Ana Sayfa
         Kayıt Ol Şifremi Unuttum SMS Onay Şu an 4447 online | Toplam Üye: 82401
FORUMLARDA ARAMA YAP

PORTAL FORUMLAR DHY TERCİH TUS-QUIZ HASTANE REHBERİ İLANLAR SORU - CEVAP DOSYALAR VİDEO
SSS SSS Arama Arama Üye Listesi Üye Listesi Kullanıcı Grupları Kullanıcı Grupları Profil Profil Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın Kayıt Kayıt Giriş Giriş
Geçerli Zaman: 27.08.2014 - 21:55:33 Cevaplanmayan mesajlar
Bu Mesaj 2008 tarihinde yazilmis,
icerikler ve bilgiler eksik veya yanlis olabilir !!!
darp raporu --- lütfen yardım
Yeni Başlık GönderCevap Gönder
Önceki başlık Sonraki başlık
Yazar Mesaj
denas
Comez Tip Ogrencisi

Comez Tip Ogrencisi

TarihTarih: 16.01.2008 - 22:06:59
Mesaj . Mesaj konusu : darp raporu --- lütfen yardım
Mesaj Numarasi : NTQuMTk4LjEzOC4yMjE= | MTQwOTE2NTczMw==
Yoneticiye Bildir ! Alıntıyla Cevap Ver

Bu basligi sosyal medyada paylas...

arkadaşlar darp raporu adı altında bir rapor var mı yoksa bu adli raporun bir parçasımıdır...
diyelim ki iki kişi kavga etmiş ve biri bana gelerek diğeri hakkında şikayetçi olduğunu ve darp raporu almaak istediğini söyledi . bu şekilde gelen birisine ne yapabiiriz. adli rapor yazmak iiçin kişinin önce polise-savcılığa....vb herhangi bir yere başvurması ve bu kurumun isteğiüzerine mi adli rapor yazılır...yoksa biri bana vurdu darp raporu istiyorum diye direkt bana başvurduğunda da direkt böyle bir rapor yazılabilir mi

ayrıca adli raporu herhangi ibr hekim yazabilirmi yoksa ildeki adli tabip mi yazar
Kullanıcı profilini görÖzel mesaj gönder
Başa dön
drfatmaa
Comez Asistan Dr.

Comez Asistan Dr.

TarihTarih: 16.01.2008 - 22:16:38
Mesaj . Mesaj konusu : 

benımde basıma geldı savcılıktan adlı rapor ıcın kagıt getır gıt once oraya sıkayette bulun ddım ama sende jandarmaya haBER verebılırsın ayrıca saglık ocagı tabıbı adlı tabıptır raporu tutmak zorundasın
Başa dön
Drtus Reklam

TarihTarih: 13.10.2009
. Mesaj konusu : DrTUS Reklam

Başa dön
drwera
DrTus Fahri Moderatoru

DrTus Fahri Moderatoru

TarihTarih: 16.01.2008 - 22:18:16
Mesaj . Mesaj konusu : 

Adli vaka olduğunu ilk önce doktora beyan etmişse şahıs.Adli vaka olarak önce doktorun polise bildirmesi gerekir.. Daha sonra adli rapor düzenleyebilir. Her hekim adli rapor verebilir. Geçici adli ya da kati adli rapor verilir..
Başa dön
denas
Comez Tip Ogrencisi

Comez Tip Ogrencisi

TarihTarih: 16.01.2008 - 23:47:04
Mesaj . Mesaj konusu : 

biraz sağlık bakanlığının adli tabiplikle ilgili sayfasına baktım (http://www.adlitabiplik.saglik.gov.tr/index.php?p=raporform) orada genel adli muayene formu diye bir form var orada gönderen kurum ve eşlik eden görevliye ilşkin doldurulması gereken alanlar bulunuyor ve formların doldurulmasına ilişkin açıklamada da kesinlikle doldurulması gereken alanlar başlığı altında gönderen kurum mutlaka yazılmalı diyor
iişte burada kafam karıştı sanki adli rapor yazabilmek için bir kurum tarafından kişinin gönderilmesi mi gerekiyor gibi bir anlam çıkıyor
bide her sağlık ocağında adli rapor kayıt defteri bulunurmu böyle bir kayıt defteri olmadan rapor verilebilir mi

ayrıca adli tabiplik konusundaki her türlü tecrübe ve bilgi paylaşımlarınıza sevinirim. nelere dikkat etmeli , hep geçici rapormu vermeli ...
Başa dön
berfinak
Stajer Dr.

Stajer Dr.

TarihTarih: 17.01.2008 - 00:04:42
Mesaj . Mesaj konusu : 

Normalde adli raporlar için ayrı bir defter tutulur ancak bu defterin olmayışı senin rapor tutmamana engel değil.
Adli bir olayla karşılaşınca rapor tutmak ve bunu polise jandarmaya bildirmek bütün hekimlerin görevidir.
Sana gelen hasta eğer darp olduğunu iddia ediyorsa varsa adli rapor kağıdına yoksa boş bir kağıda hastanın başvuru tarihi ve saatini anamnezini yyazıp fizik muayenesini yaparak yazman gerekiyor.Baştan itibaren fizik muayenede ne saptadıysan yazmalısın.Rapor sonuna mutlaka hayati tehlikesi vardır ya da yoktur yazman da gerekiyor.Eğer raporu geçici veriyorsan örneğin hastayı başka bir merkeze sevk ediyorsan geçici rapor olduğunu kesin rapor veriyorsan kati rapor olduğunu belirtmen gerek.
Başka bir nokta da adli olaylarda hastanın şikayetçi olup olmaması seni ilgilendirmez.Şikayetçi olmasa da eğer adli bir olaysa mutlaka adli rapor tutulur.Bugün şikayetçi olmayan bir hasta bir hafta sonra karar değiştirirse senden rapor istendiğinde şikayetçi değildi diyemezsin.Ayrıca bazı durumlar kamu davası özelliği kazandığı için birilerinin şikayetçi olup olmaması önemli değil.
Son olarak birkaç şeyi daha hatırlatayım;trafik kazaları,zehirlenmeler adli vakadır.Bu durumlarda genelde adli rapor tutulması unutulur.
Kolay gelsin..
Başa dön
droap
Stajer Dr.

Stajer Dr.

TarihTarih: 17.01.2008 - 00:15:05
Mesaj . Mesaj konusu : 

Adli Tıp stajında anlatıldığı kadarı ile, şahsa karşı bir suç işlenmişse , hekim ihbarla yükümlü, ihbar etmezse zaten suçlu duruma düşebiliyor.
Başa dön
drhakan112
Comez Asistan Dr.

Comez Asistan Dr.

TarihTarih: 17.01.2008 - 00:38:08
Mesaj . Mesaj konusu : 

Adli raporlar konusunda bazı konuları sizinle paylaşmak isterim...
-Bir vatandaş size başvurup(sağlık ocağı yada özel poliklinikte iseniz)ben darp edildim bana darp raporu ver dediğinde siz vatandaşın isteğine uyup ona rapor veremezsiniz,olaki öyle bir raporu alsa da kanuni açıdan bu raporla bir hak iddia edemez.Zira adli raporu savcılık ya da emniyet güçleri(polis yada meskun mahal dışı ise jandarma)sizden bir yazı ile ister.
-Adli raporları iki nüsha halinde yazarsınız birini isteyen birime ,diğerini de kendnize saklarsınız.
-Kimse size kesin rapor ver diyemez.Bulguları yazarsınız,kesin raporu adli tabiplik yada ilgili uzman verecek dersiniz.(Bazı çömez doktor arkadaşlara o tür baskılar gelir,bunun kesin raporunu ver derler)
Rapor örnekleri AdliTıp derslerinde anlatılmıştır,oradan alıntı yapabilirsiniz.
Geçici rapor konusunda kendinizi sıkmayın,dediğim gibi kimse size baskı uygulayıp kesin rapor ver diyemez.Zira siz o konunun ne uzmanısınız ne de adli tabipsiniz.Size bir anımı anlatayım.
Hakkari'de çalışırken adli nöbet bendeydi.Devlet hast.ne çağırdılar bir kızlık bozma raporu dediler,ebe hanımla(bu tür olaylarda hele doğuda iseniz yanınızda mutlaka bir ebe yada hemşire alınız)beraber baktık.zar mar hak getire...üstelik ilçeden polis nezaretinde Hakkari merkeze getirmişler,aslında kadın-doğum uzmanı bakacak ama izinli.Ben ne yazdım biliyor musunuz
......'nın yapılan kızlık zarı muayenesinde kati raporun kadın-doğum uzmanınca verileceğini bildirir geciçi hekim kanaat raporudur,ilimizde kadın doğum uzmanı izinli olduğundan Van devlet hastanesine sevki uygundur dedim.Polis itiraz etti ama işi ne götürsün....
-Ayrıca otopsilerde de bazen savcılar artistlik yapar doktorları sözde zor duruma sokar.eğer savcıya dişinizi gösterirseniz o da sizi zorlamaz..nasıl mı?
yine Hakkaride iken bir şehit askerin otopsisi vardı,hastane imamı yanlışlıkla biz görmeden yıkamış,ben kıllık olsun diye ben bu otopsiyi yapmam,bunu da bu şekilde ifade edecem raporumda dedim,ben görmeden nasıl cesete dokunursunuz diye caz yaptım.savcı adete yalvararak rica etti.sonra savcı ile kanka olduk.
Yine bir başka ilde çalışırken trafik kazası sonucu kafa travması geçirmiş x-ray de kaide kırığı olan bir ceset vardı.ölüm nedeni belli,kapalı otopsi yapıp rapor düzenliyecez diye düşünürken,savı üç anatomik boşluğu(kafa-Thorax-batın) da açacaz dedi.otopsi teknisyeni var savcılığın,o açacak gerçi...açıldı vs neyse,tam raporu yazacaz,bendeki kıllık değil mi,entoksikasyon yada enfarktüs de olabilir dedim,parça alacaz,tüm organlardan parça almak için züccaciyeci açıldı kavanozlara parça konuldu vs uğraştırdım savcıyı..daha sonra o da kıllık yapmadı.bir başka otopsi de ne düşünüyorsun doktor dedi.şudur dedim baktı tamam dedi ortak düşüncemizi yazdık...
diyeceğim ne polise ne savcıya kendinizi ezdirmeyin........

son olarak bir şekilde size başvuran adli olduğunu düşündüğünüz,şüphelendiğiniz bir vaka size gelir ise,yeni TCK ye göre zaten adli olayları ihbar etmek zorundasınız,çaktırmadan iki nüsha bulguları bir şekilde rapor olarak yazın.ayrıca adli raporu ilk gören hekim yazar diye de bir kural vardır.aradan birkaç yıl geçer mahkemeden bir yazı gelir falancanın şu tarihteki adli raporu nedir der,sizde poliklinik derferinden bulgularınızı yazarsınız.bu tür raporları defterinize de kayıt edin arkadaşlar....
Başa dön
Drtus Reklam

Başa dön
begonya
Basasistan

Basasistan

TarihTarih: 17.01.2008 - 11:04:54
Mesaj . Mesaj konusu : 

Merak ettiğim birşey var.Hangi durumlarda rapor yazıyoruz?Yani mesela adam kafasını çarpmış.Dolaba çarptım diyor.Buna da yazacak mıyız?Ya da intihar vs gibi şeylere de yazacak mıyız?
Başa dön
berfinak
Stajer Dr.

