Isyeri hekimlerinin genel bilgi paylasim platformu...
Kullanıcı avatarı
drmerva yazdı:mecburi hizmet bitmeden işyeri hekimliği sertifikası alınabilir mi...

İşyeri hekimliği sertifikasını tıp fakültesinden mezun olduktan sonra istediğiniz zaman alabilirsiniz. Bu sertifikayı veren 2-3 tane tıp fakültesi + bir çok özel kurum mevcut. 2 aylık bir kurs var. Bu kursun 1 aylık kısmı sanal eğitim + 15 günlük kısmı örgün eğitim.

Ardından da Sosyal Güvenlik Bakanlığının sınavına giriyorsunuz, en az 70 almanız gerekmekte.

Toplada cebinizden 3000tl ye yakın paraçıkar bu söylediklerim için.

tuatte yazdı:öncelikle teşekkürler başlık için

iş güvenliği sertifikaları ile işyeri hekimliği bağlantısı var mı?

İş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri İşgüvenliği birimlerinde birlikte çalışırlar. İş güvenliği uzmanı olmak için 4 senelik mühendis diplomasına sahip olmak gerekir. İş güvenliği uzmanlığı A-B-C sınıfı şeklinde düzenlenir. Örneğin ağır işte çalışan işçilerin olduğu bir fabrikanın A sınıfı iş güvenlik uzmanı bulundurması gerekir vs.

İş güvenliği uzmanlığı sertifikası aynı iş yeri hekimliği sertifikası gibi bir eğitim sonrası sınav ile hak edilir.

tuatte yazdı:işyeri hekimliği için sertifika gerekiyor mu ?

Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı onaylı işyeri sertifikası olan her hekim işyeri hekimliği yapabilir.

2003 yılından sonra tabip odasından alınan sertifikalar geçersiz. 2003 yılı öncesi alınan sertifikalar ise 3 günlük yenileme eğitimi sonunda geçerli hale geliyor. Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı tabip odasını şuan itibari ile devreden çıkarmış durumda

Evet. üniversitelerden yada özel olarak bu sertifikayı veren kurumlardan 2 aylık bir eğitim sonrası girilecek bir sınvdan 70 ve üzeri puan alan herkes sertifika alabiliyor.

tuatte yazdı:Uzmanlar için iş yeri hekimliğinin bir önemi var mı? Örn acil uzm

İşyeri hekimliği yapabilmek için hekim olmak yeterli. O nedenle zorunlu görev problemi olmayan her uzman işyeri hekimliği yapabilir. Bunu bir ek gelir gibi düşünebilir.

tuatte yazdı:aynı anda hem özel hemde iş yeri hekimliği yapılabiliyor mu ?

Evet yapılabilir. Ancak işyeri hekimliği çalışma süresi ayda 80 saati geçemez.

tuatte yazdı:iş yeri hekimliği tam gün kapsamına giriyor mu?

Evet girmekte. Devlette çalışan hiç bir hekim iş yeri hekimliği yapamaz. (Mahalli idarelerde ve TSM'de çalışan hekimler hariç)
Kullanıcı avatarı
skywalker yazdı:işyeri hekimliği yapmak sıkıntılımı hangi tip vakalar oluyor??
sanırım travmalara orda müdeahale etmek pek mümkün olmaz,kapı da ambulans var mı acil durumlar için??
bide eğer sınavi geçemezsek vereceğimiz 3000 tl yanıyor mu??

İşyeri hekimliği aslında bir poliklinik hekimliği değil. Hasta bakmıyorsunuz. Koruyucu hekimlik söz konusu. Ayrıca çalıştığını iş yerinin durumuna göre periodik muayenelerini ve işe giriş muayenelerini gerçekleştiriyorsunuz. Risk analizini, iş güvenlik uzmanı ile yapıyorsunuz. Bu görev bir nevi işverene "tavsiyelerde" bulunma görevi.

Acil durumlarda yapacağınız bir fonksiyon yok. Tam gün çalışıyorsanız zaten şirketinizde bir iş güvenliği birimi kuruyorsunuz. Orada bulunması gereken alet ve edavat yönetmelikte belli. Ambulans gereksinimi yok. Ama iş vereniniz almak isterse ne ala. (Bu şekilde ambulansı olan büyük şirket ve fabrükala var)

Sınavı veremezseni bir kere daha girme hakkınız var onu da veremezseniz, evet kursu tekrar alıyorsunuz ve paranız yanıyor. Sınav ise zor. Yani ben mantığımı kullanır yaparım sınavı değil. Hukuk-İşçi sağlığı ve mühendislik soruları var.

kalsiyum26 yazdı:peki özelden alırsak sıkıntı olur mu işyeri hekimliği yapmak istiyorum bende sınav soruları nasıldır zorluk derecesi?

Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığının izin verdiği kurumlardan alırsanız sıkıntı olmaz. Ama ben şahsen Üniversiteden aldım. (Kırıkkale Üniversitesi) zaman sadece bu üniversitede vardı şimdi daha da yaygınlaştı

drbounlife yazdı:Asistanken de işyeri hekimi oalarak calısabılıyormuyu acaba?

Hayır yapılamaz.

drmerva yazdı:bakanlık işyeri hekimliğini tsm hekimlerine yaptıracağı konuşuluyor ...bu durumda tsm hekimi için ek gelir sözkonusu mu...

Evet bu şekilde bir yönelim var bakanlıkta. TSM hekilerine ve mahalli idarelerde çalışan hekimlere, Kamu kurumlarının işyeri hekimliklerini yaptırmaya çalışılıyor. Çok az bir ücret karşılığı. Ne yazık ki artık bakanlık tabip odasını devreden çıkarttığı için, tabip odasının ücret tarifesi çok da sallanan bir şey olmaktan çıktı.

Ama siz siz olun bu tarife üzerinden çalışın. TSM hekimlerine bir angarya şeklinde getirelecek. Aylık 500tl gibi bir rakama çok ciddi bir risk aktarımı var. Bununla ilgili düzenlemeler daha yeni.
Kullanıcı avatarı
İşyeri hekimleri :

- İş veren tarafındaki işyerinde kurulan İSGB (İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimleri )’inde yada,

- İşyeri dışında kurulan OSGB (Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri )’inde çalışabilirler.

ücretlendirme için de çeşitli yorumlar var bu konuda, sonuçta özel sektörde sözleşme ile yapılan bir iş.. ya işyeri ile direk anlaşıyorsun, ya da OSGB denen yerle.. bu OSGB seni belirli bir ücretle çalıştırıyor.. ama ne kadar çalışacağına onlar karar veriyor..
şudur budur denemez.. ama tabipler birliği bir tarife belirlemiş.. ama bundan düşük çalışılamaz değil.. ttb çalışmayın birbirinize fiyat kırmayın diyor..

http://www.ttb.org.tr/index.php/Katsayi ... -Tarifesi/

bir de OSGB örneği vereyim.. buradan da inceleyebilirsiniz.. burada da belirli bir asgari ücret bulunmamaktadır diyor.. bunlar işin ticari yönünde olduğu için kaça giderse artık diyor..

http://www.zirveosgb.com.tr/index.php?o ... &Itemid=21
Kullanıcı avatarı
halilcan55 yazdı:
harrisonn yazdı:iş yeri hekimliği sertfikasının belli bir süre mi geçerliliği var , örneğin 2 yıl gibi bişey duymuştum ?

5 yılda bir yenileme eğitimi alıyorsun yeni düzenlemede..
yenileme eğitiminin süresi ne kadar...bu eğitim sonunda sınav var mı...

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir