Karşılaştığımız her tür Mesleki Sorunlarımız burada anlatıp tartışabiliriz.

Siz bu karışımı hastalarınıza tavsiye ediyor musunuz?

2
3%
7
12%
26
44%
12
20%
12
20%
Kullanıcı avatarı
evet...

Novalgin : Metamizol etken maddeli, agranülositoz yaptığı için çoğu ülkede yasaklı(banlı) bir ağrı kesici, antipiretik ilaç

Lincocin : linkomisin hcl içeren Linkozamidler(klindamisin gibi) grubundan bir antibiyotik ilaç..

sebebini çözemediğim şekilde sağlık ocağı hekimleri ve eczane kalfaları(bu sebeple hekim gibi hissediyollar,hissettiriyollar) tarafından grip tedavisinde sıklıkla kullanılan ilaçlar. iki ilacın flakon hallerini bir enjektörde karıştırarak(kokteyl :p ) popo bölgesine ''çakılması''(zerk edilmesi) suretiyle hastanın kendisini çakı gibi hissetmesine sebep olan mucizevi karışım ??

şimdi...

Araştırdım, bilimsel bir veriye ulaşamadım??
Grip gibi viral etkenli(çoğunlukla influenza virüs) hastalığa daha çok anaerobik etkili bir antb. ne fayda sağlar?? üstüne üslük antb. direnci problemiyle karşı karşıya kalmaz mıyız??
Novalgin ne kadar güvenli ki bu kadar sık preskribe ediliyor??( daha güvenli parasetamol, ibuprofen.. cart curt varkene)

onu da anlasam.. neden bu ikisi karıştırılıp kullanılıyor abijim??

evet.. yorum, tecrübe ve bilgilerinizi paylaşınız.. :D
Kullanıcı avatarı
ya siz pusuya yatmış benim bu konuyu açmamı mı bekliyodunuz?? :D daha yazalı 5 dakka olmadı :) 8O

beklediğim cevaplar gelmeye başladı.. halk arasında genel bir kanı olarak böyle biliniyor ve çok sık kullanılıyor zannedersem.. ismi ''karışım'' olunca daha bir çekici oluyo sanırım :) modifiye radikal sihirli karışım!

bugün bi tanıdık geldi eczaneden almış flakonları, yapar mısın dedi, yarım saat anlattım, baktım olmuyo yaptırabilirsen hemşire hanıma yaptır dedim sinirlenip.. adamcağızın placebosunu da elinden alıyodum belkide yazık :p

türk halkı olarak topluca direnç kazanıcaz bu gidişle.. dirençli bir toplum için elele..

bu forumu seviyorum bu arada :D
4 4 luk şehır efsaneleri . kukaltan kulaga yayılmış.

common cold(soğuk algınlığı) vıral etkenlere baglıdır. ustune sekonder bakterıyel enfeksıyonlar eklenebılır. antıbıyotık başlama krıterlerı ateş, bogaz kulturu pozıtıflıgıdır, novalgınde antııınflamatuardır herhangı bır antı ınflamatuar kullanabılrınısz hıc farkı yoktur ne kulalnırsan kullan ve efedrın ıceren dekonjestanlar semptomatık tedavıde yardımcıdır. eger bakterıyel bır sebep olsa bıle strep lar en sık etkendır. klındamıısn gurubu antbgytkler ne alaka?

gelelım bemıks dekort dxt uygulamalrına vergıdnız dekort vıral enf olan hastada sekodner bc enf gelısmesınde katkıda bulunabılırıyıleşmeyı gecıktırebılır. tedavı edıcı ozlelıgı olmadıgı gıbı.

bemıks dxt tedavısı alkol ıntoksıkasyonu olan hasatalrda kulalnılabılır.

bu şehır efsanelerı konversıf bozuklukla gelen hastalara alkol koklatma,sallama,sılkeleme,hırpalama gıbı metodalrın bıraz daha masumları sanıırm. tıbbı bır ıluzyon dıelım.
Kullanıcı avatarı
dr_piramit yazdı:ya bi de şu novaljini antihipertansif olarak kullanmazlar mı
uçasım geliyor
:twisted: :evil:

AL BENDEN DE OKADAR,BİR DE HOCAM SEN BİZE NOVALGİN YAPTIR BENİM TANSİYONUMA İYİ GELİYO ZATEN DEDİKLERİNDE DELİ OLUYORUM
BENİ DE ÇAĞIR PİRAMİT ÜZERLERİNE BİRLİKTE UÇALIM
Kullanıcı avatarı
arkadaşlar hastalar özel polk sayesinde kuduruyo !!elinde licosin +novalginle gelen hasta birde dün acilde(özel polk kastediliyo)vurmuşlardı iyi geldi birdaha istiyorum diyince :twisted: oluyorum ama nazik bir şekilde iyi gelse neden buradasın dedigimde,hasta yüzsüzlükle iyi geldi çokiyi işte ondan diyince sorarım size ne yaparsınız ben genelde :evil: :rock: oluyomda
Kullanıcı avatarı
dilsade yazdı:arkadaşlar hastalar özel polk sayesinde kuduruyo !!elinde licosin +novalginle gelen hasta birde dün acilde(özel polk kastediliyo)vurmuşlardı iyi geldi birdaha istiyorum diyince :twisted: oluyorum ama nazik bir şekilde iyi gelse neden buradasın dedigimde,hasta yüzsüzlükle iyi geldi çokiyi işte ondan diyince sorarım size ne yaparsınız ben genelde :evil: :rock: oluyomda