Stajer Dr.

TarihTarih: 17.01.2008 - 15:43:17
Mesaj . Mesaj konusu : 

[quote="drhakan112"]Adli raporlar konusunda bazı konuları sizinle paylaşmak isterim...
-Bir vatandaş size başvurup(sağlık ocağı yada özel poliklinikte iseniz)ben darp edildim bana darp raporu ver dediğinde siz vatandaşın isteğine uyup ona rapor veremezsiniz,olaki öyle bir raporu alsa da kanuni açıdan bu raporla bir hak iddia edemez.Zira adli raporu savcılık ya da emniyet güçleri(polis yada meskun mahal dışı ise jandarma)sizden bir yazı ile ister.

Benim çalıştığım yerde ben de senin gibi bir sürü olayla karşılaştım ve dediğin gibi eğer kendinden emin davranmazsan bırak savcıyı polis tarafından bile ezilmeye kalkıyorsun.Mevzuatı iyi bilmek ve kendini ezdirmemek lazım gerçekten de.
Yukarıdaki darp konusuyla ilgili benim bildiğm biraz faklı.Eğer bir kişi darp edildiğini iddia ediyorsa hastayı muayene edersin ve eğer gerçekten darp olduğuna kanaat getiriyorsan adli rapor tutarsın.Kişiyi adli yönden sorgulamak bizim işimiz değil.Darp yoksa da adli rapora herhangi bir darp izine rastlanmamıştır yazarsın.Bu raporlar hiç bir şekilde hastaya verilmez.Tıpkı diğer durumlarda olduğu gibi polise durumu haber verirsin onlarda adli raporu gelir senden alırlar.Hastayı adli yönden sorgulamak bizim işimiz değil.Diyelim ki kocası tarafından dövülen bir kadın geldi ve dövüldüğünü söyledi ama polise gitmeye korkuyor.Bu gibi (darp vb)adli olaylarda hasta polisten önce doktora başvuruyorsa adli rapor tutulur ve polise bildirilir.Savcı vb. talimatı gerekmez.Yanlız dediğim gibi dikkat edilecek nokta raporu hastaya vermemeniz gerekiyor. Bazen savcılar uğraşmamak için hastayla gönderin diyor ama asla savcı da söylese göndermeyin. Zaten adli rapor kağıdında raporu teslim alanın adı soyadı yaka numarası vb. yazılan bir yer var.
Yine de bu konuyla ilgili başka bilgisi olan varsa paylaşmaya devam edelim.Hepimize kolay gelsin..
Başa dön
berfinak
Stajer Dr.

Stajer Dr.

TarihTarih: 17.01.2008 - 15:47:55
Mesaj . Mesaj konusu : 

begonya demiş ki:
Merak ettiğim birşey var.Hangi durumlarda rapor yazıyoruz?Yani mesela adam kafasını çarpmış.Dolaba çarptım diyor.Buna da yazacak mıyız?Ya da intihar vs gibi şeylere de yazacak mıyız?

Her türlü darp,intihar,zehirlenmeler adli vakadır.Trafik kazalarında da adli rapor tutulur.
Başa dön
DrGulsever
DrTus Admin

DrTus Admin

TarihTarih: 13.06.2008 - 17:31:33
Mesaj . Mesaj konusu : 

Biz düşmelerde bile adli rapor tutuyoruz bazen. Hani ciddi bir şey varsa sevk ettiğimiz yer istiyor. Bizde geçici rapor veriyoruz.

bellatrix
Yeni Baslayan

Yeni Baslayan

TarihTarih: 17.06.2008 - 18:09:22
Mesaj . Mesaj konusu : 

