Ana Sayfa
         Kayıt Ol Şifremi Unuttum SMS Onay Şu an 1628 online | Toplam üye: 105207
FORUMLARDA ARAMA YAP

PORTAL FORUMLAR DOĞRU/YANLIŞ TUS-QUIZ HASTANE REHBERİ İLANLAR SORU - CEVAP DOSYALAR VİDEO
SSS SSS Arama Arama Üye Listesi Üye Listesi Kullanıcı Grupları Kullanıcı Grupları Profil Profil Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın Kayıt Kayıt Giriş Giriş
Geçerli Zaman: 20.08.2017 - 05:21:32 Cevaplanmayan mesajlar
Türkiye neden sezaryende dünya birincisi?
Yeni Başlık GönderCevap Gönder
Önceki başlık Sonraki başlık
Yazar Mesaj
drbounlife
DrTus Moderatoru

DrTus Moderatoru

TarihTarih: 08.08.2017 - 12:27:32
Mesaj . Mesaj konusu : Türkiye neden sezaryende dünya birincisi?
Mesaj Numarasi : NTQuMTQ1LjkyLjE3Mg== | MTUwMzE5NTY5Mg==
Yoneticiye Bildir ! Alıntıyla Cevap Ver

Bu basligi sosyal medyada paylas...

"Doğumdan sonra ağır bir depresyona girdim. Lohusa depresyonu, post-partum depresyon... Sezaryen olmakla bebeğime kötü annelik mi yaptım korkusu yaşadım."

Tek çocuk annesi Burcu Oğuzer 2,5 yaşındaki kızı Nil'i normal doğumla dünyaya getirmek istemiş ancak bu mümkün olmamış.

Hamileliğinin 36'ncı haftasında yapılan kontrolde, bebeğin rahimde yeterli suyu kalmadığı görülmüş.
Burcu Oğuzer, acilen iki gün içerisinde sezaryene alınmış.

Doğumdan sonraki ilk bir yılının lohusa depresyonu nedeniyle çok zor geçtiğini söylüyor:

"Normal doğum yapmış kadınlar, doğumdan hemen sonra bebeklerini kucaklarına aldıklarından, o doğum anında onların varlığını, gelişlerini hissettiklerinden bahsettiler.

"'Ben kendime bakamadım o yüzden mi sezaryen oldum? Bağımı kuramadım mı? Çocuğumun bağışıklığını sağlayamadım mı?' Bu gibi sorular sordum hep.

"Sürekli çocuğum hasta olacak korkusu yaşadım. Hatta ilk 3-4 ay bebeğimle kalabalık yerlere bile gidemedim, çünkü bağışıklık sistemi sezaryenden ötürü yeterli değil diye korkuyordum.

"Bu depresyon beni ilk bir yıl çok etkiledi. Ancak aşabildiğimi söyleyebilirim."

Sezaryen doğumlarda dünya genelinde önemli bir artış görülüyor. Ancak Türkiye, halihazırda dünyada en çok sezaryen ameliyatının yapıldığı ülke konumunda.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre 1985 yılından bu yana uluslararası tıp çevrelerinin kabul ettiği makul sezaryen oranları yüzde 10 ile 15 arasında değişiyor.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'ne üye 35 ülkede sezaryen ameliyatlarının oranı yüzde 28 dolayında.

Türkiye'de ise bebeklerin yüzde 53'ü sezaryen operasyonlarıyla dünyaya geliyor.

BBC Türkçe
Kullanıcı profilini görÖzel mesaj gönder
Başa dön
Simurg
DrTus Admin

DrTus Admin

TarihTarih: 08.08.2017 - 12:52:42
Mesaj . Mesaj konusu : Re: Türkiye neden sezaryende dünya birincisi?

hanfendinin hikayesi "mecburi sezaryen".. tercih değil.. o yuzden gereksiz yere kendini suclamış..

Başa dön
Drtus Reklam

TarihTarih: 13.10.2009
. Mesaj konusu : DrTUS Reklam

Başa dön
dr_samsa
DrTus Moderatoru

DrTus Moderatoru

TarihTarih: 08.08.2017 - 13:04:59

her alanda birinciliğe adayız da ondan

Dr_TurkuazMavi
Comez Asistan Dr.