E uçacaz üstlerine sende katıl bize :wink:
Kullanıcı avatarı
she-la yazdı:
uçasım geliyor

AL BENDEN DE OKADAR,BİR DE HOCAM SEN BİZE NOVALGİN YAPTIR BENİM TANSİYONUMA İYİ GELİYO ZATEN DEDİKLERİNDE DELİ OLUYORUM

seve seve
bizim karşı komşudan başlayalım
Kullanıcı avatarı
Kadircim sen bana bunu niye anlatmadın!!! geçmiş olsun kardeşim.. :D
Valla çok ilginç bir yaklaşım. Benim hiç başıma gelmedi ama gelen arkadaslar varmış hayret ve dehset içinde sizleri izliyorum.. :roll:
Kullanıcı avatarı
dr_piramit yazdı:
she-la yazdı:
uçasım geliyor

seve seve
bizim karşı komşudan başlayalım

Olur drpiramit bana uyar,haber ver,anında ordayım :wink:
Kullanıcı avatarı
kasparovvv yazdı:she la tansıyon problemınız mı var..stresten falan mı?bı dönem ben de de vardı

Yok Allah'a şükür tansiyon problemim
:wink:

Stres konusuna gelince o herkeste var dimi ama
Kullanıcı avatarı
Avrupalı Novalgin i benim çocukluğumda unuttu biz o ilaçtan halen mucize bekliyorsak bir yerlerde bence çok büyük yanlış veya reklam var derim bu muhabbete sadece..
Kullanıcı avatarı
ankette ilk seçeneği seçen arkadaş eğer bildiği ekstra bir bilgi varsa ve bunu bizlerle paylaşırsa seviniriz.. ya da şaka amaçlı mı işaretledi acaba?
Kullanıcı avatarı
:oops: Valla Hocam belki bana kızacaksınız ama,hastalarıma asla uygulamam ama bir gece çok ateşli ve gripten ölmek üzere iken bu mucizevi karışımı kendimde denedim,grip sadece 1 gün sürdü.Ertesi gün sanki hiç hasta olmamış gibiydim.Dediğim gibi,mantığı yok,hastalarıma kullanmam ama bende süper işe yaradı.Bi daha grip olsam yine uygularım kendime... :lol:
Kullanıcı avatarı
Criminal yazdı::oops: Valla Hocam belki bana kızacaksınız ama,hastalarıma asla uygulamam ama bir gece çok ateşli ve gripten ölmek üzere iken bu mucizevi karışımı kendimde denedim,grip sadece 1 gün sürdü.Ertesi gün sanki hiç hasta olmamış gibiydim.Dediğim gibi,mantığı yok,hastalarıma kullanmam ama bende süper işe yaradı.Bi daha grip olsam yine uygularım kendime... :lol:

Yav hakkikaten bilimsel bi açıklaması olmalı.
Benim yaptığım tek kör çalışmada %100 etkinlik gösterdi: novalcin+ linkosin... mucize ikili...
Ama halk şimdilerde sefazol+novalcine sardırmış durumda...
İddia yine aynı : Gribe, soğuk alınganlığına :lol: çok iyi geliyor...
Buradan yetkililere sesleniyorum , konuyu tıp ve eczacılık fakültelerinin, tübitak'ın dikkatine sunuyorum... Antihipertansif etkili bir antigribal karışım sözkonusu, hem de tek dozluk...
Nobel alırız be!
Kullanıcı avatarı
Merhaba arkadaşlar ben doktor değilim ama kendimden biliyorum. gribal enfeksiyonlarda ben evde sürekli lincocin bulunduruyorum. ilk iğneyi olduktan sonra 2-3 saat içinde kendimi iyi hissediyorum. 3. ve 4. iğneyide olduktan sonra çakı gibi oluyorum. Hap kullanmayı sevmiyorum. Ve etkisi çok uzun oluyor.
Yani bu kişilerin bağışıklık sistemi ile alakalı değil mi? Mesela bir sürü ilaç artık etki etmiyor hastalıklara insanlarımızın bilinçsiz kullanması sebebiyle.
Kullanıcı avatarı
Olay lincocin değilde novalgin yüzünden oluyormuş gibi düşünüyorum. Tamam novalginin agranulositoz yapabilme riski var ama (kişisel deneyimime dayanarak söylüyorum) paracetamolden falan daha etkili antipiretik derim.

Viral enf. de antibiyotik kullanımı ise yorumsuz... Önce dünyadaki binlerce intaniyeci, mikrobiyologun sonrada tüm hekimlerin karşı çıkması lazım bir şey, etkin çıkarsa bir gün, herkes dumur olur herhalde, ben dahil.

"Bak sana kokteyl çakıyorum" diye sadece novalgin yapılsa bir kontrol edilse belki daha ileri bir noktaya gelir olay. (Hayırr novalgin kullanma artık diyenlerde olabilir tabi :))

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir