

Polat, kriminal olaylarda zamanın, en önemli kriter olduğuna işaret ederek, 24 saatin, kayıp çocuğun bulunması için iyi bir zaman olduğunu dile getirdi.

Dünyada çocuk kaçırma nedenlerini, çocuk seks turizmi, iş gücü sömürüsü, yasadışı evlat edinme, dilendiricilik, evlilikler, fidye ve organ ticareti olarak sıralayan Polat, dünyada her yıl kaçırma vakalarında artış görüldüğünü belirtti.

Polat, ABD'de yaklaşık günde ortalama 2 bin çocuğun kaçırıldığını ifade ederek, anne, bananın ayrı olduğu durumlarda çocuğun diğer ebeveyn tarafından kaçırılmasının da görüldüğünü kaydetti.

Bu arada, Gaziantep'ten gelen bir kayıp ailesi, çalışmalarına başlamadan önce komisyona başvuruda bulundu. Aile, Mart 2008'de 10 yaşındayken kaybolan kızlarının bulunmasını istedi.

medimagazin

Başa dön
dralee
Yeni Baslayan

Yeni Baslayan

TarihTarih: 12.05.2013 - 00:36:11
Mesaj . Mesaj konusu : Re:

peki diyelim hasta geldi. düşme şüphelendin ama söylemiyorlar. ama yakınları tehlikeli ve sen sağlık ocağındasın. hastayı gönderip adli raporu tuttuktan sonra polise bildirsen ?
Başa dön
Mesajları göster:    
Önceki başlık Önceki başlık
Yeni Başlık GönderCevap Gönder

Geçiş Yap:   

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

İletişim | Yasal Uyarı
DrTus.com © 2004 DrTus.com :: ilk ve tek tus portalı:: İletişim: info@drtus.com Bu site Uzm.Dr.Rıza Eröksüz tarafından kurulmuştur
Bu sitedeki dökümanlar ve yazılar, yazarlarına aittir. Sitedeki bilgiler izin alınmadan yayınlanamaz. Web Tasarım