Comez Asistan Dr.

TarihTarih: 08.08.2017 - 13:40:59

Tek sorunumuz sezaryan oranlarımız zaten.Konular hep dönüp dolaşıp buna geliyor.

Bu tarz "sezaryan oldum depresyona girdim" haberlerini çarpıtıcı buluyorum. Bunun gibi "normal doğum yaptım o travmayı asla unutamıyorum" diyen de birçok örnek var.

Sağlık için evet normal doğumları arttırmalıyız ama kadınlara mutlaka normal doğurmalısın baskısı da negatif bir baskı oluyor. işler dışardan bakıldığında çok kolay.
Başa dön
mdack
ORDINARYUS

ORDINARYUS

TarihTarih: 08.08.2017 - 18:03:59

Çünkü anestezistler o yavruları ilk gören ilk temas eden ilk seven ilk uzaktan öpen olmayı çok seviyorlar . Bu yolda cerrahların aklına girip nice endikasyonsuz gebeyi ameliyathaneye çektirmişlerdir.

drela64
FORUM PASASI

FORUM PASASI

TarihTarih: 08.08.2017 - 18:30:37

"'Ben kendime bakamadım o yüzden mi sezaryen oldum? Bağımı kuramadım mı? Çocuğumun bağışıklığını sağlayamadım mı?' Bu gibi sorular sordum hep.

"Sürekli çocuğum hasta olacak korkusu yaşadım. Hatta ilk 3-4 ay bebeğimle kalabalık yerlere bile gidemedim, çünkü bağışıklık sistemi sezaryenden ötürü yeterli değil diye korkuyordum.

"Bu depresyon beni ilk bir yıl çok etkiledi. Ancak aşabildiğimi söyleyebilirim."

bu depresyonsa ben de Freud um

bellapais
ORDINARYUS

ORDINARYUS

TarihTarih: 08.08.2017 - 20:17:12
Mesaj . Mesaj konusu : 

sebebi saçma sapan haber yapıp halkı dava diye körükleyen medyadır.. sebebi para hırsıyla çoluk çoğcuğu karısı hikaye olup esas derdi para olan ailelerdir.. sebebi aç gözlülüğünden yalan suçlamalar yapan hukukçulardır.. sebebi devlet korumasına girecek normal doğumun bi türlü girmemesidir.Sebebi sigorta şirketleri bunlar riskli tüh kaka diyip yapmazken cesaretle hala hasta bakan kadın doğumculardır. Sebebi en ufak risk bile kabul edilemez sizi süründürürüm diyen annelerdir.Bi kadın normal doğurmak isterse büyük ihtimalle doğurur. Yok istemezse 100 kadın doğumcu dursun doğurtamaz..Oranları artıran ailelerin pimpirik ve teslimiyetsizliklerini kınıyorum...
Başa dön
Drtus Reklam

Başa dön
CASLANCI
PROFESOR

PROFESOR

TarihTarih: 08.08.2017 - 20:21:44
Mesaj . Mesaj konusu : Re:

Lisedeyken sezaryen nedir bilmezdim. Arkadaşın biri ben sezaryenle doğmuşum demişti. Çocuk zengin ve yakışıklı olduğu için çok havalı bir şey sanmıştım.

dr-racer
Comez Tip Ogrencisi

Comez Tip Ogrencisi

TarihTarih: 08.08.2017 - 21:57:23

bu kişinin depresyona gireceği varmış zaten. sezaryen olmasaydı büyük ihtimal başka bir şey bulurdu. çağımızda çocukların bağışıklık sistemlerinin kötü olmasının sebebi sezaryen değil aşırı titiz anne babalardır
Başa dön
pterygoideus
Yeni Baslayan

Yeni Baslayan

TarihTarih: 09.08.2017 - 00:35:27

Bu sezaryen olaylarında artık bizi suçlamaktan vazgeçin ( kadın doğumcuları ) . bu serzeniştim bu işi bilip işin içinde olan bizim bakanlığımız ve bu işi bilmeyen tıp eğitimi almamış hiç birşeyden haberi olmayan halkımız.. ne yapalım yani fetal distress de anne adayı istemiyor diye bekleyip fetus ex mi olsun .. ya da dekolman da anne ve eşi istemiyor diye bekleyelimmi .. bu mu bizden istenen ?? bir kadın doğumcu olarak artık bu sezaryen oranlarının mevzu bahsi bizi çok yordu.. ben demiyorum ki özel de hasta ve eşiyle anlaşıp istenen tarihte istenen saatte alınan sezaryen doğrudur. asla bunu haklı kılacak bir şey gösterilemez.. sadece meslektaşlarım herkes elini vicdanıan koysun ve ona göre karar verin ..
Kullanıcı profilini görÖzel mesaj gönderE-posta'yı gönder
Başa dön
partemol
Kidemli Asistan Dr.

Kidemli Asistan Dr.

TarihTarih: 09.08.2017 - 00:44:51

Diğer kötü konulardaki dünya birinciliklerimizi de haber yapın hadi...
Ama pardon sizin tek işiniz 'kadın ve kadın ne yapsa da eleştirsek'ti.
Başa dön
griver
Intern Dr.

Intern Dr.

TarihTarih: 09.08.2017 - 14:30:57

drela64 demiş ki:

bu depresyonsa ben de Freud um

Anksiyete bozukluğu
Başa dön
Drtus Reklam

Başa dön
PsycheAnalysis
Comez Asistan Dr.

Comez Asistan Dr.

TarihTarih: 13.08.2017 - 17:02:04

Demeci veren hanımefendinin yakınmaları postpartum depresyonun doğal bir sonucu. Yapılan haberi daha dişe dokunur hale getirmek için sos olarak kullanmışlar. Sezeryana gelince, özellikle orta-üst sosyoekonomik sınıftan genç anneler bazı ilginç estetik kaygılarla, ağrı çekmek istemediklerinden ve hatta çocuk istedikleri burçta/yükselende olsun diye bile sezeryan talep edebiliyor. Gebelik takiplerine düzenli gitmeyip bir dünya komplikasyonla son dakika kadın doğumcu meslekdaşlarımızın kapısına dayananları saymıyorum bile. Böyle kakafonik bir gebelik temasının olduğu ülkede tabi ki sezeryan oranları yüksek olur. Kimsenin normal doğumun fetüs için inanılmaz olumlu etkilerini dikkate aldığı yok.

Iletişim: [email protected]
Başa dön
yumurta
Kidemli Asistan Dr.

Kidemli Asistan Dr.

TarihTarih: 13.08.2017 - 19:11:02

Simurg demiş ki:
hanfendinin hikayesi "mecburi sezaryen".. tercih değil.. o yuzden gereksiz yere kendini suclamış..

muhtemelen önemli bir uğraşı olmadığından bişeylere kafayı takmak istemiş ve başarmış Smile
Başa dön
yumurta
Kidemli Asistan Dr.

Kidemli Asistan Dr.

TarihTarih: 13.08.2017 - 19:20:17

sayın kadındoğumcu meslektaşlarım samimi olarak sizlere bişey sormak istıyorum.gerçekten cevabını ben bulamadım ve merak edıyorum.neden kadındoğumcusunuz? biyokımyacıyla aynı maaşı alıyosunuz,aile hekımınden az maaş alıyorsunuz geceniz gündüzünüz yok, riskiniz çok..hasta ve yakınları tarafından en çok şiddete uğrayan bölümsünüz..herkes sezeryanınıza bilmem neyınıze takmış durumda..hastalar ıyı cerrahta olsanız sürekli şikayetçi..maddi manevi tatmin yok..arada bir tesekkür eden oluyordur belki..ama sonuçta neden halen kadındoğumcusunuz merak edıyorum bi söylesenize ...
Başa dön
Mesajları göster:    
Önceki başlık Önceki başlık
Yeni Başlık GönderCevap Gönder

Geçiş Yap:   

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

İletişim | Yasal Uyarı
DrTus.com © 2004 DrTus.com :: ilk ve tek tus portalı:: İletişim: [email protected]
Bu sitedeki dökümanlar ve yazılar, yazarlarına aittir. Sitedeki bilgiler izin alınmadan yayınlanamaz. Web Tasarım