Adli rapor hastayı hayati tehlikeye sokabilecek ve mahkemelik olabilecek her durumda yazılır mesela; Basit bir kafayı bir yere çarpma olayı da olsa herhangi bir nedende dolayı intrakranial kanama geçirme riski vardır.
Eğer emin değilseniz kati rapor yazmayın. Geçici rapor verin. Sevk edin.
Eğer olay basitse ve sizin değerlendirebileceğiniz birşeyse; Hasta 3 gün sonra değerlendirilip kati rapor verilecektir gibi bir ifadeyle kimseyle uğraşmanıza gerek kalmaz. Hastayı 3 gün sonra değerlendirirsin kati raporunu yazarsın(ki bu ifadeyi çok kullandım şu ana kadar herhangi bir olay yaşamadım. ne kadar doğru o da tartışılır ama doğuda görev yapıyorsanız savcı bey sizin yanınızda olacaktır). Neden 3 gün derseniz bilmem Smile
Başa dön
Drtus Reklam

Başa dön
DrGulsever
DrTus Admin

DrTus Admin

TarihTarih: 17.06.2008 - 18:18:55
Mesaj . Mesaj konusu : 

Eskiden daha zordu aslında. Yeni kanunlar çok daha güzel.

Mesela kaç gün iş gücü kaybı verecem diye düşünmek zorunda değilsin artık. Mutad İştigal süresi düşünmek zorunda da değilsin.

Dişçiye ihtiyacı var mı, basit tıbbi müdahele ile tedavi edilebilir mi, kırık var mı gibi.

Çok daha rahat

hypnoz
Comez Tip Ogrencisi

Comez Tip Ogrencisi

TarihTarih: 17.06.2008 - 18:19:19
Mesaj . Mesaj konusu : 

DrGulsever demiş ki:
Biz düşmelerde bile adli rapor tutuyoruz bazen. Hani ciddi bir şey varsa sevk ettiğimiz yer istiyor. Bizde geçici rapor veriyoruz.

düşmelerde??!!!
Başa dön
burcudemet
YARD. DOCENT

YARD. DOCENT

TarihTarih: 17.06.2008 - 18:26:53
Mesaj . Mesaj konusu : 

Adli vakalarda adli rapor tutulması lazım yüksekten düşmelerde aslında adli rapor tutulmalı, ayrıca kişi belirtmemişsede adli vaka ise raporu mutlaka tutmak lazım, adli rapor formlarının mutlaka bulundurulması lazım yoksa isteyin arkadaşlar, yarıon öbürgün tutulmamış adli raporlar önünüze gelebiliyor.
Biz adli raporda lezyon varsa nerede, boyutu, şekli nasıloluştuğunu hastanın kaçta başvurduğunu, olayın kaçta meydana geldiğini , hastanın muayene bulgularını, genel durumunu, raporu geçici tutun kesin raporu adli tabiplik veriyo, ayrıca hafif orta ağır yaralanmayı, hatyati tehlike düşünülüp düşünülmediğini bildirmeliyiz.
3 nüshadır adli rapor 3 er sayfadan 3 sayfa doldurulur genelde, ancak özel durumların ayrıca sayfakarı vardır, taciz, tecavüz gii durumlarda ayrıca ek raporlar var.
vaka geldiği an rapor tutulmalı, hastanın kimlik bilgileri ve adresi alınmalı bağlı olduğu karakol yada varsa hastanenin polisine durum bildirilmelidir.
raporda kaşelerimizi, başvuru saatini, başvurduğu kurumu, protokol numarasını ve hastane kaşesini unutmayalım ayrıca.
Başa dön
Mesajları göster:    
Önceki başlık Önceki başlık
Yeni Başlık GönderCevap Gönder

Geçiş Yap:   

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

İletişim | Yasal Uyarı
DrTus.com © 2004 DrTus.com :: ilk ve tek tus portalı:: İletişim: info@drtus.com Bu site Uzm.Dr.Rıza Eröksüz tarafından kurulmuştur
Bu sitedeki dökümanlar ve yazılar, yazarlarına aittir. Sitedeki bilgiler izin alınmadan yayınlanamaz. Web Tasarım